אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה המשמעות של ועדת חקירה ממלכתית?

החוק בישראל מאפשר הקמה של ועדת חקירה ממלכתית על מנת לחקור אירועים שעל סדר היום הציבורי. מי מחליט על הקמתה ועל ההרכב שלה והאם יש לה "שיניים"?

מה המשמעות של ועדת חקירה ממלכתית?
  צילום: דוד כהן/פלאש 90

על רקע האסון בהר מירון, מתגברות הקריאות להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבחינת האירועים שגרמו למותם של 45 בני אדם, באסון האזרחי הכבד ביותר בתולדות המדינה.

על פי חוק, ועדת חקירה ממלכתית מוקמת לפי החלטת של ממשלת ישראל או בהחלטה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, בעקבות דיון בדוח של מבקר המדינה.

לאחר ההחלטה על ההקמה, הסמכות על הרכב הוועדה היא בידי הנשיא של בית המשפט העליון.

אבתר חיות (צילום: אורן בן חקון/פלאש 90)

למעשה, ועדת חקירה ממלכתית פועלת כמעין "בית משפט", ובשל כך יהיו בה לפחות שלושה חברים, או מספר אי-זוגי גדול יותר של חברים (כדי שתמיד ייווצר רוב במקרה של חילוקי דעות). יו"ר הוועדה הוא שופט של בית המשפט העליון או שופט של בית משפט מחוזי או שופט כאמור שיצא לגמלאות או שפרש.

מכוח הוועדה לזמן עדים ואף לכפות עליהם להשיב לשאלותיה. היא רשאית לכפות על רשויות המדינה ועל אזרחים למסור לה חומר שעשוי לסייע לה בחקירה, גם חומר חסוי.

כאשר הוועדה מסיימת את דיוניה עליה להגיש דוח הכולל ממצאים והמלצות, והיא רשאית לפרסם עוד קודם לכן דוח ביניים על תוצאות חקירתה. דוח הוועדה מפורסם לאחר הגשתו לממשלה, אך ניתן לקבוע שהדוח או חלקים ממנו יישמרו בסוד "למניעת פגיעה של ממש בביטחון המדינה, על יחסי החוץ של המדינה, על עניין כלכלי חיוני של המדינה על שלומו או פרטיותו של אדם, או על דרכי הפעולה החסויות של רשות או גוף שיש להם סמכות חקירה על פי דין".

על-פי פסק דין של בג"ץ, הממשלה חייבת לדון בהמלצות ועדת החקירה הממלכתית בצורה מעמיקה וממצה, אולם אין היא חייבת לקבל את ההמלצות.

למעשה, הממשלה לא חייבת לקבל או ליישם את ההמלצות הוועדה, כאשר ללחץ הציבורי בעקבות פרסום הדו"ח יש משקל גדול.

עוד באותו נושא

האסון במירון: כך נראו רגעי האימה, דקה אחר דקה. צפו


45

מה קורה כאשר הממשלה לא רוצה?

מכיוון שפעמים רבות הממשלה לא מעוניינת בוועדת חקירה עם כוח אמיתי, היא מקימה "ועדת בדיקה ממשלתית" בראשות שופט בדימוס. ועדה כזו מוקמת ע"י החלטת שר וסמכותה מוגבלת יותר.

אחת הוועדות המוכרות ביותר, היא ועדת וינוגרד, לחקר מלחמת לבנון השנייה. אז ראש הממשלה אולמרט סירב להישמע ללחץ הציבורי להקמת ועדת חקירה ממלכתית, ובמקומה ייסד ועדת בדיקה ממשלתית.

חשוב לציין כי אין אפשרות להשתמש לאחר מכן בחומר הנאסף כראיה במשפט פלילי. המטרת בהגבלה הזו היא למקד את עבודתן של ועדות חקירה בהיבטים הציבוריים ולאו דווקא הפליליים של האירועים הנחקרים, וכדי להסיר חשש מחברי ממשלה שמחליטים על הקמת הוועדה, או מאזרחים המעידים בפניה, כי הם עלולים לעמוד לדין פלילי בעקבות החקירה.

רה"מ נתניהו במירון (וידאו: עומר מירון/ לע"מ, סאונד: ניר שרף/ לע"מ)

18 ועדות, האחרונה לפני 13 שנים

מאז שנחקק חוק "ועדות חקירה ממלכתיות" בשנת 1968, הוקמו 14 ועדות חקירה ממלכתיות, ועוד 4 ועדות הוקמו על-פי חוק מבקר המדינה.

הראשונה הייתה בשנת 1969 – "ועדת זוסמן" שבדקה את אירוע הדליקה במסגד אל-אקצא אך המפורסמות ביותר היו ועדת אגרנט בשנת 1973 (חקירה על אירועי מלחמת יום כיפור), ועדת כהן בשנת 1983 (אירועי סברה ושתילה במלחמת לבנון), ועדת שמגר בשנת 1995 (רצח רה"מ רבין) וכן ועדת אור בשנת 2000 (אירועי מהומות אוקטובר 2000).

הוועדה האחרונה מונתה בשנת 2008 – ועדת מצא, שחקרה את אופן טיפולן של הרשויות המוסמכות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
לא רק שביבי קובע את הוועדה, הוא קובע ........
ישראלי | 02-05-2021 11:48
באופן אישי כל מי שיהיה חבר בוועדה, ומוודא מראש שהוא יצא נקי
2
מה ההבדל בין ניתוק מהחיאה בתקופת הקורונה לזה?
חנה | 02-05-2021 12:15
כמו שלא עשו כלום בביהח איכילוב ,מה ההבדל בין ניתוק ממכשירי ההחייאה בתקופת הקורונה לזה? החליקו במדרגות אחד על השני, אף אחד לא רצה את זה
הבדל גדול....
בושה | 02-05-2021 13:30
הבדל גדול. במירון כבר שנים מתריעים שיש סכנה גדולה בצפיפות של ההמון. שהתשתיות במקום לא מתאימות לכל כך הרבה אנשים ומסכנות אותם. דרעי, ביבי והמינויים שלהם התעלמו מהאזהרות ולקחו את הסיכון עבור רווח פוליטי.
/ יש הבדל...
אני 2 | 02-05-2021 13:01
/ יש הבדל מהותי בין אירוע פרטי שקורה במשפחה. ( גם אצל אבי הייתה רשלנות שגרמה למותו 1995),ובין אירוע כללי- ציבורי. יש אחריות למדינה כלפי אזרחיה ודמם אינו הפקר. כמו כן, חייבים לשים סוף לדרכי ניהול רשלניות שעולות בחיי אדם- להוקיע אחראים ואף להעניש: למען הצדק שיראה וישמע; ולמען יראו ויראו. גם במשפט העברי לא הקלו ראש ב שור מועד בקניין אישי שלא נחסם. על אחת כמה וכמה כשזו מדינה ועומדים בראשה שרים.
3
העסקנים החרדים אשמים, לא ביבי ולא המשטרה
ישי | 02-05-2021 12:16
בתור תושב האזור כבר עשרות שנים, מי שלא נתן לבצע שיפוצים נרחבים בהר אלו העסקנים החרדים שאף איימו על פוליטקאים וקציני משטרה, שנים על שנים שאתה חייב לשתוק אחרת יחסלו אותך בעתיד הן במינוי והן מהכנסת. אלו מתנהגים כמו מאפייה לא מכירים במדינה, והכל במסגרת של צדיקים יראי שמים, רק אין יראת אלוהים והרגוני.. והעיקר על דבר אשתי.. שלא תהיה אשה לא צנועה.. אך חמירא סכנתא מאיסורא זה גורנישט.. כדי רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק.. אין הכונה למאות אלפים שידחרקו וימצאו מותם טהורים וזכים בציון הקדוש. רבי שמעון בר יוחאי צדיק יסוד עולם יהיה מליץ יושר בעדנו, והצדק יצא לאור והאשמים יסולקו, ואנו נוכל לומר ידנו לא שפכו את הדם הזה
4
הוועדה תחליט את מה שלפיד ניסה ב 2013
אזרח | 02-05-2021 12:47
בשנת 2013 לפיד רצה להלאים את ההר מהחסידויות, להרוס את כל הצריפים, הקונטיינרים, הבסטות במקום. ליישר את השטח, לבנות דרכי גישה ומילוט ולהקים מקווה ואמפי מסודרים. כן... לפיד האנטי דתי רצה לעשות חסד עם המתפללים במקום. כמובן שראשי הציבור החראדי שגוזרים קופונים התנגדו. לכך. זה מה שוועדה תחליט על אפם ועל חמתם של החסידים ובעלי בריתם הביביסטים.
נכון. לפיד ניסה למנוע אסונות במירון כבר ב2013
אביהו | 02-05-2021 13:21
לפיד טוב יותר מביבי לחרדים כי הוא אומר את האמת בפנים. ביבי ומנהיגי החרדים לא אומרים להם את האמת ומסכנים אותם בשביל רווח פוליטי. היה צריך להגביל את מספר המשתתפים על מנת למנוע את האסון - אבל ההצגה של אלו שמעמידים פנים שאיכפת להם מהחרדים היתה להראות שהם דואגים לאי-הגבלת מספר המשתתפים מה שהוביל לאסון.
5
ביבי מפחד מועדת...
רונן | 02-05-2021 12:56
ביבי מפחד מועדת חקירה ממלכתית כל האמת תצא לאור ואז כולם יראו את כל השחיטות
6
משבר מנהיגות קשה ומתמשך במדינה
אביעד | 02-05-2021 13:17
יש משבר מנהיגות קשה מאוד ומתמשך במדינה. מי שתמך באי-הגבלה על מספר המשתתפים ידע שזה מציב אותם בסיכון גבוה אבל משיקולים פוליטים ולא עניינים זה אושר. ועכשיו אף אחד בדרגים המינסטרלים לא לוקח אחריות ומחפשים את השג
7
דרעי נלחם כארי...
נתנאל | 02-05-2021 13:27
דרעי נלחם כארי שכמה שרוצים יכנסו - רצה להיות גיבור ולקבל רווח פוליטי. עכשיו שיואיל ויקח אחריות על דחיסת ההמון המסכן במקום שלא יכול היה להכיל כל כך הרבה אנשים.
דרעי ערק, נעלם, נפקד, השתמט...
דניאל | 02-05-2021 22:49
בוכה לבד על בצל
8
מעניין מה השתנה...
רון | 02-05-2021 13:42
מעניין מה השתנה שאנחנו 13 שנה בלי ועדת חקירה? האם המצב בארץ דבש? אין כשלים? אין הזנחות? אין הפקרות? או שאולי זה קשור לעובדה שראש הממשלה האהוב שלנו עלה לשלטון לפני 12 שנה והוא לא מאמין בחקירות ובדיקות?
9
הבג"ץ לא יכול לקבוע את הרכב הוועדה.
ידידיה שילה | 02-05-2021 14:56
הבגץ שעצר את הלאמת האתר לא יכול לחקור מחדלים של אחרים, שהוא האחראי הגדול ביותר למחדל. הממשלה צריכה למצוא אנשי ציבור שאינם קשורים לשום מערכת, כדי שהם יחקרו. אני ממליץ על יעקב עמידרור שירכיב את הוועדה ויעמוד בראשה.
10
שאלה שגם שמעניינת אותי...
דניאל | 02-05-2021 22:52
האם הועדה תחקור את ההתרסה השיטתית ואי הציות לחוקי המדינה מצד האוכלוסייה החרדית בהוראת מנהיגיה?