אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המשפחות נגד הוועדה: "ממשיכה את הקו האטום"

פורום משפחות אסון מירון במכתב חריף אל יו"ר ועדת החקירה הממלכתית השופטת נאור: "מאז האסון לא טרח אף גורם לבוא בדברים עם המשפחות כדי להעניק סיוע למי שחרב עולמם בן לילה"

המשפחות נגד הוועדה: "ממשיכה את הקו האטום"
  קיר זיכרון להרוגי האסון במירון, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: דוד כהן/ פלאש 90)

פורום משפחות אסון מירון שיגר הבוקר (חמישי) מכתב חריף אל יו"ר ועדת החקירה הממלכתית השופטת נאור, בזעם על כך שהם מתעלמים מדרישתם שיהיו נציגות של קבע באולם הדיונים.

"בשם ועד הפעולה נעשתה פניה לוועדה לבקש להופיע בפניכם, וכן לשמור נציגות קבע של המשפחות באולם הדיונים. בתגובה שממשיכה את הקו האטום התבשרנו על ידי דוברת הועדה שאין בנמצא מקום לנציגות בני המשפחות, והכניסה תהיה על בסיס מקום פנוי, משל היו המשפחות מטרד או אולי אזרחים סקרניים הבאים "לבלות" באולם הדיונים כאזרחים הבאים לפעילות העשרה משפטית" טענו במכתבם.

"תשובת הועדה המציעה לבני המשפחות להיכנס על בסיס מקום פנוי היתה הקש השובר את גבם הכפוף ממילא של בני המשפחה", הם ככתבו וביקשו לשקול שנית את בקשת המשפחות לאפשר לנציגות של 3-5 בני משפחות להיות במשמרת קבע באולם הדיונים. "ייתכן והדבר אינו עולה בקנה אחד עם הפורמליסטיקה אך גם הקורבן הכבד אותו שילמנו באבדן הכבד אינו כתוב בשום תקשי"ר כמחויב המציאות".

עוד הוסיפו כי "האסון הכבד אשר טילטל את עולמם של 43 משפחות, והאבדן הכואב של בנים, אחים והורים מכה בנו יום יום ושעה שעה. לאסון הכבד מצטרפת התחושה הקשה של המשפחות אשר הפכו לשקופות עבור הרשויות, שקופות עבור מקבלי ההחלטות ומסתבר ששקופות גם עבור הועדה שאת עומדת בראשה".

במכתב הם מגוללים את ההרגשה שלהם כי מאז האסון הם מרגישים שקופים כלפי המערכות: "מאז קרות האסון לא טרח אף גורם לבוא בדברים באופן רציני עם המשפחות כדי להעניק סיוע נפשי או פיזי למי שחרב עולמם בן לילה. אף גורם לא ניסה להציע עזרתו, אף גורם לא ביקש מידע אודות האסון, ואף גורם לא מלווה את המשפחות. לכל הנוגעים בדבר ולכל האחראים נוח לראות בנו שקופים, חסרי מעמד ונטולי קשר לאסון הכבד".

"למשפחות מידע חשוב הנוגע לאסון, מידע הנוגע לשיחות שנעשו עם החללים טרם קרות האסון, וכן היחס המשפיל לו זכו במתחם אבו כביר, וכמובן היחס המבזה והמשפיל שהם מקבלים בדמות התעלמות טוטאלית של הרשויות" הן מאשימות במכתבן. "כאילו לא היה אסון וכאילו אין מאות בני משפחה שעולמם חרב בגלל מחדל לאומי של הפקרת מתפללים תמי לב אשר נתנו אמונם במי שהיו אמורים לשמור על ביטחונם ובטיחותם".

לגבי תשובת הוועדה הם מוסיפים כי הם לא הופתעו. "משפחות נספי מירון הפכו מטרד עבור הרשויות ובצר לנו הוקם ועד פעולה שמטרתו להגן ולשמור על כבודם של חללי המחדל הלאומי הנורא, לשמור על כבודם של המשפחות ויתרה מכך: לוודא שיהא זה האסון האחרון".

אי אפשר לנהוג איפה ואיפה

מיו"ר הוועדה הנשיאה לשעבר מרים נאור נמסר: "מתוך הבנה כי בני משפחות חללי האסון ונפגעי האסון ירצו להגיע לדיוני הוועדה, איתרנו לצורך הדיונים אולם ובו עשרות מקומות ישיבה. מתוך אותה ההבנה, הוחלט גם כי חלק מדיוני הוועדה ישודרו בשידור חי באתר הוועדה באינטרנט. בשבועות האחרונים, הגיעו אל הוועדה מספר פניות מהתארגנויות שונות של בני המשפחות, כמו גם מבני משפחה שציינו שאינם מיוצגים על ידי התארגנות אחרת שפנתה. אך מובן הוא, שהוועדה אינה יכולה לנהוג איפה ואיפה כלפי התארגנויות שונות או כלפי קרובי משפחה של חלק מהנפגעים. משום כך נשלחה אליכם התשובה הלקונית, עליה אני מצרה, לפיה הכניסה לאולם תהא לפי סדר ההגעה ועל בסיס מספר המקומות בו ובמגבלות נגיף הקורונה.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו