אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר הכנסת להרצוג: "מקווה שתוביל לשיח חדש ואחר"

יו"ר הכנסת מיקי לוי נפרד מהנשיא היוצא ראובן ריבלין וקיבל את יצחק הרצוג לתפקיד. בדבריו הזהיר כי "אתה נכנס לתפקידך בתקופה קשה שבה החברה הישראלית מפוצלת ומפולגת מאי פעם. זהו איום קיומי של ממש על מדינת ישראל"

יו"ר הכנסת להרצוג: "מקווה שתוביל לשיח חדש ואחר"
  (צילום: נעם משקוביץ\דוברות הכנסת)

טקס ההשבעה של יצחק הרצוג כנשיא ה-11 נפתח בנאום של יו"ר הכנסת מיקי לוי, שהתייחס לכניסתו של הרצוג לתפקיד בצל המשבר הפוליטי הנרחב שפוקד את המדינה. בדבריו קרא לפעול לאחדות בעם בצל המשברים.

"טקס השבעת נשיא המדינה הוא יום חג נדיר בימיה של כנסת. אנחנו עוצרים ליום אחד את המחלוקות, הוויכוחים, הפילוג והשסעים שמלווים את הבית הזה, ומשביעים את האיש שיעמוד בראש המדינה ומסמל יותר מכל את האחדות בעם ואת כלל חלקי העם" אמר. "ממש כפי שהכהן הגדול תפקד כשליח העם כולו בשמשו בקודש, נשיא המדינה צריך לראות עצמו כמי שעוטה על גופו כל העת את בגד 'חושן המשפט', בו שובצו 12 אבנים כנגד 12 שבטי ישראל".

עוד באותו נושא

ההפתעה הדיגיטלית המרגשת של הכנסת לנשיא

"מכובדיי, תפקידו של נשיא המדינה בא לידי ביטוי במלוא תפארתו וחשיבותו דווקא בימים של התרוממות רוח וגאווה לאומית מחד, ובימים של משברים, מלחמה ויגון, פילוג ושסע, מאידך" הזכיר. "אז מתגלה הצורך בדמות ממלכתית שהעם נושא אליה את עיניו ומקבל ממנה תקווה, קריאת כיוון ודברי נחמה. אין להקל בכך ראש".

"אני זוכר עד היום את החלטתו של הנשיא עזר וייצמן לבקר את כל המשפחות השכולות ובמיוחד את מסע השכול אליו יצא בעקבות אסון המסוקים" סיפר לוי. "המשפחות שנתנו את היקר להן מכל, פגשו את האזרח מספר אחת שמייצג את כלל החברה הישראלית וזכו להרגיש כאילו המדינה כולה מחבקת אותם ומעריכה את קורבנם. רגעים מקודשים אלו מזקקים יותר מכל את תרומתו של נשיא המדינה לחברה בישראל. תרומה שלא תסולא בפז.

"במדינה למודת מלחמות, משברים ושסעים, מדינה שיש בה מגוון תרבותי, דתי ועדתי כשלנו – מוסד הנשיאות הוא צורך הכרחי" קרא. "זה הקול המאחד והממלכתי שגורם לכל האזרחים להרגיש חלק".

הפרידה מריבלין: "אין לי ספק שקולך ימשיך ללוות את החברה"

עוד פנה לנשיא היוצא: "מכובדי, חברי הנשיא ראובן ריבלין, הבית הזה שהינך מכיר היטב מתפקידיך הקודמים, מצדיע לך היום באהבה, בתום 7 שנים בהן כיהנת כנשיא המדינה. היתה זו אחת התקופות המורכבות שידע נשיא כלשהו. עמדת באופן נחוש ואמיץ אל מול תופעות של גזענות ושנאה. לא החרשת ולא נדמת. הצבת בפני החברה הישראלית מראה שהיא לא תמיד אהבה להביט בה".

עוד באותו נושא

סיכום כהונת ריבלין: מנאום השבטים ועד הקורונה


15

"דבריך בנאום השבטים שנשאת מתוך אחריות ודאגה כנה לפילוג ולפיצול שמפרקים אותנו, מהדהדים עד עצם היום הזה" הזכיר. "התמודדת ברגישות ובענייניות עם משבר פוליטי כמוהו לא ידעה מדינת ישראל. ניסית לגשר ועשית רבות, במגבלות החוק והתפקיד, כדי למנוע עוד סבבי בחירות. סייעת בידי ממשלות ישראל לקדם בעולם את האינטרסים של המדינה, באמצעות ערוצים דיפלומטיים אישיים שסללת. וכן, פתחת את בית הנשיא בפני קבוצות רבות באהבה ובחום שרק אתה יודע להעניק".

"לפני שנתיים בכינו איתך כשנחמה אהובתך ז"ל הלכה לעולמה, ואנחנו איבדנו אשת נשיא רגישה, מלאת חמלה וחכמה. דמותה האופטימית נתנה השראה לרבים" סיכם ונפרד מריבלין. "מכובדי, ידידי ורעי, הנשיא העשירי של מדינת ישראל: בשם הכנסת והעם בישראל, אני רוצה לומר לך תודה גדולה ולאחל לך שנים ארוכות של בריאות ואושר מהמשפחה. אין לי ספק שקולך החשוב ימשיך ללוות את החברה הישראלית עוד שנים רבות קדימה.

פניה להרצוג: "נכנס לתפקידך בתקופה קשה"

החלק השלישי של נאומו הופנה לנשיא הנכנס: "מכובדי הנשיא הנבחר יצחק הרצוג, בעוד זמן קצר תצהיר אמונים למדינת ישראל כנשיא המדינה האחד-עשר, 38 שנים לאחר שאביך המנוח, הנשיא חיים הרצוג ז"ל, היה במעמד דומה. אין לי ספק שעבורך הרגע הגדול הזה מרגש כפליים ומעלה בך זיכרונות רבים".

"אתה הנשיא הראשון שגדל בבית הנשיא ומכיר מקרוב, מהקרביים את התפקיד ואת משמעותו האמיתית. אתה מגיע אליו מוכן אחרי עשרות שנים של עשייה ציבורית ענפה. צברת ניסיון פוליטי ודיפלומטי עשיר, והוכחת במעשים ראייה חברתית חומלת שבאה לידי ביטוי יותר מכל בתפקידך כשר רווחה, שבו זכית לתישבוחות מכל עבר. אין לי ספק שתצליח לצקת תוכן משלך לתפקיד הסמלי והחשוב הזה, וכי תממש את תפיסת עולמך החברתית, שמבקשת לסייע יותר מכל לחלשים בחברה".

עוד באותו נושא

בחנו את עצמכם: כמה אתם יודעים על הנשיא הרצוג?

"מכובדי הנשיא הנבחר, אתה נכנס לתפקידך בתקופה קשה שבה החברה הישראלית מפוצלת ומפולגת מאי פעם. זהו איום קיומי של ממש על מדינת ישראל. סכנה שגדולה אפילו יותר מהפצצה האיראנית" הזהיר. "אני תקווה כי דווקא בכוח אישיותך ובנועם הליכותך, במתינותך ובשיח המכבד שאתה ידוע בו, תצליח להוביל לשיח חדש ואחר בחברה הישראלית. שיח ענייני שמבוסס על עובדות והשקפת עולם, אבל כזה שמנוהל מתוך כבוד הדדי. מי ייתן ותוסיף אחדות בין השבטים עליהם דיבר הנשיא ריבלין בנאומו.

"בשם הכנסת כולה, אני מאחל לך ולרעייתך מיכל בריאות והצלחה רבה בתפקיד" סיכם. "מי ייתן ותמצאו את הקול הייחודי שלכם ובאמצעותו תפיצו אור בחברה הישראלית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו