אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליברמן החליט: תשלומי החל"ת יסתיימו בסוף יוני

שר האוצר אביגדור ליברמן החליט כי בעוד 10 ימים יסתיימו תשלומי דמי אבטלה לעובדים שהוצאו לחל"ת בגלל הקורונה. יינתן מענה נקודתי נוסף למובטלים בני 45 ומעלה ולעובדים בענף התיירות

ליברמן החליט: תשלומי החל"ת יסתיימו בסוף יוני
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אחרי שנה ושלושה חודשים, שר האוצר, אביגדור ליברמן, הודיע היום (ג') כי החליט לסיים את החל"ת במועד הקבוע בחוק – סוף יוני, זאת בהמשך לחזרתו של המשק לפעילות כמעט מלאה לאחר הסרת מגבלות הקורונה, וכן לאור הנתונים הכלכליים המעודדים.

לצד זאת, בכדי לסייע בהתאוששות המשק, יינתן מענה נקודתי נוסף למובטלים בני 45 ומעלה, וכן מענה להעסקה גמישה עבור עובדים שטרם יכולים לשוב לתעסוקה מלאה, כגון ענפי התיירות.

עוד באותו נושא

זינוק בתחלואה: 125 חולי קורונה אובחנו ביממה


4

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "המשק פתוח באופן מלא קרוב ל-4 חודשים, שיעור האבטלה נמוך מ-7.5%, שהוא השיעור שקבעה הממשלה הקודמת בו יפסקו דמי החל"ת. יש כיום מעל 130 אלף משרות פנויות במשק, ולכן ברור כי מדיניות החל"ת הרוחבית כבר איננה נכונה עבור המשק.

יחד עם זאת יש עדיין מספר מצומצם של ענפים מוגבלים, מובטלים בגילאים מבוגרים, אוכלוסיות מוחלשות נשים בהריון ומורי דרך- חשוב לא להפקיר אותם, לכן איתרנו פתרונות נקודתיים עבורם. מגוון הפתרונות רחב, דוגל בעידוד היציאה לעבודה וכולל בין היתר חל"ת גמיש והכשרות מקצועיות. נמשיך להתנהל באחריות מלאה למען האזרחים ולמען כלכלת ישראל".

צעדים נוספים במסגרת הסדרת שוק התעסוקה

1. תוספת ימים למובטלים מעל גיל 45 – מובטלים מעל גיל 45 יהיו זכאים לתוספת של מחצית מימי הזכאות שנוצלו על ידם בתקופת הקורונה (מרץ 2020 עד סוף יוני 2021), וזאת עד לסוף שנת 2021.

2 קיצור תקופת האכשרה – טרם משבר הקורונה, על מנת להיות זכאי לדמי אבטלה, אדם היה צריך לעבוד 12 חודשים מתוך 18 האחרונים. בזמן הקורונה בוצעה הקלה והוחלט כי ניתן יהיה לצבור 6 חודשים מתוך 18. בשלב היציאה המדורגת, על מנת להיות זכאי לדמי אבטלה, ב- 3 החודשים הקרובים (יולי, אוגוסט, ספטמבר) תקופת האכשרה תיוותר 6 חודשים. מחודש אוקטובר ואילך, תקופת האכשרה תעלה ל-10 חודשים במקום 18, וזאת על לסוף שנת 2021.

3 המשך תשלום כפל קצבאות – על מנת לתת מענה לאוכלוסיות מוחלשות הזכאיות לקצבת דמי אבטלה ולקצבאות נוספות, ימשיך לחול הקפאת קיזוז הקצבאות עד לסוף שנת 2021.

4. ביטול ההפחתה בגובה 30% מדמי אבטלה למובטלים הלומדים בהכשרות מקצועיות – במטרה לעודד יציאתם של עובדים או מובטלים להכשרה מקצועית או הסבה מקצועית, ועל מנת לסייע להם לשוב לשוק התעסוקה ולמסלול של צמיחה, הוחלט לבטל באופן קבוע ההפחתה בגובה 30% בדמי אבטלה למובטלים המשתתפים בהכשרה מקצועית.

5. הזכאות לדמי אבטלה בזמן החל"ת תשוב להיות על פי התנאים טרום הקורונה – כחלק משלב היציאה מהמשבר יש להשיב את התנאים המזכים בדמי אבטלה בזמן החל"ת לקדמותם. מעתה, על מנת שעובד יהיה זכאי לדמי אבטלה בזמן הוצאתו לחל"ת הוא יידרש לעמוד בתנאים הבאים: החל"ת הוא ביוזמת המעסיק; לתקופה של 30 ימים רצופים לפחות; בתנאים שהיו נהוגים לפני משבר הקורונה.

6. המשך מתן דמי לידה ליולדות שכירות השוהות באבטלה ממושכת לפני הלידה עד לתום 2021.

7. הארכת אפשרות המימוש של מענק לעובדים בשכר נמוך (חל"ת גמיש): מובטלים העומדים בקריטריונים שנקבעו בהסכם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי זכאים למענק למשך 4 חודשים ובלבד שחזרו לעבוד עד ה-30.4.21. על מנת לעודד חזרת עובדים נוספת, תינתן אפשרות לקבל את המענק לעובדים שישובו לתעסוקה עד ל 30 ביוני 2021, כך שאלו יוכלו להשתמש במנגנון עד לחודש אוקטובר 2021. מענק זה יאפשר לענפים שטרם שבו לפעילות מלאה, בעיקר עקב מגבלות הקורונה, כגון ענפי התיירות, להתאים את עלויות השכר בהתאם להתאוששות הפעילות העסקית.

8. במטרה לסייע לציבור מורי הדרך, פעלו משרדי האוצר והחינוך כדי לאפשר להם להצטרף למסגרת "גנים ובתי ספר מלמדים בקיץ". מורי הדרך שיהיו מעוניינים בכך, יוכלו לעבוד לצד עובדי ההוראה במסגרת זו, ויוכלו לתרום ממיטב ניסיונם והידע המקצועי הייחודי שהם מביאים עימם

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
סוסף סוף שר...
ליברמן חזק | 22-06-2021 18:01
סוסף סוף שר אוצר גבר. מזמן היה צריך להחזיר את העובדים לעבודה
2
החלטה טובה. ...
שאול | 22-06-2021 18:08
החלטה טובה. מי שמעסיק יודע שעובדים יושבים בבית ומסרבים להגמל מכספי העברה.
3
צריך לבדוק את...
זמן שאול | 23-06-2021 10:39
צריך לבדוק את דבריה של אילה חסון על ליברמן... ועכשיו הוא שר אוצר ... חי על זמן שאול...
4
זבל רומני בן...
בנצי | 23-06-2021 21:16
זבל רומני בן של גויה ארורה שהישתלט על מישרד האוצר, חבורה של גנבים הישתלטו על משאבי המדינה לא תהיה ברירה יקומו כאן מרד של אזרחים והמון להחזיר את ההנהגה לידיים אחראיות
5
דובר רק על...
אלי חי | 23-06-2021 22:37
דובר רק על מי שנמצא בחלת מה לגביי מי שפוטר ומתחת לגיל 45 על זה לא דיברו...
6
לא יקום ולא...
חוקר | 24-06-2021 8:03
לא יקום ולא יהיה הרומני הזה חייבים להקיא אותו ואת המישפחה שלו, גנב, איש מאפיה,בחשבון של ילדה בת 20 נימצאים 7,000,000 מיליון דולר,דולר לא שקלים,איך ילדה בת 20 הבת שלו עדיין מחליפה חיתולים לעצמה עים סכום כזה,בפרקליטות עשו איתו עיסקה ביבי תמורת סגירת התיק,אלה המאפיה של שודדי הקופה,להכניס 450,000 עולים מרוסיה לא יהודים רק ביגלל שהסבא היה יהודי,או הסבא רבא היה יהודי,זה פשע של המאה, וחובה לחקור,אבל הרומני הזה מנצל את קשריו עים האוליגרך שמאיים על כל מי שנוגע ברומני,חייבים להוציא את האמת איך יש סכום כזה בחשבון של ילדה בת 20,
7
כוס אמה שלך...
עמי | 24-06-2021 13:38
כוס אמה שלך מזדיין אין בלבך רחמנות אם היתה עכשו מולי היתי מזיין אותך
8
מתי תמות בן...
מוני | 24-06-2021 16:15
מתי תמות בן דל כלבה אומניה וחזירה,קח גם את הזבל מנוקדים,מקוה מאוד שישחטו אותך ואותם החמאס,או הגי'הד,ולא ידאירו זבל רומני לרפואה בעזרת השם עוג היום ביזכות רבי חיים בן עטר,שהשם ידמע את תפילתנו,