אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש השב"כ: "להפסיק לאלתר של השיח המסית והאלים"

ברקע ההפגנות נגד בתיהם של אנשי ימינה והשיח הקשה ברשתות החברתיות, מוציא ראש השב"כ, נדב ארגמן, הודעה חריגה: "האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו."

ראש השב"כ: "להפסיק לאלתר של השיח המסית"
  צילום: הדס פארוש/פלאש 90

עם ההתקדמות לעבר ממשלת לפיד-בנט והעלייה בביקורת נגד המהלך מצד ימין, בעיקר נגד הח"כים של ימינה, מזהיר נדב ארגמן, ראש השב"כ מהשיח הנוכחי.

בהודעה חריגה שיצאה מטעמו, אומר נדב ארגמן: "מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי. זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית. יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות."

"זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית."

"כמי שעומד בראש ארגון שייעודו שמירה על ביטחון המדינה וסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש."

עוד באותו נושא

השותף החדש של בנט קורא לחקור רבנים: "הסתה"


46

"ריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו"

"לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם – מוטלת אחריות כבדה בימים אלה."

"חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו."

גם שר האוצר, ח"כ ישראל כץ מהליכוד, תמך בדבריו: "אני מצטרף לקריאתו של ראש השב״כ נדב ארגמן שמזהיר מפני ״השיח המסית שעלול להגיע לכדי פגיעה בנפש״. ניתן לקיים ויכוח נוקב מבלי לחצות קוים מסוכנים. על כולנו מוטלת האחריות לנהוג בדרך זו."

שר הביטחון בני גנץ אמר בעקבות הודעת ראש השב"כ: "כפי שאמרתי בשבוע שעבר- למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת, שכלל מנהיגי הציבור יצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
קצת מאוחר מידי...
ירושלמית | 05-06-2021 20:48
כל מוצש מפגינים השמאלנים נגד ביבי. קוראים קריאות גנאי, מסיתים לרצח ולא פצית פה. מדוע עכשיו התעוררת??? הגם אתה בין השמאלנים???????
ראש שב''כ נכד מקושש העצים בשבת?
מקושש? | 06-06-2021 18:35
הראש הזה לא מצא זמן אחר? מקובלים אנו מאבותינו כי כל הרוצה להרשיע ולשקר בוחר לחלל את יום השבת. בדיוק השבת היה היארצייט של המקושש. יש לראש השב''כ מזל שבית המקדש לא קיים לצערינו. ....................................... מחיקת הצנזור הראשי........
, ושמאלנים...
מהרסייך ומחריבייך.... | 06-06-2021 6:07
, ושמאלנים זה אות קין ? הנה את עצמך חוזרת על דברי הבלע של המסיתים כשאת קוראת לראש השבכ שמאלני ככינוי גנאי.
רבין גם מהרוצחים היה.
דורון שטאובר | 05-06-2021 22:49
בגין סירב להיענות לאולטימאטום של מפקד החטיבה, וניסיונות התיווך שנעשו - עלו בתוהו. אי-ההיענות של בגין פגעה ביוקרתו של דן אבן, וההתנגשות נעשתה בלתי-נמנעת. עד מהרה התלהטו הרוחות והחלו חילופי יריות. ההתנגשויות הלכו והתפשטו, ומספר הנפגעים הלך ורב. כדי למנוע שפיכות דמים, נפתח ביוזמת חברי כפר ויתקין משא ומתן בין יעקב מרידור (שהיה סגנו של בגין) לבין דן אבן. בסיומו של המשא והמתן, הוסכם על הפסקת-אש כללית והעברת כל הנשק שהיה על החוף לידי מפקד כוחות צהל במקום. בינתיים, עלה בגין על סיפון האנייה, אשר הפליגה לכיוון תל-אביב. בגין קיווה כי בתל-אביב אפשר יהיה לקיים, באמצעות מנהיגי המפלגות האזרחיות, הידברות עם הממשלה הזמנית ולפרוק את יתרת הנשק בשלום. אלא שלא כך קרה. בן-גוריון הורה ליגאל ידין (קצין המבצעים של צהל) לרכז כוחות גדולים על חוף הים בתל-אביב ולהכניע את האנייה בכוח הזרוע. אנשי הפלמח החלו לירות ולזרוק רימונים על אנשי האצל. בין היורים, היה גם יצחק רבין, לימים ראש הממשלה, שהודה בדבר בספרו פנקס שירות. בן גוריון ניסה להפעיל את חיל האויר הזעיר שרק הוקם אז, כדי שיפציץ את האוניה, ואולם הטייסים סירבו לפקודת ההרג, ואחדים מהם הושמו במאסר. אנשי הפלמח המשיכו לירות גם באנשי האצל הפצועים, וגם באלו ששחו במים. גם תותחים הועברו לאזור עי אנשי ההגנה, ובארבע אחר-הצהרים הורה בן-גוריון להפגיז את 'אלטלנה'. אחד הפגזים פגע באנייה, אשר החלה לעלות באש. היה חשש שהאש תתפשט עד למחסנים שהכילו חומר-נפץ, ועל-כן הורה רב-החובל לכל האנשים לנטוש את האנייה. האנשים קפצו אל המים, וחבריהם, שהיו על החוף, יצאו לקראתם עם סירות חסקה.למרות שרב-החובל הניף דגל לבן לאות כניעה, לא פסקה האש האוטומטית שנורתה לעבר הניצולים שהיו בלתי-חמושים. בגין, שהיה על הסיפון, הסכים לרדת רק לאחר שהורד אחרון הפצועים. 16 אנשי אצל נרצחו מאש הצבא; שישה נפלו באזור כפר- ויתקין, ועשרה נפלו בחוף תל-אביב. מכוחות ההגנה נהרגו שלושה; שניים נפלו בכפר ויתקין ואחד בתל-אביב.
, יש...
מה, מה פתאום ? | 05-06-2021 22:06
, יש הבדל בין הפגנה לגיטימית, חוקית, עם קריאות גנאי ובין הסתה שיוצאת מפיו של ראש הממשלה שרבים מאמינים בו בצורה עיוורת. תיכנסי לרשתות החברתיות ותראי מה מתחולל בהן. גם תראי מי אומר מה ומי קורא לעשות מה. כל נסיון להשוואה בין שמאל לימין נדון לכישלון. מעבר לזאת שההיסטוריה הוכיחה מאיזה צד פוליטי מגיעים מי שהוסתו ועשו מעשה. ההיסטוריה גם זוכרת מי רחץ בנקיון כפיו לאחר שנרצח בישראל ראש ממשלה. האיש אותו איש. השיטה אותה שיטה.
/ במקום...
אני 2 | 05-06-2021 22:01
/ במקום להרגיע את חוזרת על ההסתה. צפיתי בשידורים שהראו את ההפגנות בזמן אמת. אף אחד במרכז שמאל לא קרא לאלימות כמו שאת מציינת. לציין שמאל כמו מילה גסה זו הסתה. אחר כך מגיעה המילה בוגדים ואחר כך כולנו יודעים מה קורה. עכשיו לקרוא לראש השבכ שמאלן ככינוי גנאי: ולא להבין את האחריות והחרדה מאלימות: זה שפל אליו הגענו.
זה פשוט....
תשובה | 05-06-2021 21:24
זה פשוט. הרוצחים תמיד מגיעים מהימין לפני מיטב המסורת של המזרחיות המתונה והמתוקה. יונה אברושמי, יגאל עמיר, עמי פופר, וכמובן חביבו של בן גביר, ברוך גולדשטיין
2
הרבנים שמכריזים כי...
שוב חוזר הניגון | 05-06-2021 20:58
הרבנים שמכריזים כי ממשלת השינוי מסוכנת לישראל ותביא לסוף המדינה מכשירים את יגאל עמיר הבא
, וראש...
מה, מה פתאום ? | 05-06-2021 22:17
, וראש ממשלה שאומר שממשלת האחדות היא סכנה למדינה ולא יוצא בחריפות נגד המקללים והמאיים - לאחר מעשה יעען שלא ראה, לא שמע, לא ידע.
3
זה רק אני או ש...
פלוני | 05-06-2021 21:49
מי עוד קרא השייח' המסית והאלים?
4
הזיהוי הארגמני
אמנון | 05-06-2021 23:21
לא זיהה, את את השיח האיסלאמיסטי ואת ההתארגנות של הפראים בערים המעורבות לוד רמלה ועכו ולא זיהה את ההסתה הפראית כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והגה לא יצא מפיו של הארגמן שלא לדבר על הדחיפות והצורך לעשות זאת בשבת קודש שבת ורק עתה הגיע זיהוי המדיף סירחון פוליטי אדיר רצוי היה מר ארגמן שבארגונך יטפלו בבעיות האמתיות שבמדינת ישראל קרי: באויביה האמיתיים (הפראים הישמעאלים) שלא מתביישים ופועלים נגדה בגלוי, ויסכלו אותם. ולא יתערבו בפוליטיקה בהיותם בתפקיד.
רק קצת שכל...
אמנון | 06-06-2021 8:42
רק קצת שכל ישר נדרש כדי להבין שעל ראש בשבכ רובץ ענן ענק כבד של כישלון אדיר במניעת פרעות תשפא בערי ישראל והוא גרוע מעמיתו במשטרה מאשים רק את בן גביר בפרעות תשפא הוא מאשים את הימין אם את עוד לא הבנת למקרה שתקום ועדת חקירה לכישלונו להגן על אזרחי ישראל שזה תפקידו
, אז...
ג'ורג' אורוול | 06-06-2021 7:53
, אז עכשיו מי שקורא שלא להסית ואפילו לא מציין מאיזה צד ההסתה - הוא המסית ? הוא הפוליטי ?
לפעמים שלא...
אליהו | 06-06-2021 6:48
לפעמים שלא אומרים מבינים למה התכוון המשורר.ללא ספק הוא כיוון לימין שנלחם למען ארץ ישראל.ויש להעמיד ראש שבכ במקומו שאומר אמירות פוליטיות שמאשימות צד פוליטי אחד בהסתה,כי האשמה כוזבת בזדון כלפי צד פוליטי היא הסתה חמורה. אל לראש שבכ להיות פוליטי או ראש שבכ מסית
, על...
מה, מה פתאום ? | 06-06-2021 6:05
, על ראש הגנב בוער הכובע : ארגמן לא אמר מאיזה צד מגיעה ההסתה המסוכנת. דיבר על הסתה באופן כללי ואמר שצריך להרגיע את השטח. אתה הוא זה שחש שההסתה הזו מגיעה מצד ימין....ניכרים דברי אמת.....לא צריך לחכות עד הרצח הפוליטי הבא.
5
חשבון נפש
נתן | 05-06-2021 23:31
במקום לעשות חשבון נפש אמיתי מי כאן אשם מזכירים לנו היסטוריה בזמן שקמה המדינה שאף אחד מאיתנו עוד לא היה קיים ורק מעט מבוגרים במוסד זקנים. רבין לא רוצח היה לוחם במלחמה איך אומרים עושים שצריך לעשות.
6
אזהרת נדב ארגמן.
אזרח מודאג | 06-06-2021 7:10
נדב ארגמן צודק !
, ומכיון...
ארץ מטורללת | 06-06-2021 8:09
, ומכיון שנדב ארגמן צודק הוא כבר מואשם בהיותו שמאלן....האשמה כבדה שאין לה מחילה !
7
טעות בכותרת: לעצור...
אייל עזרא | 06-06-2021 18:45
טעות בכותרת: לעצור לאלתר את השייח' המסית. בלוד עדיין מסתובב חופשי האימאב יוסוף אלבאז. מוטב לזרועות הבטחון להתמקד בו, ובכלל בביצוע תפקידם, במקום לנזוף בחלק מסוים של הציבור. השיח הזה כאילו הוכח שהשיח הציבורי הוא שהרג את רבין, הוא הוא השיח המסית, המפלג והמשסה. נדב ארגמן בעד הריפוי והאיחוי הזה, שיתכבד ויתפקד לאחת ממפלגות השינוי לרעה. עד אז ישמור על כבודו וכבוד הציבור וישב בשקט.
8
למה לא אומרים...
גליתא | 06-06-2021 19:22
למה לא אומרים את האמת שההסתה ממשיכה אפילו עוד היום עי ראש הממשלה בכבודו. הוא הראשון שצריך להצביע עליו אין גבול לציניות לשקרים ולחוצפה
9
מר ארגמן תפנה...
דידי | 06-06-2021 23:05
מר ארגמן תפנה לתקשורת המסיתה