אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' לרמטכ"ל: אל תתן לחיילים לבזות את הר הבית

לאחר שנודע לו כי בטיול צה"ל של מצטייני אלוף פיקוד המרכז, כלול סיור בהר הבית - סמוטריץ' שיגר מכתב לרמטכ"ל בבקשה לבטל את הסיור. ח"כ מימינה טען כי בכך הוא מחזק את הוואקף

סמוטריץ' לרמטכ"ל: אל תתן לחיילים לבזות את הר הבית
  (צילום: אוליבר פיטוסי/ פלאש90)

יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', ידוע כפועל רבות למען עידוד העליה היהודית להר הבית. הבוקר, הוא שיגר מכתב מפתיע לרמטכ"ל ולשר הביטחון, לאחר שנודע לו כי בסיור של חיילים מצטיינים, מתוכנן גם סיור בהר. "אין זה ראוי שצבא ההגנה לישראל יעלה את חייליו לטיול המנוגד להוראות הרבנות הראשית", אמר.

עוד באותו נושא

ראש עיריית אשקלון נדבק בקורונה

עליה למקום שלא בטהרה = כרת

סמוטריץ' פתח בכך שהוא שמח על כל גילוי של ריבונות יהודית בהר. עם זאת, הסתייג ואמר כי בשל קדושת מקום "על פי ההלכה היהודית האיסור לעלות למקום שלא בטהרה הינו חמור ביותר, איסור כרת, ואינו מתאפשר ללא הכנה הלכתית מדוייקת".

המכתב

 

עוד הוסיף כי "הר הבית אינו מקום ל'טיול' ואין זה ראוי שצבא ההגנה לישראל יעלה את חייליו לטיול המנוגד להוראות הרבנות הראשית ויכשיל אותם באיסור חמור. מסיור זה יודרו בהכרח חיילים דתיים שמקפידים שלא לעלות להר הבית בהתאם לפסיקת הרבנות הראשית וכמובן שהדרה כזו היא אינה במקום".

"מופתע מהפעלתנות שלו נגד הר הבית"

מי שיצא כנגד מכתבו של סמוטריץ' הוא ח"כ יום-טוב כלפון מסיעת ימינה: "סמוטריץ' רוצה למנוע מחיילים לעלות להר הבית! אני מאוד מופתע מהפעלתנות של סמוטריץ' נגד הר הבית. הרי הוא יודע שיש פסיקות הלכתיות המתירות עליית כוחות ביטחון להר, גם בלי טהרה, לקיום מצוות 'וירשתם אותה' היא מצוות כיבוש הארץ וההר, ולפיה יש להראות בכל רגע נתון נוכחות יהודית בהר", ציין.

עצוב ומופתע. כלפון (צילום: דוברות הכנסת)

עוד הוסיף בעניין ההלכה: "כך פסק הרב גורן בספרו 'הר הבית' בפרק ל׳". כלפון הוסיף איחולי החלמה לח"כ בן גביר שעדיין מאושפז ונעזר בחמצן: "אינני רוצה להפריע לידידי איתמר בן גביר במיטת חוליו (ומאחל שוב רפואה שלמה) אבל יש לי תחושה שמכתב זה של ראש סיעתו לא על דעתו, כמו גם לא על דעת רבים מהציבור הנאמן להר בית ה׳ שהצביע לאותה סיעה. עצוב שדווקא סמוטריץ' מחזק את הוואקף בהר הבית".

עוד באותו נושא

החמרה במצבו: איתמר בן גביר פונה לבית החולים


78

תום ניסני, מנכ"ל 'בידינו – למען הר הבית' מסר בתגובה למכתב: "ראוי וחשוב שקציני פיקוד המרכז, הפיקוד אשר היה אמון על שחרור הר הבית ב67' יעלו להר, המקום החשוב והקדוש ביותר לעם היהודי. ח"כ סמוטריץ' בעצמו מדגיש במכתבו את חשיבות העלייה להר. במקביל, חשוב שהקצינים יקבלו את המידע הרחב ביותר על חשיבות ההר, משמעותו, וכיצד עולים להר לפי ההלכה".

אירוע עצירה של ניסני (צילום: ארגון בידנו)

עוד אמר: "הקריאה לביטול היא טעות חמורה וקשה. במקום לבטל, צריך לשדרג. מדריכי 'בידינו' ישמחו לספק הדרכה מלאה לקציני פיקוד המרכז".

בתגובה להחלטה, במטה ארגוני המקדש בירכו גם את פיקוד המרכז, "בתקווה כי העליה תיערך על פי כללי ההלכה", גם את חבר הכנסת סמוטריץ' על חרדתו את חרדת מורא מקדש, וגם את חברי הכנסת אורבך וכלפון על דאגתם לשלטון ישראל בהר הבית.

פריד (צילום: מטה ארגוני המקדש)

עם זאת, דובר המטה אסף פריד אמר כי במטה ארגוני המקדש תוהים על הוראת החלפת המדים לפני העליה להר הבית, ומקווים כי היא ניתנה מתוך כבוד המקום וקדושתו שלא להניף שמה כלי מלחמה, ולא חלילה מתוך גלותיות של כניעה לפחדים וחששות מתגובות אוייבי ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
בושה לצהל
דוד | 22-08-2021 16:52
פשוט בושה
2
כלפון ,והתרת הממזרים של גורן
אחד העם | 22-08-2021 17:41
הם מוכרים את הכשרות לרפורמים שיפיצו את שוק הבשר בבשר עטלפים שפנים וחזירים, הם נלחמים להכניס גויים לכרם בית ישראל ,הם לוחמים נגד קדושת המשפחה ,הם רוצים לעקור את עמל התורה שזה קיום ועמוד העולם ,החפץ חיים הקדוש אומר שמכיוון שלימדונו חכמינו זכרונם לברכה שהעולם קיים על שלשה דברים תורה עבודה וגמילות חסדים ,והיום לאחר החורבן שבטלה עבודת הקודש והמקדש ,לומדי התורה הם אלו שמקיימים את שני העמודים תורה ועבודה ,שהרי את עבודת המקדש היום מקיימים בלימות מסכתות סדר קדשים ככתוב ונשלמה פרים שפתינו ,בספרות הקבלה מבואר שאם היה רגע אחד בלי עמל התורה העולם היה חוזר לתוהו ובוהו ככתוב אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי,ווהם אלו שלא מפסיקים לשמן ןלתדלק את מסע ההסתה נגד עמלי תורה, איזה הלכה בוערת בקרבו, ממה הוא לא ישן טוב בלילה מעקירת הדת? הצחקתם אותו, מפסק מטופש של הרב גורן שיש מצווה להראות ריבונות בהר הבית, צבוע ומתחסד שכמותך, איכפת לך מריבונות? אל תתן את הנגב לחמאס ודעאש חינם אין כסף, איכפת לך מריבונות? אל תשדדו 52 מיליארד מהציבור לממן אירגוני טרור כדי לתחזק את ממשלת הרמיה שלכם, איכפת לך מריבונות? אל תחוקקו חוקים שיכבלו את ידיהם של חיילי צהל ויסכנו את חייהם, כמו הארוע הנורא בשבת, איכפת לך מריבונות? אל תקים ממשלה שקרוב לחצי מחברי הקואליציה תומכים בהעמדת חיילי צהל לבית הדין הבינלאומי בהאג ,אתה מסתמך על פסק של הרב גורן? נראה לי שהממזרים שגורן התיר הם חברי הכנסת של ימינה , אתם אסורים לבוא בקהל ה
אתה מאשים
אחד העם | 22-08-2021 19:59
אתה מאשים אותי בנשיא בעמך לא תאור ,רק שכחת את דרשת חזל שבהם אתה וחבריך לא מאמינים ,שמדובר בעושה מעשה עמך, וכל מחטיאי הרבים שמניתי אינם עושים מעשה עמך,אם כבר אתם ושופטיכם המזוהמים עברתם על כך כשהכנסתם לכלא את הנשיא קצב שהוא רק חטא לעצמו ולא החטיא אתהרבים[גם בכך אינני בטוח אין ספק שהשופטים מסוגלים לגזור עליו עונש מאסר רק בגלל מוצאוו כבר איתמחי גברא ואיתמחי קמיעא כידוע ליודעי חן] ו אם כבר בנשיאות עסקינן ,כמה צביעות בכך שאתם שהפגנתם ועצרתם את כל המדינה על הסכם אוסלו ,בחרתם לנשיאות את גדול ההוגים והיוזמים של הסכם זה, במקום לבחור באשה צדיקה וחסודה שהקריבה את שני בניה ,רק כדי להחניף ןלמצוא חן בעיני אנשי הבוהמה של השמאל הרדיקאלי ,מהם אתם מרגישים ריגשי נחיתות ו,אליהם אתם שואפים ,ויש לציין בהצלחה מרובה, להידמות
ליצחק
עמדין | 22-08-2021 19:29
הכי קרא שמו יצחק לאמור כל השומע יצחק לי,התלמידי חכמים שציינתי הם תלמידי חכמים שאין בהם דעת ,מחריבי הדת שטוב שנהפכה שלייתם על פניהם ,הטובי הם מאלישע בן אבויה או דואג האדומי או ישו הנוצרי ?הטובים הם מקרח ועמו מאתיים חמישים ראשי סנהדראות ?הם ייזכרו לדראון עולם ביחד עם הרב מלמד והרב לבנון ,לאחר ביאת המשיח שיהיה ניתן להכיר בין צדיק לרשע בין עובד ה לאשר לא עבדו הם יעמדו לגורלם בין מחטיאי הרבים לדראון עולם , על שנתנו שכם והיטו כתף לצוררי ישראל ,ביום ששארית ישראל נלחמה על נפשה בחרוף נפש מידי צורריה רודפיה ומעניה, גורו לכם מיום הדין ,ייבטל כבודם עד לעפר של אלף רבנים כיוצא בהם ,ולא ייבטל כבודו של אברך אחד ששקוע יומם ולילה בהוויות אביי ורבא ,ולא עושה מהתורה קרדום לחפור בה כדי לגרוף קופה וכבוד מדומה בכך שמחניף לשונאי ישראל ,וכן ,בפירוש התרת דמם של חיילי צהל ותושבי הנגב חמורה עשרת מונים מהוראת ריבונות בהר הבית ,האם לא שמעת על דרשת חזל חסד עשה הקבה עם ישראל ששפך חמתו על עצים ואבנים ,האם כבוד הר הבית בוער בך וברב גורן יותר מזיקני ירושלים המהריל דיסקין הרב זוננפלד רבי יצחק ירוחם דיסקין הרב אלפנדרי ובתי דינם ,האם כבוד הר הבית בוער בך יותר מזקני הגולה החפץ חיים רבי חיים עוזר והאדמור הקדוש והטהור מסאטמר ובתי דינם ,האם כבוד הר הבית בוער בך יותר ממרן הרב שך שליבו לב הארי בער כאש על כל ילד יהודי שלא אומר שמע ישראל, בושו והכלמו שובו בנים שובבים ממשובתכם ,עורו ישנים משנתכם והקיצו מתרדמתכם
לך תעשה חמוצים עם סמרטוטריץ ביחד
יניב | 22-08-2021 19:17
לך תעשה חמוצים עם סמרטוטריץ ביחד ,מי שמך לקבוע משהו?
בור ועם הארץ כלך לך אצל דוקים ושלוש מקלות
יצחק | 22-08-2021 19:06
שני הצדדים טענו טיעונים הלכתיים במסגרת ההלכה, וכל מה שהצלחת לעשות בעניין הוא לבזות תלמידי חכמים, לאור נשיאים בעמך ואף לשגות בקל וחומר (ללמוד מהריבונות בנגב על הריבונות במקדש).
אליקים רובינשטיין הוא לא הגבול
דיסקין | 22-08-2021 18:19
אני הייתי סבור לתומי שגבול הצביעות וההתחסדות המתועבת של הכיפות הסרוגות זה אליקים רובינשטיין, היום אני מבין שאין גבול
3
זכות גדולה לבקר שם
אחד | 22-08-2021 18:47
בוודאי כאנשי כוחות הביטחון. תמהני מדוע חכ סמוטריץ' כל כך חרד לביקור הזה.
זה לא מקום טיולים.
רם | 23-08-2021 11:27
וגם העולים הרגילים עושים עבירה. אבל לך תסביר לאנשים שלא יודעים הלכה כלל.
4
ביזוי קודשי ישראל,...
אביחי | 23-08-2021 8:06
ביזוי קודשי ישראל, לראשונה, מזדהה עם סמוטריץ, אסור לעלות אל הר בית ה', מי שמתיר, לא ראוי, שמעתי באזני ממש את הרב אביגדור נבנצל, מבטל את התלמיד החכמים שמתירים, ומסביר שהם אינם גדולי דור ואין להם רשות להתיר, ומי יכול להתנגד לפסק של הרב אביגדור בדורנו, תח ששימש 40 שנה, מלא טהרה וצניעות, שהרב עובדיה, הרב אליהו וכל תח בעל שיעור קומה מתנגד לכך, חבל שאיננו מבינים את פשט דברי הרב אביגדור, שצריך לעלות בחרדת קודש שאיננו מסוגלים אליה בימים אלה, ממתי הוואכף הוא טענה הלכתית, אלו טענות נבובות וחסרות טיעון, שנזכה לקיים, 'כל אשר יורוך' ואפילו הוואכף..