אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עדות ראשונה בירושלים לרעידת האדמה שמוזכרת בתנ"ך

בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד נחשפו עדויות ארכיאולוגיות ראשונות בירושלים לרעידת האדמה שהתרחשה בתקופת ממלכת יהודה ומוזכרת למשל בספר עמוס ובספר זכריה

עדות ראשונה בירושלים לאירוע שמוזכר בתנ"ך
  שרידי כלים שהתנפצו ברעידת האדמה. (אליהו ינאי, עיר דוד)

בעיר דד מגלים את התנ"ך. בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בגן הלאומי עיר דוד, התגלתה שכבת חורבן, הכוללת שורת כלים  מנותצים ובהם נרות, קנקני אחסון ואגירה וכלי בישול, שהתרסקו בעת שקירות המבנה קרסו עליהם.

לדעת החוקרים, כיוון שלא נמצאו סימני שריפה, לא מדובר באירוע מכוון והסיבה לקריסת המבנה היא רעידת האדמה שהתרחשה בישראל במהלך המאה השמינית לפני הספירה, בתקופת ממלכת יהודה.

ד"ר ג'ו עוזיאל ואורטל כלף, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "כשחפרנו את המבנה וחשפנו שכבת חורבן מהמאה ה-8 לפני הספירה, הופתענו מאד, כיוון שאנחנו יודעים שירושלים המשיכה להתקיים ברצף עד החורבן הבבלי, שהתרחש כ-200 שנים לאחר מכן. שאלנו את עצמנו מה יכול היה לגרום לאותה שכבת חורבן דרמטית שחשפנו. לאחר שבחנו את ממצאי החפירה, ניסינו לבדוק אם יש התייחסות לכך בטקסט המקראי.

מעניין, שרעידת האדמה שמופיעה בתנ"ך בספרים עמוס וזכריה, התרחשה באותה התקופה שבה קרס המבנה שחפרנו בעיר דוד. השילוב של הממצא בשטח יחד עם התיאור המקראי, הוביל אותנו למסקנה, שרעידת האדמה שפגעה בארץ ישראל בתקופת מלכותו של עוזיהו מלך יהודה, פגעה גם בבירת הממלכה – ירושלים".

שרידי כלים שהתנפצו ברעידת האדמה. (אליהו ינאי, עיר דוד)

שטח החפירה בעיר דוד. (ג'ו עוזיאל, רשות העתיקות)

שטח החפירה בעיר דוד. (אורטל כלף, רשות העתיקות)

לדברי החוקרים: "רעידת האדמה שאירעה באמצע המאה ה-8 לפסה"נ הייתה כנראה אחת מרעידות האדמה החזקות והמזיקות ביותר בעת העתיקה, ועדויות להתרחשותה התגלו בעבר בחפירות שנערכו במגוון אתרים ברחבי ישראל כגון חצור, גזר, תל עגול, ותל צפית/גת. כעת, החפירות האחרונות שקיימנו בעיר דוד, מצביעות על כך שרעידת האדמה פגעה ככל הנראה גם בירושלים".

כלי האגירה לאחר הדבקתם (אורטל כלף רשות העתיקות)

לאחר חשיפתם, הועברו כלי החרס המרוסקים למעבדות רשות העתיקות ורופאו מחדש. ממצאי החפירה והמחקר שנערך על רעידת האדמה יוצגו לקהל הרחב בתחילת חודש ספטמבר, בכנס הארכיאולוגי השנתי של מכון מגלי"ם שיתקיים בעיר דוד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
למי זה חשוב?
עמדין | 09-08-2021 23:29
אנחנו החרדים מאמינים בלי ההוכחות הארכאולוגיות, ואתם הדתיים לאומיים תמשיכו לכפור בכל מצב,לא משנה כמות ההוכחות