אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת חוק האזרחות: שאלות ותשובות

מחר בחצות יפוג תוקפו של החוק המונע איחודי משפחות, והקואליציה עושה מאמצים להאריך אותו. מתי החוק נחקק ולאיזו סיבה? ואיזה רוב נדרש על מנת לאשר אותו שוב? | עושים סדר

סערת חוק האזרחות: שאלות ותשובות
  צילום: מרים אלסטר/פלאש90

מה זה "חוק האזרחות"?

שמו המלא הוא חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה). הוא נחקק בשנת 2003, בשיא ימי האינתיפאדה השנייה, על ידי הכנסת כחוק זמני וזאת במטרה למנוע מתן אזרחות ישראלית או תושבות בישראל, לפלסטינים תושבי יהודה והשומרון או רצועת עזה (ולתושבי מדינות עוינות מסוימות) שהם בני זוג של אזרחים ישראלים.

החוק הוא למעשה 'סגירת פרצה' של סעיף 7 בחוק האזרחות, שנחקק בשנת 1952, ומאפשר לזרים שמתחתנים עם ישראלים קבלת אזרחות ע"י נישואין.

למה הוא נחקק?

לחוק ניתן הסבר רשמי והוא הצורך הביטחוני: בדברי ההסבר של החוק נכתב כי הוא נועד למנוע מצב בו אדם שקיבל מעמד בישראל מכוח נישואיו לאזרח או תושב ישראלי וינצל את חופש התנועה שלו במדינה כדי לסייע במעשי טרור.

עם זאת, עוד תכלית "נסתרת" של החוק היא הסוגיה הדמוגרפית. החשש הוא שע"י השתקעות של פלסטינים רבים, עלול בפועל להיות מימוש 'זכות השיבה' של פלסטינים לישראל "מהדלת האחורית" ולכך לשנות את המאזן הדמוגרפי ולפגוע ברוב היהודי של מדינת ישראל.

עוד באותו נושא

הקרב על חוק האזרחות יגיע להכרעה


17

בכמה פלסטינים מדובר?

לפי משרד הפנים שפורסמו בשנת 2020 , בשנים האחרונות הוגשו סביב 800 עד 1,000 בקשות בכל שנה למטרת איחוד משפחות. נכון לשנת 2020 שהו בישראל כ-13,000 פלסטינים שקיבלו היתרי כניסה או מעמד ארעי לצורכי איחוד משפחות, וזאת לפי החריגים שנקבעו בחוק.

כמה מעורבים בטרור?

בשנת 2020 הציגו גורמי הביטחון בוועדה בכנסת, כי בין השנים 2001-2020 היו 45 פלסטינים שקיבלו מעמד בישראל בעקבות איחוד משפחות קשורים לעבירות טרור (בשנים 2018-2020 – מספר זה ירד לאפס). לפי אותם נתונים, במהלך 2001-2020 היו 109 ישראלים המוגדרים כ"דור ב'" למשפחות שנוצרו כתוצאה מאיחוד משפחות מעורבים בעבירות טרור – 16 מהם בין השנים 2018-2020.

Photo by Issam Rimawi/Flash90

למה זה לא חוק קבוע?

מלכתחילה תוקף החוק היה לשנה אחת ולממשלה ניתנה הסמכות להאריך תוקף זה בצו, באישור הכנסת, לתקופה שלא תעלה בכל פעם על שנה. מאז, הממשלה והכנסת מאריכים כל קיץ את תוקפו לעוד שנה.

הסיבה שזה לא חוק קבוע, הוא מכיוון שצריך כל שנה לבחון את הצורך הביטחוני. מדובר בחוק הפוגע לכאורה בזכויות אזרחיות ולכן צריך להצדיק אותו כל שנה מחדש, ע"י חוות דעות ביטחוניות ומשפטיות.

ראש השב"כ ארגמן בדיון בכנסת (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)

מהו הליך הארכת החוק?

על מנת להאריך את החוק, מתקיים דיון משותף של ועדת חוץ וביטחון יחד עם ועדת הפנים של הכנסת, שם בוחנים שוב את הצורך בהמשך חלות החוק. אם הוועדה מאשרת, ההצבעה עולה למליאת הכנסת להצבעה אחת בלבד.

איזה רוב צריך לחוק?

לא מדובר בחוק יסוד ולכן מספיק רוב רגיל בקרב חברי הכנסת. המשמעות שאין צורך שהקואליציה תגבש רוב מוחלט של לפחות 61 ח"כים.

גם אם חלק מחברי הקואליציה הנוכחית כמו רע"מ או מרצ יתנגדו לחוק, יש מספיק תומכים. אך אם חברי האופוזיציה הימניים יגיעו ויצביעו אקטיבית נגד – ייתכן ולא יהיה לחוק רוב.

מה האופוזיציה מימין רוצה?

ישנם שתי טענות למפלגות הימין שבאופוזיציה: (1) אין סיבה שהם יתמכו בחוק ויסייעו לקואליציה שמורכבת ממפלגות לא-ציוניות. לדבריהם, שבנט ולפיד יתמודדו עם הרכב הממשלה שלהם, ללא סיוע חיצוני.

ח"כ שמחה רוטמן מסביר על חוק איחוד משפחות

(2) ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הגיש הצעת חוק יסוד ההגירה, שמטרתה להסדיר את הסוגיה בצורה מלאה וללא חוק זמני, שלטענתו ממילא מחורר ולא רלוונטי לאחר התערבות בג"ץ בשנים קודמות. הליכוד הציע  לקואליציה להעביר את החוק הזה במקום, והם יתמכו בכך, או לחלופין להאריך את חוק האזרחות בתקופה קצרה (חודשיים למשל) ובזמן הזה לקדם את החוק של רוטמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
עולם ישן עדי...
רון | 05-07-2021 13:24
עולם ישן עדי יסוד נחריבה.. הביבי וגוש הטירוף רוצים להחריב עד יסוד את מדינת ישראל ועל חורבותיה להקים את ממלכת ביביסטאן עם ביבי בתור קיסר ויאיר הסרסור הקטן בתור יורש עצר
ההורים שלך...
שווילי | 05-07-2021 15:32
ההורים שלך אחים תגיד?
2
בעה הנפילה של...
דוידוביץ | 05-07-2021 14:16
בעה הנפילה של ממשלת הזדון והשקר בקרוב די לרמאות די לנוכלות די למאפייה השמלאנית די לשחיתות די למפלגת התישקורת הבזויה
די לשחיתות ?
עופר | 05-07-2021 16:45
תגיד את זה לחברים שלך מהליכוד והפרטנרים שלהם משס ויהדות התורה ברצינות זה מדהים איך למצביעי ליכוד יש זכרון של דג זהב
3
שמקימים ממשלה בזויה...
דוידוביץ | 05-07-2021 14:18
שמקימים ממשלה בזויה עם ערבים אומרים ליהודים תמותו הכל הבל ריק ממשלת שינאה וחורבן וזדון פול תיפול בקרוב ואמרו אמן
ממשלת השמד קמה...
נגה שיפר | 08-07-2021 12:15
ממשלת השמד קמה בזכות הערבים. אז למה האופוזיציה אמורה להיות להציל אותם? כשהליכוד, היה בשלטון, הציע את חוק ההגירה,שחשוב לא פחות, האופוזיציה התנגדה לחלוטין. למה הליכוד צריך להוריד את הראש ולהתנהל באחריות מוסרית, כאשר אפחד לא כעס על האופוזיציה,שלא אכפת לה מבטחון ידראל ועוד הלה בלה בלה?
מזכרוני ביבי פתח את הדלת הזאת ..
קוקרצה | 05-07-2021 16:44
הבעייה שלי היא איך אתה לא מקשר את העובדה שביבי וחוברת הכלומניקים מהליכוד אשכרה מתרצים את העובדה שהם מתנגדים לחוק האזרחות כדי לדפוק את כולנו רק בשביל להוכיח שהמדינה לא מתפקדת באמת ? מראה בדיוק את הסוג אנשים שנמצאים בליכוד.. כאלו שמעדיפים להכניס כסף לכיסים ולמנות מקורבים רקובים לתפקידי מפתח על עשיית העבודה 12 שנה של בזיון כזה ועדיין ביביסטים רקובים כמוך מדקלמים לי פה מנטרות שהכל ורוד ושהפיפי שניתז בקשת זה בעצם לימונדה... אתה ביביסט הזוי דוידוביץ שדוגל בביזים ולא בטובת מדינת ישראל
4
ישכר זלמנוביץ: תמונת...
אבי | 05-07-2021 19:59
ישכר זלמנוביץ: תמונת מצב: ראשי הקואליציה מבקשים מהאופוזיציה להצביע בעד חוק שחשוב לביטחון מדינת ישראל, כי לחלק מחברי הקואליציה פחות חשוב ביטחון מדינת ישראל.