אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ דוחה את העתירה לחקירת פרשת הצוללות

פרשת הצוללות | בית המשפט העליון דחה את עתירת החקירה בנוגע לפרשת הצוללות ומותח ביקורת על החלטת היוע"מש שלא להורות על פתיחה בחקירה נגד נתניהו, בטענה שזה לא מקרה המצדיק התערבות

בג"צ: נדחתה העתירה לחקר פרשת הצוללות
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

בג"צ דוחה את העתירה לחקירת פרשת הצוללות, אך מותח ביקורת קשה על תהליך קבלת ההחלטות.

עוד באותו נושא

בג"ץ אישר: הארכה אחרונה לפינוי חאן אל אחמר


4

בית המשפט העליון, במעמד השופטים עמית, הנדל וסולברג, דחה היום שלוש עתירות שבהן התבקש להורות על הקמת ועדת חקירה ממלכתית או ועדת בדיקה ממשלתית ב"פרשת כלי השיט" ולהורות ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית כנגד ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו ב"פרשת המניות". בפרשת כלי השיט, בית המשפט עמד על שורה של תמיהות שלא ניתנה להן תשובה, וציין כי התמונה הלכאורית הנוגעת לתהליכי קבלת ההחלטות בקרב הרשויות הרלוונטיות היא מדאיגה – ולספקות אלה ראוי כי יינתן מענה ציבורי.

(צילום: תומר נויברג\ פלאש90)

העתירות הבחינו בין שלוש פרשות: פרשת העמלות (הידועה גם כתיק 3000) שבמסגרתה כבר הוגש כתב אישום; פרשת המניות שרכש ומכר חבר הכנסת בנימין נתניהו, מבן דודו, נתן מיליקובסקי; ופרשת כלי השיט הכוללת שש תתי-פרשות והן: רכישת הצוללת השישית – רכישת הצוללות השביעית, שמינית, תשיעית – רכישת ספינות המגן – הבקשה לרכישת ספינות הנצ"ל (נגד צוללות) – הסכמת ישראל למכירת צוללות למצרים – הניסיון למיקור החוץ (או הפרטה) של תחזוקת כלי השיט.

עו"ד דניאל חקלאי על העתירה נגד מעורבות מנדלבליט בתיק 3000 (קריים מיניסטר)

בפרשת כלי השיט הפריד בית המשפט בין שאלת הסמכות המשפטית להתערב בסוגית ההחלטה על הקמת ועדת חקירה לבין השאלה אם ראוי להקים ועדת חקירה. בית המשפט עמד על כך שמבחינה משפטית ההחלטה על הקמת ועדת חקירה מסורה לממשלה, והתערבותו של בית המשפט בהחלטה זו היא חריגה ונדירה. למעשה, כך צוין, אין תקדים למקרה שבו בית המשפט הורה לממשלה להקים ועדת חקירה – לא בנושאי מלחמה וביטחון; לא בנושאי מינהל תקין וחשד לשחיתות ציבורית; לא בנושאים כלכליים; ולא בנושאים פוליטיים.

(צילום: אוליבר פיטוסי\ פלאש90)

עם זאת, בית המשפט הצביע על כך שהמשטרה והיועץ המשפטי הביעו דעתם כי נחשפה התנהלות בלתי תקינה ומדאיגה "שאינה עומדת בסטנדרטים ראויים של רשות ציבורית" וכי נחשפו ליקויים המחייבים הפקת תובנות ולקחים בנוגע להליכי הרכש הביטחוני במדינה. היועץ המשפטי קבע בהחלטתו כי "שאלות כבדות משקל שעולות מהעדויות והתצהירים, ואשר נותרו לעת הזו ללא מענה, אינן מצויות לפתחה של מערכת אכיפת החוק, העוסקת אך בבירור חשדות המצויים בשדה הפלילי".

(צילום: פלאש90)

בית המשפט ציין כי מהחומר שהוצג עולה תמונה לכאורית של התנהלות בלתי תקינה ומדאיגה שאינה עומדת בסטנדרטים ראויים של מנהל תקין, וכי נחשפו ליקויים המחייבים הפקת תובנות ולקחים בנוגע להליכי הרכש הביטחוני במדינה. התמונה שלכאורה מצטיירת, כך אומר בית המשפט, היא שצה"ל ומשרד הביטחון נדחקו הצידה, ואת מקומם תפס המל"ל; שלא נערכה עבודת מטה מסודרת; ושהתקבלו החלטות שמנוגדות לעמדתם של צה"ל ומשרד הביטחון, אשר התנגדו לרכישת צוללות נוספות.

"ועדת חקירה ממלכתית הוא לא עניין לבית המשפט"

בית המשפט הדגיש כי אף שוועדת חקירה יכולה להתאים לבירור ולבחינה של הדברים ולטיהור הספקות, וכי במישור הציבורי בחינת תהליכי קבלת ההחלטות במקרה דנן היא צעד המתיישב עם ביטחון המדינה – בית המשפט אינו יכול לספק פתרון לכל מכאוב ולכל קושיה והדברים ראויים לליבון במישור הציבורי. נושא הקמת ועדת החקירה הממלכתית, כך נקבע – עניין הוא לממשלה לענות בו; לא לבית המשפט.

בכל הנוגע להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להורות על פתיחה בחקירה פלילית כנגד בנימין נתניהו, בין היתר, ב"פרשת המניות", נקבע כי לא מדובר באחד מאותם מקרים חריגים ונדירים המצדיקים להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בחקירה פלילית.

(צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב)

בית המשפט עמד על כך שעסקת מכירת המניות דוּוחה על ידי ראש הממשלה בזמן אמת למשרד מבקר המדינה ולוועדת ההיתרים. עוד ציין בית המשפט שמקובלים עליו נימוקי היועץ המשפטי לממשלה אשר התבססו על ההנחה שנתניהו אכן קיבל טובת הנאה משמעותיות ממיליקובסקי, ואולם לא נמצאה כל אינדיקציה לכך שנתניהו קיבל טובת הנאה בעד פעולה הקשורה בתפקידו, שהיא יסוד נדרש לצורך ביסוס עבירת השוחד, וכן לנוכח הקשיים הראייתיים והפרוצדורליים בניהול חקירה פלילית בעת הזו.

בית המשפט הוסיף ודחה את טענת העותרים לפיה בחינת פרשת המניות על רקע פרשת כלי השיט מבססת את העבירות הפליליות המיוחסות לחבר הכנסת נתניהו. בית המשפט קבע כי בראי ההלכה המושרשת באשר להיקף ההתערבות המצומצם של בית משפט זה בנוגע להחלטות הנוגעות לחקירה – הפער בין התזה וההשערות של העותרים לגבי הקשר בין שתי הפרשות לבין התשתית הראייתית שנאספה בפועל, שומט את הקרקע תחת טענתם כי קמה עילה להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה.

לפיד מתייחס לסוגיה, יולי 2021 (צילום: חקירה עכשיו)

בתגובה לפסיקה, נמסר מתנועת 'חקירה עכשיו': "שופטי בגצ העבירו מסר ברור לפיו עננה כבדה עדיין מרחפת מעל הפרשה הביטחונית החמורה בתולדות המדינה, והעבירו את הכדור לידיהם של ראש הממשלה והשרים. הביקורת הנוקבת של השופטים על ראש הממשלה דאז, נתניהו, סביב אישור מכירת הצוללות למצרים ללא ידיעת מערכת הביטחון, ממחישה כי היום, ברור מתמיד כי רק ועדת חקירה ממלכתית תביא לחקר האמת ותשיב את אמון הציבור. אנו קוראים לראש הממשלה, נפתלי בנט, שכבר התחייב בעבר, ולשר המשפטים גנץ, די לגרירת הרגליים! קראו את פסק הדין והפנימו כי כל החלטה זולת ועדת חקירה ממלכתית היא פשע נגד האינטרס הציבורי. הכריזו מיד על הקמת ועדת חקירה ממלכתית בלי טריקים ובלי שטיקים".

בתנועה מתכוונים לחדש את מייצגי הצוללות ברחבי הארץ ולקיים פעילויות שטח ומשמרות מחאה על מנת להגביר את הלחץ הציבורי על ראש הממשלה והשרים להקים מיד ועדת חקירה ממלכתית לפרשה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
צריך ועדת חקירה...
חיים | 22-07-2021 16:34
צריך ועדת חקירה למה לא מעמידים את ליברמן לחקירה בפרשת פיאנה.ובעוד פרשות.
ימח שמם וזכרם של שופטי הבג''צ
התולעים הקדושים | 29-07-2021 23:09
וקללה מיוחדת לכבוד המן-דבליט: ''שיבלע מטריה סגורה והיא תפתח בתוך הבטן''. כמה רוע וארס מונחים על פרצופו האדמוני של צורר הימין הזה. רחמנות על התולעים בהר המנוחות המחכים להמנדבליט
.. עזוב...
אמיר | 22-07-2021 17:37
.. עזוב לא מעניין אותם. הם שקרנים צבועים ונוכלים. רק אינטרסים יש להם.. הם ימשיכו להמציא תיאוריות דימיוניות כדי םהציג מצג שוא על מישהו שאין עול בכפו. רק כדי להפיל אותו לגמרי מכיוון שהוא מייצג את הציבור הערכי והגדול ביותר בישראל.
, פרשה...
פרשן משפטי | 22-07-2021 17:28
, פרשה זו נחקרה על ידי המשטרה. הועמדו לדין מי שנמצאו נגדם ראיות. נסגר.
2
מה יעשה השמאל...
דני | 22-07-2021 16:36
מה יעשה השמאל כשנתניהו עד 120לא יהיה הם ישתגעו וילכו לבית משוגעים מרוב נפילת מתח
אתה מיתרומם...
בני | 26-07-2021 14:38
אתה מיתרומם מלא,הבנתי שאתה מקבל שלושה לקוחות בטיפול אחד,מיתפלל שבורא עולם יכרית את כל הסרוגים עים השמאלנים ללא השגחה וללא ניצולים,
כנראה את...
חיים | 22-07-2021 19:08
כנראה את לא עוקבת אחרי המשפט
, עדיפה...
סססססמולן מלא מלא | 22-07-2021 17:32
, עדיפה נפילת מתח על שחיתות שזועקת לשמיים. וזה צריך להיות עניין לא רק של השמאל, אלא גם של הימין. ההגנה שנתניהו מקבל מהימין לא מובנת ואף מבישה. הטענה ההזויה שתופרים לו תיקים היא טענה מופרכת, שאסור להיאחז בה כנגד מוסדות מדינת ישראל. זו המדינה שלנו, המשטרה שלנו, בתי המשפט שלנו. לא של רוסיה ולא של סוריה. שלנו.
3
אין טעם להצביע...
ערן | 22-07-2021 17:17
אין טעם להצביע בבחירות למלכות הרישעה! המדינה תתפרק לבד! מרוב בוגדים אין גוף ישר אחד אפילו אשר אפשר לסמוך עליו שיהיה בכוחו לחקור ולהעמיד לדין את הבוגדים במולדת! אין בשר ודם אשר אפשר לסמוך עליו אבל יושב במרומים אחד בלבד שיעניש את כל אלה המחפים על הרשעים!
היושב במרומים...
בני | 22-07-2021 21:25
היושב במרומים שלך הו ישו,אתה לא יהודי וגוי ארור כמוך עבד כנעני סרוג האדון שלך הו יהושוע,והכנסיה היא בית התיפלות שלך,עבד אתה תעשה מה שאומרים לך ותיסתום,היושב במרומים לא מקשיב לעבד חסר זהות,אז סתום ולך לצלוב תבקש שיסדר לך פגישה עים מלאך המות,שיקח אותך ואת כל הרשעים כמוך,תומך טרור ארור,
, היושב...
יצתה בת קול ואמרה : | 22-07-2021 17:41
, היושב במרומים בחר בבנט ובממשלת האחדות, למשול בישראל על פי דרכם. היושב במרומים לא יעניש את מי שהוא עצמו בחר בו.
4
שמאל ארור
א | 22-07-2021 17:21
גם אנחנו רוצים ועדת חקירה על ממד בחמישי שיה בני גנץ מעורב רוצים ועדת חקירה על ליברמן הארור מישראל ביתנו למה מנדל שותק למה הזבל של השמאל שותקים
מקוה ומיתפלל,שהשאול...
מני | 26-07-2021 14:39
מקוה ומיתפלל,שהשאול יהיה מקום קבורתך בקרוב,
חבל שבית המשפט...
שאול | 22-07-2021 22:35
חבל שבית המשפט שוב מסרב להתערב בשיקול הדעת של הממשלה או היועץ המשפטי. הסוכן המצרי שמכר צוללות תקיפה למצריים וקיבל על 16,000,000 שקל צריך להחקר.
5
החלטת בג"ץ
ש | 23-07-2021 9:47
לתנועה לאיכות השלטון מה עם פרשת הרפז -שבו אשכנזי ומנדלבליט שיבשו בחקירה, מה עם העברת מידע על החקירה מתוך המשטרה -צבועים נוכלים אתם משרתי השמאל
6
זה הבעיה של...
אבי | 24-07-2021 6:36
זה הבעיה של שמאלני שיכור רואה סיגר חושב צוללת