אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'היהודי החדש': עד 'כאן' שידורי התעמולה

במשך ארבעים וחמש דקות של שכרון חושים, גורי מתרפק, מתמסר, מתמכר ומתעלף על ה'יהדות' הרפורמית. 'אין, אין, זה הדבר הבא, ואני אעשה הכול כדי שכולם ידעו מזה'

'היהודי החדש': עד 'כאן' שידורי התעמולה
  (צילומסך, מתוך היהודי החדש, כאן 11)

1. תלמיד חכם חשוב, לצורך העניין נקרא לו בשם הבדוי: יגאל, סיפר לי לפני לא הרבה זמן סיפור משעשע:

מזה שנים רבות שאחת לשבוע הוא נוסע לאזור הדרום, שם הוא מלמד מספר שעות תורה ויהדות במכינה קדם צבאית חילונית. בסך הכול, הוא העיד, הלך לו לא רע, החבר'ה היו קשובים, מתעניינים ואפילו מפרגנים.

לפני שלוש שנים, באחד מחודשי הקיץ הוא קיבל טלפון מראש המכינה, שכבר הפך להיות עבורו חבר קרוב. 'אני מתנצל', פתח ראש המכינה החילוני את דבריו, 'אבל השנה אני מעדיף שלא תגיע'. 'מה קרה', שאל אותו הרב יגאל, 'קיבלתם משובים לא טובים על השיעורים?', הוא התעניין. 'לא, זה לגמרי לא העניין', הודה ראש המכינה, 'פשוט החלטנו שאולי נכון יותר להפגיש את החבר'ה שלנו עם רבאיי רפורמי. בכל זאת, הם הרי חילונים'. הרב יגאל הצטער על הדבר, אבל הרבה לא היה לו מה לעשות.

עוד באותו נושא

"היהודי החדש": גורי אלפי מוכיח שהוא הכול מהכול


16

חלפו שבועיים מתחילת אותה שנת לימודים ועל קו הטלפון נמצא שוב אותו ראש מכינה, מגמגמם, נבוך ומתנצל. 'יש מצב שבכל זאת תגיע אלינו השנה', הוא שואל. הרב יגאל שמח מאוד על ההזמנה המחודשת ומיד הסכים, אבל רק תהה בקול מה פתאום השתנה. 'שמע איזה קטע', סיפר לו ראש המכינה החילוני, 'החבר'ה שלנו במכינה פשוט כיסחו את הרבאיי הרפורמי. אחרי שלושה שיעורים הם אמרו לו, שלהיות חילונים גם הם יודעים – ים בשבת, אוכל לא כשר וערבוב בין בנים לבנות. אבל כשיש להם שיעורי יהדות ותורה במכינה בא להם', כך הייתה לשונם, 'להיפגש עם יהדות באמת'.

2. נזכרתי בסיפור המשעשע הזה אחרי שצפיתי בפרק הראשון של 'היהודי החדש', סדרת הדוקו של גורי אלפי, שבאה "לחשוף בפנינו את יהדות ארה"ב על כל גווניה וצורותיה השונות" (לשון אחד מפרסומי היח"צ של הסדרה). הסדרה, למי שפספס, שייכת לז'אנר חדש של סדרות דוקו, שהשם היותר מתאים להם הוא 'שידורי תעמולה'.

הפרק כולו, מתחילתו ועד סופו, נראה כמו ניסיון של 'חינוך מחדש' הכולל הכשרת הלבבות והמוחות להרגיש ולחשוב טוב על נשים עם כיפה וטלית (זו התמונה שחזרה על עצמה הכי הרבה פעמים), להכיר לנו כמה הרפורמים הם נחמדים וחביבים ולמסמס את כל הסיבות בגללן אנו חשים כלפיהם ניכור כל כך עמוק.

במשך ארבעים וחמש דקות של שכרון חושים, גורי מתרפק, מתמסר, מתמכר ומתעלף על ה'יהדות' הרפורמית. 'אין, אין, זה הדבר הבא, ואני אעשה הכול כדי שכולם ידעו מזה'.

מה לרפורמים ולדברי חז"ל?

3. במהלך הפרק הראשון גורי חווה מספר הארות ומתוך ליבו מתפרצות להן מספר תובנות רגשיות ומעמיקות – "אולי אנחנו החילונים בכלל רפורמים", הוא תוהה בקול במהלך פגישה אישית וחמה עם ה'רְבַּה' הקוריאנית, אשר מנהיגה את הקהילה הרפורמית הגדולה ביותר בניו יורק. היא מצידה מאירה לו פנים, מחזקת אותו במסע ההתפכחות שלו ולא יכולה שלא להסכים אתו שבעצם כל החילונים בארץ הם רפורמים, אלא שבינתיים הממסד הרבני מסתיר זאת מהם.

4. בשיאו של הפרק הראשון גורי נפגש עם לא פחות ולא יותר – 'מוהלת'. חס ושלום, שבטעות לא תבינו לא נכון, היא לא מחדשת כלום, היא בעצם רק מחזירה עטרה ליושנה, שהרי מי הייתה המוהלת באחת מבריתות המילה היחידות המוזכרות בחומש? זכרתם נכון, ציפורה אשתו של משה. גורי אלפי, מקשיב בקשב רב, ומלא בושה על כך שהוא – החילוני האורתודוכסי הארצישראלי המצוי, יודע פחות ממנה, האישה המיוחדת עם הכיפה הצבעונית לראשה. אם הפגישה הייתה מתארכת לעוד מספר רגעים, הוא אפילו היה מתנצל לפניה על כך שהוא לא זכה להיות נימול על ידי אישה כמו שכתוב בתורה, ורק סתם כך על ידי איש.

דרך אגב, מהיכן למדה אותה 'מוהלת' את כל הסיפור על ברית המילה שציפורה אשת משה ערכה, הרי בפסוקים הכול כתוב בצורה כל כך תמציתית וכל כך לא מובנת? אה כן, רש"י הוא מי שמלמד אותנו מה בדיוק קרה שם. רגע, אבל מהיכן רש"י ידע זאת? אה כן, הוא למד זאת ממסכת נדרים אשר בתלמוד הבבלי. ואני רק שאלה: מה לרפורמים ולדברי חז"ל?

5. שטחיוּת וחיצוניוּת, אלה הן ההגדרות העיקריות בהן זוכה תפיסת העולם של ה'יהדות' הרפורמית, גם אחרי צפייה בפרק הראשון של סדרת הדוקו-תעמולה החדשה. זה התחיל ב'רְבַּה' הקוריאנית, שאיננה מצליחה להבין מדוע היא ממשיכה להיחשב כגויה על אף שהיא מזדהה עם היהדות, זה המשיך עם מפיק הסרטים היהודי, שבמשפט אחד הפגין את יחסם המלגלג והטקסי של הרפורמים לתורה ("ברור שהיום אין בעיה לאכול חזיר, כשהכול כבר כל כך נקי…"), ונגמר במחשבה שהכול מתחיל ונגמר בבחירה החופשית של כל אדם כיצד לחיות, והקב"ה… מי הוא בכלל שיתערב.

אותה תפיסה שטחית וחיצונית של היהדות, התורה והעולם בכלל, גורמת שאפילו החילונים, אלו שעוד היה מקום לומר שימצאו ב'יהדות' הרפורמית בית חם, מתרחקים ממנה ובדרך כלל נותנים לה יחס מלגלג ולא רציני. יחס בסגנון של, 'אחי, אם כבר להיות כופר, אז רק באלוקים של האורתודוקסים'.

(צילומסך, מתוך היהודי החדש, כאן 11)

6. "היהדות היא עניין של בחירה", זו המנטרה הנשמעת פעם אחר פעם מפיהן של הדמויות הרפורמיות בסדרה; "אין לך שום בחירה, אתה יהודי וככה זה", זהו משפט המחץ של השופטת החרדית הראשונה בארה"ב, שהתראיינה גם היא לסדרה.

אז אומנם הבמאי בחר להבליט את השוני הזה, כדי לשים לנו מול העיניים את הפער האדיר בין ה'יהדות' הרפורמית המשכילה, הבוחרת והנאורה, לבין היהדות האורתודוכסית, שחיה חיים פרימיטיביים של הכרח וחוסר ברירה, אלא שבלי כוונה ובלי תשומת לב, הוא באמת עלה על נקודה עיקרית וחשובה –

הבחירה החופשית, על אף יחסי הציבור הטובים שיש לה, שייכת לצד חיצוני יותר של חיינו ודווקא הדברים המוכרחים והבלתי בחיריים, הם המהותיים והעיקריים. לא בחרנו להיות בני אדם ולא בעלי חיים, לא בחרנו להיות איש ולא אישה, לא בחרנו בכישרונות שיש לנו, ובכל זאת כל אלו הינם הדברים המשמעותיים והעיקריים ביותר בחיינו. ה'יהדות' הרפורמית מבליטה את צד הבחירה, כיוון שממילא הכול 'בלוף' מומצא ואנושי, ובתורה בולט צד ההכרח כיוון שבאמת הכול מתחיל ממנו הוא ולא ממנוּ אנחנו.

(צילומסך, מתוך היהודי החדש, כאן 11)

7. טרם ראיתי את כל הפרקים של 'היהודי החדש', אבל בליבי מקנן החשש שישנם כמה נושאים בהם הסדרה לא עתידה לעסוק.

אז גורי, אם אתה שומע, הנה עצתי לפרק סיום: חפש מקורות מידע אמינים וערוך מחקר קצר וענייני על עתידם של הרפורמים בעולם כולו ובאמריקה בפרט. הנתונים שתגלה אולי יעמעמו במשהו את הזוהר והיופי בו ניסית לצייר את התנועה העצובה הזו.

ה'יהדות' הרפורמית, על אף, וכנראה בגלל, הקרקס שהיא עושה מהתורה, על אף שהיא למעשה לא דורשת מחבריה להקשות על עצמם ולהתחייב בקיום מצוות, על אף ששעריה פתוחים לכולם – יהודים אמיתיים, חצאי יהודים, גויים גמורים ואפילו בעלי חיים – הולכת ומאבדת כל שנה אחוזים ניכרים מחבריה. בתי הכנסת שלה, שהיו מבנים מפוארים בקנה מידה בינלאומי, הופכים להיות מוזיאונים, מושכרים כאולמות תצוגה וננטשים בכל רחבי אמריקה והדור הצעיר מצביע ברגליו.

השבר אותו חשת אל מול הבורות שלך בכל מה שנוגע ליהדות, לא יפתר על ידי הניסיון לאמץ את המודל הרפורמי לתוככי החברה החילונית במדינת ישראל. את הצימאון שלך ושל רבים כמותך, צימאון להכיר את היהדות לעומק, היכרות של הזדהות ושייכות, היכרות של גילוי העולם הפנימי החבוי בכל יהודי, תוכל להרוות בלימוד תורה, תורה אמיתית, תורת ה', הבוחר בעמו ישראל באהבה.

דוד וכטל הוא תושב נוה העוסק בחינוך

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
רפורמה חוזרת על מסלול היווצרות הנצרות.רק
היסטוריון | 22-04-2021 14:35
באופן הרבה פחות מוצלח וחזק
נכון
דוד | 23-04-2021 11:14
של הנצרות הפרוטסטנטית.
2
ה"סיפור משעשע" שלך הוא שקר כמו כל דבריך
יהודי אמיתי | 22-04-2021 14:41
גורי הוא אדם חופשי שלא מאמין במה שאתה מאמין, הוא הלך לשמוע איך נוהגים אחרים ומצא חן בעינייו. הוא לא שואל אותך ולא זקוק לעצות ממך.
כאן לא צריכה מימון זר להפצת מסרי שמאל וכפירה
אני | 22-04-2021 14:55
אנחנו מממנים אותם. איזה כיף!
3
דוקא היה ייצוג...
נו באמת | 22-04-2021 14:59
דוקא היה ייצוג אורטודוקסי. יפה שעוסקים בטלויזיה בצורה מעניינת בחקר היהדות. הצופים ברובם לא דתיים, וגם הדתיים שצופים (כמוך) לא מחפשים בטלויזיה דברי תורה, אחרת היו רואים ערוץ הידברות
גם לדעתי...
שי | 27-04-2021 11:29
גם לדעתי זו סדרה מרתקת!
4
אמיתי
חיים | 22-04-2021 15:19
ניכרים דברי אמת, גם אני חשתי את אותם דברים שראיתי את הפרק הראשון אולי מעז יצא מתוק שהדברים יתבררו ויתלבנו, ידעו כולם שהרפומה היא שקר ובלוף ותורת ה המסורה מדור דור היא היא האמת
יש גם...
דיכוטומיה כוזבת | 23-04-2021 10:13
יש גם אפשרות ששתיהן בלוף.
5
עאלק שם בדוי דודי....
יוני | 22-04-2021 15:40
הרב יגאל לווינשטיין.... ולמה כתוב שאתה גר בעלי? לא עברתם לפני כמה שנים?
כתוב בסוף ש - דוד וכטל הוא תושב נוה העוסק...
המדקדק | 22-04-2021 21:10
כתוב בסוף ש - דוד וכטל הוא תושב נוה העוסק בחינוך
6
איך משחקים בנו
יאיר | 22-04-2021 15:47
תראו את המומחיות של מהנדסי התודעה. לוקחים בחור אמריקאי נחמד, שמים בפה שלו דברי תורה, רואים איך הוא טורח למען השבת - מפריש חלה, מבשל וכו', וגורמים לכולנו לחוש כלפיו אמפתיה. מולו נמצא גורי אלפי, ישראלי שהוא בור ועם הארץ ולא יודע כלום. כך רוצים לספר לנו שכדאי יותר להיות רפורמים מאשר חילונים. מה ששוכחים לספר זה שככל הנראה גם הנכד של גורי אלפי יישאר יהודי, ולעומת זאת הנכד של אותו בחור יהודי נחמד מקולרדו ככל הנראה יהיה גוי. אלו העובדות ביחס לרפורמים וכל השאר דמגוגיה ושטיפת מוח.
זה נקרא...
אדם | 24-04-2021 22:47
זה נקרא חינוך יקירי, למד על כך
. ...
כן... כי אינדוקטרינציה דתית מגיל אפס זה בכלל לא הינדוס תודעה... (-: | 23-04-2021 10:16
.
7
כשאני רואה את כמות "אהבת ישראל" שיש במכינה
גבי | 22-04-2021 16:23
בה למדתי, אני שוקל להפוך לרפורמי. למה כל כך קשה לכבד יהודים אחרים, שלא חושבים כמונו ? אנחנו עם מאוד קטן. אני לא מעוניין לחשב כיהודי רק קומץ של אורתודוקסים וחילונים בורים.
8
סוף סוף מישהו...
ח | 22-04-2021 18:30
סוף סוף מישהו מדבר על הרעה החולה שבסדרה המטורפת הזו
9
לא מדויק. כתוב כי...
יוסף | 22-04-2021 19:17
לא מדויק. כתוב כי ותיקח ציפורה צור ותכרות את עורלת בנה (שמות ד,כה) רק אני הבנתי שזו ברית מילה?
אבל
כן | 23-04-2021 11:17
לא כתוב את הסיפור בתורה בצורה המלאה - רק בתמציתיות
10
מה לא ברור ב- ותכרת את ערלת בנה
פשט | 22-04-2021 20:13
למה צריך את רשי כדי להבין את הפסוק הזה?
טוב רש״י היה נחשב היום רפורמי אם היו יודעים
רש״י | 28-04-2021 5:09
שהבת שלו הניחה תפילין.... או שנלך עוד אחורה בזמן? לרבי מאיר ורבי יהודה נשים חייבות בתפילין, ואין זו מצות עשה שהזמן גרמא (עירובין צו:).
,רשי רק...
יאיר | 27-04-2021 11:43
,רשי רק מחזק את הטענה - אפילו הוא לא מוריד מגודל המעמד -מילה נעשתה בידי אישה
מי הסביר ראשון מהי ערלה? לכו ללמוד...
מנחם | 22-04-2021 23:11
נכון שזה ככ פשוט.. בכל זאת חזל זה המקור גם אם לא נעים להודות..
11
תןדה!
מוריה | 24-04-2021 22:44
הוצאת לי את המילים מהפה. סדרה עצובה מאוד ומניפולטיבית מאוד
12
אילו הרבנים האורתודוקסים...
ישראלי חילוני | 26-04-2021 5:03
אילו הרבנים האורתודוקסים לא היו מקצינים כל הזמן כמו כת, ומאפשרים גם התקדמות עם הזמן. אילו היו מאפשרים לגייר את מי שרוצה להיות יהודי (כמו במעמד הר סיני או במגילת רות) אילו הם לא היו עסוקים בלהדיר נשים (בסוף הרי אין אצלנו אישה מוהלת, אפילו בתנך מסתבר שהיה אבל אצלנו הרי בית שמאי). אילו הם היו מקלים קצת בחוקים המוזרים שהמציאו רק עבור ישראל-שאין צורך לשרת בצבא, להגן על עצמך או לעבוד. אז אולי לא היתה נהירה לרפורמים. נקווה שנדע לאחד את היהודים השונים בעולם. אנחנו צריגים אותם בעם שלנו. בשיטה שלכם לא באמת שורדים..
13
פעם בבית כנסת...
סטודנט | 26-04-2021 5:45
פעם בבית כנסת אורתודוקסי הייתה בעייה של עכברים,הרב ניסה הכל, ריסוס,לוכד, מלכודות, רעילים, תפילות,תמונה של ר ישעיה, כלום לא עוזר. בצר לו הלך לשאול את הרביי הרפורמים. הוא הציע לו לעשות לעכברים בר מצווה, בייאוש הרב ניסה,, ולמפתיע העכברים נעלמו, הרב שאל את הרביי איך זה עובד, הרביי הסביר שככה זה אצלו, אחרי הבר מצווה לא רואים אף אחד
14
ערוץ כאן חמאס...
דוד | 26-04-2021 9:32
ערוץ כאן חמאס שם לו למטרה לפגוע בכל הקדוש ליהדות ובכל דרך והוא עושה את זה מהכסף שלנו תודה לכחלון הבלון שעמד על רגליו האחוריות להקמת הערוץ הרע הזה בעלינו לשבח יש לכוון להעביר גילולים מן הארץ במיוחד על הערוץ הזה
15
כתבת יפה מאד!!...
חיה | 26-04-2021 18:17
כתבת יפה מאד!!
16
תרגיעו, יש לי...
אלי | 27-04-2021 9:44
תרגיעו, יש לי חשש מהרפורמים,אבל לא כזה היסטרי, לפני 30 שנה כשהחלה העליה הרוסית לארץ היה לי חשש גדול מאוד, העליה הזאת היתה אפשרות מצויינת לכאורה של הרפורמים לגדול בארץ, אולם התברר לי שהרוסים העדיפו את המודל הישראלי/מזרחי המסורתיות, כשצריך את הדת הולכים לאורתודוקסים, והרפורמים בכלל לא אופציה, מי שמכיר בר מצווה של רוסים,רצוי שזה יהיה בכותל עם רבי אורתודוקסי, אחכ הולכים לארוחה חגיגית במסעדה לא כשרה, למרות זאת חשוב מאוד שנדע כאן להכיל כל יהודי גם חילוני,לעזור לכל מי שהוא חצייהודי להיות יהודי, הסדרה מתארת תופעה אמריקאית שלדעתי אין לה סיכוי בארץ
17
מי צופה בשטות...
אורה | 27-04-2021 11:18
מי צופה בשטות הזו ??? גורי אלפי , לא אוהבת אותו, יש בו משהו מתחנף....
18
יהודים הזויים! לראות ולא...
ימית | 27-04-2021 11:25
יהודים הזויים! לראות ולא להאמין!!
19
יהודים שמתפללים בכנסייה! דבר...
ימית | 27-04-2021 11:26
יהודים שמתפללים בכנסייה! דבר כזה עוד לא היה!! בושה!!!!
20
יש שם אנשים...
אביגיל | 27-04-2021 11:28
יש שם אנשים איך לומר, שאיבדו את דעתם! טירוף ממש!!! מתפללים בכנסייה, אישה עם כיפה ותפילין ועוד דברים הזויים!! תמונות קשות לצפייה!!
וואו ממש...
שמיל | 27-04-2021 14:55
וואו ממש קשה לצפייה, מי ישמע פיגוע