אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אזולאי: מדיניות לא חוקית שלא מתיישבת עם הפקודה

נושא מתן פטור הזקן לחיילים שוב בכותרות: הבוקר פורסם מכתבו של מח"ט גבעתי, המורה בין היתר לחייליו הרוצים להתקדם בתפקידם - להתגלח. ח"כ אזולאי שלח שאילתה דחופה בנושא לגנץ

אזולאי: מדיניות לא חוקית שלא מתיישבת עם הפקודה
  (צילום: סרוגים)

מסמך מעניין ולא שגרתי התקבל אצל מספר חיילים המשרתים בחטיבת גבעתי. מח"ט גבעתי, אליעד מואטי, הוציא 'דף מפקד', בו בין היתר הוא מקדיש פרק שלם לנושא הזקן ובו הוא מפציר בחיילים להתגלח.

עוד באותו נושא

מכתב רבנים סרוגים: מצווה להפיל את הממשלה


75

"במעמד בו התגייסנו לצה"ל, נשבענו אמונים לשרת את המדינה. קיבלנו החלטה לשרת ולהגן, כמו גם לוותר על חלק ממותרות רגילות למען הכלל, הכל מתוך שליחות ומחויבות להגן על תושבי מדינת ישראל", כתב המח"ט בתחילת מכתבו.

(צילום: דוד כהן\ פלאש90)

והמשיך: "נחשפתי למספר נושאים שאינם עולים בקנה אחד עם הערכים שבהם דוגל צה"ל וחטיבת גבעתי בפרט, בהם אני חושב שאנו כחטיבה פוגעים בערכים ובנורמות אותם אנו מייצגים ועל כן אני פונה אליכם".

לא מגולחים = לא ייצוגיים

המח"ט שטח מספר נושאים שהוא רואה כבעיה בהתנהלות החטיבה. הנושא הרביעי והאחרון אותו הוא מונה, הוא: "ייצוגיות ונראות מפקדים ולוחמים". לטענתו, "לוחמים ומפקדים בחטיבת גבעתי לא יכולים להתבטא ברשת ולהעלות תמונות שאינן ראויות, בשום מצב. לא ניתן להתבטא בסוגיות פוליטיות ואחרות באופן פומבי, ברשת או באופן אחר, כאשר אנחנו לוחמים ומפקדים בשירות המדינה".

כאן הוא מגיע לסוגיית גידול הזקן: "לוחמים ומפקדים לא מגולחים = לוחמים ומפקדים לא ייצוגיים. מפקדים ולוחמים שאינם מגולחים משפיעים על תדמיתו של צה"ל ולכן אני רואה בגילוח ובנראות השפעה גדולה כיצד נתפס צה"ל בציבוריות הישראלית וכיצד מיוצג כפי חוץ", לדבריו.

(צילום: דוד כהן\ פלאש90)

"ניצול ציני ולא ערכי של לוחמים"

עוד הוא מוסיף, כי בעיניו הזקנים מעידים על "בעיה נורמטיבית קשה בהיבטים של משמעת וחוסן, בהם ערכים קריטיים למסגרת היררכית צבאית. אני מודע לכך שזהו ויתור שאנו צריכים לקחת בו חלק, אך אנו צריכים לזכור שזה בשביל מטרה גדולה יותר".

המח"ט הוסיף בתוקף: "כיום אני מזהה ניצול ציני, לא ערכי ולא ישר של לוחמים ומפקדים את עילות האישור הרישמיות (רפואה ודת), באופן שלועג לערכי הצבא ובז לכל מה שישר ואמיתי. אנחנו כמפקדים צריכים להוביל בדוגמא אישית מלאה בכלל הרבדים, במקצועיות, בכושר גופני וגם בערכים ודוגמא אישית".

"הסינון יהיה קפדני מאוד"

"לכן, תוך חודש מהיום אני מצפה מכלל המפקדים בחטיבה לנוע ללא זקן. לא מתוקף פקודה אלא מתוקף היותם סמן ימני ערכי בצה"ל. בתחום הדתי יקבע רב החטיבה מהם הקריטריונים הנדרשים. אך הסינון יהיה קפדני מאוד, אל לנו לפנות למוצא זה. אין לזלזל ב'קטנות', אלו המקרים אשר מעידים על נורמות רחבות ועמוקות יותר. אבחון הקטנות הוא הכרחי לטיפוחו של חזון הגדולות".

בתגובה למכתב ולטענות שהועלו בו, ח"כ ינון אזולאי פנה בשאילתה לשר הביטחון בני גנץ, בטענה שהוראה זו עומדת בניגוד מוחלט לפקודת הצבא.

(צילום: פלאש90)

אזולאי: מדיניות לא חוקית

אזולאי ציין: "בנושא 'פטור זקן' בצה"ל הוגשה עתירה לבג"ץ – העתירה יוצאת נגד מדיניות נוכחית שקיימת היום בצה"ל, לצמצם כמה שיותר את בעלי ההיתרים. זו מדיניות לא חוקית שאינה מתיישבת עם הפקודה, משום שלפי הפקודה, כל מי שהזקן מהווה חלק מדמותו, מהוויתו או מזהותו יהיה זכאי לקבל היתר, ולא ניתן להגדיר מראש מגמה לצמצום הכמויות".

עוד הוסיף: "ריבוי עדויות שהגיעו לימדו שהבכירים שמרו על זקנם בעוד אשר הזוטרים נדרשו לוותר עליו. לאורך ההיסטוריה, היו עשרות, אם לא מאות, קצינים בכירים וזוטרים שגידלו זקן או שפם והדבר לא פגע כהוא זה בתפקודם או במשמעת הצבאית".

לדבריו, "הזקן הוא חלק מזהותו של אדם. הוא חלק בלתי נפרד מפניו של אדם, ומהאופן שבו הוא רשאי ויכול לעצב את זהותו ומראהו החיצוני. מעבר לכך, מדובר ברכיב בזהות שלא ניתן להסיר ו'לאפסן' בזמן השירות הצבאי ולהחזיר בזמן החופשי בבית".

עוד באותו נושא

המאבק של צבא העם ממתין לתשובת בג"ץ


3

להלן השאלות ששלח אזולאי: 1. האם ההוראה החריגה של מח"ט גבעתי ניתנה באישורך?

2. כיצד נשלחת הוראה באופן גורף לכלל מפקדי החטיבה לגילוח זקנם בניגוד מוחלט לפקודת הצבא?

3. גם אם לטענתו של מח"ט גבעתי ישנו ניצול ציני, לא ערכי ולא ישר של לוחמים ומפקדים את עילות האישור הרשמיות, לא ייתכן שתינתן הוראה קולקטיבית לכלל המפקדים. כיצד ניתנת הוראה קולקטיבית ואינה מוסרית לכלל המפקדים?

גנץ בוחר שלא לעסוק בסוגיה

בר פינטו, מנהל המאבק למען פטור זקן לכולם, מסר בתגובה לפרסום המכתב והשאילתה: "משמח מאוד לראות מעורבות פרלמנטרית למאבק שלנו שנמשך כבר למעלה משנה וחצי וכלל עתירה היסטורית לבג"צ. לצערנו הרב, שר הביטחון מכיר את הסוגיה זה זמן רב ובחר שלא לעסוק בה ולכן אין אנו מצפים לראות צעדים מיוחדים שלו בעניין".

בר פינטו וגלעד המזוקן, ממובילי מאבק פטור זקן לכולם (צילום: המאבק למען פטור זקן לכולם)

עוד הוסיף: "חשוב להבין שמכתב מח"ט גבעתי הוא סיפטום של בעיה עמוקה יותר והיא מדיניות לא-חוקית של צה"ל נגד המזוקנים הקיימת ביחידות רבות בצבא. יש לכבד את לשון הפקודה הצה"לית שמאפשרת גידול זקן לכל חייל שזה חלק מזהותו, ועל בכירי הצבא להפנים שהתעסקות המרובה בנושא מפריעה להתנהלות התקינה של המפקדים בשטח: במקום להכין את החיילים למלחמה הם מבזבזים זמן יקר ומשאבים במלחמה במזוקנים, דברים שציין נציב קבילות החייילים בעצמו בדו"ח השנתי האחרון שלו"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
צודק המחט רוב...
יק | 10-08-2021 23:31
צודק המחט רוב החילים לא מתגלחים מטעמי נוחות להרויח עוד כמה דקות שינה כולל חילים דתיים.ישנם מעט שזה בנפשם שישארו בעבר התגיסנו וידענו בצבא אין זקנים.מנין אזולאי כותב שמאות קצינים הלכו עם זקן לא דובים ולא יער.היו מעט מאד ידוע ביותר היה קאצה זל.הוא צודק מסתכל על חילים ברחוב לא מכובד.
2
ומה עם שערן של חילות לוחמות ומפקדות ?
יאיר | 11-08-2021 0:28
בשם השויון המיגדרי יש לאסור על חילות בכל תפקיד שהוא ובמיוחד בתפקידי לוחמה ופיקוד לגדל שער ארוך יותר מזה המור לחילים גברים. יועצת לענייני מיגדר בטח הוציאה הוראה מחייבת בנדון. אפשר להוסיף דוגמאות שאין לכותבן בגלל חוסר צניעות