אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב חיים נבון: ביהדות, כהן שווה יותר מישראל?

התורה אינה מחלקת זכויות, היא מקצה תפקידים. ובהקשר הזה יש תפקיד אחר, תפקיד של הנהגה, לתלמידי חכמים, כמו התפקיד של השירות במקדש שהוקצה לכוהנים. ועם זאת לפני האלוהים, תמיד כולנו שווים

הרב חיים נבון: ביהדות, כהן שווה יותר מישראל?
  הרב חיים נבון (מכון ידעיה)

האם ביהדות, כהן שווה יותר מישראל?

על פי הפרשה, לכוהנים יש מעמד נבדל ומורם מעם, האם זה אומר שהיהדות אינה מאמינה בשוויון? מכון ידעיה והאתר לדעת להאמין בסרטון של הרב חיים נבון:

האם תורת ישראל מאמינה בשוויון? היא ודאי מאמינה שכל בני האדם שווים לנוכח פני האלוהים, "ולא ניכר שוע לפני דל כי מעשה ידיו כולם", כך מלמד אותנו איוב. התורה ודאי מאמינה גם בשוויון לפני החוק, "לא תשא פני דל ולא תהדר פני גדול, בצדק תשפוט עמיתך". כולם שווים לפני האלוהים. האם מתרגמים את זה גם לשוויון חברתי מוחלט?

אנחנו יודעים שביהדות יש מעמד של כוהנים, מעמד מורם מעם עם תפקידים אחרים. אבל חז"ל לימדו אותנו: ממזר תלמיד חכם קודם לכוהן גדול עם הארץ. כלומר, הייחוס המולד של הכוהנים אינו מקנה להם עדיפות מטאפיזית ללא קשר למעשיהם: עדיף ממזר שהוא תלמיד חכם. סבתי זיכרונה לברכה הייתה אומרת שמשפחות עם ייחוס הן כמו גזר: כל החלקים הטובים כבר נמצאים מתחת לאדמה.

לכל אחד תפקיד שונה

צריך לזכור שגם מעמד של תלמידי חכמים, הוא מעמד שיש לו עדיפות חברתית. תלמידי החכמים הם אמנם לא כוהנים שנולדו כאלה, ואת העדיפות החברתית שלהם הם רוכשים באמצעות לימוד התורה שהם משקיעים בו. חז"ל חכמי יבנה לימדו אותנו: "אני בריה וחברי בריה, אני מלאכתי בעיר והוא מלאכתו בשדה, כשם שאני לא מתגדר במלאכתו כך הוא לא מתגדר במלאכתי. ושמא תאמר אני מרבה ללמוד תורה והוא ממעיט – אחד המרבה ואחד הממעיט, ובלבד שמכוון את לבו לשמים". כלומר, אפילו תלמידי החכמים שיש להם תפקיד אחר, התפקיד הזה אינו אומר שהם נעלים מאחרים אלא שהוקצה להם תפקיד אחר.

קורח טען לשוויון חברתי מוחלט: "כי כל העדה כולם קדושים ומדוע תתנשאו". חז"ל שמים בפיו של קורח את הטענה: האם ספר (בית) שמלא ספרי תורה צריך מזוזה? האם עם ישראל שכולם קדושים צריכים איזושהי הנהגה? והתשובה היא כן. בית שמלא ספרי תורה, צריך מזוזה. התורה אינה מחלקת זכויות, היא מקצה תפקידים. ובהקשר הזה יש תפקיד אחר, תפקיד של הנהגה, לתלמידי חכמים, כמו התפקיד של השירות במקדש שהוקצה לכוהנים. ועם זאת לפני האלוהים, תמיד כולנו שווים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כתבת בטוב טעם.אשריך.קראתי...
אשגרה | 29-04-2021 0:29
כתבת בטוב טעם.אשריך.קראתי את זה בשקיקה והתענגתי ממש.
2
תגובה על "גדול בתורה" מושג מבטל שויון
משה אהרון | 29-04-2021 13:19
ולעיתים מבטל או פוגע בבני אדם . תגובה זו לא נמצאה ראויה לפירסום כאן
3
שוויון? הצחקתם. הדת היהודית בנויה על אפליה
המורה להיסטוריה | 01-05-2021 8:39
נשים - מוקצות וטמאות. חילונים - בכלל נחשבים נחותים. רפורמים - אויבים בעיני הרבנים. אשכנזים - יותר מספרדים. רבנים - מורמים מעם. ראשי חסידות - חצי אלוהים בעיני החסידים שלהם. גדולים בתורה - מושג מגוחך שהומצא על ידי הכת השלטת הרבנית. בדיוק כמו שבימי הביניים האצילים נחשבו חשובים ונעלים יותר על האיכרים. הדת היהודית מלאה בהיררכיות ואפלייה, ועצם התואר רב מוכיח זאת. אתם מטפחים חברה מעמדית, כמו הקאסטות בהודו. יש לכם אפילו קאסטת הטמאות שאין לגעת בהן. שוויון - הצחקתם.