אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנהל בית הספר לרוקחות: "חשוב שיהיו רוקחים מכל המגזרים"

בשיחה עם מנהל בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, פרופ' אבי דומב, הוא מספר על המסלול המשותף עם המרכז האקדמי לב: "חשוב שיהיו אנשים מהמגזר הדתי והחרדי במקצוע הזה"

מנהל בית הספר לרוקחות: "זה מקצוע חשוב ומאתגר"
  (צילום: שאטרסטוק)

המרכז האקדמי לב בשיתוף האוניברסיטה העברית, מציעים מסלול חדש לרוקחות בו לומדים חצי מהתואר בתנאי המרכז האקדמי לב ואת החצי האחרון והתואר מטעם האוניברסיטה העברית.

עוד באותו נושא

חדש למגזר הדתי: פותחים דלת למקצועות הרוקחות

שנתיים במכון לב, שנה וחצי באוניברסיטה

בשיחה עם מנהל בית הספר לרוקחות, פרופ' אבי דומב, שהתמנה לאחרונה למדען הראשי של משרד המדע הוא מספר על המסלול החדש בין שני המוסדות האקדמיים:

"יש רק שני בתי ספר לרוקחות בארץ, המכשירים סטודנטים לתואר ראשון ברוקחות ורישיון לעסוק ברוקחות מטעם משרד הבריאות. רצינו לשלב גם את הציבור הדתי, החרדי והחרדי-לאומי בתוך המסגרת הזו של לימוד מקצוע הרוקחות ומכיוון שיש לנו מגבלות באוניברסיטה על לימודים נפרדים, הדרך הייתה לפצל את המסלול:

בשנתיים הראשונות לומדים במרכז האקדמי לב את לימודי הבסיס של מקצוע הרוקחות – קורסים במדעים, כמו-כימיה, פיזיקה ומתמטיקה, וקורסי יסוד ברפואה – אנטומיה, פיזיולוגיה ומיקרו-ביולוגיה, ואז הם מגיעים לשנה השלישית והרביעית, שם הם לומדים בכיתה הרגילה באוניברסיטה העברית, את לימודי הרוקחות, כולל- מעבדות ברוקחות, פרמקולוגיה, תרופות ותכשירים ומדעי הרוקחות."

מי נותן את התואר, המרכז האקדמי לב או האוניברסיטה העברית?

התואר הוא של האוניברסיטה העברית.

הסטודנטים של המסלול, לומדים שנתיים במרכז האקדמי לב, בתנאים של המרכז, ואז מה?

אז הם עוברים לשנה וחצי לימודים באוניברסיטה ובתום למודי הקורסים, יוצאים להתמחות בת ששה חודשים בבתי המרקחת. בתום תקופת ההתמחות, הם זכאים לקבל רישיון ממשרד הבריאות, ותואר בוגר ברוקחות מהאוניברסיטה.

אתה בתור מנהל בית הספר לרוקחות, אתה גם מרצה במרכז האקדמי לב?

אני מרצה באוניברסיטה העברית, היית שמח להרצות במרכז האקדמי לב שהוא מוסד מוערך וברמה אקדמית גבוהה. את השנתיים במרכז האקדמי לב, מלמדים מרצים של המרכז האקדמי לב כאשר תכני הקורסים מתואמים עמנו

ולמי שמתעניין, אתה יודע להגיד מה תנאי הסף בשביל המסלול הזה?

תנאי הסף הם של קבלה למרכז האקדמי לב, בתכנית ביו-אינפורמטיקה, ובתום השנתיים, הסטודנטיות עוברות לאוניברסיטה העברית, נדרש ממוצע של 80.

מנהל בית הספר לרוקחות פרופ' אבי דומב

רוצים שיהיו רוקחים מכל המגזרים

אני אשאל אותך, שאלה קצת פיקנטית, כשהולכים היום לבית מרקחת, יש תחושה שרוב הרוקחים הם מהמגזר הערבי והדרוזי. אין סטיגמה על המקצוע הזה שהוא של ערבים?

מצב זה הוא תוצאה של התפתחויות שהתרחשו בשני העשורים האחרונים.  מקצוע הרוקחות צריך להיות פתוח לכל המגזרים. המקצוע הזה מאוד מתאים למי שמעוניין לעבוד בשעות גמישות כיון שבתי המרקחת פועלים בשעות ארוכות, כך שאפשר לעבוד במשמרות בצורה גמישה.

מקצוע הרוקחות הוא דינמי ודורש לימוד ועדכון, נכנסות תרופות חדשות ויוצאות משיווק תרופות אחרות. המקצוע הוא מאתגר ומעניין, וחשוב שיהיה פתוח לכל המגזרים.

אוסיף, חשוב שיהיו רוקחים מהמגזר הדתי והחרדי, כי יש מקומות בהם חשוב שהרוקח יהיה קרוב לחוג של הלקוחות, בשביל שיוכלו לשאול שאלות ולקבל תשובות מאדם שמכיר את האופי והשפה הפנימית שלהם

רוקחות לא היה פעם מקצוע של 'לימודי תעודה'?

לא. אף פעם. בית הספר לרוקחות בישראל נוסד באוניברסיטה העברית בשנת 1953, ורק לפני למעלה מעשור, הוקם בית ספר נוסף בבאר שבע. בית הספר של האוניברסיטה העברית תמיד העניק תואר ראשון ותעודת מקצוע.

האם יש לימודי המשך ברוקחות, למי שרוצה להתקדם לתואר שני ושלישי?

בוודאי. יש מספר תכניות לתואר שני ושלישי במדעי הרוקחות, כמו כל מקצוע מדעי. רבים מהבוגרים שלנו לומדים לתארים מתקדמים ברוקחות, כימיה, או בפיזיולוגיה. קיים מסלול לתואר דוקטור ברוקחות קלינית, שהיא תכנית מיוחדת שבה לומדים במשך 3 שנים אחרי תואר בוגר. התואר מקנה אפשרות לעבוד כרוקח קליני בבית חולים או בקופות החולים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מה לגבי רוקחות לנשים ממכון טל לנשים
מנשים באהל | 24-06-2021 17:24
מה לגבי רוקחות לנשים ממכון טל לנשים