אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עשר שאלות קצרות לשר הדתות מתן כהנא

רפורמת הכשרות של השר מתן כהנא ממשיכה לעורר דיונים, שאלות ותהיות. לדניאל סגרון יש עשר שאלות לשר לפני שהרפורמה יוצרת לדרך

עשר שאלות קצרות לשר הדתות מתן כהנא
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

1. האם אתה מודע לעובדה שרוב אזרחי המדינה רוצים לאכול כשר, אבל רבים מהם לא יודעים לבדוק מהם הנהלים, לא יכולים לבדוק איכות של כשרות כמו שבודקים איכות של טלפון או ספרייה, כך שפתיחת הכשרות לתחרות כלכלית, כי עד היום הרב המקומי שגם ככה מקבל משכורת מהמדינה היה אחראי על הכשרות, תגרום לשפע של הונאה בכשרות בלי שום יכולת ממשית לפקח על כך?

עוד באותו נושא

תמיכה רבנית לרפורמת הכשרות של מתן כהנא


81

כשהעסק הוא כלכלי, בתי עסק רבים יסתפקו בכשרות הבסיסית ביותר, ורמת הכשרות בארץ תרד כמה וכמה רמות. איך אתה מסיר אחריות ממאות אלפי מסורתיים שאוכלים כשר ולא בודקים, והרפורמה שלך תוריד פלאים את רמת הכשרות שהם אוכלים?

2. מה אתה עונה לטענה שהפעלת רגולציה במדינה שלנו היא דבר לא ישים, ולכן אף מערכת אחרת לא נותנת לכל אחד להחליט והיא רק תפקח מלמעלה ותפעיל רגולציה?

לדעת כל המומחים שעוסקים שנים רבות בתחום, אין דרך ישימה לבדוק האם נהלי הרבנות יתקיימו בפועל, ולכן אין שום משמעות לרגולציה של הרבנות, ולכן משמעות החלטתך היא פתיחת השוק לכל דורש?

אם רגולציה היא דבר כל כך טוב, מדוע המדינה לא מפריטה שום מערכת שחשובה לה? מדוע בחיים לא ייתנו לכל שלושה מומחים להחליט על תקני בטיחות והמדינה תסתפק רק ברגולציה?

עוד באותו נושא

הרבנות הראשית: "יוזמה מסוכנת, חורבן הכשרות"


28

3. האם לא מטרידה אותך העובדה שהראשונים לברך על תכניתך היו הרפורמים והשר ליברמן, שנהנה למצב את עצמו כאויב הדת החדש? איך אתה, כראש מערכת הדת במדינה, עוצם עיניים מהתמונה הכללית שהכל כאן הוא חלק בפאזל הגדול של המאבק על צביונה של המדינה היהודית?

4. מה תשובתך לטענה שעד היום הרב המקומי, שמקבל בכל מקרה משכורת, היה אחראי על הכשרות וכאשר הוא לא יהיה אחראי, מחירי הכשרות לא רק שלא ירדו אלא ייתכן שגם יעלו?

עוד באותו נושא

הרב משה צוריאל: תיבת פנדורה של השר מתן כהנא


12

5. מה תשובתך לטענה הנפלאה של הרב מיכה הלוי ,שלפי ההלכה המוסכמת שאין עליה חולק, הבסיס של מערכת הכשרות הוא החשש של בעל העסק שייתפס ויפסיד. ממילא, אם כשהוא ייתפס הוא יוכל ללכת למקום אחר הוא לא יחשוש, ולכן כל הבסיס ההלכתי לקיומן של מערכות כשרות נופל לפי הצעתך?

6. האם יש לך זכות מוסרית לכפות על הדתיים רפורמה שרוב רבניהם מתנגדים לה, רק בגלל שאתה כבול להסכמים קואליציוניים עם מרצ, כמו שהצטדקת בפגישה עם הרב מיכה הלוי?

עוד באותו נושא

השר כהנא לח"כים החרדים: "ממה אתם מפחדים?"


60

7. האם לא מפריעה לך העובדה שברגע שהעסק יוצא מהידיים של הרבנות, זה רק עניין של זמן עד שהרפורמים, בעזרת יד ימינם בג"צ, ייכנסו גם הם למערכת, מה שלא קרה עד היום?

8. צעקת שזה אבסורד שרב לא אוכל מהכשרות שהוא נותן. האם בכוונה התעלמת מהתשובה הפשוטה כל כך שרב ישמח מאד לאכול מהכשרות שהוא נותן, אבל לשם כך העסק יצטרך לעמוד בכל החומרות האישיות שלו, כמו אבקת חלב נכרי או אפס תולעים בירקות, חומרות שההלכה לא מחייבת אותם אבל רואה בהם מידת חסידות, ובעלי העסק, כמו גם הצרכנים, הם אלו שלא רוצים לעמוד בחומרות האישיות של הרב?

עוד באותו נושא

הרב חיים נבון: "דוד המלך לא השגיח על כשרויות"


77

9. מדוע התעלמת מהמסקנה של כל וועדות המומחים, לרבות מבקר המדינה בכבודו ובעצמו, שישבו על המדוכה וציינו פה אחד שאדרבה צריך לגרום לאחידות בנהלי הכשרות ולא להפרטה גורפת?

10 האם אתה מכיר שר אחד בתולדות מדינת ישראל, שחודש מאז כניסתו לתפקיד כפה על המערכת שהוא ממונה עליה רפורמה מקיפה, ובאותו יום ממש הכריז על עוד רפורמה מקיפה שבדרך, בלי להתייעץ כלל עם המערכת שעליה הוא ממונה?

האם קיים עולם דמיוני כלשהו בו שר משפטים טרי היה כופה רפורמה כזו על מערכת המשפט בלי להתייעץ איתה? האם כל הטענות כאן לא ראויות אפילו לדיון מקצועי בעיניך, דיון מסודר עם הגורמים בשטח, עד שאתה מרשה לעצמך, לאחר חודש בלבד בתפקיד, לכפות על המערכת רפורמה שהיא כל כך מתנגדת לה?

=======

דניאל סגרון הוא אברך בכולל של הרב יוסף צבי רימון בירושלים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
דברים נכוחים
שלמה | 26-07-2021 11:13
הכותב לומד אצל הרב רימון שהוא גושניק. הוי אומר שההתנגדות אינה נחלת הציבור הדתי לאומי התורני או מהציבור הדתי הקלאסי אלא גם בקרב הציבור של הגושניקים יש כאלה שמעלים שאלות ותהיות בנושא זה, ומבינים שיש כאן בעיה, ולא כמו שמנסים לצייר שכל הגושניקים תומכים נלהבים של צוהר.
במהרה בימנו...
בני | 26-07-2021 20:57
במהרה בימנו ונאמר אמן ואמן,
פיל בחנות חרסינה
כהנא טעה | 26-07-2021 17:29
הטענה שהכשרות תהרס במסגרת הריפורמה, אינה מטרידה כמובן את ליברמן. מה מטריד שגם את כהנא הטענה אינה מטרידה. הטבע האנושי מלמד שבעל העסק יעדיף את הכי זול והכי פחות משגיח עליו. ואם היום המצב לא הכי טוב, הריפורמה תגמור את הכשרות לגמרי.
שאלה 11:למה אינך מתפגר כהנא? יש מקום בהר הרצל
רבני צופר | 26-07-2021 15:06
עכשיו כהנא ימש''ו צוהל ורוקד. אבל הבורא יביא אותו לידי רקידה מכאבים וצהל מכאבים
בתור אחד שמכיר
סתם אחד | 26-07-2021 12:33
הרב סגרון עצמו הוא בוגר ארץ חמדה, וגם הרב רימון עצמו מבחינה השקפתית כלל לא ברור לי שהוא גושניק כהגדרתך.
2
תשובה אחת לכל-ככה זה שמלקקים לרפורמים,בושה.
אלי | 26-07-2021 11:15
נכלול נשאר נכלולי.
הוא פשוט הולך לפי מורו ורבו
איש אמת | 26-07-2021 19:27
בעמחהס איך ניצחתי את הקורונה שליטא
3
מקווה שיקויים בך הפסוק
ג'פרי | 26-07-2021 11:21
מלכים ב יא, יח, ואת מתן כהן הבעל הרגו
לשון הרע. המערכת...
מאיר דגני | 26-07-2021 13:07
לשון הרע. המערכת זקוקה לניעור הרבה משגיחים לא מגיעים כלל לעסק
4
נורא קל לטפטף...
דניאל | 26-07-2021 11:33
נורא קל לטפטף שאלות מפקפקות ומסיתות במקום להביא את דברי השר עצמו ולענות על השאלות
5
לכתוב הנכבד, אכן...
SJ | 26-07-2021 11:38
לכתוב הנכבד, אכן שאלות שהעלת כבדות משקל הן, אך הן מופנות לבור ועם הארץ, שאמר לרב הראשי, תלמיד חכם, שיש לו חילוקי דעות איתו. מי שחשובה לו הכשרות יעבור לבדצים.
6
לא מצליח להבין
דרור | 26-07-2021 11:53
שלום לחברי בימין, אני ממשיך לא להבין אתכם ( אבל ממשיך גם לאהוב ), כל הזמן אתם רוצים ימין וימין וימין ונראה שלחלק מכם לא ברור מה זה אומר. אז ככה: - יש ימין מדיני -וכאן למפלגות הימין אין פתרון כי יש לנו אוייבים איומים ( באמרת שהם זבלים ) ועם אוייבים לא מגיעים לפשרה. ומצד שני לא מכריעים אותם, כי המחיר של הכרעה יקר מכדי שנוכל לשאת. - יש ימין כלכלי - כלומר, הפרטה, אי התערבות של המדינה במשק. בגדול, לאפשר למגזר הפרטי לתפעל את רוב המשימות ולהגדיר את הממשלה כמפקחת על פעולות אלו. אבל גם כאן בכל פעם שהממשלה נוקטת בצעדים ימינה, אתם הראשונים שקופצים וזועקים שצריך להיות יותר סוציאליסטים. כלומר להגדיל את המגזר הציבורי ולהטיל עליו אחריות רבה בניהול המשק. לתמוך ולהגדיל את הקיצבאות המחולקות לציבור ( בחורי ישיבות, נכים, מובטלים, סבסוד לימודים ועוד... ) וזה רבותי - התחום של השמאל הכלכלי. וכל מפלגות הימין החל מכחול לבן, יש עתיד, הליכוד, ימינה והלאה... ממש מתנגדות לכך. אז ממליץ שתתארגנו על עצמכם כי אתם משדרים בלבול. בנוגע להפרטת הכשרות - גם כיום יש עמותות רבות שעוסקות בכשרות והציבור שלהם לא רוכש מוצרים אם חסרה חותמת של העמותה הרלוונטית. ולכן אין סיבה שהדבר לא יימשך ומשרד הדתות יפקח על העמותות ולא יבצע בעצמו.
פשוט כי כאן זה לא צרפת שאחרי המהפכה
נתנאל | 10-08-2021 22:56
כאן זו ישראל. ימין ישראלי הוא מי שתומך בלאומיות - ולאומיות יהודית מושתתת על מסורת ישראל. לכן ההקפדה על הכשרות. שמאל הוא מי שמתנגד ללאומיות וישמח או יישאר אדיש אם המדינה תחרב או תהפוך למדינה ערבית. לכן גם הכשרות לא מעניינת אותו. פגיעה בכשרות תביא לפגיעה בדת היהודית, תחזק את מעמדם של הפלסטינים כילידים ותחליש את מעמדם של היהודים כעם ששמר אמונים לדתו ובכלל זה לארצו ולבית מקדשו. וזה הרי בדיוק מה שהשמאל רוצה: אז הוא יוכל לטעון שמעולם לא היה קשר בין היהודים לבית המקדש, מעולם לא הייתה יהדות ורק הערבים הם אנשים מאמינים ומחוברים למסורתם ותקרקע שלהם. וכשהמדינה תחרב הוא יוכל לחזור בשמחה לברלין כשהעם כאן נשרף. בדיוק כמו שהוא עשה אז.
7
חצוף. אולי תשאל את הרב מדן והרב מלמד?
נתי | 26-07-2021 11:53
מן הראוי שתלמיד בכולל של הרב רימון ישאל את מורו ורבו של הרב רימון, הרב מדן, ויקבל תשובות מדויקות לכל שאלותיו.
אלה רביי,לא...
בני | 26-07-2021 17:32
אלה רביי,לא שיכים לעם היהודי,שעטנז של עממים מצויים שם בסרוגים,מי שרוצה תשובות בעם היהודי בלבד,ישאל את מורנו ורבנו הרב הגדול,הרב יצחק יוסף,איש ענק ומצוי בכל רזי ההלכות,והפוסקים,לאורו הולכים כבר שלושה דורות מילקוט יוסף דרך יחוה דעת של הנשר הגדול רבינו עובדיה יוסף,זצוקל,וחזון עובדיה,יביע אומר, ועוד שותים, לאורם הלכו אבותנו,לאורם אנחנו הולכים,לאורם ילכו גם צאצאנו,והיו רבני אשכנז גדולים ונאורים,ומורה הוראה שהיו באים לקבל תשובות מרבנו הרב עובדיה יוסף,ולא היה מרגיש הבדל,
רדוד
איש אמת | 26-07-2021 12:37
כשאין טענות ענייניות - אז באים ומוצאים שמות של רבנים ומביאים אותם כראיה. כנגד הרב מלמד והרב מידן שאכן כבודם במקומם מונח, נמצאים רוב מניין ובניין של גדולי תלמידי החכמים שבדור שמתנגדים למתווה של כהנא. איך החי יכול להכחיש את החי?
8
כשרות
קורא | 26-07-2021 12:02
כואב מאוד
9
הרב דניאל סגרון הנו עורך ספריו של הרב רימון.
אריק | 26-07-2021 12:22
הטענות נכונות . השאלות חיבות להשאל והרב מדן והרב מלמד לא קראו את האותיות הקטנות . רפורמה בעיתית ואנטי כשרותית בעליל
10
משגיחי כשרות עובדים 28 שעות ביממה
יעקב דינור | 26-07-2021 12:43
וכך נראית הכשרות.
11
ככל שהטענה של...
משה זוכמיר | 26-07-2021 13:04
ככל שהטענה של הכותב שהרבנות לא תבצע את תפקידה ולא תפעיל רגולציה אז מה הוא חושב שקורה היום? המצב היום גרוע. את המשכורת המשגיח מקבל מהמושגח ואם הוא יסיר את הכשרות אז לא תהיה לו פרנסה. המשגיחים הם קרובי משפחה או מקורבים של אנשים במועצה הדתית ולא מומחים לכשרות. משרד הבריאות מפקח על בתי החולים. בדץ הוא לא של הרבנות. לעניין ירידת רמת הכשרות, זה תלוי רק ברבנות שהיא זו שתציב את רף המינימום. ניתן להוסיף לרפורמה כלל שעל פיו מי שהוסרה לו הכשרות לא יוכל לקבל כשרות חצי שנה.
12
זה לא 10...
ג | 26-07-2021 14:15
זה לא 10 שאלות אלא חקירת אינקויזיציה שיודעת את התשובות וגם שהנשאל תמיד אשם. אז יאלא למוקד.
13
עוד שאלה לכהנא,...
אזרח דואג | 26-07-2021 14:17
עוד שאלה לכהנא, למה הונית את הציבור ?. למה חשבת שהציבור מטומטם כשחקת משחק של מתלבט, מתחבט קשות? למה הצהרת שאתה ימין כאשר בפועל אתה שמאל??
14
שאלה 11 מתי...
עובד | 26-07-2021 17:20
שאלה 11 מתי אתה תיתפגר חולירע,אנטישמי,וכל המישפחה שלך צאצאים של גרמנים יקים,מאמין בקרוב אתה וכל הזבל של ימינה,תהיו בתהום הנשיה,וכל הצאצאים שלכם איתכם,כי יצורים כמוכם חייבים להכרית שלא ישאר זכר מהתופעה האנטישמית כמוך,
מיתפללים שלכל...
עובד | 26-07-2021 20:55
מיתפללים שלכל הבוגדים כולל אותך וכל הזבל הנאצי של ימינה,יעברו מהעולם כולל הצאצים ללא יוצא מהכלל,וגם אתה בתוך כל הפגרים בקרוב,ואתה לא צריך העדפה כי יצור שגדל בבית לא יהודי גם רפורמי לא צריך,פעם בשבוע לכומר שילטף אותך,וגם ביחידות,ואתה מסודר,חולירע,
העיקר אתם...
אלי | 26-07-2021 19:11
העיקר אתם מניחים תפילין כל בוקר ואוכלים כשר. אך דברי הרבנים שלכם והמוסר שלכם מזמן אינה דרכה של היהדות. עדיף כבר רפורמי מוסרי.
15
שמישהו יארגן שביתת...
א | 26-07-2021 17:23
שמישהו יארגן שביתת רעב כללית(אם הממשלה רוצה למנוע מאיתנו לאכול כשר אז מי אמר שצריך לאכול בכלל): שבועיים ראשונים אף אחד לא אוכל מוצרי חלב (בנתיים חברות תנובה שטראוס וטרה הופכות שולחנות בממשלה ומשרד האוצר מודאג מכמיות החלב שהולכות לפח) שבועיים שניים שובתים ממוצרי אוסם ועלית....
16
מיום ליום אני...
אלטבך | 26-07-2021 19:00
מיום ליום אני מבין שכמו שסער שונא את נתניהו מתן נגד החרדים לדעתי זה לא מהחודש הקרוב אלה ממזמן.
צאצאי הגרמנים...
מנדי | 26-07-2021 21:06
צאצאי הגרמנים כל הסרוגים הבוגרים ואלה נכדהם,כולם היו אנטי מיזרחים,התנגדו ליוצאי המיזרח,ואלה הם צאצאים שלהם,וכל מי שיצא מהמושבים והקיבוצים הסרוגים,הגרמנים,והאשכנזים,הוא צריך להוכיח את יהדותו,אין ולא יהיה בעם היהודי יציר השם ירא שמים שיצא נגד רב בישראל,ונגד השולחן ערוך,ונגד המשנה ברורה,אלה לא שיכים ויהדותם צריכה להיתברר,בקרוב ניגאל, ולפי הגמרא משיח בריח של אדם ממרחק ידע אים הוא יהודי, אים לאו,ולעניות דעתי כל הסרוגים הצאצים של הגרמנים והאשכנזים, פשוט יברחו לסוף העולם כדי לא להיכנס לספק,
17
אולי כבוד השר...
אולי כבוד השר יעלה הצעה להחליף את יום שבת קודש ליום ראשון ונלך המוני בני ישראל להתפלל לכנסייה כומר שעומד בראש משרד הדתות וקורא לעצמו שר | 26-07-2021 22:02
אולי כבוד השר יעלה הצעה להחליף את יום שבת קודש ליום ראשון ונלך המוני בני ישראל להתפלל לכנסייה כומר שעומד בראש משרד הדתות וקורא לעצמו שר
18
יהודי יקר
יהודי | 27-07-2021 1:05
היום למדתי בחברותא עם חבר יהודי יקר בעל תשובה למדנו עניני אמונה והוא שאל אותי איך חכ שמאמינים בא-ל ויודעים שכל מטרת הממשלה לא לשפר את היהדות אלא להקטין את השפעתה למינוס.. איך הם יכולים לישון בלילה..... אני חושב שאין מילים... רק תפילה..
19
המאבק המהותי
חברון | 27-07-2021 9:36
בתוך כל דבריך המחכימים יש להבליט את ההערה הראשונה שהיא המהותית ביחס לרפומה הזו ולאלו שבצנרת.הברור הוא מהותי, האם אנו חותרים לכך ששם שמים יחול על העם בכללו או שזה אישי בלבד. רבני הר עציון שניזונים מהדגם האמריקאי של יהדות גלותית שהדת היא נחלתו של היחיד ואילו המרב הציבורי הוא חילוני,הם מנסים להחיל דגם זה גם בארצנו. הרבנות הינה נחלת הקהילה בלבד - זהו המרחב ותחום השיפוט שלה.בעוד שהמהלך של הרב קוק בהקמת הרבנות הינה לחבר את התורה להנחלתה בעם כולו.בקיצור: מדינה יהודית או מדינה חילונית שיש בה ציבורים דתיים, אבל המרחב הציבורי הוא בעיקרו חילוני.
20
עשר שאלות?
משאש | 27-07-2021 19:29
עשר שאלות? בבת אחת? גדול עליו אפילו במיצב הוא לא נשאל כל כך הרבה תתחיל משניים
21
האם סגרת עיסקה עם הרב לאו
עמיחי | 27-07-2021 22:34
בענין מינויו כדיין בבית הדין העליון לאחר תום כהונתו כרב ראשי
22
הבה נתקן את כל הטעויות
המורה להיסטוריה | 31-07-2021 14:19
1. לרוב אזרחי המדינה לא אכפת מכשרות. מקסימום הם נמנעים מלאכול חזיר. הם בטח לא מפרידים בשר מחלב וודאי וודאי שלא מעוניינים לממן את טירוף הכשרות שכולו נועד להפריד בין בני אדם לכספם, ובין יהודים ללא יהודים. 2. אין לדתיים שום זכות מוסרית לכפות על מיליוני אזרחים לממן את הגחמות הדתיות והאידאולוגיות שלהם. אתם חיים כאן בזכות אנשים שהכשרות לא מעניינת אותם. הרבנים שלכם העדיפו שאנשים ימותו ולא יעלו לישראל. אלו שהקימו את המדינה לא אכלו כשר, לא הקשיבו לרבנים, וגם אלו שמקיימים אותה היום לא מעוניינים בחוקים חסרי הגיון שנועדו לממן מנגנון מנופח. אם מוסר מעניין אותך - לך ודאג שיהיו פה יותר מפקחי בנייה, או מפקחים על מעונות יום, ולא מפקחי כשרות שבאים לעשות קופה על חשבון הציבור. 3. כל מסעדן יאמר לך שהתעודה שהוא מקבל תלויה בדבר אחד - כמה הוא משלם. 4. לאלוהים לא באמת אכפת מה אתה אוכל. 5. אלוהים בכלל לא קיים. 6. חוקי הכשרות נועדו למנוע מיהודים בגולה האירופאית להתערבב עם לא יהודים. אם לא היתה גלות, לא היו מתפתחים חוקי כשרות, וחזיר לא היה מקבל את המעמד הדמוני שקיבל ביהדות הרבנית. זה הכל היסטוריה וגיאוגרפיה וכלכלה. 7. צאו לנו מהצלחת. שלמו על האידאולוגיה שלכם. תפסיקו לדרוש שאחרים ישלמו על האיסורים שלכם. 8. אתם מחסלים את ישראל ואת כלכלתה