אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זה לא הצליח לטראמפ, אז למה נתניהו מחקה אותו?

הטענות של בנימין נתניהו כנגד "הונאת הענק" בהקמת ממשלת בנט-לפיד מזכירות מאד את התנהלותו של דונלד טראמפ אחרי ההפסד בבחירות בארה"ב. איך זה נגמר כולם זוכרים. זה לא עזר לטראמפ, אז למה נתניהו שוב מחקה אותו?

זה לא הצליח לטראמפ, אז למה נתניהו מחקה אותו?
  (צילום: קובי גדעון\לע"מ)

לכל אורך קמפיין הבחירות לכנסת ה-24, יריביו של בנימין נתניהו הביעו חשש מכך שאם ראש הממשלה יפסיד בבחירות – הוא יפעל לפגוע בלגיטימציה של ההפסד שלו, בדיוק כפי שדונלד טראמפ עשה אחרי הבחירות בארה"ב.

בזמנו, היה הגיוני לחשוב שמדובר רק בקמפיין הפחדה שנועד לעודד את תומכיהם מגוש "רק לא ביבי" להגיע לקלפיות – אבל עכשיו, כשכהונתו של נתניהו הולכת להסתיים בשבוע הבא, נראה שהם צדקו באזהרות שלהם. הטירוף הרפובליקני שראינו בשנה שעברה, מופיע שוב אצל נתניהו והליכוד כעת.

זה לא סוד שהקמפיינים של נתניהו בישראל הושפעו רבות מאלו של טראמפ בארה"ב ולהפך – וזה בדיוק מה שקורה גם עכשיו, עם ההיסטריה הנרחבת של ראש הממשלה סביב הקמת "ממשלת השינוי" שצפויה להביא לסיום 12 שנות הכהונה של נתניהו. אמנם הנסיבות שונות מאד – טראמפ התלונן על זיופים בבחירות שלא היו, בעוד שנתניהו טוען כעת שנפתלי בנט הפר הבטחת בחירות שלו ולכן ממשלה בראשותו אינה לגיטימית – אך הרטוריקה והמסרים המועברים זהים בשני המקרים.

"אנחנו עדים להונאת הבחירות הגדולה ביותר בתולדות המדינה. לכן אנשים מרגישים מרומים ובצדק" אמר נתניהו ביום ראשון האחרון בישיבת סיעת הליכוד על כך שבנט העז להקים ממשלה עם מישהו חוץ ממנו. נשמע דומה מאד למה שטראמפ אמר בליל הבחירות בארה"ב כשטען לזיופים שהביאו את הניצחון לג'ו ביידן: "זו הונאה של העם האמריקני ובושה לעמנו. התכוננו לנצח – אבל פתאום הכל נעצר. זו הונאת ענק, ואני יודע שכבר זכינו".

גם המתקפות על התקשורת – נושא שהופיע פעמים רבות בקמפיינים של טראמפ ונתניהו יחד – הפכו לחלק מטענות ה"הונאה". שעות ספורות אחרי אותה ישיבה בכנסת, נתניהו התראיין בערוץ 20 ואמר שזהו "המקום האחרון בתקשורת המשודרת בישראל שבו אני, כראש ממשלה מהימין, יכול לדבר. ביתר התקשורת התגייסו נגדי ולטובת ממשלת השמאל הזאת".

באופן דומה גם טראמפ טען בכל הזדמנות אפשרית שהניצחון של ביידן "הומצא על ידי התקשורת הלא הוגנת, זה הכל פייק ניוז". בהמשך הראיון נתניהו גם טען ל"מעורבות ה'דיפ סטייט'" – אחד הביטויים האהובים והמוכרים של טראמפ, המתייחס לקונספירציה שמערכת המשפט והחוק פועלת נגדו. אמנם נתניהו כבר טען פעמים רבות שהפרקליטות תופרת לו תיקים, אך השימוש בביטוי של טראמפ מהווה עליית מדרגה בטירוף סביב מצבו המשפטי.

עוד באותו נושא

סקר סרוגים: קרב צמוד על ראשות הליכוד


110

אגב, גם בצד השני הבחינו בדמיון בין ההתנהלות המסוכנת של טראמפ לזו של נתניהו כעת. בנאומו בתחילת השבוע בנט קרא ליו"ר הכנסת יריב לוין שלא לדחות את ההשבעה, כשלדבריו "נשבעת אמונים למדינה, ולא לאדם מסוים".

הבחירה במילים הללו לא הייתה מקרית: במקור היה זה בכיר הפנטגון מארק מילי שאמר את הדברים הללו על רקע החשש שטראמפ יורה על תקיפה צבאית כדי למנוע את השבעתו של ביידן – כשלדבריו "לא נשבענו להגן על אדם מסוים, נשבענו להגן על החוקה האמריקנית". ובדיוק כמו החשש של מילי, גם כאן אנשים חששו מכך שנתניהו ינסה להביא להסלמה כדי לתקוע את השבעת הממשלה.

גם התנהלות התומכים זהה

מעבר למילים והמסרים הזהים של טראמפ ונתניהו עצמם, יש גם דמיון רב בהתנהלות של תומכיהם – אלה שבאמת מאמינים שהבחירות לנשיאות ארה"ב זויפו, או שמערכת המשפט הישראלית רודפת אחרי נתניהו ופועלת להדיחו. האיומים והמחאות כלפי חברי ימינה ושאר חברי הממשלה המתגבשת, שהובילה בסוף השבוע להודעה החריגה של ראש השב"כ על ההסתה והאזהרה מפני אלימות, נצפתה גם בארה"ב כלפי הדמוקרטים בחודשים שאחרי הבחירות.

עוד באותו נושא

הפורצים לקפיטול: "פעלנו לפי ההנחיות של טראמפ"

בשלושת החודשים שעברו מפרסום תוצאות הבחירות לנשיאות ועד להשבעתו של ביידן, חברי המפלגה הרפובליקנית קראו לציבור "לעצור את גניבת הבחירות" והבטיחו כי הם הולכים "לעשות הכל כדי למנוע את ההונאה הזו". כן, לעשות הכל – בדיוק אותו המשפט שהופיע בשבוע שעבר במכתב הרבנים נגד הקמת ממשלת בנט לפיד ועורר סערה נרחבת בציבור.

בארה"ב אלו שעודדו את והמחאות בפוסטים ברשת סומנו בהערות על לגיטימיות הבחירות, וכעת נראה שפייסבוק וטוויטר למדו ממה שקרה שמה וישר עברו לחסימת משתמשים המזוהים עם הימין – בראשם יאיר נתניהו, שנחסם אחרי שפרסם הפגנה מול ביתו של ניר אורבך.

ואיפה נתניהו וטראמפ היו אל מול ההסתה הגוברת? אמנם ראש הממשלה לא עודד בקולו את המחאות האלימות, כפי שטראמפ עשה מספר פעמים – אך מנגד שניהם גם לא ניסו יותר מדי להרגיע את הרוחות.

ההצהרה של נתניהו על כך שהוא מגנה את ההסתה הגיעה שעות ארוכות אחרי פרסום ההודעה של השב"כ, כשכל שאר הח"כים – כולל רבים מהליכוד – כבר הספיקו להתייחס לדברים הרבה לפני כן. וגם אז זה לווה מיד בהשוואה לכך שכשזה נגד נתניהו אין הודעות וגינויים מהצד השני. כך גם זכור הציוץ האחרון של טראמפ בטוויטר, עם הקריאה לתומכיו להפסיק להפגין: "אני אוהב אתכם, אבל תלכו הביתה". בדיוק כמו הארץ גם שם זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

הצהרה של טראמפ בעקבות המהומות בקפיטול. ארכיון (צילום: מתוך טוויטר)

הפריצה לקפיטול האפילה על כל ההישגים

איך זה נגמר בארה"ב כולנו זוכרים – אירועי הפריצה לקפיטול בזמן הדיון בקונגרס לאישור תוצאות הבחירות, שהובילו לפתיחה בהליך הדחה נגד טראמפ, ולחסימתו המוחלטת מכל הרשתות החברתיות. גם עכשיו המהומה עדיין זכורה בארה"ב כאקורד סיום משפיל ל-4 שנות הכהונה של טראמפ, והאפיל על כל דבר אחר שקרה במהלך כהונתו. כיום, חצי שנה אחרי, אף אחד בארה"ב כבר לא זוכר את החומה בגבול מקסיקו, את "עסקת המאה" או את הסכמי אברהם. הדבר היחיד שייזכר מכהונת טראמפ זה הפריצה של תומכיו לקפיטול ב-6 בינואר.

הפריצה לקפיטול (צילום: שאטרסטוק)

לטובתו של נתניהו, אני מקווה מאד שכהונתו לא תסתיים באירוע דומה למה שקרה בוושינגטון. בסופו של דבר, הציבור הישראלי ירצה לזכור את ההישגים הרבים של נתניהו ב-12 השנים האחרונות, ולא את הדברים הרעים. אבל האווירה הציבורית בארץ כיום מזכירה מאד את מה שראינו ברחובות ארה"ב אחרי הבחירות – והחשש הוא ש

ודווקא מסיבה זו, השאלה שחייבת להישאל די פשוטה: ראינו שהסירוב של טראמפ להכיר בתוצאות הבחירות לא עזר לו בסופו של דבר, אז למה נתניהו מחקה אותו עכשיו? האם באמת שווה לסכן את המורשת שלו עכשיו בתקווה שמישהו מימינה או תקווה חדשה יצביע נגד – גם בידיעה שיש סיכוי שזה יסתיים באופן זהה למהלך של טראמפ? את התשובות כנראה נקבל בימים הקרובים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
44 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
זה באופי שלהם,...
חיים | 10-06-2021 10:07
זה באופי שלהם, השלטון והשררה מסנוורים את עיניהם
נסיונות השתקה
גלגל חמישי | 10-06-2021 22:56
הטיעונים הם נסיון השתקה מגוחך. טרמפ טען לזיופים בבחירות, ולא הצליח להוכיח. נתניהו טוען להונאה מסוג אחר. בנט חתם שלא ישב עם לפיד, וחילל את ההתחייבות ללא בושה. וזו עובדה שגם בנט וגמדיו מודים בה. אפילו השמאל מודה בזה ולכן הוא מקבל את השררה תמורת הגמדים.
יואו
b | 10-06-2021 17:27
יואו אני גם חשבתי ככה
2
אצלחה
שלום הרוש | 10-06-2021 10:19
ומי אמר של הצליח?! ימים יגידו
3
בארהייב שם היו...
יוסף סיטבון | 10-06-2021 10:21
בארהייב שם היו תוצאות של אלקטורים פה בא נבחר הציבור עם 6 מנדטים מול 30מנטדים רוצה להיות את ראש ממשלה
שיעור בדמוקרטיה הישראלית:
דוד | 10-06-2021 11:59
ראש הממשלה הוא מי שיש לו 61 קולות בכנסת. ביביהו העולב שלך לא הצליח להשיג את זה - בנט כן.
4
ביקורת עניינית
אריק | 10-06-2021 10:36
באמת שאני לא מצליח להבין את ההתגייסות שלכם אתר סרוגים כמעט ולא מופיעה ביקורת על המהלך מהעורכים כנגד דעתם של רבני הציונות הדתית ובמקום זה מתעסקים בבנט (ואז אם הוא דתי) שהלך כנגד כל ציבור הימין וכן זוהי ההונאה הגולה ביותר בפוליטיקה הישראלית אכזבתם מאוד סרוגים
, רבני...
מתי תמכו הרבנים בבנט ? | 10-06-2021 12:28
, רבני הציונות הדתית ממילא ומלכתחילה לא תמכו בבנט אלא בסמוטריץ', כך שדעתם כרגע לא ממש משנה. בנט ולפיד מקימים ממשלה בה הימין מאייש את רוב המשרדים החשובים והוא שייתן את הטון בממשלה. על מה הצעקה ?
5
למה שיזכרו לו את "הסכמי המאה" וגדר מקסיקו ?
עדינה | 10-06-2021 10:52
יצא משני הדברים הללו משהו ? חוץ מהרבה רוח ??
6
יחי ההבדל הקטן...
רחל אליאני | 10-06-2021 10:53
יחי ההבדל הקטן נתניהו קיבל 30 מנדטים,מפלגתו היא הגדולה ביותר בכנסת ישראל.זה ממש מעוות להשוות את מקרה טרמפ,למקרה נתניהו.והמעשה שעשו בנט,סער ומיפלגות השמאל,זה מעשה של שבירת כללי המשחק ושינויים,באמצע המשחק.ולא יעזור לכול אלה שמלבינים את המעשה השחור הזה.
7
צ
יהודי | 10-06-2021 10:55
אתה חצוף ושקרן.....ראשית לא ראיתי את נתניהו עושה דבר כזה. שנית, יש כאן הונרה של הציבור והיא מוכחת בניגוד לסיפור עם טראמפ שיתכן שהוא צדק אך היא לא מוכחת.
8
איך אתם יכולים...
דבורה אורית כהן | 10-06-2021 11:01
איך אתם יכולים להשוות בין הבחירות של ארהב לישראל בישראל יש לראש האופוזיציה ברגע זה 30 מנדטים לבנט ראש הממשלה 6 מנדטים על מה אתם מדברים בכלל תיתביישו עוד רשת של ציונות דתית מיתפלה ????????????
, נכון...
כמה יש לבנט וכמה לביבי | 10-06-2021 12:23
, נכון אין מה להשוות. בארהב הבחירה לנשיא ישירה. אצלנו המשטר הוא פרלמנטרי. אם לבנט יש 61 אצבעות בכנסת - יש לו יותר מאשר לנתניהו.
את מבינה...
משהו | 10-06-2021 11:28
את מבינה שהבחירות הן פרלמנטריות ולא ישירות? כלומר כל מי שמצליח להשיג סביבו 61 חכ, הוא ראש הממשלה?
9
ביבי מנסה ומנסה...
תפריט חדש | 10-06-2021 11:03
ביבי מנסה ומנסה חשב ששומר חומות יעזור לו והנה לא עזר טראמפ היה 4 שנים ביבי 12 שנים הבדל ענק שלא לדבר על 3 שנים לפני כמה אפשר לאכול את אותו אוכל הטעם הפך למר
10
מביך
np | 10-06-2021 11:37
לא ברור מי הכותב , קצת מביך לקרוא טענות ילדותיות חסרות ביסוס ממשי בעיתון, לגופו של עיניין השמאל הפרוגרסיבי (לא משנה היכן על הגלובוס) משתמש במשקפי מציאות מדומה , וכאשר הסרט נגמר או מתקלקל , והמציאות (האמיתית) מתגלה , הפרוגרס כבר לא כל כך גיבור , עע מהומות הערבים ,והפרעות ביהודים , ועיניני הכלכלה/מסתננים/בדואים כבר נוקשים בדלת...
, מה...
אחריות עם אשמה | 10-06-2021 12:21
, מה הקשר בין מה שכתבת לבין הכתוב בכתבה ? ואגב, למצב הביש בו נתונה המדינה, ושאותו תיארת, אחראי מי שהיה כאן ראש הממשלה ב 12 השנים האחרונות - אחד בשם בנימין נתניהו.
11
אין מקום להשוואה
מאיר | 10-06-2021 11:59
בארהב זו בחירה ישירה לנשיא, אז בהיוודע התוצאות אין יותר מדי מה לעשות, כאן מדובר במשטר פרלמנטרי ולכן זהות ראש הממשלה נקבעה על ידי מהלכים פוליטיים שונים. זכותו של רוהמ לנסות לטרפד את המהלכים האלה מה גם שהם נגד רצון הבוחר ובניגוד מוחלט להבטחות של הרוהמ המיועד.
, זכותו...
תמימות מעושה | 10-06-2021 12:20
, זכותו של ביבי לנסות לטרפד. אין לו שום זכות להסית. יש לו חובה, כראש ממשלה וכמנהיג המפלגה הגדולה ביותר, לעצור כל ביטוי של אלימות. לגנות בתקיפות כל אמירה פוגענית. להנחות את הפעילים למנוע כל התלהמות. את כל זה ביבי לא עושה. הוא עושה את ההיפך.
12
זה הונאה שגם השמאל יודע שהיא נכונה שבנט שיקר
מני | 10-06-2021 12:26
זה כל ההבדל רק הם רוצים את פינוי בלפור אז לקחו אדם אגואיסט .
13
כתבה שתוכנה ממש...
מנחם | 10-06-2021 13:01
כתבה שתוכנה ממש לא קשור למציאות . בבקשה מהאתר אל תורידו יותר את הרמה שלכם על ידי העסקת כתבים ירודים שלא מבינים בכלום .
אוי מנחם,...
צפון | 10-06-2021 15:07
אוי מנחם, פשוט תגיד שאינך מסכים
14
איזו כתבה מגמתית...
אני | 10-06-2021 13:18
איזו כתבה מגמתית כנגד ביבי בליל של קשקוש
15
תגובה
א | 10-06-2021 13:22
נמאס מכל ההשוואות חסרות הקשר אין שום דמיון בין המקרה פה למקרה של טראמפ אבל יש אנשים שכל הדברים הרעים שנכללי בנט עשה הם מסבירים למה זה דווקא טוב צבועים נמאסתם
16
צודק לגמרי. צריך...
דן | 10-06-2021 13:46
צודק לגמרי. צריך למנוע מתומכי נתניהו לנסות לפרוץ לתוך בלפור. אה, רגע...
17
"הפריצה לקפיטול מאפילה על כל ההישגים"
יצחק | 10-06-2021 13:46
תגיד לי אתה נורמלי? הנה רשימה חלקית של הדברים שעשה הנשיא האמיץ הזה: לאמריקה ולעולם: הובלת מאמץ פיתוח החיסונים נגד קורונה (טראמפ הוביל את זה מתוך חזון גדול ואמונה במדע ולמרות התנגדות גורמים פולטיים רבים, במיוחד מבין הדמוקרטים), חיזוק מעמד ארהב בעולם, קידום תוכניות שיוויון (כן כן) וחיזוק הגאווה האמריקנית. לישראל: שגרירות אמריקנית בירושלים, הכרה ברמת הגולן, שורת הסכמי שלום עם מדינות ערב. מבחינתי, הדברים שטראמפ נתן לישראל זוהרים בחושך, ואף אירוע לא מערפל אותם. ובהקשר לדבריך, גניבת הבחירות היא הפריצה האמיתית לקפיטול.
טראמפ עשה...
אפרת | 10-06-2021 15:06
טראמפ עשה גם טוב אבל ייזכר בגלל הפריצה, זה בדיוק מה שמופיע במאמר
18
וואיי, סתמו כבר...
איתמר | 10-06-2021 15:16
וואיי, סתמו כבר עם האיומים המופרכים האלה! הממשלה שהוקמה- גניבת בחירות. נבל ברשות התורה. זה לא אומר שביבי לא יעביר את השלטון. ויודע מה הקטע? לא נצטרך לחכות עוד הרבה לראות עם צדקת. נס שהזמן הולך קדימה, אחרת גם את השקר הזה שלכם לא היינו רואים.
19
כמה שטויות.. טראמפ טען להונאה ב-ב-ח-י-ר-ו-ת!!
*** | 10-06-2021 15:19
***
20
לא להאמין איזו דמגוגיה זולה
אליהו קלמן | 11-06-2021 0:14
למה אתה מתעלם מהטענה. כן, בנט רימה את בוחריו ושיקר במצח נחושה. זו הטענה של נתניהו, ואתה מוזמן להתייחס אליה. נתניהו לא יעודד שום דבר שמזכיר את מה שהיה בגבעת הקפיטול, ואתה יודע את זה היטב.
. ...
אז שנתניהו לא יצביע שוב ל'ימינה' | 11-06-2021 6:47
.
21
מכיוון שנתניהו מסתכל...
ברור למה | 11-06-2021 0:51
מכיוון שנתניהו מסתכל דווקא על השליטה של טראמפ ברפובליקנים ואת האפשרות שטראמפ ייבחר ב 2024. נתניהו מראה כעת פשוט אופוזיציה הכי לא הוגנת והכי חזקה וינסה להביא לבחירות בתוך פחות משנה שם הוא באמת מאמין שינצח בגלל הגרסה הזו שגנבו לו את הבחירות.
בגלל הגרסה...
רפואה שלמה | 11-06-2021 6:48
בגלל הגרסה הזו שגנבו לו את הבחירות הוא ינצח...?
22
תאוות הכח השליטה...
שיכרון הכח השליטה והבצע | 11-06-2021 8:54
תאוות הכח השליטה והבצע 12 שנים רצוף הביאו לשיכרון חושים ועוד 3 שנים קודם סך הכל 15 שנים והאיש לא שבע כי האיש אובססיבי והפך לעריץ עם תיאבון ענקי שלא ניתן לספק
אה באמת?
מג"ן | 13-06-2021 2:13
ולכן הוא הציע עכשיו לגנץ להפיל את הממשלה של בנט & לפיד, וגנץ יהיה ראש הממשלה מכוח הרוטציה?! הוא בסך הכול הבין שהשמאל לא טוב לישראל. ולא שאין לי תלונות על ביבי, אבל השקר פה ממש מסריח. בכלל אנשים פה מכפשים אותו כאליו בזמו שהוא היה ראש ממשלה נהרגו הכי הרבה אזרחים וחיילים ממלחמות. בעוד שמה שהיה זה בדיוק ההיפך, שנהרגו הכי קצת... מכל שאר ראשי הממשלה
23
איזו כמות של שטויות בכתבה אחת!
מג"ן | 13-06-2021 2:04
הטענה על על הונאת בחירות היא שונה לחלוטין, כי בעוד שטראמפ טען על זיוף שלא ממש הוכח, ביבי כלל לא מתלונן על זיוף כי אם על כך, שבנט הבטיח שלא יכתיר את לפיד לראש ממשלה בשום אופן, כשלמעשה הוא עשה בדיוק ההיפך, ובקיצור טראמפ התכחש לתוצאות הבחירות בעוד ביבי לא מתכחש לתוצאות בחירות, שקבעו רוב לימין, כי בנט הבטיח שלא ימליך את השמאל. מי שמתכחש זה בנט שהחליט להמליך את השמאל, אם אתם מחפשים תלונות על ביבי, יש לי מספיק תלונות אמתיות, לא צריך לעשות השוואות לא קשורות בשביל להכפיש מישהו! איכס
24
א. נתניהו צודק...
יואב | 13-06-2021 18:05
א. נתניהו צודק בטענה, טראמפ אולי. ב. למה אתה קונה את הדמוניזציה על 'הסתה מימין'? מניח הנחות ומקשה קושיות
25
נילי גל בנט...
בנט האחד והיחיד ,נילי גל | 16-06-2021 9:14
נילי גל בנט יקר ברכה והצלחה
26
ביבי בדרכו של...
נילי גל | 16-06-2021 9:18
ביבי בדרכו של טראמפ
27
ביבי מבקש כבוד...
נילי גל...בנט ולפיד בהצלחה | 16-06-2021 9:20
ביבי מבקש כבוד רודף כבוד
28
ביבי מחכה את...
משה | 16-06-2021 12:40
ביבי מחכה את טראמפ כי הפעם אכל אותה נגמרו לו השפנים כולם מקרים את כל הטריקים והשטיקים ולא מאמינים לו ואז הוא מעתיק חומר מאמריקה.חחחחחח
טראפ מחכה...
יהודי | 17-06-2021 19:54
טראפ מחכה את ביבי
29
לא מבין איך...
מאיר | 16-06-2021 22:13
לא מבין איך נכנס כתבה של עיתון 'הארץ' ל'סרוגים' ???
30
כתב ססמאלני ...
יוסי | 26-06-2021 11:25
כתב ססמאלני