אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביידן: "לאיראן לא יהיה נשק גרעיני במשמרת שלי"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נפגש עם הנשיא ראובן ריבלין בבית הלבן והתחייב בפניו: "איראן לעולם לא תקבל נשק גרעיני במשמרת שלי". ריבלין הודה לביידן: "אין לישראל חברה ובת ברית גדולה יותר מארצות הברית"

ביידן: "לאיראן לא יהיה נשק גרעיני במשמרת שלי"
  (צילום: חיים צח\לע"מ)

נשיא המדינה ראובן ריבלין נועד הלילה (בין שני לשלישי) עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בבית הלבן. הנשיא הגיע אל ביקור הפרידה שלו בבית הלבן בהזמנתו של הנשיא האמריקני, אשר ביקש להוקיר לו תודה על שנות פעילותו כנשיא לקידום שותפות, תקווה והבנה במדינת ישראל ומול שכנותיה.

לצד ריבלין וביידן בפגישה גם השתתפו: סגנית מזכיר המדינה וונדי שרמן, היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, המתאם למזרח התיכון ולצפון אמריקה, בארט מק'גרק, היועץ הבכיר למזרח התיכון וצפון אפריקה וג'ולי שוויאר היועצת האחראית על ענייני ישראל והפלסטינים.

בפתח הפגישה העניקו שני הנשיאים הצהרות למצלמות. "ראשית תודה לך על המחויבות לחיזוק היחסים בין מדינת ישראל לארה"ב. כמו שתעיד התקשורת האמריקאית, המחויבות שלי לישראל ידועה וחקוקה בסלע וזה כולל מחויבות בלתי ניתנת לערעור להגנה העצמית של ישראל" אמר ביידן לריבלין. "היום נדבר על מגוון רחב של נושאים ואתגרים, כולל איראן. אני יכול לומר שאיראן לעולם לא תקבל נשק גרעיני במשמרת שלי. הוריתי על התקיפות האוויריות אמש, כנגד קבוצות מיליציה הנתמכות על ידי איראן ואחראיות להתקפות האחרונות על כוחות ארה"ב בעיראק, וגם מי שסרבו להכיר בכך, מבינים שכך הדבר וזה המקרה".

(צילום: חיים צח\לע"מ)

"אני מבקש להבהיר שהצוות שלי ואני עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם ממשלת ישראל שנכנסה לתפקידה בתחילת החודש" הוסיף הנשיא האמריקני. "אנו מצפים לארח בקרוב את ראש הממשלה בנט בבית הלבן, וארה"ב תומכת באופן מלא בנורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות המזרח התיכון וגם מדינות נוספות באפריקה. זו התקדמות חשובה ואנו מצפים להתקדמות נוספת ככל שהשלום יקדם אותנו הלאה. אדוני הנשיא, ארצות הברית וישראל יוסיפו לעבוד יחד כדי לקדם ולבסס שלום באזור. יש לי רק חרטה אחת – שאיבדתי אותך כנשיא, ברוך הבא".

עוד באותו נושא

דיווח: מגעים לפגישה בין בנט וביידן בבית הלבן

ריבלין אמר בתגובה לנשיא ביידן: "אדוני הנשיא, תענוג גדול עבורי להיות כאן שוב, בבית הלבן, עם נשיא ארצות הברית. אין לישראל חברה ובת ברית גדולה יותר מארצות הברית. אתם חברינו הטובים ביותר והקשרים בין אזרחי שתי המדינות מבוססים על ההבנה שאנו חולקים ערכים משותפים – דמוקרטיה וליברליזם. זו גם הסיבה שכחברים אנחנו יכולים לדון מעת לעת גם על נושאים עליהם לא נסכים. דבריך כעת מחזקים את הידיעה שלנו שיש לנו חבר נהדר בבית הלבן. שאלוהים יברך אותך, את אמריקה ואת החברות בין המדינות שלנו".

(צילום: חיים צח\לע"מ)

במהלך הפגישה דנו הנשיאים ארוכות במחויבות ארה"ב לביטחון ישראל ובמעטפת ההגנה בה מסייעת ארה"ב לישראל בדגש על ימים אלה שלאחר מבצע 'שומר החומות' בעזה. הנשיא הודה לנשיא ביידן על התמיכה המדינית והצבאית ועל מעורבותו האישית במהלך ימי הלחימה. בשיחת הנשיאים על איום הגרעין האיראני הדגיש הנשיא ריבלין כי מדובר באיום האסטרטגי החמור ביותר לעולם החופשי וכי הקו אותו מובילה איראן, וביתר שאת לאחר הבחירות שהתקיימו שם לאחרונה, הוא מסוכן וקיצוני.

ריבלין שב והדגיש את העמדה הישראלית לפיה הסכם הגרעין, בתצורתו הנוכחית, מסכן את מדינת ישראל כמו גם את הדאגה מההתעצמות האיראנית בגבולות המדינה הבאה לידי ביטוי בהתחמשות חיזבאללה בטילים מדויקים ובחימוש חמאס ברצועה.

(צילום: חיים צח\לע"מ)

בשיחתם באשר לזירה הפלסטינית הבהיר ריבלין כי בניית אמון היא תנאי לתהליך מדיני וכי העברת הסכסוך לבית הדין הבינלאומי בהאג ולאו"ם הרסנית ליחסים בין ישראל והפלסטינים. בנוסף, הדגיש הנשיא ריבלין כי שיקום הרצועה יתאפשר רק מתוך ההבנה כי יש לסיים את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בידי חמאס. עוד שב וציין את נקודת המפנה שהיוו הסכמי אברהם ביחסים האזוריים של ישראל ושכנותיה ואמר כי ישראל תשמח ותעריך כל תמיכה אמריקאית בחיזוק מעגל השלום.

הנשיא העניק לביידן מטבע מתקופת המרד היהודי הראשון נגד רומא. זהו העתק של מטבע עברי, שהוטבע בירושלים תחת מצור הרומאים הזהה למטבע המקורי. בצדו האחד של המטבע משורטטים שלושה חצאי רימונים והכיתוב "ירושלים הקדושה".

בתו של הנשיא, ענת, המלווה אותו בנסיעתו, העניקה לבני הזוג ביידן זוג ספלים שהכינה עבורם הקרמיקאית הישראלית עירית בירן, יוצרת מקומית משדה ורבורג, שיוצרת כלי קרמיקה אישיים ומסוגננים בעבודת יד מסורתית על האובניים. ענת סיפרה שהיצירה המקומית יקרה מאוד ללב המשפחה וכי היא שמחה על ההזדמנות לחשוף את הזוג ביידן אל הכישרונות האומנותיים הייחודיים שפועלים בישראל. בשיחתה עם הנשיא ביידן, סיפרה לו ענת כי היא נושאת עבורו מסר מבנותיה בנות התשע וה-11 שביקשו ממנה להודות לנשיא ארה"ב על מאמציו להציל את כדור הארץ ועל פועלו בעקבות שינוי האקלים.

פלוסי לריבלין: "לאורך כל הדרך הייתה לנו ידידות מופלאה"

בהמשך הלילה, לאחר פגישתו עם הנשיא ביידן, נועד ריבלין עם חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקנים במפגש שהובילה יו״ר בית הנבחרים ננסי פלוסי.

פלוסי ברכה את הנשיא בחום ואמרה: "כבוד גדול עבורי לקבל אותך כאן כיו"ר בית הנבחרים, וכבוד אישי עבורי כמי שעוקבת בהערכה אחר עבודתך במשך שנים. לאורך כל הדרך הייתה לנו ידידות מופלאה. התמיכה בישראל בקונגרס היתה מאז ומעולם דו מפלגתית, כפי שקיוות, וכך יוסיף להיות, בגלל הערכים שאנו חולקים, והדאגות הביטחוניות המשותפות לנו. גם כעת ממתינים לפגוש אותך- נבחרים משתי המפלגות. תודה עבור ידידותך וביקורך, זהו כבוד גדול עבורנו לארח אותך".

ריבלין ופלוסי בבית הנבחרים (צילום: חיים צח\לע"מ)

ריבלין הודה לה על הדברים המרגשים ועל השתתפותה באירוע לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ שנערך בבית הנשיא בינואר אשתקד. "לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב. הקשרים הייחודיים בין העמים התבססו מאז ומעולם על ערכים משותפים ובבסיסם דמוקרטיה. אנחנו שותפים, וחברים, וכחברים יש בינינו מחלוקות מפעם לפעם, אבל זה לעולם לא יסכן את הידידות בינינו" הבהיר. "המשימה המשותפת שלנו חוצה את גבולות המפלגות השונות, גם כשההנהגה מתחלפת המחויבות בינינו רק מתחזקת. אני יודע שביטחונם ורווחתם של הציבור בישראל ושל יהודי ארה"ב מאוד קרובים ללבך. תודה לך על כך ולממשל האמריקאי והעם כולו".

מפגש חברי הקונגרס עם הנשיא ריבלין (צילום: חיים צח\לע"מ)

בין חברי הקונגרס שהשתתפו במפגש: ג'יימס קליברון, גרגורי מיקס, אדם שיף, טד דויטש, ברברה לי מהמפלגה הדמוקרטית, וקווין מקארת'י, סטיב סקליס, סטיב שאבוט, ג'ו וילסון ודיויד קוסטוף מהמפלגה הרפובליקנית. במהלך ביקורו בוושינגטון נועד הנשיא גם עם שגריר איחוד האמירויות לארה"ב, יוסוף עוטייבה אשר היה בעל תפקיד מרכזי בקידום הסכמי אברהם. הנשיא הודה לו על פועלו והדגיש כי נעשה כל שביכולתנו על מנת להרחיב את מעגל השלום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
נשאר רק להתפלל...
נו באמת | 29-06-2021 8:40
נשאר רק להתפלל שהוא יאריך ימים, אחרת תבוא קמאלה האריס
2
סוכריות
אלכס | 29-06-2021 11:56
ביידן מחלק סוכריות, יותר מאוחר יכניס לנו. מי יעמוד מולו?
3
ישראל מאוימת לעד ,אינטרס של הדמוקרטים .
דידי | 29-06-2021 15:22
ביידן משקר באור יום ומול המצלמות לרובי ריבלין . המסלול מול איראן בו נמצא ביידן הוא בהנחיית אובמה ואין מנוס מה שהיה הוא שיהיה . הדמוקרטים נחושים בדעתם בתמיכה הקהילה היהודית האמריקאית השמאלנית ושונאי ישראל להזיק לישראל ולהשאיר אותה מאוימת לעד על קיומה אולי מתוך אינטרס ואידאולוגיה .
4
אבודים
דידי | 29-06-2021 15:30
לא יעזור ליהודים השמאלנים בארהב ,גם אם ילכו עם כאפייה וינפו דגלי פלסטין הם לא יהיו נחמדים יותר והאנטישמיות תמשיך לרדוף את יהדותם בכל אשר הם .