אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוון וקפריסין יסייעו: משרד החוץ פנה למדינות העולם

בית החולים הדסה נערך לפינוי של חלק מבית החולים, עקב כך החניון התחתון פונה. בנוסף, רה"מ אישר בקשת סיוע בין לאומי להשתלטות על השריפה

יוון וקפריסין יסייעו: משרד החוץ פנה למדינות העולם
  (צילום: חיים גולדברג)

טרם הושגה שליטה על השריפה שהחלה אמש בהרי ירושלים. כבר למעלה מ-17 אלף דונם של חורש טבעי עלו באש. במערך הכבאות נערכים לעוד כמה ימים של מאבק באש, שרק הולכת ומתפשטת. פועלים במאמץ גדול לבלום את הלהבות בפאתי ירושלים, באזור ביה"ח הדסה עין כרם.

מוקדי האש העיקריים כרגע הם בין גבעת יערים לצובה.

עוד באותו נושא

גיוס כללי במערך כבאות והצלה | שוקלים סיוע בינ"ל


3

סיכום היום השני לשריפה

לפני זמן קצר, הסתיימה הערכת מצב בראשות מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי יחד עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן בחפ"ק שביישוב שורש בהשתתפות גורמי המועצה האזורית, כב"ה וגורמים נוספים.

(צילום: דוברות המשטרה)

"יישר כוח לכל הכוחות הפועלים- כב"ה, רשות מקומית, צה"ל, לשוטרים וכל מי שהמשיך לעבוד עוד מאתמול. אנו ממשיכים במאמץ המורכב על מנת לשמור על ביטחון האזרחים, נמשיך לעשות כך גם מחר וככל שידרש. משטרת ישראל כאן על מנת להציל חיים", סיכם המפכ"ל.

מוכנים לכל התפתחות נוספת

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, ציין במהלך הערכת המצב: "המאמצים המרכזיים שלפנינו הנם השלמת הפינוי ביישובים עין ראפה ועין נקובא, ומוכנות לכל התפתחות שתוביל אותנו ליישובים נוספים הסמוכים לנו", ובהמשך אף ציין: "כרגע אנחנו במוכנות לכל התפתחות, ליישובים ולזירה הקריטית שבקרבתנו- בית החולים "עין כרם". סמוך לביה"ח ישנה היערכות של כלל הכוחות ועלינו לפעול תוך קשר רציף וסדור עם גורמי בית החולים".

(צילום: דוברות המשטרה)

מפקד המחוז אף שיבח וציין כי לצד הפינוי, יש את היבטי האוכלוסייה בהובלת המועצה שנעשים בצורה טובה מאוד ועל כך יישר כוח.

בסיכום דבריו, אמר ניצב תורג'מן: "אנחנו במאמץ מתמשך עוד מאתמול. ישנה פעילות להצלת חיים, טיפול באש ובאוכלוסייה. מדובר בפעילות נחושה ואנו לא יודעים בשלב זה לכמה ימים נידרש. יישר כוח לכולם".

אושרה בקשת סיוע בין לאומי

לאור התגברות האש – ראש הממשלה קיים לפני זמן קצר הערכת מצב נוספת בעניין השריפה בהרי ירושלים.

בדיון השתתפו שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות והצלה, ראש המל"ל, מזכיר הממשלה, מנכ"ל משרד רה"מ, המזכיר הצבאי לראש הממשלה, מפקד מחוז ירושלים ובכירים נוספים.

(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

בנט הנחה את משרד הביטחון ואת צה"ל להמשיך לתת כל סיוע שיידרש למאמצי הכיבוי וההצלה. כמו כן, הנחה רה"מ לבחון האם ישנן יכולות נוספות לחיל האוויר שניתן לרתום למאמץ ההשתלטות על האש. בנוסף, הנחה רה"מ את השר לביטחון פנים, ביחד עם המל"ל, לבחון פניה לסיוע בינלאומי בכיבוי השריפות.

עוד הדגיש, כי החשיבות העליונה היא להצלת חיי אדם ולכן אין להסס באשר לפינוי יישובים ואנשים, אלא לנקוט בגישה מחמירה ולפנות את כולם.

יוון וקפריסין מסייעות

במשרד החוץ נערכים לסיוע בינלאומי בכיבוי השריפות, ושר החוץ לפיד שוחח עם מקבילו היווני, וקיבל ממנו תשובה שיוון תסייע ככל שתוכל.

נערכים לקבלת הסיוע. שר החוץ בקפריסין (צילום: דוברות משרד החוץ)

במקביל ערך שר החוץ התייעצויות עם צוות המשרד העוסק בסיוע הבינ"ל הפועל מתוך חדר המצב של המשרד, שם מרכזים כעת פניות ליוון, קפריסין, איטליה, צרפת ומדינות נוספות כולל מאזורנו, בשיתוף פעולה עם המשרד לביטחון פנים.

נוסף אליו, שוחח לפיד עם שר החוץ הקפריסאי, ניקוס כריסטודולידס, וביקש ממנו סיוע אווירי בכיבוי השריפה בהרי ירושלים. כריסטודולידס השיב כי קפריסין תשלח לישראל מטוסי כיבוי וכוח אדם שיסייע בכיבוי השריפה.

בנוסף, שוחח השר עם רב טפסר דדי שמחי, נציב הכבאות וההצלה, קיבל ממנו תמונת מצב ודגשים על הצרכים בשטח. בעיקר על הצורך במטוסי כיבוי למחר בבוקר.

נערכים לפינוי הדסה עין כרם

לאחר דיון הערכת מצב בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן בחפ"ק הממוקם ביישוב שורש בהשתתפות גורמי המועצה האזורית, כב"ה וגורמים נוספים, בסיכומה ציין מפקד המחוז כי המשטרה ערוכה לפינוי התושבים ובית חולים הדסה עין כרם, במידת הצורך.

(צילום: דוברות המשטרה)

בשל התחדשות הלהבות, גם בשעה זו עדיין נמשכת פעילותם של כוחות המשטרה לאיתור מוקדים ומניעת התפתחות האש ברחבי האזור, הצלת חיים, חסימת צירי תנועה ופינוי תושבים, מאמץ בו נוטלים חלק גם גורמי הסיוע מהיחידה האווירית של משטרת ישראל.

פרופ' דרור מבורך מהדסה עין כרם, אמר בראיון לרשת ב': "אין עדיין פקודת פינוי אבל מתחילים להריח את האפשרות".

נערכים לפינוי. הדסה (צילום: יונתן זינדל\ פלאש90)

‏צוות הביטחון של בית החולים ביקש לפנות את החניון התחתון של בית החולים. החניון הקרוב יותר למוקד השריפה. מסוקים של יחידת 669 חגים במרחב בית החולים הדסה עין כרם – לפינוי במידת הצורך.

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר כי ההנהלה קיימה הערכת מצב כוללת, תוך התייעצות עם משטרת ישראל, משרד הבריאות ומפקדי כיבוי והצלה, וכרגע הוחלט שלא לפנות מאושפזים וחולים מבית החולים.

(צילום: חיים גולדברג)

פינוי גבעת יערים

לפני מספר שעות, כוחות משטרה עזרו בפינוי התושבים של היישוב גבעת יערים, עקב התפשטות השריפה. צפו בתיעוד.

הנשיא מחזק את כוחות הלוחמים

הנשיא הרצוג שוחח עם נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי: "כוחות ההצלה נאבקים בגבורה ובנחישות סביב השעון במאמץ לבלום את האש בהרי ירושלים. ביקשתי לחזק את ידי הלוחמות והלוחמים הפועלים ללא לאות למגר את האש בתקווה שיצליחו במשימתם החשובה ויחזרו בשלום".

(צילום: נועם ריבקין\פלאש90)

הכבישים החסומים:

זאת לאחר שהוכרז על גיוס כללי בכל יחידות מערכות הכבאות וההצלה. כרגע נמצאים במערך הכיבוי וההצלה 10 מטוסי כיבוי ו65 צוותי כיבוי קרקעיים.

-כביש 395 עדיין חסום לשני הכיוונים מצומת אשתאול עד צומת הסטף.

-כביש 3955 מכיכר שואבה לבית מאיר – נסגר לתנועה בשני הכיוונים.

(צילום: דוברות המשטרה)

לאורך היום, מאות שוטרים ולוחמי מג"ב פעלו ברחבי גזרת המועצה האזורית מטה יהודה במשימות הצלת חיים לצד סיוע בפינוי תושבי הישובים שנשקפה סכנה לגביהם בעקבות השריפה המשתוללת. כוחות המשטרה ומג"ב ימשיכו גם במהלך הלילה במשימות שמירת הביטחון, סיוע בכל משימה ומעטפת אבטחה לשמירת רכוש הציבור שנאלץ לעזוב את ביתו

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כי הנה אויביך יהמיון
עמדין | 16-08-2021 20:16
לא יאומן לאן דירדרו אותנו הדתיים לאומיים ,אלו שכל השנים צעקו עלינו החרדים שאנחנו כביכול מזניחים את מצוות יישוב הארץ ,פשטו את טלפיהם וגילו לעיני השמש את פרצופם האמיתי ,את הטינה שהייתה גנוזה בליבם כל השנים, הם הוכיחו שמצוות יישוב הארץ מעניין אותם כשלג דאשתקד, מה כן מעניין אותם? עקירת הדת ,רדיפת והשפלת לומדי תורה, עקירת חומות הצניעות והקדושה ,להרבות ממזרים בישראל ,הכנסת גויים גמורים לכרם בית ישראל ,מלחמה נגד שבת קודש מקור הברכה ,נגד הכשרות,נגד כל מה שריח של יראת שמים נודף ממנו ,בשביל זה הם היו מוכנים לתת לחמאס ודעאש את כל הנגב חינם אין כסף ,לא רק חינם, אלא להוסיף ולגזול מהקופה הציבורית מאה מיליארד שקל שוחד לקבוצות הטרור הנל ,ומה קיבלו בתמורה ,שריפת הרי יהודה וירושלים ,כולנו יחד נזעק אל תחרש ואל תשקוט קל כי הנה אויביך יהמיון ומשנאיך נשאו ראש ,מאחל לכל אחינו בני ישראל שנה טובה שבו בעזרת ה הקבה יעביר ממשלת זדון מן הארץ
2
על חילול שבת...
יוסי | 16-08-2021 20:24
על חילול שבת בא שריפות.
3
hnhbv zv antkv
אור יעקוב | 16-08-2021 20:45
אני יודע, ישראל בוערת, אלפים נדבקים בקורונה, יחסי החוץ קורסים והאיש שיושב בבית ראש הממשלה איבד את זה. גם ברגעים הקשים הללו יש לזכור שעידית סילמן פגועה לאחר שקראו לה ילדה קטנה.
4
שהמדינה תרכוש מיד...
קובי פרי | 16-08-2021 21:18
שהמדינה תרכוש מיד 2 או 3 מטוסי סופרטנקר שיטביעו מיד את האש יחגד עים המציתים...
אין כסף...
אמיר | 16-08-2021 21:36
אין כסף הכל הולך למנסור עבאס