פרופ' יקירה: הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ – בריונות פוליטית

פרופ' אלחנן יקירה מראשי החוג לפילוסופיה באונברסיטה העברית ומחבר הספר "פוסט ציונות - פוסט שואה" מבהיר כי הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ מהמחלקה מטעמים פוליטיים הינן מופרכות ושיקריות. "כל העניין הוא שילוב של תמימות ובורות עם מניפולציה מכוערת ונסיון לכופף את ידי החוג".

תגיות:  
פרופ' יקירה: הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ - בריונות פוליטית
  ד"ר רן ברץ

פרופ' אלחנן יקירה מראשי החוג לפילוסופיה באונברסיטה העברית ומחבר הספר "פוסט ציונות – פוסט שואה" על מגמות אנטישמיות בשמאל הרדיקלי, אומר כי הטענות בדבר פיטורי ד"ר רן ברץ על רקע פוליטי אינם נכונות.

הטענות היו כי ד"ר ברץ פוטר על רקע דעותיו הפוליטיות וביקורתו כלפי הקרן החדשה לישראל. פרופ' יקירה טוען כי אמנם יש פוליטיזציה באקדמיה אך במקרה של ד"ר רן ברץ זה לא הסיפור.

"אין בדברים שנאמרו על החוג לפילוסופיה אפילו שמץ שמצו של בדל של אמת", כתב יקירה בהבהרה על כל הפרשה, "אם בכלל, ההיפך הוא הנכון: כאשר היה, לפני שנה, נסיון להפסיק את העסקתו של רן ברץ כמורה מן החוץ, שנראה לחברי החוג כבלתי-סביר, נעמדו מורי החוג על רגליהם האחוריות ומנעו את הדבר הזה. בניגוד גמור, אגב, למה שהוא אומר, לא הסטודנטים מנעו אז את הפסקת העסקתו (ולא את פיטוריו), אלא מורי החוג, ואני בכללם."

יקירה טוען כי לד"ר ברץ אין פרסום מדעי אחד ועל כן הוא לא נבחר למכרז. "מה שקרה עכשיו הוא דבר אחר לגמרי – היה מכרז למשרת הוראה תקנית וזכה בו, בהליך תקין לחלוטין, ששוב הייתי שותף בו, המועמד שכל חברי החוג, וחבריהן של וועדות אחרות, תמכו בו פה אחד. גם אני. רן עצמו איננו יכול כלל להיות בשלב הזה מועמד למשרה תקנית מפני שאין לו ולו גם פרסום מדעי אחד."

יקירה כתב כי מדובר בניסיון פוליטי לכופף את ידי האונברסיטה. "כל העניין הוא שילוב של תמימות ובורות עם מניפולציה מכוערת ונסיון לכופף את ידי החוג והאוניברסיטה בשיטות של בריונות פוליטית. יש כאן ניצול לרעה של הרעש שהתעורר בעקבות המודעות הגוברת לבעייה אמיתית שאנו נתקלים בה – אבל הם רק ייגרמו להחלשת יכולתנו להלחם במנוולים האמיתיים.

"יתר על כן – מעניין לציין שמי שנחלץ הראשון ל"הגנתו" של רן ברץ הם דווקא סטודנטים מן השמאל הרדיקלי, וכפי שהסתבר למשל אמש בראיון לטלוויזיה שנתן אחד מהם, ההגנה על איש ימין רדיקלי למדי היא בשבילם אליבי. עכשיו, כשכולם עוסקים בחוג לפילוסופיה שאין בו תופעות של פוליטיזציה, ייקל לשכוח את המקומות באקדמיה שבהם יש באמת השתלטות או לפחות נוכחות מסיבית של אנטי-ציונים.

פרופ' יקירה חזר על דבריו כי ההאשמות כנגד האונברסיטה במקרה של ד"ר ברץ מחזקות את הקיצונים משני הצדדים. "פעולה אדמיניסטרטיבית או קריאה לפעולה מסוג זה רק מחזקת את יכולתם של הקיצונים משני הצדדים (שכורתים עתה ברית נגד המדינה ובעד הקמתה של מדינה דו-לאמית או כיוצ"ב) להזיק – לאקדמיה, למדינה ובאופן כללי."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
רן ברץ איש ישר. מחאת הסטודנטים צודקת
סטודנט | 26-07-2010 10:44
איזה אוניברסיטה מפטרת את המרצה הכי טוב שלה?
2
חיפשתי וחיפשתי בגוגל סקולר
יוסי | 26-07-2010 10:49
ולא מצאתי ולו מאמר מדעי אחד של המרצה החדש ד"ר נלי טלר. גם בקורות החיים שלו באונ' ב"ג לא מוזכר ולו מאמר מדעי אחד.
3
ל -- 1: האוניברסיטה מעולם לא פיטרה אותו
מרצה | 26-07-2010 12:04
הוא היה מועסק לסמסטר אחד שהסתיים מזמן, ואפילו תוכנן ללמד סמינר בשנה הבאה. בגלל שלא זכה בתקן, ובצדק, הוא החליט לצאת עם שורה של האשמות פרועות על פיטורים.
4
ל - 2: כי המאמרים התקבלו אך עדיין לא פורסמו
מרצה | 26-07-2010 12:08
אבל הכיוון נכון: צריך להשוות בין קורות החיים של מועמדים ולראות למי יש רקורד הכי טוב.
5
4 צודק. פרק הזמן מקבלת מאמר לפירסומו, אורך חודשים רבים.
אחד | 26-07-2010 12:42
6
שאלה חשובה מאוד!
אבל יש עוד שאלה | 26-07-2010 12:57
מדוע בכלל הו]סקה ההעסקה של ד"ר ברץ בשנה שעברה? מדוע היה צורך לעמוד על הרגליים האחוריות מלכתחילה? ענה לנו על זה, פרופ' יקירה.
7
ל-6: כי עד אז הוא היה מתרגל בלבד, ואין זה מובן מאליו.
תשובה לשאלה | 26-07-2010 13:54
רוב המתרגלים בחוג הזה ובחוגים האחרים, אינם מקבלים עם קבלתם את תואר את הדוקטור, את הזכות ללמד קורס ולהיות מורים מן החוץ. מי שקיבל, שיגיד תודה. יכולותיו של ברץ כמתרגל אינן מעידות על יכולותיו כמרצה, ואפילו יכולותיו כמרצה אהוב אינן מעידות על כך שהוא זה בהכרח שצריך להעביר קורס כמו שהוא העביר. זהו קורס מבוא וראוי שבעל התקן בתחום יעביר אותו, שכן הוא הגורם (לעת עתה הגורם היחיד) המרכז את התחום בחוג. (מי שמעביר את הקורס הזה צריך, אגב, לא רק להעביר את השיעור אלא לפקח על המתרגלים, על המשימות שהם נותנים לתלמידים, ולעבוד איתם היטב).
8
לכו לפייסבוק, תקראו על העניין
צפיר | 27-07-2010 2:12
מדברים כאן אנשים שאין להם מושג
9
ל-7
עדי | 27-07-2010 2:13
ובכל זאת נעמדו על הרגליים האחוריות. אתה עם יקירה או נגדו? או שאתה אומר שיקירה משקר או טיפש, או שאתה צריך להודות שהייתה סיבה לכך שברץ יעביר את המבוא.
10
אני עם יקירה
ל-9 | 27-07-2010 9:16
אחרי פרישתו של פרופ' שמואל שקולניקוב היה צורך שמישהו יעביר את הקורס ולו באורח זמני. עד כמה שאני מבין כבר אז הועלה שם אחר מלבד רן ברץ (מישהו שלחוג היה אינטרס שיקבל בסופו של דבר תקן. אינטרס במובן האקדמי כמובן). החוג לפילוסופיה היה צריך להחליט החלטה לא פשוטה האם לבחור במי שהוא חפץ ביקרו ורואה בו מישהו ראוי או לתת למישהו שכבר נמצא שם. הסיטואציה אז לא דומה לסיטואציה היום כי לאף אחד מן האנשים לא היה עדיין תקן ועדיין לא התחילו/הסתיימו הדיונים בועדה על התקן. חשוב לציין כי אז רן ברץ לא היה יותר מאשר מתרגל שזה עתה סיים את הדוקטורט שלו, כמו רבים וטובים. דהיינו השיקול להכניס אותו הוא בעיקר שיקול "משפחתי" - כבן החוג. באותה הזמן ברץ הקים קול זעקה בחוג לפילוסופיה וטען את מה שנטען היום - שהסיבה שלא נותנים לו להחליף את שקולניקוב היא בגלל שהוא ימני. צריך אגב לזכור כי ימני או לא, אין ספק שחלק מהאנשים לא אוהבים את רן ברץ (מסיבות אלו או אחרות, לא הכל פוליטיקה בעולם...). מכל מקום בסיטואציה הזו קמו כמה מהפרופסורים, ויקירה ביניהם, וטענו שמכל מקום יש להעסיק את ברץ באופן זמני ולתת לו להיות עמית הוראה (כפי שהוצע לו עקרונית גם השנה, אך הוא סירב) - זאת בהינתן שעד שאין תקן ואין הכרעה של ועדה אין סיבה שלא לתת לו בינתיים את הקורס (אני מניח שבסיטואציה כזו, בה אין לאף אחד יתרון רשמי על האחר, גם הפרופסורים הנ"ל חששו, אפילו חשש קלוש, שאי העסקתו יש בה חשש להטיה, אם על רקע אישי אם על רקע פוליטי, והתעקשו להיות הגונים). את כל זה יודע בודאי רן ברץ. כמו שהוא יודע שהקורס הזה ניתן לו מראש באופן זמני. בהינתן שמישהו קיבל את התקן כדת וכדין, אז ברץ צריך, כמו דוקטורים רבים לפניו ואחריו, טובים פחות וטובים יותר, להתאמץ כמה שנים לא רק בשביל לקבל תקן (נדיר מאוד) אלא אף בשביל להיות מורה מן החוץ. והנה, במקרה הזה אפילו את זה הוא קיבל כבר בשנתו הראשונה לאחר סיום הדוקטוראט, ואפילו השנה הוצע לו הדבר. מצבו הרבה יותר טוב מבחינה זו מאחרים, והוא למען האמת, במודע או שלא, הרס את מה שהיה לו. הוא היה יכול לתת עוד סמינר פה ועוד סמינר שם (מה שנמנע מרבים מהדוקטורנטים), להישאר נוכח ותוך כדי להוכיח את עצמו מחקרית, ולקוות שבסופו של דבר יתפנה שוב תקן, בעברית או במקום אחר. אבל במקום לעשות זאת, מה שכולם צריכים לעשות ועוד מנקודת פתיחה גרועה הרבה יותר, הוא פשוט החליט ביהירות לבעוט בדלי. יכול להיות שמנטאלית הוא לא יכול לשאת את העובדה שבחרו במישהו אחר (יש אנשים שלא יכולים לשאת תחרות, קל וחומר הפסד) יכול להיות שהוא לא יכול להמשיך ולעבוד באותו מקום שבחר במישהו אחר ועוד בקורס אחר מזה שנתן וכדו' (יש אנשים שעוברים זאת כבר שנים על גבי שנים: דוקטורים רבים יש, מורים מן החוץ רבים יש, ותקנים מעטים מאוד), יכול להיות שהוא מנטאלית נוטה לטענת רדיפה וקורבנות, יכול להיות שהוא יהיר שלא חושב שיש מישהו טוב וראוי ממנו, ויכול להיות ששני האחרונים קשורים (שכן אם אתה בטוח שאתה מספר 1, ואתה רואה שבכל זאת דוחים אותך, אז המסקנה היא שרודפים אותך בגלל. לוגית אולי זה עובד, אבל רק בהינתן שההנחה הראשונה נכונה...). כך או כך הבעיה היא אצלו, מצד המערכת הוא קיבל די והותר.
11
אל אנשי הלובי התמים של הד"ר ברץ
החוג לפילוסופיה | 27-07-2010 9:30
משעשע ביותר שילדי שנה א בחוג לא מבינים כיצד האקדמיה עובדת, ורותמים את מרצם לאדם חסר מצפון. בניגוד למקרה אליאור גודמן בחוג למחשבת, כאן אין שום אמביוולנטיות. ברץ לא הגיע אפילו לסיבוב השני, והוא יודע למה, אין לו פרסומים. מכוער בעיני שהוא משתמש בילדים שחושבים ש 'מורה נערץ' זה מטבע עובר לסוחר באקדמיה. למעשה אין כל קשר בין הדברים וברץ יודע זאת. לצערי, תלמידי שנה א לא. למעשה הוא נותן ידו בשתיקתו לשקרים ועיוות הדין, והסיבה נראית פוליטית. האם זה תקן במכון שלם או מקום לכנסת או טור אצל אדלסון בעיתון, עוד לא ברור. מה שברור הוא שמדובר באדם חסר מצפון שיורק לבאר ממנה שתה. אדם שמוכן להכפיש מחלקה שלמה למען טובתו האישית, כשברור לו שאין כאן שום קייס. לשם כך הוא משתמש בחבורת ילדים בני 21 שלא יודעים דבר על העולם האמיתי. אם ברץ היה אדם של אמת וכבוד, היה מזמן חושף את העניין ומפסיק את הפארסה. תקוותי שימצא את האמת פנימה ויפעל בהתאם. עד אז, אני חש בושה וכאב ששנינו כתבנו דוקטורט באותו מחלקה.