אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברוך דיין האמת: הרב יואל כַּהַן הלך לעולמו

הרב יואל כַּהַן, מגדולי המשפיעים בחסידות חב"ד, ו"החוזר" של הרבי מליובאוויטש, הלך הלילה לעולמו בגיל 91. הוא הותיר אחריו אישה ולא זכה לילדים

ברוך דיין האמת: הרב יואל כַּהַן הלך לעולמו
  (צילום: יוטיוב/חסידות Chassidus)

ברוך דיין האמת.

הרב יואל כַּהַן, מגדולי המשפיעים בחסידות חב"ד, הלך הלילה (שישי) לעולמו בגיל 91. הוא הותיר אחריו אישה ולא זכה לילדים.

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: הסופר החרדי הוותיק הלך לעולמו


10

הרב כהן נחשב לסמכות בכירה בהבנת סוגיות במשנת חב"ד. הוא היה ה"חוזר" הראשי של האדמו"ר מחב"ד, רבי מנחם מנדל שניאורסון. בתפקיד זה, עמד בראש קבוצה שתפקידה היה לזכור את מהלך התוועדויותיו של האדמו"ר, בעיקר בשבתות ובחגי ישראל. כמו כן, הוא שימש כ"משפיע" בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש המרכזית – 770.

בשנת 1950, בהיותו בן 20, נסע באונייה ללמוד בישיבת חב"ד בניו יורק, בחצר האדמו"ר מחב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון (הריי"צ). כשהגיע לניו יורק נודע לו כי האדמו"ר נפטר. הוא נשאר בניו יורק ודבק בחתנו של האדמו"ר, הרב מנחם מנדל שניאורסון, שנתמנה בהמשך למחליפו של הריי"צ.

הרב יואל כהן בהתוועדות י"ט כסלו בישיבת רמת גן

כאשר נתגלתה יכולתו לשחזר במדוייק את שיחות ומאמרי החסידות של האדמו"ר, החל לחזור בסיום יום השבת על תוכן ההתוועדויות. בהמשך עמד בראש צוות העריכה של ליקוטי שיחות. כמו כן, ערך את מאמרי החסידות שאמר הרבי, לקראת הדפסתם.

בט"ו באלול ה'תשי"ד (1954) התחתן עם לובה לאה, בתו של הרב שניאור זלמן בוטמן, ומסדר הקידושין היה הרבי מליובאוויטש. הוא מונה למשפיע באחד מסניפי ישיבת חב"ד בשכונת קראון הייטס, ובהמשך מונה למשפיע ראשי בישיבת חב"ד המרכזית במרכז חב"ד העולמי – 770.

קודם פטירת הרבי בג' בתמוז ה'תשנ"ד, היה הרב כהן ממובילי ההתעוררות המשיחית בחב"ד. לאחר הפטירה הצהיר הרב כהן שטעה והתייצב בחריפות נגד הזרם המשיחיסטי שנוצר בחב"ד, בטענה שזרם זה מסלף את תורתו של הרבי.

עוד באותו נושא

"רפש של טור": רוגל אלפר כתב על חב"ד וחטף


26

בשל מעמדו המיוחד היו גורמים מחוץ לחסידות שסימנו אותו כיורש אפשרי של המנהיג שנפטר, אם כי הוא הגיב בהסבר שמי שמציע זאת אין לו שמץ של מושג מהו "רבי".

רבים באו לשמוע את שיעוריו והתוועדויותיו. הוא פרסם מאות מאמרים בנושאי חסידות בשבועון כפר חב"ד. וכיום מתפרסמים מאמריו ברבעונים "היכל הבעש"ט" וברבעון "מעיינותיך". הרב כהן נחשב לידען בניגוני חב"ד והוא מקפיד על דיוק בנגינתם.

בניסן תשנ"ב הגיע לראשונה לביקור בישראל מאז תש"י. בשנים תשס"ח–תשע"ח הגיע לישראל מדי שנה להשתתפות בהתוועדויות שמארגנת תורת חב"ד לבני הישיבות לכבוד י"ט בכסלו.

בשנת תש"ע פגש הרב כהן את הרב אהרן יהודה לייב שטינמן, בביתו של האחרון. המפגש משך תשומת לב בשל היחסים המתוחים בעבר בין חב"ד והציבור הליטאי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ברוך דיין האמת
יהודי | 17-07-2021 20:46
כואב
2
הרבי
נועם | 19-07-2021 6:20
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף סטטיק אלוהים
3
עוד מתועב ונקלה...
הזועם | 19-07-2021 14:50
עוד מתועב ונקלה מכלבי השמאל המתכחשים לעמם דתם ומולדתם.