אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

במקום פשיטת רגל: המהלך שיציל את תיאטרון הבימה

אחרי שצבר חובות של 100 מיליון שקל, ובמקום פשיטת רגל, "התאטרון הלאומי" 'הבימה' עובר לבעלות עיריית תל אביב ויפעל כתאגיד עירוני חדש שימשיך את פעילותו באיזון כלכלי

במקום פשיטת רגל: המהלך שיציל את תיאטרון הבימה
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

התיאטרון הלאומי 'הבימה' ניצל מפשיטת רגל והופך לתאגיד עירוני. לאחר שהגיע לגירעון של למעלה מ-100 מיליון ש״ח, ולפני פירוק, עיריית תל אביב מצילה את את 'הבימה' תוך יוזמה משותפת של משרד התרבות והספורט, הסתדרות העובדים וארגון השחקנים שח״ם.

בעקבות פנייתו של שר התרבות והספורט, ח״כ חילי טרופר, לראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, נעתר האחרון לבקשת השר והסכים להעברת פעילות תאטרון 'הבימה' לאחריות העירייה, מתוך אחריות ציבורית ובשל העובדה שתל אביב- יפו מהווה את המרכז התרבותי של מדינת ישראל.

עוד באותו נושא

תיאטרון הבימה לא יפורק, ימונו נאמנים להסדר נושים

העירייה גיבשה מתווה מוסכם לקליטת התאטרון כתאגיד עירוני חדש באופן שיבטיח את התנהלותו המאוזנת לשנים הבאות לאחר עבודת מטה מול המדינה, מול הנאמנים והעובדים.  כחלק מהמתווה, ההסתדרות, שח"ם, ועדי העובדים והשחקנים בתיאטרון הבימה, משרד התרבות והספורט, הנהלת תאטרון הבימה ועיריית תל אביב-יפו, הגיעו בערב חג הפסח להבנות מוסכמות באשר לאופן קליטת עובדים ושחקנים בעתיד.

במקביל ובהמשך להחלטות בית המשפט והפעלת התאטרון על ידי הנאמנים, העירייה הגישה בקשה למשרד הפנים להקמת תאגיד עירוני חדש שיקבל עליו את האחריות להמשך הפעילות של תאטרון הלאומי- הבימה. לאחר קבלת אישור משרד הפנים, יוקם תאגיד חדש אשר יקלוט ויעסיק עובדים ושחקנים בהתאם להבנות ולהסכמים שהושגו, לאחר מאמץ אינטנסיבי ומסור של כל הצדדים המעורבים.

ההבנות וההסכמים מגלמים את רצון הצדדים לאפשר העסקה נכונה מתאימה, נוכח המשבר של התאטרון בפרט והמשבר של עולם התרבות בכלל. בכך יתאפשר לתאטרון לחזור למעגל ההצגות ולהמשיך את המסורת הארוכה שהחלה במוסקבה ב- 1918 וליוותה את העם והמדינה במאה השנים האחרונות.

עיריית תל אביב-יפו מינתה דירקטוריון חדש לתיאטרון הלאומי הבימה בראשו תעמוד הגברת זיוה פתיר, אשר כיהנה למעלה מעשור כראש הדירקטוריון של מכון התקנים ומכהנת כיום כחברה בדירקטוריונים רבים. כמו-כן מונה נעם סמל לראש מנהלת המעבר במעמד של מנכ״ל.

ח״כ חילי טרופר, שר התרבות והספורט: ״אני שמח שלאחר שנים של משבר כלכלי וסכנת קיום אמיתית, הצלחנו להציל את התיאטרון הלאומי והוא ימשיך בפעילותו החשובה והערכית. בתום תהליך ארוך ובשיתוף עיריית תל אביב-יפו הצלחנו לשמור על קיומו של מוסד תרבותי זה, כולל במעמדו הייחודי. ההסכם החדש יבטיח את המשך יצירת התוכן הייחודי שלו וכן את העסקת עובדיו. היצירה התרבותית העצומה בת למעלה ממאה שנה תמשיך ותתפתח הודות להסדר החדש וחרב הסגירה מעל תיאטרון הבימה הוסר. אני מודה לעיריית תל אביב-יפו, להסתדרות, לשח"ם, לנאמנים מטעם בית המשפט, למשרד האוצר ולכל השותפים בפתרון זה״.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "האחריות הציבורית של עיריית תל אביב-יפו לא אפשרה לנו להניח לתיאטרון הלאומי להיסגר. בזכות הקמת הבימה החדש כתאגיד עירוני, ימשיך התאטרון בן ה-100 להתקיים ולשמש שחקן מרכזי בשדה התרבות הישראלי. אני שמח וגאה על המהלך, ונעשה כל שביכולתנו על מנת שתאטרון הבימה ישגשג ויפיק תוצרים משובחים.״

ממשרד הפנים נמסר: "בקשת עיריית תל אביב להפוך את התיאטרון הלאומי "הבימה" לתאגיד עירוני עדיין נבחנת על ידי משרד הפנים. האישור יינתן רק לאחר בחינת כל המרכיבים כנדרש ובכפוף לאישור התקנון המעודכן של התיאטרון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
עיריה!
באר שבע | 18-04-2021 10:55
תפקידי העיריה שונים גורם פרטי צריך לנהל כעסק ריווחי ואם לא רווחי שיסגרו
2
בסכום כזה עיריית...
אחד העם | 18-04-2021 14:25
בסכום כזה עיריית תל אביב היתה מונעת סגירת עסקים רבים שנפלו בשנה האחרונה.
3
מוסד מושחת של...
הבימה מוסד מושחת | 18-04-2021 14:35
מוסד מושחת של אוכלי חינם פרזיטים משכורות עתק בשביל קומץ אנשים מהאליטה שהרבה מהם שונאי המדינה וחיילים שחיים על חשבונינו ואוכלים כספי ציבור
4
הרבי
נועם | 27-04-2021 10:06
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף