אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קול לא מושתק: כשהמציאות פוגשת את האולפנים

בעבר המציאות המעוותת שהשתקפה באמצעי התקשורת הכעיסה את היושבים בבית, מבלי שהם יכלו לעשות משהו בנידון. כיום יש להם פה בתוך האולפן שיודע לזעוק את האמת

קול לא מושתק: כשהמציאות פוגשת את האולפנים

שעות השידור הארוכות, לצד עומס בלתי רגיל של האירועים, יצרו השבוע דינמיקה אחרת באולפני הטלוויזיה, סיטואציות שלא נראו בעבר על המסך הישראלי.

תוך שעות התחלף הכאוס הפוליטי הבלתי נגמר במצב לוחמה, שבו ישראל מותקפת על ידי ארגוני טרור מרצועת עזה, והשתלב עם פרעות קשות של ערבים ישראלים נגד שכניהם בערים כמו לוד, עכו ויפו וגם בכבישים בנגב ובצפון.

מאז ומעולם התקשורת מואשמת בסיקור לא הגון, לא מאוזן ובעיקר בניסיונה להיות "תקינה פוליטית". אסור להגיד משהו רע נגד ערבים, מותר להפנות אצבע מאשימה כלפי קבוצות כמו מתנחלים, ימין קיצוני, חרדים ועוד

ההרגשה בקרב רבים מידי בחברה הישראלית היא שהקול שלהם מושתק. שהשיח בשטח מול הדעות של האולפנים לא תואם ולא משקף.

כשהתקשורת "איבדה פורפרציה"

אז נכון, בשנים האחרונות יש תהליך של גיוון הולך וגדל של עמדות אחרות, פרצופים נוספים ופתיחת השורות, ועדיין קיימת התחושה של נתק בין המציאות למה שמשתקף על המסך.

השבוע משהו השתנה. האמת מהשטח מול אופי הדיווחים של חלק מהשדרנים הביא לפיצוץ בלתי נמנע. פעם ראשונה שעיתונאים מסרבים לקחת חלק מהתרבות השקר שנוצרת בשם הצורך ב"איזון תקשורתי" ובגלל החשש להיתפס כגזענים.

דבריה של שירית כהן-אביטן שיצאו מדם ליבה, רועי שרון מתקן את חברת הפאנל הערבייה באולפן כאן 11, עמית סגל מאמת את המציאות מול חברי הפאנל של חדשות 12 ואפילו רוני דניאל מבהיר לדנה וייס שהצלת חיים חשובה מלהיות בפוזיציה של שליחת או"ם.

שירית אביטן הכהן באולפן חדשות 11 (באדיבות חדשות כאן 11)

בשם "איזון" אסור לעוות את האמת

כמובן שאין ספק שיש תרומה עצומה לכוח של הרשתות החברתיות שמאפשרות להציף מידע כמו שלא היה אפשרי מעולם – התקשורת המסודרת לא תשדר מה קורה בכבישי הנגב? חשבונות הפייסבוק יפיצו. יהודים בלוד מתחננים לעזרה מהמשטרה והיא מתעלמת? צייצני הטוויטר יתריעו לכל העולם.

לתקשורת יש חובה של אתיקה מקצועית. היא אמנם לא צריכה להיות מהאו"ם אבל כן מצופה ממנה להציף מידע מאומת ובאופן רציני, רוב השמועות שרצות בוואטסאפ שקריות ולתקשורת ממוסדת יש אחריות בלתי רגילה לתווך רק את האמת.

אך אסור שבשם הרצון להיות מקצועיים ומאוזנים, האמת תוסתר. כשיש עשרות רבות של מקרי פרעות נגד יהודים וכשמיליוני ישראל יושבים במקלטים – אסור לעוות את המציאות.

עוד באותו נושא

צפו: העימות המלא בין עמית סגל לאילנה דיין


34

לחפש מדוע מעשי יהודים גרמו להסלמה (לכאורה בגלל שייח ג'ראח או הריקודגלים) או לייצר תמונה מעוותת של מהומות הדדיות בין יהודים לערבים, זה לא "איזון", זו האשמת הקורבן.

נכון המציאות מורכבת, ואין ספק שהשבוע נחצו גם קווים אדומים מחפירים שבו יהודים התפרעו, לקחו את החוק לידיים וערבים חפים מפשע נפגעו.

התופעות הגזעניות של יהודים חמומי מוח תוקפים ערבים קיימות ומצריכות טיפול שורש עמוק – משטרתי וחינוכי – אבל העמדת המצב של סימטריה, והנדסת התודעה של "מלחמת אזרחים" שבו יש שני צדדים עם אחריות שווה , היא שקר.

בעבר יכלו עורכי התוכן והמגישים לייצר את מצג השווא הזה בקלות, היום הם נתקלים בחומה של אמת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
תקשורת בשירות האוייב
לוחם | 14-05-2021 13:36
בערוצי התקשורת 11,12,13 עוד לא הפנימו שהשתנה המצב בין יהודים לערבים לתמיד והם לדעתי ישלמו ביוקר על כך שהם מייצרים משוואה בן התוקפנות, והפוגרומים שמבצעים הערבים בזמן שישראל במלחמה לתגובות הנגד של היהודים וכן הליטוף וההבנה שהם מרעיפים על הערבים בפאנלים. היום חצו קו אדום מסוכן והסתה כנגד יהודים. שלא תגידו שלא הזהרתי.
.הם כבר...
קאטו הזקן | 14-05-2021 14:27
.הם כבר משלמים ביוקר הקהל הימני ברובו נטש ונוטש את ערוצי החרטה המאוזנים ושואב את המידע שלו ממדיות חברתיות ומערוצים ימניים.
, מי...
עוד נאד נפוח ... | 14-05-2021 14:22
, מי אתה בכלל ?
2
מעט מידי, מאוחר מידי
לא אופטימי | 14-05-2021 14:48
כיבוש השיח הציבורי עי גורמים אנטי-ישראלים והשליטה של אותם גורמים במערכות השלטון, בעיקר במערכת המשפט - גרמו להרס עצום בעם ישראל שאת חומרתו אנחנו מרגישים בלוד, עכו, בנגב ותוככי המטרופולין של תא.
3
הערב רב הנאור שבתקשורת, מחובר לאויב
אליהו | 14-05-2021 15:37
העיתונאים השמאלנים שבתקשורת, מזמן שכחו וסולדים ,מזהותם ואחיהם היהודים ,הם מחוברים יותר לפורעים הערבים. אסור לטאטא את המלחמה האמתית בישראל, קרי יש לנו או אין לנו חלק באלוקי ישראל. מדינת ישראל היא מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה. לשיטת הפורעים הערבים, ארץ ישראל לא שייכת לעם היהודי, תתעוררו.
4
יישר כוח ענק לעמית ולרוני הנועזים והניפלאים !
ב. בן-ארי | 14-05-2021 15:44
אין ספור דוגמאות של גישה מאד לא שקולה ולא הוגנת [בלשון המעטה] של לא מעט מאנשי התקשורת , כמו דנה וייס, אילנה דיין , רינה מצליח ועוד [רובם בערוץ 12 המוטה ככ ] במהלך מבצע שומר החומות הנוכחי, סיפקו בשאלותיהם בראיונות השונים מידע מסייע לאוייב בעזה. השבח לאל על כוכבים נועזים כמו עמית סגל הניפלא, ואפילו רוני דניאל , אשר למרבה הצער הם עדיין מיעוט [ניפלא ומבורך ] בתקשורת. כן ירבו כמותם של שני אלו !
תגובה לתגובה 4
רוני אלשייך | 14-05-2021 17:54
אנו מצדיעים לתגובה מס' 4 כאן !!!
5
חיזוק הרבה שואלים...
הרב | 14-05-2021 16:36
חיזוק הרבה שואלים למה ה' לא עושה לנו ניסים ? רציתי לחזק את עם ישראל שכל מה שרואים שההנהגה של ה' היא הנהגה של ניסים נסתרים נעשים ניסים בלי סוף אבל הם מולבשים בדרך הטבע אם זה בטילים ובחוכמה ובכלל ובפרט אבל ניסים בודאי שנעשים! לעת עתה זו היא ההנהגה שהבורא יתברך מנהיג אותנו כמובן שזה חשבונות שמים ואין לאף אדם הבנה בזה ואם ה' יחליט הניסים יכולים להפוף לגלויים !!!!! ניסים למעלה מדרך הטבע כמו שכתוב כימיי צאתו מארץ מצרים הראנו ניפלאות לכן אחיי היקרים תיהיו חזקים כי ה' איתנו לעד ולנצח נצחים ולא יעזבנו לעולם ולעולמי עולמים וכל מי שיכול להתפלל עבור כל עם ישראל יבורך מפי עליון שבת שלום ומבורך שיהיו לכל עם ישראל ניסים וניפלאות מעל הטבע
6
כהנא צדק! שמעתם אותו פעם מדבר? הוא מדהים!
בחורה | 14-05-2021 16:37
יש איתו מלא סרטונים ביוטיוב. ראיונות, נאומים דיבייטים. זה באנגלית אך יש כתוביות. הוא מדהים! קודם לכן הכרתי אותו רק מהגרפיטי על הקירות, אך מאז שראיתי ושמעתי אותו, אני לא יכולה להפסיק לחשוב עליו. דמות בסדר גודל תנכי! הראיון איתו ועם אולמרט בטלויזיה האמריקאית מעניין, או הראיון שלו ב CNN... תראו ביוטיוב. הוא מדהים!
7
מישהו ציפה מאולפן חדשות שמאלני למשהו אחר?
אוראל זר | 16-05-2021 10:13
והמבין יבין!!!!!!!!!!!!
8
שמאלנים=ערבים=לא יהודי
עם ישראל חי | 18-05-2021 19:07
אני חושבת שלפני שהורגים מחבלים צריך להרוג את כל אנשי התקשורת השטניים, ואז ממילא לא יהיו מחבלים. אני מעריצה את כל מי שנמצא שם ואומר את האמת בלי פחד ,רק הם ראויים לתפקיד הזה ביושר ובצדק