אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חלופת שקד" – התכנית החדשה של משרד הפנים

שרת הפנים, איילת שקד הודיעה היום על החלטתה להגיש הצעת חוק נפרדת לאישור הכנסת והממשלה למתווה החלופה לתכנית תמ"א 38 תוך ארבעה חודשים. שקד: "החלופה תספק מענה לחסרונות התמ"א"

"חלופת שקד" - התכנית החדשה של משרד הפנים
  צילום: יוני קלברמן

שרת הפנים, איילת שקד, הודיעה היום (שני) על החלטתה להגיש הצעת חוק נפרדת לאישור הכנסת והממשלה למתווה החלופה לתכנית תמ"א 38 תוך ארבעה חודשים.

במסגרת התוכנית יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה ל-400 אחוז, תבוטל מגבלות גובה המבנה וייקבע מסלול מקוצר "תכנית + היתר".

במקביל, על מנת ליצור וודאות למשק, לראשי הערים, למתכננים, ליזמים ולבעלי הדירות, יובהר כבר עתה מהם לוחות הזמנים הצפויים, ומה תהא תוצאתו של כל תרחיש ותרחיש.

ככל שהחלופה לא תאושר בחוק עד סוף נובמבר הקרוב, תמליץ השרה למועצה הארצית להאריך את תכנית "תמ"א 38" בשנה, היינו עד אוקטובר שנת 2023 וכן תפעל לשיפורים בנוגע להוראת המעבר שתיקבענה.

החסרונות העיקריים של תמ"א 38

  • טיפול במבנים בודדים מבלי להתחשב בתכנית הכללית של מדינת ישראל ושל הרשויות המקומיות
  • פגיעה בתכנית של רכבת קלה ותשתיות
  • הגבלת בנייה לגובה
  • איסור שימוש למבני ציבור ועירוב שימושים

היתרונות של תכנית שקד בחלופה שמוצעת:

• סמכויות תכנון לכל הועדות המקומיות לאשר תכניות נקודתיות ו/או עירוניות.

מסלול הריסה מ-350% ל-400% – הגדלת כדאיות כלכלית: על פי התכנית של שקד, היקף חידוש הבניה יהיה גדול יותר וכך תגדל הכדאיות הכלכלית ליזמים והקבלנים.

ביטול מגבלת גובה מבנה – כיום תמ"א 38 מוגבלת בבנייה לגובה, הסרת המגבלה תאפשר לראשי המועצות לנצל שטחים נוספים בעיר לטובת מבני ציבור.

לדוג': הריסת שני בניינים ובנייה של מבנה גבוה תוך שימוש בשטח שנותר לצרכי ציבור והתחדשות עירונית.

אפשרות להקצאת קומה מבונה – בשונה מתכנית תמ"א 38, בחלופה של השרה שקד ניתן יהיה לשלב בבנייה קומה אשר תוכל לשמש לגני ילדים, בתי כנסת, עסקים ועוד.

חו"ד מהנדס עיר "ראיה כוללת" לתוכנית לרבות הקצאת שטחי הציבור – התאמת התכנית לכלל העיר וכך למנוע פרוייקטים בודדים אשר יפגעו בתהליך העירוני הכללי.

.• קידום מסלול חדש לשיפור התהליכים "תוכנית+היתר" – כלומר: ברגע שהתכנית מאושרת גם ניתן ההיתר, בשונה מתמ"א 38 אשר קודם ישנו תהליך ארוך הכולל ערעורים והתסייגויות לתכנית ולאחר קבלת האישור ניתן להתחיל בהליך של קבלת ההיתר

שרת הפנים, איילת שקד אמרה בהשקת התכנית: "עם כניסתי לתפקיד נושא ההתחדשות העירונית בכלל, והתמ"א בפרט, עמדו בראש מעייני, ואני שמחה להציג לציבור את "חלופת שקד לתמ"א 38" – מתווה אופטימלי שגובש לאחר תהליך חשיבה מעמיק. החלופה תספק מענה לחסרונות התמ"א הידועים היטב, תייצר ודאות במשק ותגדיל את הכדאיות הכלכלית. במקביל, החלופה תביא עמה ראייה רחבה וכוללת לצד יעילות וקיצור פרקי הזמן הנהוגים כיום. יצאנו לדרך."

השרה שקד בהשקת התכנית. צילום: אמיר אטינגר, סרוגים

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר: "החלופה לתמ"א, שהוצגה ע"י מינהל התכנון ואומצה ע"י שרת הפנים לאחר שבחנה את הסוגיה ויתרונות החלופה, נותנת מענה כולל מבחינה תכנונית וסביבתית. החלופה שמה דגש על התחדשות עירונית כוללת ולא על הבניין הבודד, ונותנת מענה לתשתיות ולצרכי ציבור. החלופה הינה חלק מהתכנון הכולל הנכון השם דגש על ראיה אסטרטגית לתכנון מדינת ישראל בשנת 2040 כשההתחדשות העירונית הינה נדבך מרכזי לצד קידום תשתיות עדכניות ועל עירוניות נחוצות".

צילום: יוני קלברמן

ראש מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: "חלופת שקד לתמ״א 38 מביאה פתרון הוליסטי ומלא לכלל האינטרסים הקיימים, ויש בו לייצר יציבות וכיוון ברור לכלל הגורמים הרלוונטיים. החלופה מביאה בחשבון את הצורך הברור בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות בתחומן מבוצעות התכניות, ובד בבד מדגישה את הצורך בקידום תכניות לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית .נפעל בנחישות לקדם את החלופה ואת כל הנושאים הנדרשים כדי להוציאה לפועל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד!
א | 12-07-2021 14:30
.
2
מה מבינה חוץ...
יעקב | 12-07-2021 18:07
מה מבינה חוץ משקרים ונוכלויות
3
באה לעבוד ...
א | 12-07-2021 18:20
באה לעבוד
4
עוד עבודה כזאת...
הכנסת שמרימה לעצמה | 12-07-2021 19:44
עוד עבודה כזאת ועבדנו מוסיפה לקבלנים לבנות עוד קומה עח הדיירים וזה נקרא שידרוג חחח
5
שקד עופי לנו...
אורלי עטר | 12-07-2021 20:35
שקד עופי לנו מהעניים חתיכת קלומניקית כלבה מסריחה
...את קלומניקית!...
הקלבה המעופפת | 13-07-2021 6:42
...את קלומניקית!
6
חלופה מצויינת, חסר...
אביה | 12-07-2021 21:40
חלופה מצויינת, חסר לי נושא החנייה, חייבים חניה מבונה ללא תלות במעלית רכב. נושא של 400% לבניית מבנה רב קומות במקום דירת קומה אחת לא רלוונטי.
7
החלופה טובה אולי לטווח הבינוני והארוך
nrmg | 13-07-2021 1:27
כלומר יעברו חודשים עד שהחוק יעבור אם בכלל ויעברו שנים עד לתוצאה הסופית. צריך פתרון למה יקרה בשנה הקרובה ואת זה אין בחוק.
8
שקד אישה חכמה...
בוקר טוב עולם | 13-07-2021 6:46
שקד אישה חכמה בעלת גישה פרקטית שבאה לפתור בעיות ולא לריב ריבים פוליטיים, וזאת גישה רעננה. כמובן שביקורת עניינית תהיה וזה טוב
9
בונים רק מגדלים, ואם אני לא רוצה לגור במגדל
נעה | 13-07-2021 10:39
ולא רוצה לשלם הון עבור חברת אחזקה? ואם אני לא רוצה שבקומת קרקע יהיה לי גן ילדים או בית כנסת או כל פונקציה ציבורית אחרת? ברחוב קטן חד סטרי? בונים רק ממדים והפסיקו לבנות מקלטים, וממד הרבה פחות יעיל נגד טילים. גם חלון הממד אינו מגן מפני חדירת רסיסים. רק מקלט תת קרקעי שכבר לא בונים כיום. תחשבו שאנשיםן שעורים ברחוב, אין להם מקום להסתתר בזמן התקפת טילים כי יש רק ממדים. מדניות מטומטמת וקצרת רואי.
10
ערוץ בנט, המכונה...
יונתן | 13-07-2021 11:43
ערוץ בנט, המכונה סרוגים, תמשיכו, אתם רק מאבדים קהל כל יום. אבא שלי כבר הפסיק להיכנס אליכם, ואני בדיוק בדרך.. אתם לא מסוגלים להפסיק ללקק יום יום לצמד הנוכלים