אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חמש זכויות לבני הגיל השלישי שחשוב להכיר

זו זכות להגיע לגיל מכובד ורב שנים, וזו חובה לממש את כל הזכויות הניתנות לבני הגיל השלישי. הכתבה תציג 5 זכויות כאלה

חמש זכויות לבני הגיל השלישי שחשוב להכיר
  צילום: pixabay.com

עמדו על הזכויות של יקירכם

כאשר מדובר על קרובי משפחתכם המבוגרים, מגיע גיל מסוים שהם הופכים לתלותיים, בין אם כתוצאה מבעיות רפואיות ובין אם בשל תפקוד המקשה עליהם להתנהל. הפתרונות בנושא הינם מגוונים, לרבות הסתייעות במטפלים בוגרי לימודי סיעוד שעוזרים לבני הגיל השלישי לתפקד בצורה המיטבית, או כל הקלה והטבה אחרת הכלולה בסל הזכויות  הספציפי לאוכלוסייה המבוגרת. בכל מקרה, כשמדובר על סיעוד או גמלה, לרוב אתם אלה שצריכים לוודא שקרוביכם מקבלים את המגיע להם. אילו הן הזכויות העיקריות?

1 – עזרה סיעודית

על פי חוקי המדינה אדם המגיע לגיל הפרישה שנמצא בוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי כסיעודי רשאי לקבל גמלה במידה ומתקיימים 3 מצבים מתוך 6 פרמטרים שקבע המוסד. מדובר על קשישים שמתקשים לעמוד או לקום, להתקלח לבד, לאכול ולשתות, להתלבש, קושי בהליכה, אי שליטה בסוגרים והסובלים מבעיות קוגניטיביות ותשישות נפשיות כמו אלצהיימר או דמנציה. במידה וניתנת זכאות המבוטח הקשיש יקבל גמלה חודשית על מנת לשלם למטפל סיעודי. ישנם גם ביטוחים סיעודיים של קופות החולים או ביטוחים פרטיים שמעניקים סיוע בהתאם לפוליסה.

2 – קצבת זקנה

כל אזרח ותיק במדינה המגיע לגיל הפרישה ועומד במבחן ההכנסה, כלומר אינו עובד, מקבל קצבת זקנה חודשית מהביטוח הלאומי למרות שיש לו פנסיה אשר אינה נחשבת להכנסה. מדובר על נשים מגיל 62 וגברים מגיל 67. יש למלא טופס תביעה לביטוח הלאומי כדי לקבל את הקצבה. מי שמקבל קצבת נכות כללית לא יצטרך לעבור מבחן הכנסה ויקבל באופן אוטומטי את הקצבה.

3 – קשישים ניצולי שואה

גם לקשישים ניצולי שואה יש זכויות לקבלת קצבה מהביטוח הלאומי או משרד האוצר. יוצאי מחנות וגטאות שאינם זכאים לקצבת נכים בשל רדיפות הנאצים ממשרד האוצר יקבלו סיוע מהביטוח הלאומי. בנוסף, יהיו זכאים להטבות אחרות.

4 – סיוע בדיור

ניתן לקבל סיוע למגורים בשכר דירה, מימון בית אבות, הנחות במיסי עירייה כמו ארנונה ועזרה בשיפוץ הבית. על מנת לבדוק את הזכויות לגבי דיור יש לפנות לעמותת הדיור המוגן או לארגונים המעניקים סיוע לקשישים כמו ג'וינט ועוד.

5 – סיוע של קופות החולים

קופות החולים מעניקות סיוע רפואי בבית למבוטחים שאינם מסוגלים להגיע לקופות החולים. הסיוע כולל ביקור רופא, בדיקות דם, פיזיותרפיה וכד'. בנוסף, ניתן שיקום רפואי לקשישים עם בעיות תפקודיות וייעוץ גריאטרי כולל הערכת המטופל. מעל גיל 72 המטופלים יקבלו אף סיוע ברכישת תרופות. במידה ומדובר על חולים סיעודיים, מקבלי הבטחת הכנסה או ניצולי שואה הם יקבלו פטורים או הנחות על רכישת תרופות עוד לפני גיל 72. במידה והקשישים זקוקים למכשירי ניידות הם יקבלו שירות זה מלשכת הבריאות המחוזית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
קיצבה מהאוצר ליוצאי מחנות וגטאות מוכרים
ארגון נפגעי הנאצים | 02-05-2021 20:50
כל אדם שהיה במחנה או גטו מוכר יכול לקבל קיצבה חודשית מהאוצר.