אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לקחו לנו את הדרכונים וזרקו אותנו בין אוקראינה לפולין"

עברנו את הגבול של אוקראינה והפולנים לא הסכימו שנחזור לפולין. לקחו את הדרכונים ואותנו ונזרקנו פשוטו כמשמעו בין אוקראינה לפולין. רק חסר היה שהכלבים יאיימו עלינו כמו האקציות של הנאצים ימח"ש

"לקחו לנו את הדרכונים וזרקו אותנו בין אוקראינה לפולין"

יצאנו למסע שורשים של משפחתנו לפולין ואוקראינה. מסע עם הילדים. המסע היה חזק מאוד. זה היה המסע מספר 40 שלי בפולין.

כידוע אני מדריך מסעות לחפצים כבר מספר שנים. ביום הראשון סיירנו בוורשה היהודית. חומת הגטו, בית הכנסת נוז'יק, כיכר השילוחים, מסלול הגבורה, כיכר רפופורט, העיר העתיקה ובית הקברות אוקובה.

ביום השני היינו בלובלין, מחנה מיידנק, ליזנסק והעיר פשמישל. ביום הרביעי עברנו את הגבול רגלית ללבוב. סיירנו בללוב מקום הולדת הוריי ורוב משפחתנו.

ביום חמישי היינו בטרנופול, שם היינו בבית סבא וסבתא ונסענו להוסאטין. מקום מושבו של הרבי הציוני הרב ישראל פרידמן, שעלה לארץ עם חסידיו לפני השואה. ובתכנון היה לחזור בערב לקראקוב בפולין.

עברנו את הגבול של אוקראינה והפולנים לא הסכימו שנחזור לפולין. רק פולנים ועובדים חיוניים שהם נצרכים בפולין יכולים לעבור לפולין. בקיצור, לקחו את הדרכונים ואותנו ונזרקנו פשוטו כמשמעו בין אוקראינה לפולין. רק חסר היה שהכלבים יאיימו עלינו כמו האקציות של הנאצים ימח"ש.

התקשרנו לשגרירות. ולמי לא. לאחר שגירשו אותנו ביתר שאת מביקורת הדרכונים הפולניים, נאלצנו לחזור לאוקראינה. החלטנו לחזור ללבוב באמצע הלילה. הזמנו את האוטובוס חזרה לגבול ודרך האינטרנט הזמנו מלון קרוב לחסידות קרלין.

הגענו למלון באמצע הלילה והזמנו טיסה מלבוב לתל אביב עם החברה האוקראינית. לא הצלחנו לבטל את הטיסה הישנה מקראקוב לתל אביב של אותו היום.

הודענו לרבנית מקרלין שחזרנו, והיא הזמינה אותנו לארוחת בוקר מלכותית וגם הכינה לנו צהריים. טיילנו כל היום בלבוב והזמנו הסעה לנמל התעופה. בקיצור, לא היינו בקראקוב על כל המשתמע ולא באושוויץ בירקנאו.

עברנו חוויה עצומה עם הילדים. הילדים, אורה ואני המומים מכל המסע הנפלא שעברנו. וגם מהבלאגן.

ב"ה הגענו לארץ ביום שישי בבוקר לאחר שהייה במטוס כשלוש שעות, ושהייה בטרמינל של עוד שלוש שעות עקב סערה שהתחוללה בשמים.

בקיצור. ביקרנו בלבוב היהודית והיפה, בטרנופול. ביקרנו בבית סבא וסבתא שלי ובבית הכנסת המקומי. בית הקברות נותר עם 220 מצבות מתוך 3500 הקבורים שם. הנאצים לקחו המצבות לסלילת כבישים.

היינו בהוסאטין – מקום מושבו של הרבי מהוסאטין רבי ישראל פרידמן שהיה ציוני ועלה לארץ לפני המלחמה עם רוב חסידיו. ביקרנו בבית הכנסת המקומי שנשאר על תילו. בקבר של האדמו"רים במוזיאון של העיר.

במוזיאון הוכנה במיוחד עבורנו תערוכה יהודית. כמובן שצילמו אותנו לעיתונות המקומית. סבא שלי מצד אמא ר' אלעזר זמורה היה יהודי אמיד שהחזיק את כל חסידות הוסאטין.

=======

אבי קפלן הוא מדריך מסעות לפולין ויו"ר מפלגת 'הבית היהודי' בחיפה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
מתפלא?
בן העם | 22-07-2021 21:02
מה ניתן לצפות מבני השותפים של הגרמנים? מי נוסע למקומות האלה? מה יש לחפש שם? כל אגורה שמכניסים לקופתם היא פשע!!! פולין היום מודרנית בזכות הכבשנים שהיו שם והכמיהה לראות זאת מקרוב ולשלם להם על כך. אפשר להתאבל ולזכור את אימי השואה מרחוק ואין צורך לדרוך על האדמה הטמאה הספוגה בדם חללינו. צר לי על הסבל שעברתם, אבל איזו ציפיה יש לכם מהנבלים הללו?
אוקראינה - פולין מסע "שורשים"
FABBY | 23-07-2021 9:56
אמת ! אין מה לחפש שם יותר... לזכור מרחוק ולספר לדורות הבאים את אשר ברור וידוע: הפולנים רצחו כמו הנאצים ואולי עוד יותר. מה יש לחפש שם על האדמה הארורה ???
2
בקיצור, נסעת לחול...
חיים | 22-07-2021 22:34
בקיצור, נסעת לחול בלי לברר את תקנות הקורונה במדינה ועכשיו אתה צועק אנטישמים.
3
עוד טור פרסומי במסווה של אייטם?
אני | 22-07-2021 23:27
מה יהיה?
4
פולנים/ אוקראינים...אותה טינופת!...
הציוני | 23-07-2021 6:48
פולנים/ אוקראינים...אותה טינופת!
למה לעצור...
מתן | 23-07-2021 13:21
למה לעצור שם? כל מי שאינו יהודי הוא טינופת! וגם חלק מהיהודים טינופת.. כולל אני. עזוב, כל מי שלא דומה לך בדיוק הוא טינופת
5
מה יש ליהודי...
גועל נפש | 23-07-2021 8:52
מה יש ליהודי לחפש בניכר על אדמה טמאה טבולה בדם נרצחי עמנו? פשוט מגעיל.
השיטפון זה על...
מתן | 23-07-2021 13:17
השיטפון זה על הגרמנים.. מקווה שהקב''ה קצת יותר מאורגן על עצמו מהמאמינים שלו
6
פולין
מרדכי | 23-07-2021 11:25
בגלל זה הקבה הביא להם את השיטפון השבוע,ונקווה שיבייא להם גם קורונה
7
נשמע שמדובר כאן...
סטרוברי | 23-07-2021 14:03
נשמע שמדובר כאן בעיקר על פרסומת עצמית
8
במאה ה12 יהודים...
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו אמן | 23-07-2021 15:18
במאה ה12 יהודים שלא היה להם מספיק כסף לשלם מס גולגולת באשכנז היגרו למזרח אירופה, במאה ה15 יהודים שגורשו מספרד היגרו למזרח אירופה… מזרח אירופה היתה ברירת המחדל של יהודים שלא היה להם כסף ולא היה להם איפה לגור… אחרי השואה השרידים שנשארו במזרח אירופה היגרו למקום ברירת המחדל החדש - ישראל - מזרח אירופה היתה ברירת המחדל למגורים של יהודים… אז זה באמת מעורר עורגה לראות איפה סבא וסבתא נולדו, אך באותה נשימה כשאתה נזכר שהמקומיים שיתפו פעולה עם הנאצים כל העורגה הזאת מתפוגגת
9
תלמדו שהשורשים שלנו...
הלן הופמן ירושלים עיר הקודש השורשים שלי ב"ה! | 23-07-2021 15:27
תלמדו שהשורשים שלנו רק בארץ ישראל!
10
מה הקשר אנטישמים??...
אורי בר | 23-07-2021 15:31
מה הקשר אנטישמים?? זילות והחפצה של המילה . פשוט בושה. מה הקשר מישראל בכלל אסור לטוס לאוקראניה. ולאזרחים מכל העולם אסור להכנס. אז פולין לא יכולה להחליט שאוקראינה זה מדינה אדומה ולא מקבלים תיירים מאוקראינה???? ואז היא אנטישמית מה עובר על האתר הזה לא מבין.
11
אולי אדוני מבין...
- | 24-07-2021 9:15
אולי אדוני מבין בפוליטיקה וגבולות באירופה, אז קבל הסבר: אוקריינה לא באיחוד האירופי אבל פולין כן, זאת אומרת שיש חומה בילתי ניראית שאי אפשר לחצות, ודרכון ישראלי רק יחמיר את המצב. רק דרכון דיפלומטי היה מאפשר מעבר כפי שאדוני רוצה. ומה כל הרמיזות המטומטמות על השואה וזה ביגלל שאנחנו יהודים, זה מבזה אותך ואת מישפחתך. הפולנים עשו כמו שצריך, נקודה.
12
זה כל כך...
יוסי לבון | 24-07-2021 12:04
זה כל כך לא יפה לקלל עמים ודתות . כמה לא נעים לנו שמישהו מדבר באופן משפיל והמבזה את העם היהודי .
13
נסעת למדינת עולם שלישי בתקופת הקורונה
דיאנה | 25-07-2021 14:41
לא, התגובה של הפולנים קשורה להוראות בזמן המגיפה, לא לאנטישמיות.