אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גוש רק אלוהים: הפתרון לתסבוכת הפוליטית

הגיע זמנן של המפלגות החרדיות והדתיות להתאגד לגוף פוליטי אחד שיקרא תיגר על חלוקת הגושים הנוכחית. האם יהיה בלתי נמנע לעסוק בכלל הסוגיות מתוך מפלגה דתית-חרדית אחת?

גוש רק אלוהים: הפתרון לתסבוכת הפוליטית
  (צילום: מרק ישראל סלם /פלאש 90)

לאחר ארבעה ניסיונות כושלים ולאחר יותר מעשור למות האידיאולוגיה מימין ומשמאל ולידתן של גושי 'רק ביבי' ו'רק לא ביבי', ועם ריח הבחירות החמישיות שבפתח – הגיע זמנן של המפלגות החרדיות והדתיות להתאגד לגוף פוליטי אחד שיקרא תיגר על חלוקת הגושים הנוכחית ויממש את כוחו הפוליטי לכדי מפלגת שלטון גדולה אשר תקבע את סדר יומה הפנימי של ישראל, תקים לתחייה את השיח האידיאולוגי ותביא ליציבות שלטונית לאורך זמן.

האתגרים הקהילתיים-דתיים בשנת הקורונה בקרב המגזר החרדי, כמו גם בקרב הציונות הדתית, הלימוד המשותף במלוניות הקורונה, ומנגד – "שותפות הגורל" בטרור ההכאות הערבי, ולהבדיל, באסון מירון והחיבוק הדתי-חרדי שהגיעו בעקבות כל אלו – הוכיחו יותר מכל את הרצון והמוכנות האזרחית לקראת אחדות אמתית גם במישור הפוליטי.

עיקר המחלוקת החרדית-דתית, היא בסוגיות אמוניות, השקפתיות, חינוכיות ובקצה – גם הלכתיות. במישור הפוליטי, ההשלכות לכך באות לידי ביטוי בעיקר בנוגע לקדימות הנושאים שעל סדר היום הציבורי – האם העיסוק בתקציבי הישיבות קודם לעיסוק בהסדרת ההתיישבות הצעירה או האם הנושאים הציבוריים קודמים לעיסוק בנושאים המגזריים.

מקום המדינה, הריצה הנפרדת הביאה להרמוניה ולאיזון בין כלל הנושאים. אך האם יהיה בלתי נמנע לעסוק בכלל הסוגיות מתוך מפלגה דתית-חרדית אחת? הסוגיות הפנים מגזריות יכולות להיות מקודמות גם על ידי חברי הסיעה המשותפת, כל אחד ושייכותו המגזרית. זאת במקביל לעיסוק הכולל בסוגיות דת ומדינה עליהן קיימת הסכמה רחבה, כדוגמת גיור ושמירת השבת במרחב הציבורי.

אכן, לעתים נדירות השאלות הערכיות גם מתנגשות. ההימנעות החרדית בהצבעה בכנסת הכשירה בפועל את תכנית ההתנתקות, למשל. אך מאחר ואכן מדובר במקרים יחסית נדירים, הצבעה חופשית ללא משמעת מפלגתית תביא לידי ביטוי את כלל הקולות בדיוק כפי שהיו מיוצגים גם לולא איחוד שכזה. המשקל הערכי הרב בסוגיות הרות גורל, רק מחזק את הצורך בהצבעה שכזו, ללא חשש מפירוק המפלגה הדתית המשותפת.

את הכיוון ההפוך, ניסה נפתלי בנט לייצר עם הקמת מפלגת הימין החדש. הניסיון להקמת שותפות דתית-חילונית הוכח ככישלון כבר בהתמודדות הראשונה, וגרר את ישראל כולה לסחרור פוליטי שטרם הסתיים.

בניגוד אליו, תוצאות הבחירות האחרונות הוכיחו כי הציבור החרדי בשל להצבעה למפלגה שאינה על טהרת החרדיות. כפר חב"ד הצבועה כיום בכתום תוכיח. החב"דניקים הצביעו למפלגתו של סמוטריץ' בהמוניהם. הוכחה נוספת היא הקמת מטה ש"ס בשומרון בקמפיין הבחירות האחרון, או הפנייה הישירה של יהדות התורה אל קהלי הציונות הדתית בסבב הבחירות שקדם לה.

המפלגות החרדיות יאלצו לקבל הכשר רבני לריצה ברשימה אחת עם מפלגות אשר ברשימתן נשים או חייבי כריתות לשיטתם (עולי הר הבית), אך אם על הפרק הקמת ממשלה הנשענת על מנסור עבאס או ממשלה בשותפות איבתיסאם מרעאנה, כמדומה שצפרדע עם מטפחת וחצאית – קל יהיה יותר לבלוע.

טוב יעשו חברי הכנסת החרדים לו יתכנסו לבלוק אחד, בין אם לקבלת המנדט מידי הנשיא ובין אם להקמת רשימה דתית-חרדית מאוחדת שתרוץ יחד בבחירות קרובות, תביא לסיום המשבר הפוליטי המתמשך ותצליח להקים ממשלת ימין. הפעם באמת.

 

נתנאל נדב פעיל ימין, יו"ר תנועת ישראלים ותנועת המפדלניקים החדשים לשעבר 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר בין דתיים ואלהים?
מה לדתיים ולאלהים? | 06-05-2021 21:39
האחרונים שמזכירים את אלהינו הדגול הם הדתיים
טמבל
נחמן | 07-05-2021 11:56
נכון. כן נכון מאוד. השמאלנים הם ההכי מאמינים באלהים....
2
צודק צריך גוש...
כרמי | 06-05-2021 21:52
צודק צריך גוש אחד למרות המחלוקות לפטור בניהם את חלוקת השלל
3
אם לנפתלי בנט...
חרדי שמחפש נקמה | 06-05-2021 22:02
אם לנפתלי בנט הסרוג מותר ללכת עם מרצ והערבים, גם לחרדים מותר. בבחירות הבאות גוש הימין ילך לפח. החרדים ילכו עם מרצ. ובתמורה לפינוי יו״ש ללא פיצוי, יוכלו להציל את עולם התורה. העונש של הציונות הדתית על הבגידה בחרדים יהיה פינוי מכל יו״ש. ואם למישהו יהיו תלונות שיתלונן רק על עצמו. בנט. אורבך. סילמן. כהנא. הם אלה שמחסלים את ההתיישבות. והסרוגים שהצביעו ימינה אחראים בלעדיים לחיסול הימין בישראל.
לקחת בחשבון...
מאיר | 07-05-2021 13:12
לקחת בחשבון השמאל רוצה לפנות גם את הבית שלי במודיעין עילית, את הבית של אחותי בתל ציון, את הבית של גיסי בביתר עילית, ואת הבית של דודים שלי בעמנואל?? אני ממש לא הייתי רוצה להשאר מובלעת חרדית בתוך מקום מלא ערבים. גם אם אני כועס על הדתיים הלאומיים, אני לא מאבד את הראש!!
4
(-: ...
גוש חבר דמיוני, כישופים, קמעות וכובעים מצחיקים... | 06-05-2021 23:56
(-:
5
נכון מאוד. בקום...
אורי | 07-05-2021 8:39
נכון מאוד. בקום המדינה הייתה רשימה כזאת. אבל במציאות דבר ייתכן רק אם תבאו הנהגה חדשה וצעירה במפלגות חרדיות עם מבט יותר רחב ופחות קשורה לעסקנות פנים.
6
רעיון טוב.אבל מנותק...
ישראלה | 07-05-2021 13:32
רעיון טוב.אבל מנותק מהמציאות.הדתיים והחרדים הכי מתפלגים בינהם יותר מהחילונים.
7
לצרף את הערבים לגוש
עמוס | 07-05-2021 16:50
לצרף את הערבים לגוש, לא למפלגה אלא לגוש - יש אינטרסים דתיים דומים. התנגדות לברית הזוגיות, תמיכה במשפחות מרובות ילדים וכו'. מה הערבים יעשו עם ליברמן?
צודק - כמו שהרבנים אמרו, ערבים יותר טובים
אריאל | 08-05-2021 22:18
ערבים מאמינים באלוהים + יהודים מאמינים באלוהים ביחד נותן פיתרון לחרדים - כסף לישיבות לערבים - בנייה בכל הארץ לימניים - בנייה בכל הארץ החילונים יעבדו, ישרתו בצבא ולא יפריעו.
8
איך משרתים בצבא...
אלימלך | 08-05-2021 12:12
איך משרתים בצבא ביחידות לוחמות יתמכו/ישתפו פעולה עם משתמטים/אנטי ציונים וסחטנים,,???