אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מאיר אחרת את הפסוקים: דרך הניגודים בפשט המקרא

בספר החדש: 'דרך הניגודים בפשט התנ"ך', המחבר מראה יכולת לייצר גישה שונה ומאתגרת שמעמידה את הפסוקים המוכרים באור חדש. המבנה הלשוני, הסמלי והדימויי הם בעצם פתח למסרים עבור האדם

מאיר אחרת את הפסוקים: דרך הניגודים בפשט המקרא
  תמונה באדיבות הוצאת ספרי ניב

יש משהו מדהים בעיסוק בתנ"ך שמאפשר לגלות כל פעם חידושים בטקסט. זה נובע בעיקר מהגיוון שממנו מורכב הסיפור המקראי, וכאן בספר יש דגש על זוגות של ניגודים.

בין היתר יש דמויות בעלות מאפיינים מנוגדים וכך גם הציוויים והסמלים. כשהתחלתי לקרוא את הספר "דרך הניגודים בפשט המקרא", הבנתי שהחידוש שלו הוא ביכולת לייצר גישה שונה ומאתגרת שמעמידה את הפסוקים המוכרים באור חדש, רענן ובלתי מוכר.

עוד באותו נושא

חומש מזווית אחרת: ספר ויקרא בתמונות

תיאור הספר כפי שהוא מופיע על גב הספר מבשר על "גישה מחַדשת לעיון בתנ"ך. לא הניגודים עצמם הם במרכז אלא ההתרחשות והמתח שביניהם. מתוך כך הניגודים שבתנ"ך הופכים למשקפים את החיים עצמם, ולכן נוצר שדה פורה לתובנות של ממש.

זה כבר לא סיפור מילולי, זה סרט על החיים. סיפור הניגודים נוטע תודעה של התפתחות, תודעה של תכלית. אחד הנושאים המרכזיים אליהם מגיע הספר הוא נושא המחלוקת. העיון הרענן בפסוקים נותן בידינו תובנות בנושא, המשפיע על סדר היום העולמי."

ובאמת, לאורך הספר ניתן למצוא הרבה דוגמאות מרתקות שמראות איך מעוצב הסיפור המקראי החל מבריאת העולם (כך למשל היווצרות האור והיבשה), דרך אירועי המבול (כפי שהוא משתקף בדימויים השונים של מלח, ענן, קשת, יונה, עורב ועוד), הציצית (כנף הבגד שמורה על תכלית האדם מן הפרט השולי ואל המטרה הגדולה), ליקוט המן במדבר, ספירת שבע השבתות מפסח ועד עצרת- חג השבועות, ועוד. לכל סמל יש תפקיד וכאשר מביטים על כך מלמעלה אנחנו מבינים את המשמעות המדהימה שהכתוב מבקש לחדש לנו.

מה שאהבתי בספר זאת היכולת לעסוק מצד אחד במחשבה מופשטת תוך ניתוח טקסטואלי עיוני אך מצד שני המטרה היא להגיע אל תובנות מעשיות כמו למשל בפרק על הזוגיות. יש כאן אמירה חשובה: המבנה הלשוני, הסמלי והדימויי הוא למעשה פתח למסרים עבור האדם.

האיסור על השבתת המלח בקרבנות הוא קריאה לעשייה רוחנית כל הזמן; איסוף המן מכוון אל התכוננות ליום השבת תוך ניגוד בין ימי המעשה אל יום השבת שבו שובתים; כנף הבגד שבו מוטל פתיל התכלת מסמל את הדרישה מהאדם להעלות את כל פרטי מעשיו אל הצורה הנעלית ביותר. הניגודים באמת יוצרים ביניהם תהליך של התפתחות.

אגב, הספר יצא לאור אחרי פרוייקט הדסטארט מוצלח שבו תמכו אנשים רבים. לשם ההוצאה שלו גייס המחבר מעל 30 אלף ₪ והאמת שזה בהחלט משמח לראות על ההתעניינות הגוברת בתנ"ך.

המחבר של הספר, מאיר חרמון, חיבר בעבר ספר נוסף שעוסק בסמלים בתנ"ך. מה שמגניב זה שהוא לא רק מרצה בתחום הזה של תנ"ך ומחשבת ישראל אלא הוא היה גם שותף בהקמת קיבוץ נאות סמדר בערבה, למד בהרווארד, היה שליח של הסוכנות היהודית בניו זילנד ועוסק גם בנגרות.

"דרך הניגודים בפשט המקרא", מאיר חרמון, הוצאת ספרי ניב, תשפ"א, 2021

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מרענן, מתחדש, בלתי-מוכר, שונה, מאתגר
דתי לאומי | 28-04-2021 16:26
מה עם הנאמנות לחזל? מחילה אבל אתם נשמעים רפורמים
2
המחבר של הספר חי באוניברסיטה מלאה בכפירה
יהודי | 28-04-2021 16:27
תיזהרו שמא בדבריו נדבקה כפירה מהאונ' העברית(שאיננה עברית כי אם גרמנית פרוטסטנטית במהותה)
3
האם המחבר נאמן לחז"ל?
צ | 28-04-2021 21:26
הוא חוקר מהאוניברסיטה העברית, אז ייתכן שלא...