אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: כיבוש מצודת כ"ח בגליל העליון

שלושה ניסיונות שונים נעשו לכיבוש מצודת כ"ח (נבי יושע) בגליל העליון, 22 מהם נפלו בקרב הגבורה בניסיון השני. לבסוף לאחר הפצצה כבדה נכבשה המצודה ללא קרב היום לפני 73 שנים

היום בהיסטוריה: כיבוש מצודת כ"ח בגליל העליון
  צילום: ויקימדיה

היום בהיסטוריה: ח' באייר –  כיבוש מצודת כ"ח

במסגרת יציאתם המזורזת של הבריטים מסרו את מצודת נבי יושע לידי כוחות ערביים. מצב זה סיכן את הגישה אל יישובי אצבע הגליל, בשל השליטה של המצודה על דרכי הגישה העוברות בסמוך לה. הכוח הערבי במצודה אף עלול היה לסייע לפלישה ערבית מלבנון אם וכאשר תבוא.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: צוות האוויר שנפל ב'הר הטייסים'

שלוש פעמים ניסו כוחותינו לכבוש את המצודה. אור לו' בניסן תש"ח יצאו כוחות מפלמ"ח וגולני בשלושה אוטובוסים לעבר המצודה. כשהגיעו האוטובוסים למצודה נפתחה עליהם אש והכוח נאלץ לסגת. הנסיגה התנהלה תחת אש כבדה.

נהג אחד האוטובוסים ראובן מושקט למרות שהאוטובוס שלו התמלא בפצועים וחיילים וגלגלי האוטובוס נוקבו, הסיע את האוטובוס בכביש המפותל ובנסיעה אחורנית.

קרב גבורה על כיבוש המצודה

בימים הבאים המצב בגליל הלך והחמיר לפיקוד היה ברור כי יש לצאת ולכבוש את המצודה ויהי מה. בליל י"א ניסן יצאה פלוגה מהגדוד השלישי של הפלמ"ח אל המצודה. בשל קשיים מודיעיניים וטכניים נכשל ניסיון זה. בזמן הנסיגה ניהלו לוחמי הפלמ"ח קרב גבורה היה זה קרב קשה רצוף גילויי גבורה ורעות.

על הנסיגה חיפה המקלען יזהר ערמוני עד שנהרג. על פעולתו זו, זכה ערמוני לאות גיבור ישראל. חובשים התעקשו לטפל בחבריהם ונפלו עימם.

ביום ה-20 באפריל 1948, בנבי יושע, כאשר משלושת המקלענים אשר הופקדו לחפות על התקפות היחידה נפלו שנים, נשאר טור' יזהר ערמוני יחידי. באומץ לב ובלי הפוגות הוסיף לחפות על חבריו. ע"י כך עלה בידי היחידה לאסוף משדה הקרב את מרבית פצועיה. גם לאחר זאת לא נסוג, אלא הוסיף להגן בנשקו על שארית הפצועים, במנעו את האויב מהתקרב אליהם, עד אשר נפגע ונפל חלל בשדה הקרב.

יזהר ערמוני הי"ד

מפקד הרתק, פילון פרידמן נותר עם שניים מלוחמיו הפצועים. הוא העבירם לנקיק סלע וכשאזלה תחמושתו ירה בפצועים ובעצמו, כדי שלא יפלו חיים בידי הערבים, על שמו נקרא מחנה פילון הסמוך לראש פינה.

הפצצה שהביאה לכיבוש המצודה

עם קום המדינה פלשו צבאות ערב לארץ מצפון והתעורר צורך דחוף להשתלט על המצודה למנוע את התקדמות האוייב. לאחר שהטילו כוחותינו פצצות מהאוויר הערבים במצודה ברחו.

ביום ח' אייר נכנסו כוחות הפלמ"ח למצודה הריקה, והניפו עליה את דגל ישראל. המצודה נקראת היום מצודת כ"ח ע"ש 28 לוחמים נפלו בניסיונות לכיבוש המצודה שניים מהם בח' אייר מפגז שנורה מכיוון לבנון. בין חללי הקרבות היו חללים מנצר אחרון.

אחד הלוחמים אמנון יקותאלי היה נכדו של של ר' עקיבא-אריה וייס, ממייסדי "אחוזת בית", היא תל-אביב. על מפקד הכוח הפורץ בניסיון השני דוד צ'רקסקי כתב חיים חפר את השיר "דודו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו