אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנשיאה חיות לעו"ד נתניהו: "חוות דעת היועץ- מחייבת"

בדיון בבג"צ על מינויו של אופיר אקוניס לשר המשפטים, מינוי שנפסל על ידי היועמ"ש מנדלבליט, אמרה נשיאת בית המשפט: "חוות דעת היועץ מחייבת - כל עוד בית המשפט לא קבע אחרת"

הנשיאה חיות לעו"ד נתניהו: "חוות דעת היועץ- מחייבת"
  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

בדיון המתקיים כעת בבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ על סוגיית אי מינוי שר משפטים, אמרה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי חוות דעת היועץ מחייבת וכי יש לשמור על רציפות שלטונית.

עוד באותו נושא

מנדלבליט לבג"צ: להוציא צו למינוי שר משפטים


4

עורך דינו של נתניהו, פטר טען בדיון כי ״לא ברור מה מעמדו המשפטי של ההסכם הקואליציוני״. הוא אמר כי הוא חולק על עמדת היועמ"ש בשם ראש הרשות המבצעת. "לא נקבע מנגנון לממשלה פריטטית, כנדרש בחוק. הממשלה החליטה לקבל את תקנון הממשלה הקודמת, כאשר רק בעניין הבאת נושאים לסדר היום נקבע הסדר פריטטי".

נשיאת ביהמ״ש העליון אסתר חיות נזפה בו: ״חוות דעת היועץ מחייבת – כל עוד בית המשפט לא קבע אחרת״. השופט פוגלמן הוסיף כי: ״הוראה בחוק יסוד היא לא פוליטית, היא חוקתית ויש לה אחריות בפני עצמה״.

השופטים פוגלמן והנדל השיבו: ״מעמדו מעוגן בחוק יסוד, אפשר פשוט להסתכל בחוק״.

נציגו של נתניהו אמר כי ״צריך לתת למגרש הפוליטי להתגלגל״. אך השופט פוגלמן אמר: ״יש פה סוגיה משטרית-חוקית. אנחנו לא נכנסים לשדה הפוליטי בשום צורה אלא מדברים על כיבוד החוק״. הנשיאה חיות: ״יש צורך לשמור על רציפות שלטונית חיונית, אי אפשר להמשיך בריק שלטוני כזה״.

מנדלבליט לבג"צ: להוציא צו למינוי שר משפטים

מוקם יותר, לאחר הקרב בישיבת הממשלה במהלכה היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, פסל את מועמדותו של אופיר אקוניס לתפקיד שר המשפטים, ההכרעה עוברת לבג"צ.

הדיון בעניין החל לפני שעה קלה, היועמ"ש מנדלבליט פנה לבג"צ ואמר כי "אי-מינוי שר משפטים באופן מיידי הוא בלתי סביר באופן קיצוני. בנוסף, לא ניתן פתרון מיידי לסוגיית ההשלכות הבריאותיות מרחיקות הלכת של פקיעת ההכרזה על קיום דיונים בבית המשפט בהשתתפות עצורים ואסירים בדרך של היוועדות חזותית, לנוכח עמדתם הברורה של גורמי הבריאות בדבר הסיכון הבריאותי החמור הטמון בהמשך המצב הקיים".

בשל הדברים הללו עמדת היועץ המשפטי לממשלה כפי שהוצגה לבג"צ אומר כי "התגבשה חובה משפטית למינוי שר משפטים לאלתר, ובהתאם לכך ולצו על-תנאי שהוצא ביום 22.4.21, אין מנוס ממתן צו מוחלט המורה לממשלת לאייש ללא דיחוי את תפקיד שר המשפטים בממשלה ה-35".

נתניהו לבג"צ: מבקש עוד 48 שעות

ראש הממשלה נתניהו הגיב ואמר כי "בהתאם להחלטת בג״צ כינסתי היום את ישיבת הממשלה כדי לדון בבחירת שר משפטים. לפני הישיבה סיכמתי עם בני גנץ שנבקש 48 שעות כדי לנסות ולהגיע למועמד מוסכם. בני חזר בו במהלך הישיבה. אחרי שהוא חזר בו עדיין ניסיתי להגיע לפשרה, כשזו לא הושגה הבאנו את הדברים להצבעה".

הוא פנה לבג"צ בבקשה לקבל עוד 48 שעות כדי לגבש מועמד מוסכם: "מועמד אחד אושר ומועמד אחד לא אושר. גם אחרי זה פניתי לבית המשפט שמתכנס עכשיו ואמרתי מבלי לגרוע מעמדתנו, שהבחירה הייתה כדת וכדין ושהמועמד שלנו זכה ברוב גדול. אני עדיין מבקש עוד 48 שעות כדי לנסות ולהגיע להסכמות בין הצדדים על מועמד מוסכם. אני מקווה מאוד שהבג״צ יענה לבקשתי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
איך את בנט ושקד הוא הצליח לפטר בממשלת מעבר?
חנה | 27-04-2021 19:56
לא ברור, איך את בנט ושקד הוא הצליח לפטר בממשלת מעבר?
ביגלל שלא...
בנימין | 28-04-2021 7:05
ביגלל שלא היתה ממשלה פריטטית,שחייבים הסכמה של שני השותפים לכל נושא,
''לבַּגּ''ץ אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁ
''לבַּגּ''ץ אַל תְּה | 27-04-2021 23:37
''לבַּגּ''ץ אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁעָה הַזֹּאת כְּרֶגַע תֹּאבֵד. וְכָל אוֹיְבֵי הַיָּמִין מְהֵרָה יִכָּרֵתוּ. וְהַזֵדִים מְהַשְּׂמֹאל מְהֵרָה תְעַקֵּר וּתְשַׁבֵּר וּתְמַגֵּר וְתַכְנִיעַ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ. בָּרוּךְ אַתָּה יְדֹוָד. שׁוֹבֵר בַּגּ''ץ האוֹיְבִים וּמַכְנִיעַ זֵדִים''
2
הציונות הדתית מגבה את המאפייה!!!
אמ | 27-04-2021 20:05
בנט, סער וחברי מפלגותיהם מהציונות הדתית - מקימים ממשלת שמאל לא רק עם השמאל האנטי ציוני ותומכי הטרור שהם הניגוד המוחלט של ציונות ויהדות, אלא גם עם גנץ הנחשב למתון בשמאל, הנלחם בשם השמאל כולו באש ובמים למען המאפייה ו נציגיה במערכת המשפט ושר המשפטים!! עד כדי כך, שגנץ היה מוכן בימים אלה להקריב את חייהם של אזרחי המדינה בהתנגדותו לקניית מיליוני חיסונים לעונה הבאה, כדי להביא למינוי שר משפטים מטעמה של המאפייה!! וכדי להשלים את ניסיון ההפיכה של המאפייה - עי הפללת נתניהו והפלת הימין, וניכוס סמכויות הממשלה והכנסת!!
''לבַּגּ''ץ אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁ
''לבַּגּ''ץ אַל תְּה | 27-04-2021 23:59
''לבַּגּ''ץ אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁעָה הַזֹּאת כְּרֶגַע תֹּאבֵד. וְכָל אוֹיְבֵי הַיָּמִין מְהֵרָה יִכָּרֵתוּ. וְהַזֵדִים מְהַשְּׂמֹאל מְהֵרָה תְעַקֵּר וּתְשַׁבֵּר וּתְמַגֵּר וְתַכְנִיעַ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ. בָּרוּךְ אַתָּה יְדֹוָד. שׁוֹבֵר בַּגּ''ץ האוֹיְבִים וּמַכְנִיעַ זֵדִים''
3
הבעיה של המדינה...
גרי | 27-04-2021 20:07
הבעיה של המדינה זה שלטון בגץ ובמקום להתאחד ל65ולעשות דברים טובים לעם ישראל השמאל הפריד ביננו
4
כנראה שצריך להיות...
דור | 27-04-2021 21:04
כנראה שצריך להיות על הספקטרום בשביל להאמין בחבר הדמיוני ולאהוב את כחול השיער.
שמאלן עלוב,מה...
קברן | 28-04-2021 7:04
שמאלן עלוב,מה רעבין השיכור שלך עשה?חוץ מלהביא ליותר מאלפיים הרוגים באינתיפדה,והוא עסוק בוויסקי שלו על דמם של הנירצחים בפיגועים באוטובוסים,בקניונים,וכמה נישארו נכים? אלמנות? יתומים? זה היה הדבר הכי גרוע למדינה הרעבין השיכור,אתה מוזמן להיות לידו בקרוב נסדר לך מקום קרוב,
5
בשביל מה יש בחירות אם בגץ מחליט על הכל
בשביל מה יש בחירות | 27-04-2021 21:14
בשביל מה יש בחירות אם בגץ מחליט על הכל
מי שצריכים...
רחלה בוכשטיין | 05-09-2021 7:48
מי שצריכים ללכת לאלקטרז אלו הפרקליטות ומנדלבליט המושחת ושופטי בגץ שנותנים מיטריה לכל הנפקרו
עוד מפגר...
תברואן | 28-04-2021 7:01
עוד מפגר שמאלני הומלס שנובר בפחי אשפה,מה יהיה? הפדופיל זרק אותך ללא המלצות? ואתה יכול רק לינבור בפחי הזבל בשביל מחיתך,מאחל לך שתחנק בקרוב מעצם שתיתקע לך בגרון,פחות אשפה מזהמת,
... כדי...
הבריחה מאלקטרז ... | 27-04-2021 22:01
... כדי למנוע מהמושחת להחליט על הכל ... ובעיקר מי יהיו פרקליט המדינה , והיועמש הבאים ... כי רק הם נותרו לו ככסא מפלט מהכלא ... ודרך אגב לפי זה מתנהלות כל השנתיים האחרונות , לא האזרחים , לא המדינה , לא הקורונה , ולא הכלכלה מעניינים את נתניהו ... הוא ממוקד רק בנושא אחד : הבריחה מאלקטרז....
6
אין ענישה בהעדר...
איזון ובלם לעולם מושלם | 29-04-2021 16:45
אין ענישה בהעדר חקיקה. ואין סמכות בהעדר חוק. אין שום חוק שהגדיר סמכות יועמש מעבר לייעוץ גרידא בכובעו כיועץ משפטי לממשלה. כן יש חוק שמגדיר סמכותו בתור כובע התובע שהוא ראש בראשות המבצעת. ואם הדיוט שכמוני יכל ללמוד על זה ועוד בשיעורי אזרחות והערכים הנגישים ברשת לכל אחד?את. ראוי היה שנשיאת העליון תשמע על זה משהו . קצת ראוי. ופה בדיוק שורש הבעיה בשופטת. אין בלם ואין איזון. אין למי לפנות מתי שבבגץ עושים דין לעצמם . רק נותר לקוות . שזה לא יקרה מתי שתיק שלך יש זיקה אליו יידון שם. הרוב פה על הבנתי ודעתי