אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ למדינה: החליטו בעניין המסתננים מסודן

אחרי עשר שנים של "גרירת רגליים" שופטי בג"צ מורים למדינה להחליט האם לגרש את המסתננים מחבל דרפור או לתת להם אישור שהייה זמני בישראל

בג"צ למדינה: החליטו בעניין המסתננים מסודן
  הפגנת המסתננים ב2017 (Sebi Berens/פלאש90)

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, מורה היום למדינה להחליט בעניינם של מסתננים מאפריקה, שהגישו בקשת מקלט לפני ארבע שנים ויותר ועדיין לא קיבלו תשובה, חיובית או שלילית.

שלושת שופטי בג"צ, הנשיאה חיות; קרא ווילנר, פסקו פה אחד כי על המדינה לקבל החלטה בעניינם של מבקשי מקלט יוצאי חבל דרפור וסודן – בין אם באמצעות הכרעה בבקשות המקלט או באמצעות גיבוש פתרון אחר, לרבות מתווה שיאפשר את יציאתם של מבקשי המקלט מישראל.

עוד באותו נושא

הרוג ו-3 פצועים בקטטות בין מסתננים בדרום תל אביב


4

כבר קרוב לעשר שנים, המדינה מסרבת להחליט, – עקרונית או פרטנית – בבקשות המקלט שלהם. בית המשפט הוסיף וקבע בדעת רוב (של חיות וקרא נגד וילנר) כי ככל שלא יימצא פתרון עד יום 30.12.2021, יונפק כפתרון זמני ועד להכרעת שר הפנים, רישיון לישיבת ארעי למבקשי מקלט שהגישו את בקשתם לפני יוני 2017.

כמו בהרבה סוגיות, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי, גוררים רגליים ומסרבים להחליט, לאשר או לגרש את המסתננים שהגיעו מגבול סיני.

תחילה נמסר לבית המשפט כי מדיניות כוללת ביחס למבקשי המקלט תגובש רק לאחר שתתקבל הכרעת בית המשפט בעניין אחר שעמד בפניו. משניתן פסק דין באותו עניין, הוחלט להעניק מעמד מטעמים הומניטאריים ל-800 יוצאי דרפור בשלוש פעימות בין השנים 2018-2017, אך לא גובשה מדיניות כללית ביחס לכלל מבקשי המקלט.

בחודש אוקטובר 2018 הודיעה המדינה כי בכוונתה להכריע בבקשות המקלט בשים לב לנסיבות הפרטניות של כל מקרה ולשם כך אף החלה לקיים ראיונות למבקשי המקלט. עם זאת, לאחר קיום מאות ראיונות לא הוכרעה ולו בקשת מקלט אחת, ובחודש יולי 2019 החליט שר הפנים להקפיא לחלוטין את הטיפול בבקשות לנוכח התמורות הפנימיות המתרחשות בסודן, אשר לגישת שר הפנים אינן מאפשרות הכרעה בבקשות המקלט בעת הזו.

בית המשפט עמד על כך שרשות מינהלית נדרשת להפעיל את סמכויותיה במהירות הראויה וציין כי סקירת אופן הטיפול בבקשות המקלט מלמדת כי שר הפנים – שלו נתונה סמכות ההכרעה בבקשות המקלט – חרג ממתחם המהירות הראויה, באופן שיש בו משום שיהוי מנהלי. עיכוב זה גרם נזק משמעותי למבקשי המקלט הנתונים מזה שנים רבות בערפל ביחס לשאלת מעמדם. לפיכך, הורה בית המשפט כי עד סוף שנת 2021 על המדינה למצוא פתרון למבקשי המקלט יוצאי חבל דרפור וחבל הרי הנובה והנילוס הכחול, בין אם על ידי הכרעה בבקשות המקלט (בהתבסס על גיבוש קווים מנחים עקרוניים או באופן פרטני) ובין באמצעות גיבוש פתרון אחר, דוגמת הענקת מעמד מטעמים הומניטאריים או מתווה שיאפשר את יציאתם של מבקשי המקלט מישראל, לרבות חזרתם לסודן.

ב-2021 יקבלו 2,445 מסתננים אישור שהייה

הנשיאה חיות (בהסכמת השופט קרא) הוסיפה וקבעה כי ככל שלא יימצא פתרון עד יום 30.12.2021, יונפק, בכפוף להיעדרה של מניעה פלילית או ביטחונית, רישיון לישיבת ארעי למבקשי מקלט שהגישו את בקשתם לפני יוני 2017 (סה"כ 2,445 מבקשי מקלט). במענה לדעתה החולקת של השופטת וילנר, הדגישו שופטי הרוב כי מדובר בפתרון זמני, שמקנה זכויות בסיסיות לאותם מבקשי המקלט שלהם נגרם עינוי הדין הרב ביותר, וזאת עד שתתקבל החלטה בבקשותיהם. עוד הודגש כי מעמד זה ניתן לשלילה ככל שיוחלט לדחות את בקשתו של מבקש המקלט.

השופטת וילנר הסכימה עם שופטי הרוב כי לנוכח הפגיעה המתמשכת במבקשי המקלט יוצאי דרפור, אשר נובעת ממחדלה של המדינה לקבל החלטה בעניינם, הגיעה העת לקצוב למדינה זמן למציאת פתרון עבור מבקשי מקלט אלה. עם זאת, השופטת וילנר סברה כי אין מקום להוסיף ולהורות על סעד גורף של הענקת רישיון ישיבה ארעי ל-2,445 מבקשי המקלט ככל שלא יימצא פתרון למצוקתם עד סוף שנת 2021, משום שלגישתה כאשר סעד כאמור ניתן על-ידי בית המשפט, עליו להינתן באופן פרטני ורק לאחר בחינה של התאמת הנסיבות העובדתיות הקונקרטיות לקריטריונים הקבועים בחוק.

בחינה כאמור לא נעשתה, ואף לא התאפשרה, בנסיבות המקרה הנדון, בין היתר מאחר שהרוב המוחלט של מבקשי המקלט הנדונים כלל אינם נמנים עם העותרים בעתירות דנן. עוד צוין, כי הסעד הנוסף האמור מתבסס על האפשרות שלפיה המדינה לא תפעל בהתאם לפסק הדין, וזאת בניגוד לחזקת תקינות המנהל וההנחה כי רשויות השלטון מקיימות פסקי דין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
סרוגים אתם שקרנים....
ברק | 25-04-2021 15:51
סרוגים אתם שקרנים. בגץ אומר למדינה להחליט מה לעשות אחרי גרירת רגליים של שנים. אחת האפשרויות המוצעות היא בהחלט גרוש המסתננים המוסלמים השחורים לאפריקה.
2
המדינה לבגצ יש...
קול העם, | 25-04-2021 16:06
המדינה לבגצ יש לכם שבוע להחליט אים אתם עוזבים מרצון את מיגדל השן וכל מנעמי השררה,או שנשחרר את הנגיף לתקוף אתכם,עוכרי ישראל הייתם ונישארתם,אתם חושבים שהעם נתן לכם אתהחופש להחליט מה שפיט ומה לא,העם צריך להחליט האים הביסיון העליון ישאר או יוסר לצמיתות,ביזבוז של מאות מיליונים על כמה קשישים דימנטים וחסרי מוח,