אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כשהרב קוק נתן סטירה; וכשהרב בני אייזנר סטר לי

הראי"ה קוק, דאג לעניים במסירות, וקנאותו לכבוד התורה ולומדיה הביא אותו לסטור אפילו לאדם עשיר ונכבד שפגע בכבוד אברך. גם אני ספגתי סטירה מהרב בני אייזנר זצ"ל שהגיעה מאותו מקום של עומק הלב

כשהרב קוק נתן סטירה; וכשהרב בני אייזנר סטר לי
  הרב קוק ביפו

כשלמדתי במכינה הקדם צבאית סיפר לנו הרב שלבן שלו קוראים 'אברהם צבי'. מתוך משובת נעורים שאלתי האם לבנו הבכור קרא 'אברהם יצחק' (על שם הרב קוק האבא) ולבנו השני קרא 'צבי יהודה' (על שם הרב קוק הבן) וכשהגיע לבן השלישי התחיל עם קומבינציות.

הרב בני אייזנר זצ"ל הביט בי בעיניו היוקדות, ואמר: "מי שמבין בתורת הרב יודע שהאב והבן זה דבר אחד, תורה אחת". שמעתי את התשובה ומתוך חוצפה אינטלקטואלית הערתי: "ממש נפלא! האב, הבן ורוח הקודש".

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: בשבת נפטר הרב בני אייזנר ז"ל


9

הרב בני נרעד, תפס בבלורית שעוד היתה לי באותם הימים, משך את ראשי אל ברכיו, ובמחווה שנתפסה כלגיטימית באותו זמן ובאותו מקום, סטר קלות על ערפי. קיבלתי את הנזיפה בהבנה. לא זכור לי שהתנצלתי, אך אני זוכר שהפנמתי את החובה לשים גבול לבדיחות, גם אם הן מצחיקות. השיעור המשיך.

כשהרב קוק נתן סטירה לעשיר שבייש תלמיד חכם

ממרחק השנים אני מצטער שלא סיפר לי באותה הזדמנות על הסטירה שהרב אברהם יצחק הכהן קוק, שהיום יום השנה לפטירתו, נתן לעשיר אחד שבייש אברך תלמיד חכם, ומעשה שהיה, כפי שסיפר הרב משה צבי נריה, כך היה (שיחות הראי"ה, פרק כ"ב):

בעיירת קיט על גדות הים הבלטי נהגו לנפוש רבנים ואברכים לצד נכבדים ועשירים, וביניהם הרב קוק. באחד הימים ארגן אחד האברכים מניין, שכן היה אבל ורצה לעבור לפני התיבה. במקביל, אחד מהעשירים ארגן מניין משלו, מאותה סיבה בדיוק. כשהיה נדמה לעשיר שאותו אברך 'גנב' לו את אחד המתפללים, הוא פרץ בצעקות וכינהו בכינוי גנאי. הרב קוק, שכבר נודע כרבה של בויסק, ניגש לאותו עשיר וסטר על פניו. מעוצמת הבושה הוא עזב את העיירה, ושב לאיזור מגוריו (קורלאנד). בושתו על כך שבייש תלמיד חכם וננזף על ידי הרב קוק לא חלפה, וכחלק מתהליך התשובה, הוא עבר לארצות הברית, שם פתח עסק לייצור שעונים.

חלפו כעשרים וחמש שנים, ובביקורו של הרב קוק בארצות הברית בשנת תרפ"ד הגיע אליו אותו אדם, וביקש להעניק לרב שעון זהב מתוצרת המפעל שלו. בעיניו, כך הסביר, הצלחתו בעסקים באה משום שקיבל את התוכחה של הרב קוק, וקבלת השעון מידיו תהיה האות לכך שהרב קוק התפייס והתרצה על אותו אירוע שציער אותו כל כך.

הרב קוק חיזק את דבריו, ציטט משנה מפרקי אבות (א, ח) בה נאמר: "וכשנפטרים ממך (=מהדיין) יהיו בעיניך כזכאים, כשקבלו עליהם את הדין", והציע שמאחר ועיקר החטא באותו מעמד היה בבזיון תלמיד חכם וכבוד התורה, על העשיר לתמוך במוסדות תורה. העשיר שמח בדברים והלך לדרכו.

הסטירה מהרב אייזנר באה מאהבת הבריות

כעבור שנים ספורות, הגיעה אשה עניה אל משרד "שערי חסד" – ארגון חסד שפעל בעיר העתיקה בירושלים, וביקשה הלוואה. כערבון הציעה שעון זהב. כשגבאי הצדקה שאל מהיכן יש לה שעון זהב, ענתה שהרב קוק הוא שנתן לה את אותו שעון זהב, שקיבל מאותו עשיר. גבאי הצדקה נתן לה את ההלוואה ללא ערבון, ואת השעון שלח בחזרה לבית הרב.

זה היה סיפורה של סטירה, וכזה היה נוהגו של הראי"ה קוק, שדאג לעניים במסירות, וקנאותו לכבוד התורה ולומדיה הביא אותו לסטור אפילו לאדם עשיר ונכבד שפגע בכבוד האברך הרב זעליג ראובן בענגיס זצ"ל, מי שבערוב ימיו היה רב העדה החרדית בירושלים.

בעיני, הסטירה שקיבלתי באהבה וברצון מהרב אייזנר היא גלגולה של אותה סטירה. היא בוקעת מעומק הלב, ובאה מאהבת הבריות ומכבוד התורה.

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: הרב יהושע צוקרמן הלך לעולמו


9

היום החזיר את נשמתו לבוראה ועלה לישיבה של מעלה הרב יהושע צוקרמן, אף הוא מתלמידי תלמידיו של הרב קוק. לא זכיתי ללמוד אצלו, גם אם שמעתי ממנו כמה שיעורים, אך אלה והסיפורים אודותיו הספיקו כדי לדעת שאף הוא הקדיש את כוחותיו ועוזו להנחיל את דרכו התורנית לשומעי לקחו.

יהיו הדברים נר זכרון לרב קוק, ולתלמידי תלמידיו – הרב בני אייזנר, והרב יהושע צוקרמן. תהא נשמתם צרורה בצרור החיים.

==

הרב ד"ר אביעד הולנדר הוא חבר בארגון רבני ורבניות "בית הלל – הנהגה רבנית קשובה" וחבר סגל במכון מנדל למנהיגות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
זה התחיל בהכנסת האב הבן ורוה"ק ונגמר בבית הלל
ידיד | 12-08-2021 1:45
עכשיו הכל מובן.
ליצנות אחת דוחה מאה תוכחות
בני | 16-08-2021 22:11
הרב קוק וגם הרב אייזנר סטרו לחצופים, כי יש דברים נשגבים שאסור להתלוצץ עליהם. ומי שמתלוצץ פגום ביסודו. אלו יסודות הדברים. חבל מאוד שהיום גם מי שנחשבים לרבנים והוגי דעות, לא הפנימו את עומק דרכו של מרן הרב קוק זצל.
אתה איש קטן
לידיד | 15-08-2021 21:50
לא הבנת כלום אם הרב קוק היה קם הוא היה סוטר לך פעמיים פעם ראשונה שפגעת בתלמיד חכם יותר ממך ופעם שניה שקראת את מה שנכתב ולא ועצמת את עניך ואטמת את ליבך להבין חוכמה ומוסר
2
אכן הכרתי את...
ארי | 12-08-2021 13:14
אכן הכרתי את הרב אייזנר זצל. אדם עם לב עצום ועיניים לעומק. וכולו חיוך גדול וחם. יהי זכרו ברוך
3
הרב בני אייזנר
בנימין | 12-08-2021 17:46
אני זוכר את הרב בני אייזנר, הוא לימד אותי באור עציון, אני לא זוכר אם זכיתי לקבל ממנו סטירה, אני מקנא בך, אדם קדוש, היה מעיר אותנו בבוקר לתפילה עם ישראל צאן קדושים, קומו לעבודת הבורא, איזה געגועים !