אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב סתיו: סרבתי לחתום על עצומת התמיכה ברב דב ליאור; כשתקפו אותי לא היו עצומות

הרב דוד סתיו תקף הבוקר ברדיו גלי ישראל את מועצת הרבנות הראשית לישראל בה עלתה הצעה לבטל את הסמכתו לדיינות: "צריך להוציא את הסמכות לעסוק בהסמכה לדיינות ממועצת הרבנות הראשית, זה גוף שלא מבין בדיינות ואין בו אף אחד שהוסמך לדיינות". על חוק צהר שעבר בכנסת "כל מה שרצינו לעשות ברבנות הראשית נצליח לעשות באמצעים פוליטיים" ומדוע לא חתם על עצומת הרבנים בעד הרב ליאור

הרב סתיו: סרבתי לחתום על עצומת התמיכה ברב דב ליאור; כשתקפו אותי לא היו עצומות
  ש בזה יותר מהפוליטיקה ופחות 'לשם שמיים'. הרב סתיו (פלאש90)

יו"ר ארגון רבני צהר ורב העיר שהם, הרב דוד סתיו התראיין הבוקר (ד') בתכנית 'לא סותם את הפה', בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל בגלי ישראל.

בתחילת הראיון התייחס הרב סתיו לבקשתו של הרב אברהם יוסף במועצת הרבנות הראשית לישראל שלא לחדש את סמיכתו לדיינות.

"צריך לומר לזכותה של מועצת הרבנות הראשית לישראל, שהיא דחתה את ההערה הזו על הסף וחידשה את הכושר. אבל זה מציף בעיה מאוד עגומה. יושבים שם במועצה עשרה רבנים שלאף אחד מהם אין כושר לדיינות. אף אחד מהם לא עשה את המבחנים והם יחליטו האם להאריך או לא למי שלמדו במשך שנים ונבחנו. נדמה לי שזה נלעג ועלוב."

לא מדובר במועצת הרבנות הראשית אלא באדם אחד. לא צריך להכליל את כל הרבנות או את כל החרדים. הוא עשה את מה שעשה. אני חושב שצריך להוציא את הסמכות לעסוק בהסמכה לדיינות ממועצת הרבנות הראשית, זה גוף שלא מבין בדיינות ואין בו אף אחד שהוסמך לדיינות."

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

על חוק צהר שעבר בשבוע שעבר, וחוק הגיור שעבר בועדת השרים לחקיקה בתחילת השבוע ועבר הבוקר (טרם הראיון) בקריאה טרומית ציין הרב סתיו: "לו אני הייתי נבחר לרב ראשי, וחוק הנישואין היה עובר, חיי היו מרורים, הייתי מותקף ללא סוף. אבל אנחנו ממשיכים כי זה מה שהתחייבנו וכתבנו על כך בחוברת ג' באלול שיצאה לפני שנה וחצי. כל דבר שיכול להקל על החברה הישראלית בכפיפות להלכה, מתוך תודעת שירות, בלי פוליטיקה, אנחנו מחויבים לעשות."

"אנחנו ממשיכים קדימה. חוק צהר עבר ואנחנו מקווים שחוק הגיור יעבור גם הוא. אנחנו מאמינים שכל מה שרצינו לעשות ברבנות הראשית נצליח לעשות באמצעים פוליטיים."

 האזינו לרדיו גלי ישראל בשידור חי דרך אתר סרוגים

מתנגד לחוק ברית הזוגיות

בהקשר לחוק ברית הזוגיות שהציעה 'יש עתיד' אמר הרב סתיו כי הוא מתנגד לחוק שעומד בסתירה לחוק צהר וחוק הגיור: "חוק ברית הזוגיות הוא סכין בגב לחוק צהר ולחוק הגיור. הרי כל הרעיון של החוקים שלנו הוא להיות יותר ידידותי וככה הציבור יגיע להתחתן ברבנות ולברר יהדות. אבל אם אתה עושה את חוק ברית הזוגיות, צעירים יגידו שהם לא צריכים את הרבנות ולא יבואו לברר יהדות ולא יבואו להרשם לנישואין. אני מאוד מקווה שהחוק לא יעבור, ואם הוא כן יעבור, נצטרך להיות יותר טובים כדי שהם יגיעו אלינו".

מצוות מעשר שני, כבר קיימת?

לא חתמתי על העצומה

נושא אחר שעלה בדיון הוא שתי עצומות רבנים שהתפרסמו בסוף השבוע האחרון בהם תוקפים רבנים את ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה שתקף את הרב דוב ליאור מעל בימת הכנסת.

"בררתי עם אחד הרבנים שחתם על העצומות והוא אמר לי שהוא לא יודע מה בדיוק היו הפרטים. יש כאן משהו קצת זול. העצומות האלה משקפות מחאה של הרבנים אבל כשמדובר בדברים עובדתיים זה קצת זול." אמר הרב סתיו וחשף כי הוא סרב לחתום על העצומה.

"פנו גם אלי לחתום וסרבתי. אמרתי להם, כי לא כל פעם שמישהו דיבר נגד רבנים יצאתם להחתים עצומות. אני לא זוכר שכשהרב לבנון דיבר בחריפות נגדי והוציא את דיברתי רעה בגלי ישראל אז רצתם להוציא עצומה נגד הרב לבנון. אם לא בכל מקום שתוקפים רב יש עצומה, אז אני לא חותם עליהם.

על העצומות עצמן אמר הרב סתיו כי "יש בזה יותר מהפוליטיקה ופחות 'לשם שמיים'. יש מי שרוצה לסגור חשבון עם שטרן ולכן הוא מחתים עצומה, ויש מי שרוצה לחזק את הרב ליאור, שאני מאוד מעריך ומאוד מקווה שהוא לא אמר את מה שמייחסים לו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
33 תגובות - 33 דיונים מיין לפי
1
חוק הגיור?
יצחק | 06-11-2013 15:06
הרב אריאל במפורש יצא חוצץ נגד החוק, ושאל 'למה הם עושים את זה'?- ואמרו שהוא לא התכוון לצהר, ואין קשר בין חוק צהר לחוק הגיור.. והנה מתברר שיו"ר ארגון צהר מקווה מאוד ש'חוק אזורי רישום וחוק הגיור יעברו'.. כנראה הוא ה'הם שעושים את זה'... והלובי החזק שלהם בכנסת כנראה מקדם את זה... עד מתי תתכסו מאחורי הרב אריאל? ואינני מבין למה הרב אריאל לא מתנער מהתואר שנתנו לו כדי להשתמש בלגיטימציה שהוא מעניק
2
מעריך כמה פעולות של צהר, אבל מה ההתרברבות הזו?
דוד | 06-11-2013 15:07
3
למה אוירת המלחמה?
שלמה | 06-11-2013 15:08
אם קורים דברים טובים גם כשאינך ברבנות תשמח ותגיד מילים טובות.. למה האוירה של אנחנו משפרים, למרות העלובים שהאחריות נמצאת בידם... קצת צניעות..
4
הרב סתיו לא מכיר בזה שהרב ליאור תלמיד חכם עצום ממנו
| 06-11-2013 15:11
גדול ממנו בשנים ובחכמה. מאותה סיבה הוא לא הסכים להסיר את מועמדותו בשביל הרב יעקב אריאל. שגעון הגדלות - איך רבנים יוצאים למען הרב ליאור מול ח"כ זוטר, ולא יוצאים מול גאון עולם כמו הרב עובדיה - פשוט הזוי
5
השוואה לרב ליאור אינה שייכת
דודי | 06-11-2013 15:13
גם בגלל הבדל המעמד- עם כל הכבוד לרב סתיו לא מדובר בת"ח מובחר ופוסק שכמוהו מעטים בישראל- ואין להשוות בין מה שהרב לבנון אמר, גם אם נגיד שלא היה מדויק, לבין הצורה בה דיבר אלעזר שטרן.. אגב אני לא מקווה שהרב ליאור לא אמר מה שמיוחס לו.. זה שמבחינה הלכתית אי אפשר לסמוך שהאתיופים יהודים זו עמדה הלכתית לגיטימית (שנקטו בה הרבנים שפירא ואליהו 'שלנו' מול הרב עובדיה 'החרדי'), ואוי ובוי אם בת של יהודי תתחתן עם אתיופי שלא התגייר... עם כל אהבתי לעדה האתיופית, שמחתי בהעלאתם.. השאלה אם הסגנון היה כדברי שטרן או לא, ואת זה כל אחד תופס אחרת..
6
מכל המועמדים הוא היה הכי ראוי
סטודנט | 06-11-2013 15:19
להיות הרה"ר, ומזל כפול שהוא לא. גם בגלל מה שהוא אמר, וגם בגלל הגישה שלו שכואב לו שלא היתה מחאה נגד הרב לבנון, מה ההשוואה בין מבזה ת"ח סדרתי שביזה את גדול הדור לשני ת"ח שרבים? התחושה שלי שבהתנגדות שלו לחתום היה קצת מהפוליטיקה ולא מהיר"ש
7
תגובה תמוהה ביותר.
מיכל | 06-11-2013 15:46
איני מכירה את הרב ולא את האב ליאור. אך מדמות רבנית המתימרת להוביל ציבור הייתי מצפה לתגובה בוגרת ובעיקר אמונית. כבוד התורה קודם לכבוד האדם.
8
הרב סטיו --- לא תיקום ולא תיטור. כבודו הרי רב.אנא יקיים
חירם יאירי | 06-11-2013 16:26
אם כבודו יקיים יהיה זה קידוש ה
9
לא מבין מה כ"כ חמור בדבריו של הרב ליאור
שלוש | 06-11-2013 16:27
אם בשיעור הלכתי הוא אמר שלפי הלכות נישואין האתיופים אינם יהודים ואין להתחתן עמם ללא גיור (ו'גיור לחומרא' הוא בעצם גיור כי איננו יכולים לסמוך על זה שהם יהודים), מה הבעיה? הוא לא יצא בהצהרה לומר שהאתיופים בארץ אינם יהודים, הוא הגדיר את מעמדם ההלכתי בעת עלייתם.. לא מבין מה הבעיה? זו תמיהה הן על תוקפיו, הן על 'המקוים שהוא לא אמר את זה' והן על כל מגונניו שאומרים שלא זה מה שאמר... הוא אמר משהו לא נכון?
10
סבבה אז .....
יוסי | 06-11-2013 16:45
התחילה מלחמת הרבנים אלו לא מכירים ברבנים של הר המור עד כדי כך שלא מזכירים לרב טאו את התואר הרב וגם מהצד השני אותו דבר ובנגע לרב סתיו בהקשר של הרב לבנון אני מכיר אישית את הרב לבנון ואני מבאי ביתו ואני יותר מאמין לו מאשר לרב סתיו ולא הזכרתי את קמפיין הרבנות המכוער שעשו קלמן וארא"ל סג"ל זה נושא בפני עצמו
11
תגובה קצת ילדותיו של כבוד הרב, לא?
משה רבנו | 06-11-2013 19:02
אתם לא עזרתם לי אז למה שאני אעזור לכם?! תינוקי, לא?
12
פוליטיקה במיטבה
שמוליק | 06-11-2013 19:31
הרב סתיו אכן מה שלא משיגים ברבנות תשיג בפוליטיקה , ומה היה עד עכשיו לא פוליטיקה ? חבל שאתם משפילים את הרבנות בשביל הישגים אישיים.. ועכשיו קדימה שוב לאיסוף כספים לקמפיינים מעל גבי האוטובוסים !
13
הרב סטיו אינו רב ...ולא משנה מה הם ידיעותיו
מיכל יערי | 06-11-2013 19:35
רב צריך עוד כמה דברים מלבד היותו ידען
14
->>> תורתנו הק' לא באה מכוח החוק של עמי-הארצות !
יהודי פשוט | 06-11-2013 20:17
לבחון לרבנות יכול אך ורק מי שבעצמו > לא עם-הארץ זה א', וב' הוא בעצמו צריך - להיות רב מוסמך ועל רמה הדרושה - ביהדות האמיתית מדורי דורות - ירא שמים ------>>> ובהחלט ברוח ישראל סבא ! >אולי הוא ישו או אפילו גם זה לא !!!
15
>קשים גרים לישראל כספחת,< ?! -עם ישראל לא מחפש גרים !!!
שרה | 06-11-2013 20:53
"ואז הגרים המתגיירים יבאו עלינו" !?! = ואחרת הם לא יבאו אלינו,!?! = מה זה ? מה זה תורת ישראל ? או תחרות בשוק הירקות ? אמר רבי חלבו: >קשים גרים לישראל כספחת,< שנאמר: '"ונלווה הגר עליהם ונספחו על בית יעקב'" (ישעיהו י"ד, ...
16
הרב אליקים- ביזיון
תגובה ל10 | 06-11-2013 21:00
למגיב 10 לא יודע אם אתה מבאי ביתו של הרב אליקים או לא. אבל בסיפור שלו אם הרב סתיו הוא נהג באופן מביש ולגודל הבושה והביזיון עד היום עדין לא התנצל באופן פומבי. כל מי שמצוי בפרטי הסיפור יודע היטב שהרב אליקים התנהג בו בצורה מבישה שאין כמותה.
17
reformi
p | 06-11-2013 21:20
reformi
18
תודה לרב סתיו על חוקי ספרי היוחסין שהוא מקדם.
יוסי | 07-11-2013 3:00
כל החוקים הללו צוהר וגיור, אומרים שכל אחד יכול לפתוח באסטה לגיור ולנישואין. ומה צפוי לקרות בצורה טבעית ? החרדים יקימו להם באסטות, ובשוהם וכו' יקימו להם באסטות. ושום חרדי או דת"ל דתי לא יסכימו להינשא עם בני זוג מבאסטת שוהם, אלא מהבאסטות הרציניות. הנה רב סתיו, פתחת "ספרי יוחסין".
19
רב ?
אבי | 07-11-2013 12:59
ממתי הרבנות בנויה על תעודות ? היה לנו נשיא מדינה עם תעודת רב שלא כל כך התאימה לאופי החיים שלו. להיות רב זה התנהגות בין אדם לחברו ובין אדם למקום. ומי שכותב הקדשה לכלב, או ממליץ בספרו על עניינים הרחוקים מהנהגה תורנית, מה לו כי יתלונן.
20
תגובה ל-16
יוסי | 07-11-2013 18:48
אשמח לדבר איתך על זה במייל [email protected] ויותר מזה אם הרב סתיו צודק אז למה הוא קיים את מה שהבטיח שאם הב אריאל יגיש מעומדות אז הוא פרוש והרב אריאל רצה להגיש אבל אנשים שפעלו ם הרב סתיו טירפדו את המהלך ובכלל אני חושב שקלמן וארא"ל מתנהגים בנושא זה ובנושאים דומים כמו בגל"צ ואין הבדל ביניהם
21
עז פנים
יוני | 07-11-2013 19:32
בעל גאוה . הסיבה שהרב אברהם יוסף לא רצה לחדש את הכושר שלו זה בגלל הפסקים הרפורמים שלו שכתובים בספר המהולל שלו. כמו כן הדרשה הרפורמית שלו בענייני גיור. שיפסיק לבלבל בשכל.
22
הסתיו כבר עבר ויחד עמו "הרב" זה >>> פוליטיקאי, ולא רב!
חיים | 07-11-2013 21:06
סתיו רחוק מאוד מלהיות רב בישראל ! הוא אפילו לא תלמיד -> ואיך יהיה רב ?!
23
agana
moche | 07-11-2013 21:36
rasha
24
סתיו (("הרב")) לא בעל רמה הדרושה - ביהדות האמיתית מדורי
| 07-11-2013 23:07
סתיו (("הרב")) לא בעל רמה הדרושה - ביהדות האמיתית מדורי דורות - לא בעל ירא שמים ! ולכן ->>> רחוק מאוד מלהיות רב ומורה הוראה בישראל !!! "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ כִּי אִם ->לְיִרְאָה אֶת יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ -->לָלֶכֶת - ->>>בְּכָל דְּרָכָיו !
25
ת'יודע למה???
רואה הנולד | 07-11-2013 23:39
ניסו לחתום עצומה אבל אפחד לא הסכים לחתום
26
שקר - כמחצית מחברי המועצה דיינים
| 08-11-2013 2:18
4 מחברי מועצת הרבנות הראשית הוסמכו כדיינים: הרב שמואל אליהו, הרב יוסף גליקסברג, הרב רצון ערוסי, הרב שלמה שלוש ועוד ומדוע הרב סתיו אומר שאין אפילו דיין אחד???
27
תן להם להתבשל במיץ של עצמם
יוסי | 08-11-2013 12:52
דוד- אתה יותר מכל רב חבר שם. תן להם להמשיך ולדרדר את המערכת הרבנית- הכל לקראת שינויים שיהיו בשנים הקרובות. הם גורם ציבורי שהציבור לא זקוק לו ויש מערכות אלטרנטיביות ובמקום שצריך- יתוקנו החוקים ויהיה להם תחליף.ככל שתרבה בשתיקה כן תזכה בעתיד לזכות בגדול.
28
ל 26 אף אחד מאלה שהזכרת
James | 08-11-2013 13:40
לא דיין
29
תגובה ל28
| 09-11-2013 18:04
הוא אמר שאף אחד מהמועצה לא הוסמך לרבנות, לפחות 4 הוסמכו
30
ככל שעובר הזמן
שמואל | 09-11-2013 22:53
אני מתחיל להבין למה הרב עובדיה דיבר עליו בקיצוניות כזאת. בזמנו לא הבנתי על מה הרעש. עכשיו אני מבין. מתחת לזקן ולחליפה מסתתר כאן משהו מאד מאד מסוכן. ולא לחינם הרב זלמן נחמיה גולדברג, שבחיים לא מתערב בפוליטיקה, יצא נגדו במכתב חריף. דוד סתיו הוא אדם מסוכן ליהדות. וכמו שאמר הרב עובדיה, מסוכן לתורה מסוכן ליהדות. ואני אחריש?
31
מס' 11 גנבת לי את המילים מהמקלדת.
איש אחד | 10-11-2013 15:37
גם לדעתי ההסבר שלו ילדותי. הייתי מצפה להסבר ענייני. וזה שהרבנים עוסקים ב"פוליטיקה", גם רבני צוהר אלופים בזה. מה היה הקמפיין שלך אם לא פוליטיקה עלובה?
32
הרב סתיו צדיק וטהור
שמואל | 10-11-2013 16:26
איזה אצילות ? פשוט לא יאומן ......הרב אתה פשוט איש גדול. שירבו כמותך בישראל
33
לא הצלחת דרך הרבנות, תנסה דרך הפוליטיקה???
מאיר | 11-12-2013 23:36
אותו עיקרון של השלטת חילונים על ענייני תורה!