אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ל"ג בעומר: איפה מותר להדליק השנה מדורה

לאור מזג האוויר החם שצפוי הערב, רשות כבאות והצלה פרסמו את הכללים להדליק מדורות: רק באזורים מוגדרים ולפי נהלים מחמירים. גם החגיגות במירון יתנהלו תחת הגבלות מיוחדות

ל"ג בעומר: איפה מותר להדליק השנה מדורה
  צילום: שאטרסטוק

למרות ששבוע שעבר נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, חתם על צו המגביל את הדלקת המדורות ל"ג בעומר, עדיין ניתן לקיים להדליק מדורות התנאים מסוימים שהותרו.

לפי הכללים תותר הדלקת מדורות רק במקומות הבאים:

ראשית לתושבי הנגב, המתגוררים מדרום לקו הגיאוגרפי של כביש 25 (כביש נחל עוז- צומת הערבה), יש אישור להדליק מדורה כרגיל, תוך ההקפדה על בטיחות באש.

בכל שאר רחבי הארץ, כעקרון אין להבעיר מדורות אלא רק באזורים שקבעה כל רשות מקומית בתחום השיפוט שלה ואפשר להתעדכן במוקדים העירוניים או אתרי האינטרנט שלהם לבירור מיקום המתחמים.

נהלי הרשות לכבאות והצלה קובעי כי הדלקת המדורות באזורים המותרים תיעשה רק לפי הכללים הבאים:

(1) מדורה המצויה בתוך גומה באדמה, אך בכל מקרה לא בשטח יער וחורש גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. (2) המרחק בין מדורה ליער – יעלה על 300 מטר. (3) לא תודלק מדורה בכל שטח יער וחורש גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. (4) המרחק בין מדורה למתקני גז ודלק – יעלה על 40 מטרים. (5) המרחק בין מדורה לקווי חשמל וטלפון – יעלה על 20 מטרים. (6) המרחק בין מדורה למבנה – יעלה על 50 מטרים. (7) המרחק בין מדורה למדורה אחרת יעלה על 5 מטרים. (8) גודל בסיס מדורה לא יעלה על 3 מטרים. גובה מערום חומרי הבעירה המשמשים למדורה לא יעלה על 1.5 מטרים מגובה הקרקע.

ומה לגבי הדלקות מנגלים? בכבאות והצלה מבהירים שאין שום מניעה להדליק אש במתקן אש מיוחד להכנת אוכל (מנגל פחמים או גז, לדוגמא).

עוד באותו נושא

נערכים בכוחות גדולים; כחצי מיליון איש בהילולה במירון


4

כל אחד יכול להגיע לחגיגות במירון? לפי החלטת הממשלה, אין הגבלה על הגעה מירון אך בהתאם להנחיות משרד הבריאות בנוגע לקורונה, תוגבל כמות האנשים במתחם ההדלקות עצמו ל- 10,000 איש, לשם יכולים להיכנס רק בעלי "תו ירוק". ברחבי ההר יחולו מגבלות ההתקהלות הקיימות: 20 איש בתוך חלל סגור ו-100 איש באזור פתוח ולצורך מניעת התקהלות, תתאפשר כניסה למבנה ללא שהייה – החוגגים יוכלו לעבור לידו ולהמשיך וסדרנים צפויים לפקח על ויסות ההמונים.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, אמר בשבוע שעבר לגבי נהלי ל"ג בעומר: "מטרת הצו לצמצם פגיעה בחיי אדם וברכוש מתוך הבנת כובד האחריות, והסכנות הכרוכות בהדלקת אש בשטחים פתוחים ובמרחב האורבני. אני קורא לציבור לגלות אחריות ולציין את החג בהתאם להנחיות בטיחות מצילות חיים שקבענו. האקלים בישראל מחייב העלאת המודעות הציבורית לסכנות הכרוכות בהבערת אש והתנהגות אחראית בטבע.".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו