אושר מתווה החל"ת החדש: 83% למובטלים חדשים - סרוגים

אושר מתווה החל"ת החדש: 83% למובטלים חדשים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את מתווה החל"ת החדש. בין היתר נקבע כי מי שהפסיק לעבוד ב-3 החודשים האחרונים יזכה ל-83% דמי אבטלה. אושר גם חוק הקורונה הגדול

author-image
אושר מתווה החל"ת החדש: 83% למובטלים חדשים
  מתוך דיוני המליאה אמש (קרדיט: דוברות הכנסת - דני שם טוב)

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את מתווה החל"ת החדש, כחלק הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 225 והוראת שעה), התשפ"א-2021.

במסגרת החוק נקבעו הוראות שעה לעניין דמי לידה ולעניין דמי אבטלה, על רק סיום התקופה שנקבעה במסגרת משבר הקורונה. התיקון קובע כי נוכח כך שעדיין קיים קושי לחלק מהמובטלים לצבור תקופת אכשרה מספקת לצורך קבלת דמי אבטלה, אדם שהופסקה העסקתו בחודשים יולי עד ספטמבר של שנת 2021, יזדקק ל-6 חודשי אכשרה בלבד (מתוך 18 החודשים האחרונים) במקום 12 חודשים שקובע חוק הביטוח הלאומי, ובהתאמה יהיה זכאי למחצית מימי האבטלה הקבועים בחוק לאדם במצב משפחתי זהה שצבר תקופת אכשרה מלאה.

עוד באותו נושא

דרמה בכנסת: אביר קארה מימינה הצביע פעמיים


27

עוד קובע החוק כי מי שהופסקה עבודתו ב-3 החודשים האחרונים של 2021, יהיה זכאי ל83% מימי האבטלה הקבועים בחוק, אם צבר 10 חודשי אכשרה. בנוסף קובע החוק כי אדם שמלאו לו 45 שנים ושולמו לו דמי אבטלה במהלך תקופת הקורונה, יהיה זכאי לימי אבטלה נוספים שמספרם מחצית מימי האבטלה להם היה זכאי לפי החוק המקורי ושאותם מימש בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. מובטלים מעל גיל 45 יוכלו לממש את ימי האבטלה הנוספים וכן ימי אבטלה לפי החוק המקורי שלא מימשו עד לסוף חודש יוני, עד תום 2021 או עד 12 חודשים מהתאריך שנקבע להם אישית, לפי הגבוה בניהם.

(צילום: יוסי זליגר / פלאש 90)

נקבע כי דמי האבטלה שישולמו במסגרת הוראות אלה, יהיו בגובה 85% משיעורם בחוק, זאת נוכח הקביעה בתיקון הקודם, כי עם ירידת שיעור המובטלים ב-10% יופחתו דמי האבטלה בשיעור זהה (בנוכח הוספת המענק לגילאי 67, נקבע השיעור על 85% במקום 90%). בנוסף מאריך החוק את הוראת השעה, במסגרתה מי שנמצא בהכשרה מקצועית יהיה זכאי לדמי אבטלה מלאים, במקום 70% בלבד בנוסח החוק המקורי. כמו-כן, מוצע לקבוע כהוראה קבועה כי אדם לא יהיה זכאי לדמי אבטלה בתקופת חל"ת בעד ימי חופשה שהוא זכאי להם, בין ששולמו לו ובין שלא שולמו לו.

המהומה במהלך ההצבעה על החוק על רקע ההצבעה הכפולה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר אמר: "החוק הזה שאנחנו הולכים להצביע עליו היום בעצם נוצר מתוקף שני אירועים. האירוע הראשון הוא שהמשק מתחיל לחזור לפעילות ורוב הענפים במשק חזרו לפעילות, והאירוע השני הוא שאתמול פג תוקפו של החוק הקודם. לכן החליט מצד משרד האוצר לבחון את התמונה מחדש ולהחליט איזה איזה קבוצות אוכלוסייה מקבלות את הסיוע".

מתווה גם ליולדות

לדרישת ועדת הכספים התווסף לחוק גם סעיף הקובע את המשך מענקי ההסתגלות לאנשים מגיל 67 פלוס שהיו זכאים למענק בחודש יוני – מתן מענקים אלה ימשך לתקופה של שלושה חודשים נוספים, עם מתווה פוחת של 90, 80, 70 אחוזים בהתאמה.

לעניין אישה שילדה בחודשים יולי 2020 עד 31 בדצמבר 2021 והייתה זכאית לדמי אבטלה ב-30 ביוני או לפניו, בהיותה בהיריון שהסתיים בלידה, אך היא אינה זכאית לדמי לידה משום שלא הייתה בהריון בעת הפסקת עבודתה, קובע החוק לדרישת הוועדה, כי זו תהיה זכאית לדמי לידה בגובה דמי השכר האחרון שקיבלה (במקום בגובה דמי האבטלה שקיבלה בלשון הצעת החוק המקורית, מה שיביא לדמי לידה גבוהים משמעותית). כן קובע החוק לעניין יולדות עצמאיות, הארכה של הוראת השעה, לפיה ההכנסה לצורך חישוב דמי הלידה תוכל להיקבע גם על בסיס רבע שנה בשנת 2019, לפי הגבוה מבניהם ולהחיל את ההסדר האמור גם לגבי מבוטחת שילדה עד לסוף שנת 2021.

הארכת חוק הקורונה הגדול

בתוך כך, אישרה הכנסת גם את הארכת תוקפו של חוק הקורונה הגדול, המעניק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם הנגיף, בחמישה חודשים.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב: "לצערנו לא ניתן היה למצות ולגבש הצעת חוק ראויה ויעליה יותר עד מועד פקיעת החוק. לכן סוכם על הארכת החוק ללא שינוי ל-5 חודשים. במהלך חמשת החודשים הללו תגובש הצעת חוק ממשלתית, תוך התייחסות להערות ועדת החוקה הקודמת בראשות ח"כ יעקב אשר, וועדת החוקה הנוכחית. בכוונת הוועדה לחזק את הפיקוח הפרלמנטרי וכן על אכיפה יעילה, מידתית ושוויונית".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו