אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חבית חומר נפץ": הדילמה הכי גדולה של הציבור הדתי

"הדילמה הכי גדולה בחינוך הדתי היא אם לחנך את הילדים לשמור מסורת"| אחד הנושאים הבוערים ביותר בקרב הציבור הדתי היום הוא כיצד ראוי לחנך את ילדיו. הרב עופרן מתייחס לסוגיה

"חבית חומר נפץ": הדילמה הכי גדולה של הציבור הדתי
  (צילום: שאטרסטוק)

הרב אילעאי עופרן כתב:

"הדילמה הכי גדולה בחינוך הדתי היא אם לחנך את הילדים לשמור מסורת.
זה אולי נשמע מוזר, אבל אנשי ונשות חינוך בחינוך הדתי, במיוחד אלו שעובדים עם הקבוצה שנמצאת מהמיינסטרים ו"שמאלה", מתלבטים על בסיס יומיומי האם לעודד את התלמידים והתלמידות, החניכים והחניכות, לשמור מסורת או למרוד, להמשיך את השושלת או לסטות ממנה.

כל מי שהיה פעם באסיפת הורים בבית ספר דתי, במיוחד באזורים הפחות חרד"ליים של הציונות הדתית, יודע לזהות ממרחק קילומטר מי מורה ומי הורה. השוני במראה החיצוני די בולט – מכיסויי הראש והשרוולים ועד הציציות המתנופפות והגרביים בסנדלים, שמאפיינים בד"כ רק את המורים והמורות. הפער הזה משקף במקרים רבים מרחק לא קטן בין העולם הדתי של המחנך לבין העולם הדתי של ההורה.

המורה, הרב והמחנכת, מתלבטים באיזה ארגז כלים לגשת לתלמידיהם. אם אנחנו מחנכים את הנוער לשמר את המסורת שקיבלו בבית, המחיר יהיה בהרבה מקרים לוותר על תפילה במניין ואולי לוותר כליל על מנחה וערבית, את נטילת ידים וברכת המזון להשאיר לשבתות בלבד, ואיסור נגיעה או לבוש צנוע לא יהיו אפילו המלצה. זאת מהסיבה הפשוטה שזו המסורת המשפחתית של רוב הילדים.

מאידך, אם אנחנו מחנכים אותם למרוד בנורמה החפיפיניקית הזו ולהקפיד במצוות ולשמור הלכה יותר ממה שהתרגלו בבית, חייבים לקחת בחשבון שלקריאה למרד יש מחירים כבדים – גם בגלל הבעיה המוסרית שבחינוך ילדים למרוד בהוריהם (אחרי הכל, ההורים הם הריבון). אך יותר מכך בגלל הסתירה הפנימית שיש בחינוך דתי-מסורתי שמבוסס על תנועה של מרד, כי כפי שמבין כל מחנך מתחיל, התנועה הנפשית הזו יום אחד תתהפך עליך.

עוד באותו נושא

לא התוכן | הנזק האמיתי בסמארטפון שאף אחד לא מדבר עליו


28

התנועות האידיאולוגיות הגדולות של 200 השנים האחרונות, היו תנועות מרדניות – חלק ניכר מהציונות התבסס על צעירים שעזבו את הוריהם ומשפחתם, עזבו את כל החינוך שקיבלו בבית, ובאו ליבש ביצות ולהפריח את השממה (על הדרך, הם גם החליפו את השפה המדוברת, ועכשיו הנכדים לא יכולים לדבר עם סבא וסבתא). כך גם עשו אנשי גוש אמונים שעזבו את הבורגנות השבעה של ההורים והלכו ליישב את גבעות השומרון קרוב לכל החבר'ה ורחוק רחוק מהמשפחה. וכך גם לא מעט מהחרד"לים של הדור הקודם, שקיבלו על עצמם הקפדות ונורמות שרחוקות מאד מהסטנדרט ה"מזרוחניקי" של ההורים שלהם.

מה שהופך את הדילמה להרבה יותר מסובכת, זה העובדה שיש לא מעט הורים ששולחים את הילדים שלהם בהכוונה ברורה שילמדו מהמורה שלהם ולא מהם. הם עצמם לא שלמים עם אורח החיים ועם אי ההקפדות שלהם, והם מצפים מהמסגרות החינוכיות השונות להנחיל לילדים את מה שהם עצמם לא מקנים להם בבית.

הפער הזה הוא דילמה יומיומית וליבת המורכבות של החינוך הדתי היום, אך הוא גם חבית חומר נפץ – האם בכלל ייתכן מרחב דתי שלא מבוסס על תודעה עמוקה של שמירת מסורת?"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
יותר גרוע ישיבות הסדר
יהונתן | 29-06-2021 5:20
ישיבות הסדר, כמו ישיבת מעלות, יש בחורים שנכנסים נורמלים ויוצאים עם נזקים נפשיים קשים לכל החיים
ההפך הוא...
ח | 29-06-2021 11:25
ההפך הוא הנכון ,ישיבות הסדר מחזקות ולא מורידות
2
אם לבי"ס מגיע ילד מבית שבו לא קוראים ספרים
שי | 29-06-2021 8:13
זה אומר שלמורים יש דילמה נורא קשה (אם יקנו לילד אהבה למילה הכתובה, הוא יבין שהוריו בורים נבערים וימרוד בהם)? ביס דתי אמור לחנך לשמירת התורה והמצוות, הורה ששולח לשם את הילד שלו, אמור להבין זאת. לא ברור לי מדוע רב בישראל צריך להביע ספק במשהו כל כך פשוט והגיוני.
איזה מבט שטחי...
יניב | 29-06-2021 20:34
איזה מבט שטחי על חינוך ועל שמירת תורה ומצוות. צריך ללמד תורה - יש תפילה במניין לכתחילה ונט''י עושים לפני כל סעודה וכו', זה שיש ילדים שבבית שלהם נוהגים אחרת, זה בסדר, זה לא אומר למרוד, זה אומר שהמציאות מורכבת וטוב שילמדו את זה מגיל צעיר.
3
אל תפקירו ילדיכם בידי החרד"לים.זה שמד אמיתי
אבא עם נסיון מר | 29-06-2021 9:19
ולהשומע ינעם.
4
תנוח דעתך גאולה = מהפכה. מהפכה = חמין
משה אהרון | 29-06-2021 9:40
גאולה = מהפכה. ומהפכה = חמין. מכניסים הכל ויוצא לבסוף חדשה : תבשיל טעים של שבת . הנחת היסוד כי מה שמכונה מסורת היא אכן הבבואה של האמת - אמיתה של תורה שגויה מיסודה. לא בכדי שאחד ממאפייני ימות המשיח שהחוצפה תשגה . במהפכת הגאולה נחוצה החוצפה לשבור מיתוסים לנער סיגים פולחניים ולצאת לאור חדש . וכך בעזרת ה' יקרה. כך גם היסטורית, לא בכדי נואש הקבה מהסקציה החרדית שתקעה שורש בגולה והעצימה באלפים את חטא המרגלים .ולכן בהפוך עירה הקבה רוח בציונים החילוניים שהם הם יזכו בבניין האתחלתא. הם הם שנגנו באדמתה של ארץ ישראל את בחריש ובתלם, קול הזמיר והתור. והאדמורים באירופה אטמו אוזנם קול התור נבלע כביכול בקול התורה המדומה עד שהכורת עלה והשמיד. משה אהרון
אתה נשמע...
ראו בן | 30-06-2021 8:29
אתה נשמע כמו נוצרי טוב...
5
החרדלים לא למדו דבר מהשואה
שוליית הנפח | 29-06-2021 9:45
והם מתעקשים לשמש זנב לחרדים. לקשקש בנו עד זרא . לקלקל ולזהם את תהליך הגאולה בפירור וריסוק כל אחדות אפשרית בעם.
6
צריך לתת לילד לבחור, אסור לכפות עליו.
לאה | 29-06-2021 17:07
רוב הדתיים אינם מאמינים אלא תינוקות שנשבו. כששואלים אות בשקט בצד למה? התשובה היא ככה...
7
אוי כמה שהחרדים...
פרופסור לס | 29-06-2021 20:12
אוי כמה שהחרדים צודקים . אוי עכשיו אני מבין את השטות הזו שנקראת מזרוחניקים . התורה היא רק אצל החרדים .
דיבר שכזה...
יניב | 29-06-2021 20:36
דיבר שכזה אינו דרך תורה - עם כל האבסורד שבדבר
8
אתם מחורפנים לגמרי?...
חרדי לדבר ה' | 30-06-2021 3:27
אתם מחורפנים לגמרי? אין הבדל בין האמירות שלכם לכאלו שהולכים נגד תורתנו הקדושה. מותר לכם לומר הכל?? נס שאנחנו חרדים, אוהבי ה' למרות שחושבים או עושים מידי פעם שטויות. אבל אנחנו מחנכים את הילדים בקו אחד ולא בזיגזג. הילדים שלכם מקסימום הנכדים שלכם יהיו מן הסתם כבר לא דתיים לפי הכותרות שלכם. אבל יחזרו בתשובה. כי לא ידח ממנו לא ידח.
9
חינוך חילוני הוא...
צורי צוריאל | 30-06-2021 4:59
חינוך חילוני הוא הכי טוב ועתיד לעם היהודי . ילד חילוני גודל יפה בחינוך 1. בגיל 13 הוא כמו גוי 2. בגיל 18 חוצפן ותוקף אים רק מעירין לו על טעות 3. כל הגוף שלו מתחיל קעקועים (שערבי רואה כמפלצת ) 4. בגיל 30 הוא הומו 5. בגיל 40 מתחתן אים גבר ויהיה לו ילד חילוני שזה הבן שלו 6. תוספות אתם .......
10
אני מחנך את הילדים שלי למרד
שלום | 30-06-2021 17:51
אני חושב שזו תכונה יהודית חשובה מאין כמוה
11
עפרן ואפר
אביחיים | 01-07-2021 8:17
לקרוא להרגלים שלא לשמור ההלכה מסורת ולחייב להתייחס אליה כמחייבת התייחסות במקום מחייבת תיקון ןשינוי ושיפור - זו נשמעת כתפיסהת מדרשםפ של חכמי תורה ועבודה בית הלל ודומיהם. אשרינו שלא שם חלקנו כהם
12
(-: ...
אינדוקטרינציה דתית מגיל אפס זה בכלל לא הינדוס תודעה... | 01-07-2021 11:07
(-: