אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקשר בין מלחמת יום כיפור לקרבות היהודים ברומא

בן שמעון הוא מרצה ומורה דרך, עטור תארים במנהל עסקים ומשפטים. שימש סמנכ"ל כספים בחברות הייטק וביטוח. בימים אלו יוצא לאור ספרו העוסק במרד היהודי ברומאים שהסתיים בחורבן בית שני

הקשר בין מלחמת יום כיפור לקרבות היהודים ברומא
  (צילום: פלאש90)

"לא ברור מדוע גמלא לא הפכה לאתוס הגבורה הלאומי. הרי שם נלחמו היהודים עד טיפת הדם האחרונה ואף היה רגע אחד בו הם כמעט הביסו את הרומאים וכמעט הרגו את אספסאינוס", כך מספר דורון בן שמעון, מחבר הספר 'כתב החידה של יוסף בן מתתיהו', העוסק במרד היהודי ברומאים שסופו היה חורבן בית המקדש השני.

עוד באותו נושא

באווירת החורבן: עשרה סרטים לצפייה בתשעה באב


12

בספר המרתק מתוארים סיפורי הקרבות של היהודים ברומאים בצפון הארץ ובירושלים – לראשונה מנקודת מבטו האנושית של יוסף בן מתתיהו ומוצגים בו רגעי ניצחון, פחד ותבוסה ושיחות שלא נכתבו בספרי ההיסטוריה. בימים אלו הוא רוקם את עלילת ספרו השני, שייכתב על הורדוס וישלים את סיפור מלחמות היהודים.

"מצדה הפכה לאתוס הגבורה לאומי. כשהתגייסתי לצבא נשבעתי במצדה: 'שנית מצדה לא תיפול'. היה ברור לנו שבמצדה היהודים נלחמו בגבורה גדולה ברומאים"., הוא פותח.

דורון בן שמעון עם ספרו (קרדיט: צילום פרטי)

"כשהתחלתי ללמוד ולהעמיק הסתבר לי שכמעט ולא התנהל שם קרב וכשהרומאים פרצו את החומה ותתכננו להסתער – במקום שהמורדים היהודים יילחמו עד טיפת הדם האחרונה הם התאבדו (או שלא). לא ברור מדוע גמלא לא הפכה לאתוס הגבורה הלאומי. הרי שם נלחמו היהודים עד טיפת הדם אחרונה ואף היה רגע אחד בו הם כמעט הביסו את הרומאים וכמעט הרגו את אספסאינוס".

הוא מביא את דעתו לסיבה לכך: "הסיבה לכך היא שבשנות ה-40, כשהחלו להקים את המדינה ושיוועו לנרטיב של גבורה, מצדה הייתה קיימת ואילו גמלא הייתה בצד הסורי ולא נודעת היכן. נערים ולוחמי פלמ"ח שרו: 'שנית מצדה לא תיפול' – למרות שהקרב האמיתי נערך בגמלא לא במצדה. גם בספרו של יוסף בן מתתיהו מוזכר שכ-5,000 איש מתו בקרבות בגמלא".

(צילום פרטי)

ספרו הוא רומן היסטורי העוסק במרד היהודי ברומאים שסופו היה חורבן בית המקדש. הספר פותח צוהר לנפשו המעונה ורבת הסתירות של יוסף בן מתתיהו. בגיל 26 הוא נשלח לרומא על ידי הסנהדרין, ובילה מעל לשנתיים בחצר הקיסרית. עם שובו לירושלים, מונה על ידי הסנהדרין למפקד המרד בגליל. לאחר התבוסה ביודפת, הוא נתפס על ידי הרומאים, אך במקום להוציאו להורג כמקובל, הפך אותו אספסיאנוס לאיש המודיעין הבכיר שלו. 

הספר נע מההווה לעבר ומשם לעתיד. זה סיפור שלא סופר מעולם על המרד הגדול של היהודים ברומאים. הספר מבוסס על "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" – ספר ההיסטוריה המונומנטלי של יוסף בן מתתיהו, על ממצאים ארכיאולוגיים שנתגלו בארץ ובאיטליה הקשורים למרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים, וכן על כתבי היסטוריונים אחרים שהזכירו פה ושם את המרד והאישים שהיו מעורבים בו. 

עוד באותו נושא

המרידות ברומאים שלא הכרתם: מיוחד ל-ט' באב

בן שמעון: "ברומן זה לא נטלתי לעצמי חירות מרחיקת לכת לשנות את פני ההיסטוריה, למרות שהתקשיתי לעמוד בפיתוי. מנגד, הכנסתי לעלילה אירועים שתמציתם אכן התרחשה אך התיאור הוא בעיקר פרי דמיוני. לא מן הנמנע שחלק מהאירועים הדמיוניים התרחשו במציאות באופן דומה. המסמכים שנמצאו קבורים במבנה מסוף המאה הראשונה (לפי הרומן) נכתבו במקור בשפה היוונית. בתרגום לספר בחרתי להביאם לשפה המדוברת של ימינו, אך השארתי את רוח הדברים והתחושות כפי שנכתבו ביוונית של אז".

מההייטק לכתיבת ספרי היסטוריה

בן שמעון, בן 66, הוא מרצה, מורה דרך ואיש ססגוני, עטור תארים אקדמיים במדעי ההתנהגות, מנהל עסקים ומשפטים. במשך יותר מ-20 שנה שימש כסמנכ"ל כספים בחברות הייטק וביטוח. בתחום ההייטק הוא התמחה ברכישת חברות ובהבראתן. לאחר עזיבתו את עולם המיסוי וההייטק, עשה תפנית חדה בחייו ופנה ללמוד הדרכת טיולים. "תמיד אהבתי היסטוריה, אך הקורס שעברתי התעלה על כל הלימודים הקודמים ונתן לי הרבה עומק בתחום זה". במקביל, הוא החל להתעמק בהיסטוריה המרתקת של העם היהודי וכתב את ספר הביכורים שלו,  לאחר שעזב את העולם המוכר לו מזה שנים רבות.

הוא מסביר מדוע היה לו מאוד חשוב להכניס לספר צדדים אנושיים של רגעי ניצחון, פחד ותבוסה ושיחות שלא נכתבו בספרי ההיסטוריה. כך למשל, לאחר שיוסף בן מתתיהו נשלף מהבור, החיילים הרומאים מרביצים לו, יש לו דם על הפנים והמוני זבובים על העיניים. הוא לא רואה כלום והרומאים קושרים קולר לצווארו וגוררים אותו ככלב שוטה לאוהל של מפקד הצבא הרומי אספסינוס שיוצא מהאוהל ומגיב: "תכניסו אותו לאוהל אבל חסר שאיזה זבוב יצליח להיכנס". באותו רגע, במחשבה מקברית, יוסף חושב לעצמו: "גם אספסינוס שונא זבובים".

בן שמעון מגלה כי בימים אלו הוא כבר החל לרקום את עלילת ספרו השני, שייכתב על הורדוס. ספר שלמעשה יהיה ישלים את סיפור מלחמות היהודים. "הורדוס היה המלך היהודי הגדול ביותר, והספר ייכתב מזווית ראייתו של עוזרו האישי, האדם שהיה לצידו מגיל 14 ולאורך כל השנים והפך לאיש סודו. בניגוד לספר הנוכחי, בו המספר הוא יוסף בן מתתיהו וגם גיבור הספר, הפעם העוזר הוא המספר. שתלתי רמזים על הספר הבא כבר בסוף הספר החדש כאשר יוסף בן מתתיהו מקבל קלף ממישהו שאומר לו שסבא שלו היה העוזר האישי של הורדוס והוא נשבע שישמור על היומן ושיעבירו מדור לדור. אותן מגילות מתגלות גם בחדר הסודי".

עוד באותו נושא

מתי מתחיל הצום? מתי יוצא הצום? תשעה באב תשפ"א


3

לדברי בן שמעון, מלחמת יום הכיפורים בה השתתף כחייל צעיר הותירה במי ששבו ממנה צלקות וזיכרונות, שקרוב לוודאי היו מעדיפים להניח מאחוריהם: חברים שנהרגו או נפצעו לנגד עיניהם, קולות המלחמה ובעיקר זיכרונות של מלחמה שהחלה באופן מפתיע, כאוס מוחלט ופחד מוות ממשי. הוא מודה כי אינו שולל כי החוויות האישיות שעבר במלחמת יום הכיפורים השפיעו על עלילת ספרו המתאר את קרבות היהודים בצבא הרומי החזק.

זו הייתה עבורי תמצית המלחמה בתוך הכאוס

עם זאת, הוא מודה כי "אני לא מגדיר את עצמי כמי שסובל מפוסט טראומה ומעולם לא תליתי את הקשיים שהיו לי בחיים באירועי המלחמה ההיא. חלומות הסיוט שלי היו בעיקר מכך שלא סיימתי להגיש מטלות לתואר שני זמן רב אחרי שקיבלתי תואר שני. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים הייתי נער בן 19 ושירתתי בגזרה הצפונית של תעלת סואץ. הייתי טנקיסט צעיר שהיה בטוח שהטנק שלו יכול לנצח את כל העולם. עבורי המלחמה הסתיימה אחרי יומיים בלבד, כשחצי מחיילי הפלוגה שלי נהרגו, נפצעו או נפלו בשבי. זו הייתה עבורי תמצית המלחמה בתוך הכאוס. ממש בתחילת המלחמה, התקדמנו עם הטנק לכיוון התעלה, מפקד הטנק נהרג ושני אנשי הצוות האחרים התקשו לתפקד לאחר שראו את המ"מ צונח לרצפת הצריח. כתוצאה מכך מצאתי את עצמי מפקד על טנק רפאים. נהגתי בטנק כשהחיילים המצרים ירו לעברנו שלושה טילי סאגר ממרחק של 10 מטרים בחצי דקה. מעודף מוטיבציה של המצרים נשארנו בחיים. למזלנו, טיל הסאגר מתחמש אחרי כ-20 מטר אך הם ירו אלינו מטווח קרוב יותר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ספר נהדר
חוה בלום | 18-07-2021 19:54
קראתי את הספר כתב החידה של יוסף בן מתיתיהו בלי להניח מהיד. ספר מרתק, הרגשתי כאילו אני חיה את התקופה והארועים. תודה
2
מלחמת היהודים ברומאים
חילוני חרד | 21-07-2021 10:10
המלחמה הזו מעלה שאלות רבות: מי אשם במרד? מי הוא בוגד מה המשמעות של חורבן בית המקדש לאמונה יש עוד שאלות ששוה לבחון ש..
שאלות שעולות מהמרד
בן שמעון דורון | 23-09-2021 10:24
אכן המרד היהודי כנגד הרומאים מעלה שאלות מאד מורכבות , ברומן שמתי זרקור ממוקד לאותן שאלות ובעקיפין נסיתי להאיר מה דעתי על מה שהתחולל שם