אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדיסטל ועד ליצמן: מה מתחת לתבהלה הנוכחית?

החששות ממשלת בנט לפיד המתרקמת הן לגיטימיות, אבל הדציבלים המודלקים של התבהלה נראים קצת הרבה מעבר. כמו שבשמאל המושג קץ הדמוקרטיה כבר הפך חלול ושחוק, גם כאן זה לקראת מיצוי

מדיסטל ועד ליצמן: מה מתחת לתבהלה הנוכחית?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

לממשלה הנוכחית ההולכת ונרקמת לנגד עיננו אין ולו חצי יום של חסד, שלא לומר מאה ימים. הקיטוב הפוליטי, שסמוטריץ' מספר שהוא מומצא בידי השמאל ומפגיני בלפור, רותח מתחת לפני השטח.

בחלקים מהימין הן בציונות הדתית והן בליכוד ובקרב חלק ממצביעי ימינה, יש תפיסה, שאין לבטל אותה במחי יד, שיש כאן קרב איתנים בין ימין ושמאל על סוגיית שתי המדינות, וסיפור נתניהו זו רק אמתלה בכדי להביס את שלטון הימין – את סער ובנט רואים כמי שהביאו על כפיים את ראשו של מחנה הימין במתנה.

עוד באותו נושא

בנט לליצמן וגפני: "ביטויים שמשקפים אובדן עשתונות"


74

אלו שמעמיקים יותר בקונספציה, רואים בזה מאבק אותו כינה ד"ר גדי טאוב, בין 'ניידים לנייחים'. אנשים שהזהות שלהם היא ליברלית – אוניברסלית אל מול אנשים שהזהות שלהם היא מקומית. את הניידים אפשר להניח בכל מקום בעולם, הם יודעים היטב אנגלית, מבינים את חוקי הפוליטיקלי קורקט, קבוצת ההתייחסות שלהם היא חבריהם ועמיתיהם בצרפת, אנגליה, גרמניה או אוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב.

המקומיים הם אלו שכאן, דתיים, חרדים ומסורתיים, שעיקר הפעילות שלהם נמצאת פה. אותם החושבים כך, רואים באנשי ימינה משהו בין עריקים נאלחים לבין תמימים פוליטיים שמושכים אותם בקסמים הקמפיינים המתחכמים של "השמאל". לפעמים שילוב של השניים, בקורטוב הטענה שאת בנט מעניין ראש תפקיד ראש הממשלה.

ניידים ונייחים, ד"ר גדי טאוב (צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90)

אגב, את בנט מעניין התפקיד, כמו שאת נתניהו מעניין התפקיד, שניהם בטוחים שהם יכולים לדאוג לישראל בצורה הטובה ביותר משם. את מבחן התוצאה נראה בהמשך, אבל בנט בהחלט מגיע מנקודת מוצא הרבה יותר קשה מבחינה קואליציונית.

בלנדר של זהויות

מתחת לתבהלות ההיסטריות, אותם לא שמענו הרבה זמן, שמתודלקות בעוד ועוד סופרלטיבים כאילו אנחנו לקראת חורבן בית שלישי, יש גם עובדות. עובדה היא שיש משפט במתנהל נגד נתניהו וגם מי שחושב שמשפט נתניהו זו רדיפה היסטרית, לא יכול לנקות את האשמה ממנו, אם המערכות עד כדי כך נוראיות מי אפשר להן את זה? שלא לומר שזה טירוף אם הגענו למצב בו כל המערכות כמעט רקובות; המשטרה, הפרקליטות, בתי המשפט, האקדמיה. ואם לא כצעקתה, אז מי יחזיר את האמון הציבורי במסדות של המדינה שהיא של כולנו?

הדבר הנוסף הוא שבפוליטיקה נתניהו חבט וחבל בכול שותפיו הפוליטיים מלבד נאמניו בליכוד והחרדים. נתניהו הצליח להוציא מהמחנה את ליברמן, סער, בנט, אלקין, הנדל, שאשא ביטון ואחרים.

דיסטל וקרעי היום בוועדה המסדרת (צילום: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

בוועדה המסדרת של הכנסת חה"כ גלית דיסטל אטבריאן לא חסכה היום (רביעי) את חרצובות לשונה. "טפילים", היא כינתה את בנט וסער, "הניצחון שלכם הוא עלוב, קלוש ולא אמיתי", אמרה וזה מצטרף לעשרות התבהלות, האמוציות ושריקות הבוז להן זוכים חברי הממשלה הנכנסת.

אתמול הגדילו לעשות חברי הכנסת החרדים, שכדרכם, הרימו את רף ההיסטריה לגבהים אותם גם טיסי חלל לא זוכרים, משל אנטיוכוס, המן הרשע ופרעה חברו יחד עם צבא השמד והם עומדים שם, אבוקותיהם בידם, לשמור על נצח ישראל.

ח"כ דיסטל אטבריאן בוועדה המסדרת בנט וסער טפילים (ערוץ כנסת)

מכל התבהלות, קריאות הגוועאלד וההכפשות הבוטות של ראשי יהדות התורה וש"ס, הייתה מעניינת במיוחד הקריאה של ליצמן: "מה שאנו רואים לנגד עינינו זו ממשלת שמאל קיצונית שאיבדה דרך, איבדה ערכים ואיבדה מצפון".

סוף העולם מגיע (צילום: חיים גולדברג)

המושגים שמאל וימין הקלאסיים מזמן הוטחו אל תוך בלנדר של זהויות שאין לו קשר לתפיסות עולם הנוכחיות. ליצמן, גפני ובטח דרעי לא מאמינים בשוק החופשי ובמדינה כשומר לילה בלבד. אלו לא הטיפוסים, הם רוצים הגדלת קצבאות לא קיצוצן ואפילו דאגה לשכבות החלשות כלשונם. גם במובן הישראלי של ניציים מול יוניים בסוגיות מלחמה ושלום, הם לא על הסקלה הלאומית. לא ריבונות בהר הבית ובירושלים ולא עתיד שטחי מדינת ישראל וביטחונה בראש מעיניהם, אלא יבנה ושטעטליה.

שמאל, ימין, שמאל

בצד השני, שכבר הרבה זמן מכונה "ססמאל", בסמך מתמשכת, יש גם אנשים רדיקליים ויש ציבור גדול ורחב בקרב מצביעי יש עתיד, העבודה ואפילו מרצ, ישראלים, ציונים, שחלקם מאמינים בפתרון שתי המדינות וחלקם חושבים שהסיפור גמור, כמעט כולם ליברליים על רצף כזה או אחר, אך אוהבים את המדינה ומוכנים להקריב את נפשם בשדה הקרב. חלקים מהם מחוברים ליהדות בדרך זו או אחרת, וחלקים לא מצליחים להכיל את היחס המפלה לנשים או זכויות להט"ב, שנובעת מאותה יהדות ולכן פנו מזמן לזרמים המאתגרים אותה יותר, או תפיסות ליברליות של היהדות. מה שכן רבים מהם רואים אותה כחלק מהזהות שלהם על אף שהם חילונים.

זה לא שגדי טאוב, גלית דיסטל, או אמיר אוחנה הוסמכו לרבנות אתמול, אלא הם חלק במאבק הבלתי מתפשר הזה, בעוד בציונות הדתית יש שחושבים שיש להושיט יד לכולם, אחרים גורסים שם מחוץ לתחום בויכוח הפוליטי המר, וששיח החרמות הפוליטי עדיף על פני ברית עם לפיד-ליברמן-מיכאלי.

(מתוך ערוץ הכנסת)

אותם ישראלים טובים, משרתים בצה"ל ומשלמים מיסים, חוקרים, מהנדסים, הייטקיסטים ומדענים מרגישים, לפחות רבים מהם מחוץ לשלטון שהלך והתכנס לתוך קוביה אחת. אפשר לדון אם אלו הרוב או לא – את תוצאות הבחירות כל אחד מציב כפי שנוח לו, אבל לבטל במחי יד את ההליכה איתם משל היו מצורעים, זה כבר משהו אחר. ובקרב רבים מהם התחושה הזו של חמוצים, שמאלנים, קומוניסטים ועוד שלל ברכות – הם חשים היטב.

הפגנה ארכיון (צילום: תומר נאמבורג/ פלאש 90)

נתניהו הוא הסוגיה

הטענה הבאה בדרך כלל היא שגוש מתנגדי נתניהו הוא הגוש שמחרים את מצביעי הליכוד. אז זהו שבשני הצדדים זו סוגיה עקרונית. נתניהו הוא סוגיה, הנחלקת בין צד אחד שחושב שרודפים אותו, וצד אחר שמאמין שאי אפשר לעשות איתו יותר עסקים, בגלל פולחן אישיות, בגלל כתבי האישום, בגלל חוסר האמון שהראה, או מכל סיבה אחרת. בפעם שעברה גנץ הפר הבטחת בחירות בוטה והלך יחד עם נתניהו שכדרר אותו לאורך כל הקדנציה, עכשיו בנט וסער הולכים עם הצד השני. זה בסופו של דבר מה שקרה כאן.

גם אז היו מבוהלים מהצד השמאלי הלוחמני שירו אש וגופרית בגנץ בגלל התחושה שהתבררה כנכונה שנתניהו מרמה את גנץ. עכשיו יש את אותה קבוצה צעקנית מצד שני שמציבה איומים. נקווה בשביל כולנו שהם טועים והממשלה הזו תביא לכולנו ברכה, לפחות מותר להתפלל לכך.

לסיום, במליאת הכנסת עלה לנאום השר דוד אמסלם וגידף את בנט, לפיד וסער והגדיל לעשות ולומר שזו "ממשלה של צפונבונים אשכנזים בגבולות רעננה-ת"א" והוסיף שהמזרחי היחיד הוא מנסור עבאס שישלוט בממשלה כי הוא לשון מאזניים. רק נאמר כאן, שאם הליכוד היה מוכן לוותר על האשכנזי מקיסריה שעומד בראשם, אולי היינו בכלל במקום אחר, אפילו בלי תלות במנסור עבאס.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
36 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
עוד מאמר צינון...
מאוכזב מסרוגים | 09-06-2021 17:29
עוד מאמר צינון הביקורת הכי לגיטימית בעולם מבית אור יזרעאלי שופרו של בנט, או ליתר דיוק של הליברליזם הפוסט מודרני. נוכח לראות שגם עמיתכם בערוץ 7 מיישרים קו עם בנט ומנסים לצנן את האווירה. לא יעזור לכם, בנט יוחלף וגם בעה בקרוב תהיה אלטרנטיבה לאתרי החדשות שלכם. ש יהודים שמנסים טיפה לשמור על שפיות וצניעות מאתרי הפורנו מאקו וynet, רואים בכם ברירת מחדל. אבל מגיע לנו יותר! מאשר החולשה הלייטית והרפיסות החילונית והשטחית שלכם.
, אין...
עורך פראבדה | 09-06-2021 19:45
, אין מספיק שינאה וקללות ? אסור להראות גם צד אחר ?
, זכרון...
תמונה מלאה לא תזיק | 09-06-2021 19:40
, זכרון סלקטיבי : קיבלנו בנט, שקד, סער, אלקין, כהנא, טרופר, הנדל, שטרן, רם בן ברק, אורנה ברביבאי, גנץ, מיקי לוי, שאשא ביטון, ועוד רבים וטובים.
התהבלה מוצדקת 100%
זכרון יעקב | 09-06-2021 17:53
הבטחתם ממשלת ריפוי. קיבלנו שוד קולות. קיבלנו רעמ. קיבלנו מרצ. קיבלנו ליברמן. קיבלנו משותפת. קיבלנו יאיר גולן. מה הם רוצים כולם יודעים. נחזור שוב: הרוב המוזר הזה נוצר רק בגניבת קולות. לסיכום: התבהלה מוצדקת 100%.
2
זהו מאבק בין גוש ממלכתי לגוש אנטי-ממלכתי
אין ימין ואין שמאל | 09-06-2021 17:30
גוש ממלכתי - חילונים, מיעוטים וציונים דתיים - בעד דמוקרטיה גוש אנטי ממלכתי - חרדים ואספסוף מהפריפריה - בעד שלטון יחיד רודני
3
ניתוח מעניין ואובייקטיבי
אזרח יהודי | 09-06-2021 17:31
ההשתוללות והאלימות והגידופים רק מרחיקים אנשים מהישוב ואת דעת הקהל מהחרדים ומהלהקה של נתניהו. החרדים התנהגו בקורונה בצורה שדחתה אותם מהישוב בישראל והטירוף של 3 מנהיגיהם נותן גט סופי. ללהקה של נתניהו ייסלחו כי מבינים שהם מוכי כת אבל חרדים יהיה בלתי נסלח לאור זה שיכלו להיכנס לקואליציה וסירבו בגלל יהירותם וטיפשותם.
עבאס קיבל...
עובדה | 10-06-2021 8:59
עבאס קיבל מנתניהו פי 2
מי שלח למזבלה?
יהודי אמיתי | 09-06-2021 17:55
להזכיר לך מי שכל הכסף יהיה תחתיו. חוץ ממה שהתחייב למועצת השורה עשרות מיליראדים. אתה לא מתבייש?
4
מאמר מתנשא ,רדוד...
יוסי | 09-06-2021 17:52
מאמר מתנשא ,רדוד ,סרוגים הפכתם כבר לשמאל
5
האשכנזי מקיסריה בעיניים...
אורח | 09-06-2021 18:22
האשכנזי מקיסריה בעיניים שלכם שמאלנים ארורים!
, תגובה...
אין שכל אין דאגות | 09-06-2021 19:47
, תגובה ממש חכמה, מעמיקה, עניינית, משכילה את הרבים. ביביסט אופייני.
6
סוטריץ וחרדים יכול...
ערן רוטשין | 09-06-2021 18:37
סוטריץ וחרדים יכול למתן את הממשלה אבל העדיפו להישאר אן ידים נקיות במקום לדאוג לכלל ישראל!
7
גפני ליצמן ודרעי...
אסף | 09-06-2021 18:43
גפני ליצמן ודרעי וכל עושי דבריכם שם רשעים ירקב! טפו עליכם חלאות אמן ואמן כן יהי רצון
8
אוי מר יזרעאלי...
המיואש | 09-06-2021 21:38
אוי מר יזרעאלי המזרוחניק והחקיין הגרוע של ה00מולנית שיא הרגישות המזרוחניקית שמתיישרת דום עם כל עיקום פרצוף 00מולני הספיק לי הטיעון הגרוע הראשון שלך ולא יותר ביבי לא נגע במערכת המשפט כי לא היו אף פעם מספיק אצבעות בכנסת לטובת העניין ואת שאר הקשקושים החוזרים והלעוסים וטחונים שלך לא טרחתי לקרוא אולי תלמד קצת מבנט איך להיות סחבה של 00מולנים קצת פחות נאיבית
לא...
המיואש | 10-06-2021 9:41
לא לשה''ר הרבה מחאה בתגובה שלי ואצלכם הרבה גזל קולות
הרבה לשהר...
חבל | 10-06-2021 8:58
הרבה לשהר בתגובה שלך
9
מה אתם מצרין...
אין על מה להצטער , ממשלה מושחתת עד יסוד , והטפשים מריעים ... | 09-06-2021 22:28
מה אתם מצרין על ממשלה עלובה , ראש ממשלה נאשם ... דרעי נאשם ... ליצמן נאשם ... חיים כץ נאשם ... דוד ביטן נאשם ... נגד עוד כמה חכ מתנהלות חקירות ... כל כך הרבה שחיתות במסדרונות השלטון ופה בוכים על נפילת גוש החרא הזה ... הזוי ... צריך לחגוג ולקוות שכולם ירדו באסלה עם המים ...
10
כולם שקרנים,גנבי דעת.פוליטיקאים...
א א | 09-06-2021 23:22
כולם שקרנים,גנבי דעת.פוליטיקאים מושחתים. כולם דואגים לכיסא שלהם,ולאנשי שלומם.עטים על הקופה הציבורית.גנוב כפי יכולתך. כסף,נמעמד, כח. שליטה. כל הזבל של המדינה.
11
השתעשעה נפשי ...
איש האלהים | 09-06-2021 23:50
השתעשעה נפשי
12
כתבה בשירות השמאל...
ליאת | 09-06-2021 23:54
כתבה בשירות השמאל מזעזע.זו הציונות הדתית?!?!? האמנם?!?! כתב הזוי !!!! שלא לדבר על התמונה שבחרו לצרף לכתבה מבית היוצר של השמאל גועל נפש !!! גלית מדהימה לוחמת צדק !!!! מי שלא טוב לו- מעולה !!!! זו רק ההתחלה!!!
, זה...
ועידת העורכים | 10-06-2021 5:45
, זה אתר חדשות שמביא לציבור הדתי את מה שמעניין אותו. זה לא אתר תעמולה בולשביקי. הכתבה הזו משקפת לציבור את התמונה המלאה, כפי שרואה אותה הכותב, ואת מסקנותיו. והתמונה שפורסמה רק עושה חסד עם המצולמת, שפערה פה מכוער על יריבים פוליטיים, והשתמשה במונחים נאציים.
13
תראה מר אור...
גל | 10-06-2021 6:28
תראה מר אור אני מאמין באמונה שלמה שאף אחד לא יוכל לנגוע התלמידים חכמים .אבל בחלק מהציבור שלכם יש שנאה לתורה לא משנה למה. זה דבר אחר. במיוחד באלה שלא מחוברים לתורה עד כדי כך כמו שאמר רבי עקיבא לפני שחזר מי יתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור.לכן אני מאוד לא מאמין לבנט.סומך רק על בורא עולם שיראה את ערוותה של הממשלה כמה שיותר מהר.
, אם...
כוחו וגבורתו מלא עולם... | 10-06-2021 12:36
, אם אתה כל כך סומך על בורא עולם - תסמוך עליו שהוא זה שהקים את ממשלת האחדות, לטובת עמישראל.
14
סרוגים תפסיקו לתמוך...
שמאל | 10-06-2021 6:29
סרוגים תפסיקו לתמוך בבנט ולראות לשמאל בסוף תהיו מוקצים כמו הארסץ
15
איזה יופי של...
בני | 10-06-2021 8:15
איזה יופי של טקטיקה של הבנטיסטים. במקום לנמק לקהל של קוראים דתיים למה לזעוק נגד מחירת חיסול של הנגב לטובת מועצת השורא זה היסטריה, אתה פשוט יכול לצאת נגד ההגזמות של החרדים ובכך לפתור את עצמך מהחובה להגיב לטענות האמיתיות.
16
לב המאבק
יעקב | 10-06-2021 8:45
תוכן הקיטוב בין ימין ושמאל היום אינו על כלכלה וחברה אלא על זהות יהודית.ומכאן שהמלחמה נגד נתניהו אינה פרסונלית אלא על החיבור של מסורתיים, דתיים וחרדים לגוש אחד שמנסה לחזק את זהותה היהודית של מדינתנו. הכותרת היא נתניהו, המהות - לפורר את הגוש היהודי, למסמס אותו כדי לחלן את המדינה שבקצה שלה ישנם קבוצות פוסט- ציוניות שחפצות להוביל אותה למדינת כל אזרחיה. כל דמות המנהיג הבא של הליכוד אם ימשיך בקו של נתניהו יקבל את אותה התנגדות. החוסן הפנימי של נתניהו לעמוד מול כל מתנגדיו מטריף אותם, לפיכך הם מנסים לחוקק חוקים שימנעו ממנו להתמודד בעתיד.
למה לא...
אז למה להטעות מצביעים ולקרוא לזה "גוש ימין"? | 11-06-2021 6:27
למה לא להיות ישרים ולקרוא לזה גוש תיאוקרטי?
17
נחרדים ובצדק
כ | 10-06-2021 10:28
צריך להיות נטול יושרה , ערכים ומודעות עצמית על מנת לכתוב כתבה כל כך אופרטוניסטית ומנותקת.
אתה לגמרי צודק!...
ניסים | 11-06-2021 18:52
אתה לגמרי צודק!
18
ניתוח מדוייק ...
שחר מפציע | 10-06-2021 11:47
ניתוח מדוייק
19
כשאתר סרוגים הפך להיות שופר לפרוגרסיביות
סוגרים את המדינה | 10-06-2021 16:46
בושה חרפה, ובעיקר אסון בקנה מידה לאומי. אם אתר סרוגים שר שיר הלל לפרוגרסיביות שעיקרה סתימת פיות ופרעות נוסח BLM ולוד תשפא - באמת אפשר לסגור את המדינה.
20
ניתוח מצוין ...
יניב | 11-06-2021 17:26
ניתוח מצוין
21
עיתון סרוגים תומך...
ציוני ולא מתבייש בזה | 11-06-2021 18:51
עיתון סרוגים תומך בזה ששיקר ורימה את המחנה הלאומי ונתינת פתחון פה לגוש השנאה ! אגב טאוב דיסקל אנשים ראויים ישרים מוכשרים והם לא צריכים אישור משום שמאלני חמוץ שקם הבוקר לשחר של יום חדש. חברים יקרים מהמחנה הלאומי עוד לא עבדה תקוותינו ישר כוחכם אוהבים אתכם!
22
גלית דיסטאל אטברין
שמחי תמר | 12-06-2021 18:45
טיפ טיפה צניעות לא תזיק לך בכלל....צווחנית צרחנית הצעקות שלך לא ישנו את המצב.
23
אור יזרעלי חמוד,...
ריח מסריח מהפה | 20-06-2021 10:24
אור יזרעלי חמוד, אולי מספיק ללקק לבנט את התחת. הלשון שלך חומה כבר. אל תהיה זול כל כך.
24
אם כך מדבר...
המאוכזב | 20-06-2021 10:26
אם כך מדבר העורך הראשי של סרוגים אנו מבינים שאחרי שעזבנו את 'מקו' 'ynet' ושות' צריך להתחיל להיפרד גם מ'סרוגים'.