אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביה"ס: בנות מוחרמות יותר מבנים, חילונים יותר מדתיים

ממחקר שערכה רשות המחקר במכללת לוינסקי לחינוך עולה שהמאפיינים של הילדים שחווים חרם הם בנות, ילדים עם מראה חיצוני לא מושך ותלמידים עם הישגים לימודיים גבוהים. בקרב החינוך המלכתי האחוזים גבוהים יותר מאשר בממ"ד, אצל החרדים הכי פחות

ביה"ס: בנות מוחרמות יותר מבנים, חילונים יותר מדתיים
  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

שבעים ושניים אחוזים מהצעירים בגילים 25-18 זוכרים אירועי חרם בבית ספרם – כך עולה ממחקר חדש שערכה רשות המחקר במכללת לוינסקי לחינוך. מתוך מדגם מייצג של 700 בני 25-18, 504 נשאלים דיווחו שהם זוכרים אירועי חרם שאירעו בתקופת הלימודים במערכת החינוך. חלק מאירועי החרם הנזכרים הנשאלים חוו בעצמם ולחלקם הם היו עדי ראייה בבתי הספר.

מהמחקר, שנערך בחודש ינואר 2021 באמצעות שאלונים מקוונים, עולה שתופעת החרם שכיחה בכיתות ד-ו וב-43% מהמקרים החרם נמשך חודש או יותר. המחקר בדק גם את הפרופיל של הילד שחווה חרם חברתי על פי כמה פרמטרים, בהם גיל, השכלה לאחר סיום התיכון, הזרם החינוכי שבו למד התלמיד, מאפיינים חיצוניים וכישורים חברתיים ולימודיים. קבוצת המחקר שנבחרה לצורך המחקר כללה 504 משתתפים שזכרו אירועי חרם בבית הספר וחולקו לשתי קבוצות: ילדים שהוחרמו בלימודיהם (160 משתתפים) וקבוצת השוואה של ילדים עם זיקות שונות לחרם (344 משתתפים, בהם המחרימים עצמם, מי שידעו על החרם והשתתפו בו מעט או לא השתתפו בו כלל ומי שידעו עליו בדיעבד).

פעילויות החרם הנפוצות כללו הימנעות מדיבור עם הילד המוחרם (69%), הימנעות מהזמנה להשתתפות בפעילויות קבוצתיות (64%) ונקיטת אלימות (62%). עוד עולה, שלתופעת החרם ישנן השלכות לטווח ארוך שהנפוצות בהן הן חוסר אמון (40%), בדידות (32%) וחרדה חברתית (31%).

את הסקר ערכו פרופ' איציק גילת, ראש רשות המחקר במכללת לוינסקי לחינוך וד"ר ענת כורם, ראש מרכז המחקר מהות לקשרי משפחות-מערכת החינוך ומרצה בכירה לחינוך במכללת לוינסקי לחינוך.

ממצאי המחקר

בנות מוחרמות יותר – מבין קבוצת הילדים שסבלו מחרם עולה ש-62% הן בנות לעומת 38% בנים.

תופעת החרם נפוצה ביותר בבתי הספר הממלכתיים –מהממצאים עולה ש-60% ממקרי החרם התרחשו בבתי הספר הממלכתיים, 21% בבתי הספר הממלכתיים-דתיים ו-19% בבתי ספר חרדיים.

מראה חיצוני – ל-27% מהילדים המוחרמים היה מראה חיצוני לא מושך, ו-21% מהם סבלו מבעיות הקשורות לגובה ולמשקל.

הישגים לימודיים – ל-47% מהילדים שחוו חרם היו הישגים לימודיים גבוהים לעומת 12% בלבד שלהם היו הישגים נמוכים.

מעמד חברתי נמוך – כשליש מהילדים המוחרמים היו במעמד חברתי נמוך.

המחקר בדק גם את התמודדותם עם תופעת החרם בשלושה היבטים: התמודדות הילד המוחרם עצמו, התמודדותם של הורי הילד המוחרם והתמודדותו של בית הספר. מהממצאים עולה שכמעט 40% מהילדים לא נקטו דרך כלשהי להתמודד עם החרם, כמעט 40% מההורים כלל לא ידעו על החרם ורק 38% מהילדים דיווחו שבית ספר התערב בחרם.

פרופ' איציק גילת, ראש רשות המחקר במכללת לוינסקי לחינוך: "מהסקר עולה ששני שליש מהתלמידים חוו חרם חברתי במערכת החינוך, כאשר הגורמים המרכזיים לביצוע החרם החברתי קשורים במידה רבה בצורך בשליטה, במוטיבציה לכוח ובתוקפנות"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
זה תוצאה של...
צ | 21-04-2021 13:20
זה תוצאה של השפע ,וגם חינוך מבית. איך אפשר להחרים ילדה בגלל מראה שלא מוצא חן בעיני תלמידים מסויימים והנגררים הם הכי עלובים בעיני.מפחד שגם הם יעברו חרם. מה לעשות שלא כולם נולדו עם עניים כחולות,ולא נועדו להיות דוגמניות. ה' מפצה ונותן יותר שכל , חכמה , ודעת. אבל צריך גם חברה, אחרת לשם מה יש בתי ספר, אפשר ללמוד עצמאית בבית. לכן אם יענשו המחרימים על ידי צוות החינוך בבתי הספר בהתאם, ביחד עים חינוך מחודש מהבית . אזי אולי יהיה פתרון לחרמות. אנו עדים לחרמות גם בין נבחרנו והם דוגמה גרועה מאוד לדורות ההמשך.גם פה צריך חינוך מחדש. מפילים ממשלות בגלל דברים אישיים וממש לא אידיאולוגים. הראשון שבהם הוא גדעון סער, וחבורתו שחשבו שיפרקו את מפלגת הליכוד ויחסלו אותה. קיבלו תוצאה הפוכה אבל החרמות שלו ממשיכה, כמו נחש ארסי קרץ בישיבת הכנסת לאלה שחוברים אליו בחרמות ראו הצלחנו, אבל הוא דואג רק לתחת שלו , ושנאה ארורה נשקפת מעיניו. זאת בושה וחינוך קלוקל בדיוק כמו הילדים בבתי הספר.
2
אין פלא. המתח הבין מיני הוא אבי הבעיות בחינוך
ברור | 21-04-2021 13:51
חילוני