אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לקראת הכרעה: מה אורבך אומר למקורביו?

מקורביו של אורבך שופכים אור בשיחה עם סרוגים על התלבטותו לגביי הממשלה המסתמנת. "הבעיה של ניר שגם מקורביו חלוקים בדעותיהם", הם אומרים ומעריכים: "נראה שהוא יצביע בעד הממשלה"

לקראת הכרעה: מה אורבך אומר למקורביו?
  (צילום: פלאש 90)

על רקע ההתלבטות של ח"כ ניר אורבך האם לתמוך בממשלה המסתמנת, מקורביו שופכים אור על דילמה והשיקולים מאחורי הקלעים. מקורבי אורבך אומרים היום בשיחה עם סרוגים: "המוקש המרכזי של ניר הוא שגם מקורביו חלוקים. אם כל הסביבה הקרובה שלו היו מאוחדים סביב אותה טענה, לאורבך לא הייתה התלבטות".

עוד באותו נושא

אבטחה הוצמדה לעידית סילמן וניר אורבך


25

מצד אחד, בסביבת אורבך טוענים בפניו כי אין אפשרות לממשלת ימין והוא צריך להצביע בעד ולהשפיע מבפנים.

בתגובה לטענה זו אורבך משיב כי קשה לו ללכת לממשלה עם רע"מ ומפלגות המרכז שמאל והא מרגיש שזה לא מייצג את רצון הקהל ממנו הוא מגיע. צריך להבין, בנט שריין את אורבך ואלון דוידי כצמד ברשימת ימינה לבחירות האחרונות במטרה שימשכו קולות מהציונות הדתית על חשבון במפלגה של סמוטריץ'.

למרות שבתקופת הרשימות ימינה עמדה על 15 מנדטים בסקרים, בנט ידע כי הוא צריך לשמור על הבייס של הציונות הדתית. אורבך פעל בתקופת הבחירות כדי להביא את מצביעי הציונות הדתית והוא מרגיש כי הוא צריך לתת הסברים לבוחריו.

מנגד, מקורביו האחרים דוגמת מנכ"ל הגרעינים ליאור לפישיץ' ומנכ"ל ישיבת ההסדר בשדרות מיכאל סימנטוב, לוחצים על אורבך לא רק שלא להתפטר אלא להצביע נגד המהלך. בתגובה לטענה זו, אורבך מבקש ממקורביו שיוכיחו כי יש שני עריקים מתקווה חדשה ויש אפשרות לממשלת ימין.

"אני לא רואה מצב בו אורבך יצביע נגד מהלך של בנט" אומר אחד ממקורביו בשיחה עם סרוגים, "בנט ביקש מאורבך לקבל החלטה סופית בימים הקרובים וככל הנראה ההחלטה תתקבל היום או מחר".

יש לציין, כדי לרכך את האפשרות שיצביע בעד הממשלה, אורבך ווידא כי הוכנסו להסכמים הקואליציוניים כספים ונושאים החושבים למצביעי הציונות הדתית.

הקשר בין בנט לאורבך

כדי להבין את ההתלבטות בה אורבך מצוי, צריך להבין את החברות והשותפות הפוליטית בינו לבין נפתלי בנט.

אורבך כיהן כראש המטה של בנט ולאחר מכן כמנכ"ל הבית היהודי ולמעשה היה לצידו בצעדיו הראשונים בפוליטיקה כאשר כבש בסערה את ראשות הבית היהודי. אורבך מאוד האמין בחזון של בנט, "משהו חדש מתחיל", להביא קהלים חדשים לבית היהודי. .

תכונת הנאמנות ניכרת מאוד באישיותו של אורבך. כאשר בנט ושקד עזבו לטובת הימין החדש, ניר נשאר נאמן לבית היהודי, אך הואשם בכך שהוא שתול של בנט. גם לאחר שכבר קיבל החלטה להתמודד על ראשות הבית היהודי, אורבך סירב להכריז על מועמדות ראש בראש נגד הרב רפי פרץ וחיכה לפרישתו.

במהלך הפריימריז לראשות הבית היהודי בו התמודד מול חגית משה, בנט ושקד פעלו מאחורי הקלעים כדי לשכנע חברי מרכז להצביע לניר. הקשר האישי בין אורבך לבנט עובר בציר שבין חברות, אמונה בדרך וגם נושאים כספיים.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
25 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
אנתה קורבה? אינתה...
דפנה/דודידו | 06-06-2021 14:09
אנתה קורבה? אינתה קורבה ,
2
יש לאורבך שתי...
מוטי | 06-06-2021 14:24
יש לאורבך שתי דרכים או לצאת גיבור ישראל, או ליזכר לדראון עולם כבוגד ואפססס, הבחירה בידו.
3
ניר אורבך תצביע בעד בנט להציל את העם בישראל
אזרח יהודי | 06-06-2021 14:33
אם ניר אורבך יגרום לבחירות אז על ראשו יהיה עלייתו של השמאל בראשות לפיד מלא מלא. העם רואה את הקיצוניים מימין שסוגדים לנתניהו ומבין שיש לבחור אפילו בלפיד בכדי לחזור לשפיות. התוצאה תהיה ממשלת השמאל שתוכל לעשות התנתקות ללא הפרעה של בנט וסער
זה לא נתניהו יא חמאר!!! זה קסטנר, מראנה, ומרצ
דורון שטאובר | 06-06-2021 15:09
זה לא נתניהו יא חמאר!!! זה קסטנר, מראנה, ומרצ, והאחים המוסלמים. יש לכם ב0מאל אובססיה כלפי נתניהו, ומרוב האובססיה הזו, אתם לא רואים קדימה בכלל.
מוטב שתסתום...
עם ישראל חי | 06-06-2021 14:52
מוטב שתסתום טיפש
4
נאמן לבנט כשתול
זו בגידה, לא נאמנות | 06-06-2021 14:34
הבנאדם שפוט של בנט. זה כבר סגור
5
אורבך כספים לציונות הדתית לא יכשירו את השרץ.
שלום | 06-06-2021 14:47
אורבך כספים לציונות הדתית בהסכמים הקוהליציונים לא יכשירו את השרץ. עדיף שתקום ממשלת ימין שלא תעביר אפילו שקל אחד למוסדות הציונות הדתית מאשר ממשלת שמאל ושינאה במהותה שתעביר כספים למוסדות הציונות הדתית. שנית, אין שום סיבה כרגע לחפש שני עריקים בכדי לקבל החלטה אם להנתגד להקמת ממשלת השינאה. אין שום קשר בין שני הדברים. אחד אסור להצביע בגין ממשלה זאת ואסור לך שלא להתנגד באופן אקטיבי ובמיוחד שגם אתה בעצמיך טוען ומאשר שרבים מהציונות הדתית הצביעו בשבילך ובשביל ערכי הימין ולא שמאל. לאילו אתה חייב לייצג את עמדתם בכנסת ולא לאילו של בנט. שלישית, אין להיכנס למשוואה חסרת המוסר של בנט או ממשלת שמאל או בחירות חמישיות. ולכן בחירות שמאל. האם מותר להרוג ? האם מוצתר לאנוס ? האם מותר לעבוד עבודת כוכבים ? במידה ויהרגן אותך ? לא ולא. תיהרג ואל תעבור עבירה. ולכן, גם אם מחיר ההתנגדות להקמת ממשלתץ השינאה תביא לבחירות חמיישות ואף להוצאתך מהכנסת אסור לך להצביע בעד דבר עבירה כה חמור שכן קשור לשלוש עבירות אילו . איבוד זהות היהודית של המדינה דומה לעבודת זרה. איסור הניאוף דומה לפגיעה במוסד הנישואים והפקרת הנגב והוהדה ושמורן גם דומים לשפחכת דמים כי בסופו של דבר ממשלת ריפיון כפי שכבר מתגבשות ההצעות לעבאס מראות וויתורים בנגד ואין ספק שעם עאבס גם לא יתאפשר לבצע פעולות צבאיות הגנתיות לישראל ולכן ממשלה זו גם דומה לשפיכות דמים. כך שמציע לאורבך לשמוע פסק הלכה ברור מרבנים שהוא סומך עליהם לשלוש הסוגיות האלה. ולהתייעץ איתם . ברור שלאורבך קשה מאוד שלא ללכת עם בנט ויש לו מחויבות אישית כלפיו וזה דווקא מייצג ערכים שיש לו להרת הטוב ולחברות, אך בין התחייבות זו לשמירה מעבירות חמורות , אין הרבה מה לבחור. אלא רק להתנגד לממשלת השינאה הזו. ואל תשלי לעצמיך בהצעת בנט וחבריך שתנסה לתת צ'ינס למהלך ואם יהיו בעיות תצאו מהממשלה. ברגע והיא תקום לא יהיו 61 חברי כנסת שיצביעו אי אימון בה. בנט ושקד מעולם לא יצביעו נגד הממשלה וגם לא שאשאה ביטון וסער וקארה וכהנה. כךשאם תצביע בעד הממשלה לא תוכל לאחר מכן להפיל אותה. בנט לא ישמע אותך מסנטימטר לאחר שתצביע בעד הממשלה ותהיהי כבול. יתירה מזו יעשה הכל בכדי שתתפטר לאחר מכן מהכנסת. בנט לא אמין והוכיחי זאת בלי סוף. אם תצביע בעד הממשלה בסופו של דבר תיפלט בבושת פנים גם מימינה ובנט ולפיד וגם מכל מגזר הציונות הדתית. גם תוכל את הדג המסריח, גם תשלם עבורו וגם תגורש מהעיר !! אורבך הצביע נגד. ודווקא ייתכן שיהיו שני עריקים לאחר מכן ואז המנדט יעבוד לכנסתואז אולי יתאפשר להקים ממשלת ימין. ומכל מקום אותה ממשלת שינאה אפשר גם להקים כשהמנדט בכנסת, ולכן למה לך למהר לפעולה בלתי הפיכה ? אם תתנגד ויהיה לך זמן לחשוב טוב יותר למורכבות ההחלטה תמיד אפשר יהיה לקדם אותה ממשלה כשהמנדט בכנסת. ולכן בבחינת כל הפרמטרים ההחלטה הנכונה כרגע היא להתנגד. הצבעת בעד או תתפטר זו יהיה אבדון עם מחיר כבד מאוד לעם ישראל ואתה יודע זאת !! וגם לך אישית...
6
זוכרים את 1992?
דורון שטאובר | 06-06-2021 15:08
לוינגר, גנדי, ורפול, 3 מפלגת ימין שהיו אמורים לרוץ בבלוק טכני, ובסוף בגלל וויכוחים פנימיים רצו לחוד, ולוינגר שרף 3 מנדטים לימין, ורבין עלה לשלטון. הימין אמור ללמוד מההיסטוריה ולא לחזור על אותה טעות 3 פעמים. כאשר הפעם השנייה היה הימין החדש. הלכה המדינה. בנט מבלבל את המוח על זה שיש לו וטו, אבל לביידן יש וטו במועצת הביטחון, והממשל האמריקאי עד לבחירות הפנימיות ב2022 עוד הולך לעשות לנו הרבה נזק. בנט חסר הניסיון יעמוד מולם? אם הוא עומד מולם, הם יתייחסו אליו כאל מתנחל, ויבטלו אותו, והשותפים של בנט לממשלה מודעים לכך שהוא סחיט ב100% עקב העובדה שהוא מפחד מבחירות יותר מכל דבר אחר. התנתקות? אוסלו? זה כלום לעומת מה שמגיע בשנתיים הקרובות, ואם האפובליקנים לא כובשים בחזרה את הקונגרס, ב4 שנים הקרובות. אין לבנט ולאורבך ולשקד ולכהנא ולקארה ולסער שום הסתכלות קדימה על התמונה הגדולה. רק על השלל שיש בידם כרגע. זה לא מנהיגות.
7
כמו שברדוגו אומר
ירושלמית | 06-06-2021 15:33
כמו שאומר ברדוגו אורבך מפחד מבנט יותר מימה שהוא מפחד מאלוקים. הם מחזיקים אחד על השני מידי הרבה סודות... הוא יעשה כל מה שבנט יגיד. אל תבנו עליו.
8
אני יודע מה הוא יבחר
אבי | 06-06-2021 15:34
הכל משחק כאילו אכפת לו והוא אכן מתלבט כאשר אין כלום מאחרי זה והכל מתואם הוא יחליט בעד, הכל צפוי, ואסביר מדוע כי ההחלטה היא פשוטה לכל, רבותיו אומרים כפי המתבקש וכן מורה השכל הפשוט ואם הוא לא השתכנע מזה סימן שהכל הצגה כי אדם ערכי לא מתלבט!
9
ביביסטים זה כזה
אלעד | 06-06-2021 15:43
ביביסטים זה כזה: גנץ לוקח 33 מנדטים ועובר איתם לביבי - איזה גבר, כמה אחדות העם חשובה לו. כל הכבוד גנץ יעבמ שלא הייתי נותן לו לנהל מכולת! בנט לוקח 6 מנדטים ועובר איתם לגוש השינוי - בוגד, עוכר ישראל, שקרן, נוכל. הונאת הבחירות הכי גדולה שהייתה פה גנץ רוצה לשבת עם ערבים - בושה! הם טרוריסטים. עוכרי ישראל בוגדים ביבי רוצה לשבת עם ערבים - איזה אלוף! יש ערבים טובים והם אחים שלי יותר מהסמולנים אלופים, רמטכלים, ראשי מוסד ושבכ - שמאלנים עוכרי ישראל חרדים וחרדלים שלא שירתו יום אחד בצבא - ימין אמיתי מפגינים נגד ביבי אומרים לך - זו הסתה פרועה! גוש השיסוי והשנאה אתם מפגינים בעד ביבי אומרים שמאלנים בוגדים תמותו ושורפים תמונות של פוליטיקאים - זו לא הסתה. מה הסתה בזה? ביבי משקר בקצב שהוא נושם - איזה מלך הקומבינטור הזה. מלך העולם/משיח שלי מישהו אחר לא עמד בחלק מהבטחות שלו - לא ראיתי שקרן כזה בחיים. נוכל! ביבי בשלטון - הפגנות זה לא לגיטימי יא אנרכיסטים. תחליפו אותו בקלפי גוש השינוי ניצח בקלפי ולכן בשלטון - הפיכה שלטונית ומלא הפגנות ביבי מקבל הכי הרבה מנדטים ולא מצליח להקים ממשלה - זה לא דמוקרטי! גניבת קולות כחול לבן מקבלת הכי הרבה מנדטים בבחירות 2 ולא מצליחה להקים ממשלה - יאללה מה אתם בוכים, מה שמשנה זה גודל הגוש לא מספר המנדטים מודאגים מאי חשיפת ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת השינוי לא מודאגים מהסתרה של מכירת צוללות מתקדמות למצרים ומכירת מטוסים מתקדמים למדינות ערביות
10
אין סיכוי. הוא עבר צד
דנה | 06-06-2021 15:43
סילמן תגור אצל מראנה, משפחת אורבך תעבור לגור אצל מיכאלי ושליין. יש הרבה מקום, אין ילדים וגרים בשתי דירות.
11
תצביע בעד מר...
גוזף | 06-06-2021 15:46
תצביע בעד מר אורבך גם מנסור עבאס דתי
12
ברדוגו חחחח מי...
גוט | 06-06-2021 15:47
ברדוגו חחחח מי מקשיב לו ?
13
השמאל בנה את המדינה, הימין מחריב
שְכּוֹיֵיח | 06-06-2021 16:05
..................... !!!
14
הבעיה של אורבך...
ניר מלך ישראל | 06-06-2021 16:11
הבעיה של אורבך שהוא מעריץ את בנט, הם חברים כשאורבך הוא הילד כאפות, ובנט זה החבר שילך לצעוק בכדי להגן על חברו אורבך... אז בשביל אורבך זה קשה עד בלתי אפשרי לבגוד בחברו... זה ברור!!! רק שבעולם היהדות חברים זה חשוב, ויש גם דת, ויש גם עוד חברים, ויש גם רבנים, ויש גם אלוקים מעל הכל... וכאשר החבר הטוב שלך בוגד בכולם, בחברים בבוחרים בדתיים, אתה צריך לדעת לשים סטופ!!! דגים מתים נסחפים עם הזרם, דגים חיים שוחים אמנם עם הזרם, אך ברגע שהזרם מוביל לתהום אם משנים כיוון, וככה מוכיחים שהם חיים ובועטים, ולא שפוטים... ניר אורבך הגיע הזמן שלך שתוכיח מנהיגות, ותעשה מה שנכון לעשות, ולא בגלל שהחבר אמר, ולא בגלל שהחבר רוצה, תעשה חשבון עם עצמך מה שאר החברים שלך רוצים, ומה הבורא שלך רוצה.... תתעשת, תתפוס פוקוס, כי הזמן פה הוא קריטי, תצא מהבועה של בנט, כי בנט רק דואג לעצמו... ראיתם כולם איך הוא משקר במצח נחושה, באמת לא ברור אם הוא שקרן פתולוגי, או שיש לו פיצול אישיות, תכלס מחר ימינה וחבריה יהיו מחוקים חברתית ופוליטית, לבנט לעומת זאת יש את החברים האמריקאים והעיסקיים שלו, הוא יחזור לעסקים, ושאר חברי ימינה ילקקו את הפצעים, מהזבנגים שבנט יצר להם... ניר, תראה איך האיראנים מבסוטים ותבין לאיפה בדיוק בנט מוביל אותנו... ובאמת שאני חושב שבנט ראוי, אך הוא לא יוכל לתפקד, תחשוב מצב בטחוני שצריך לקבל החלטה מהירה, בנט לא יוכל לקבל החלטות, כי הממשלה שלו היא לעומתית... הוא לא יוכל לתפקד, וזה ברור... אל תאמין לסיפורים שלו, הוא מוכר בלופים לאנשים שרוצים לשמוע סיפורים יפים... תתעשת ותצא מהבוץ הזה שבנט מושך אותך אליו, ותציל את עם ישראל, תהיה מלך אמיתי, העם יאהב אותך
15
ההצגות הכי טובות בעיר
כנר על הגג | 06-06-2021 16:48
קודם איילת עשתה פרצוף של מתלבטת. עכשיו תורו של ניר. נא להיראות מופתעים... הכל היה סגור לפני הבחירות (מהעיתונות)
בקיצור כל...
שמאלה | 06-06-2021 17:10
בקיצור כל הימינה האלו הם תחמנים
16
כשהוא מראה שהוא...
הרי הוא יסמן של נפלתי בנט, מה השאלה בכלל | 06-06-2021 17:17
כשהוא מראה שהוא מתלבט אז יורד הלחץ הציבורי... ואז יעשה מעשה איילת שקד, לפתע יגיד שהוא בעד....
17
כמה רמזים אתה צריך ניר?
רוני | 06-06-2021 17:20
החמס מאיים לא לעשות את מצעד הדגלים בירושלים חכ מבלד אמר לראש הממשלה אל תתעסק אתנו פרעות הערבים בזמן הלחימה ולפני ועכשיו יאיר גולן תתעורר!!!!
18
לא משנה אתם...
משה גואטה | 06-06-2021 19:41
לא משנה אתם גמרתם עם הפוליטיקה היום או מחר לא משנה בגדתם בנו נבלות
19
הבחירה היא פשוטה...
דויד | 06-06-2021 20:03
הבחירה היא פשוטה להיות גיבור ולבחור בנצח ישראל באביך ואימך או להתכחש בעמך ובמי שאתה ולתמוך באופורטוניסט הברוקר האמריקאי איש האקזיט הנפוח שהאינטרס שלו כרגע זה להיות ראש ממשלה בכל מחיר להיות ראש ממשלה ושישכח אותך רגע אחרי כמובן. עם הנצח לא שוכח מהלכים היסטוריים שכאלה.
20
אלוהי אברהם לא...
איך | 06-06-2021 20:08
אלוהי אברהם לא שוכח אורבך
21
מוכרים את המדינה...
איך | 06-06-2021 20:08
מוכרים את המדינה
22
סמרטוט רצפה וסילמן נראית כמו סחבה
שי | 06-06-2021 22:53
סמרטוט רצפה וסילמן נראית כמו סחבה