אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בצל הפלונטר: התכנית לטווח הרחוק של סמוטריץ' | פרשנות

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ' הפך להיות אולי האיש הכי חשוב בפלונטר הפוליטי. למה הוא מתעקש לסרב לתמיכת רע"ם? ומה יעשה בממשלת בנט לפיד או בבחירות חמישיות?

בצל הפלונטר: התכנית לטווח הרחוק של סמוטריץ'
  צילום: גילי יערי, שריה דיאמנט ואבי רוקח - פלאש 90

18 ימים נותרו לסיום המנדט של נתניהו להרכיב ממשלה, בליכוד בפרט ובמערכת הפוליטית בכלל, מבינים כי יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הוא האיש החשוב ביותר כרגע על המגרש.

למרות העובדה כי בימים האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין יו"ר ימינה נפתלי בנט לראש הממשלה נתניהו, שני הצדדים יודעים כי אין טעם לדבר על תיקים ולסגור תפקידים כל עוד סמוטריץ' לא מוכן להקים ממשלת מיעוט בת 59 מנדטים אשר תישען על תמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. נכון לכתיבת שורות אלה, בליכוד הבינו כי לא יהיו עריקים מהמחנה השני וסער כנראה לא ירד מהעץ ויסכים להתפשר, בשל כך כל העיניים נשואות לציונות הדתית.

בליכוד מאשימים את סמוטריץ' כי לאחר העזרה הרבה אשר קיבל מנתניהו בבחירות, הוא מתנהג בכפיות טובה ומונע ממשלת ימין.

לאחר ההקדמה הזו, ננסה להבין את דרכי פעולותיו של יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ' בימים מורכבים אלה הן מבחינת רווח פוליטי אישי והן מבחינת האינטרס הלאומי הימני כפי שהוא רואה אותו.

עוד באותו נושא

דיווח: אלה התיקים שיימסרו לימינה בממשלת נתניהו


59

"לא תקום ממשלה בתמיכת רע"ם"

בבסיס תפיסתו של סמוטריץ' את הפלונטר הפוליטי עומד עיקרון אידאולוגי פשוט עליו הוא לא מתכוון להתפשר. ממשלה שתקום בתמיכת רע"ם מבפנים או מבחוץ, תכשיר את האפשרות הזו גם בעתיד וכך יקומו פה ממשלות שמאל אשר משתפות פעולה עם הערבים בטענה כי אם הימין עשה זאת פעם אחת זה כשר ולגיטימי. בנוסף, סמוטריץ' טוען כי מהלך כזה יגרום לערבים לצאת בהמוניהם ולהצביע וכך להחליש את השליטה היהודית בכנסת ובממשלה.

בתוך כך סמוטריץ' טוען בתוקף כי מנסור עבאס וחבריו לתנועה הם תומכי טרור ומחבקי מחבלים אשר אסור לשתף איתם פעולה. לאור ההבנה כי סמוטריץ' מתנגד אידיאולוגית לממשלה בתמיכת רע"ם מימין ומשמאל, והוא יעשה הכל בכדי למנוע אותה, ניתן להבין כי לחץ מהרבנים אינו ישפיע על יו"ר הציונות הדתית. סמוטריץ' אשר גדל בין רבנים אמנם מושפע  מדעותיהם – אך לא נותן לפוליטיקאים המשתמשים ברבנים כדי להפעיל עליו לחץ, לשכנע אותו.

(צילום: דוברות מפלגת הציונות הדתית)

הדרך להקים ממשלה – להביא את בנט וללחוץ יחד על סער

לטענת סמוטריץ', הדרך היחידה להקמת ממשלת ימין "על מלא" היא בשיתוף פעולה עם מפלגת תקווה חדשה של גדעון סער. יו"ר הציונות הדתית חותר לממש את כל 65 המנדטים של הימין בממשלה שתקום.

על רקע הצהרותיו של בנט כי הוא שותף מלא לניסיונות של נתניהו להקים ממשלה, בציונות הדתית מעבירים ביקורת חריפה על יו"ר ימינה. לטענתם, הדרך לפתור את הפלונטר הפוליטי מתחיל בכך שבנט יכריז פומבית כי הוא פוסל ישיבה עם לפיד והשמאל והאפשרות היחידה מבחינתו היא ממשלת ימין בראשות הליכוד.

לדבריהם, כל עוד בנט לא פוסל את לפיד והשמאל הוא משחק על שתי החתונות ואפילו מואשם בכך שהוא פועל לייצג מצג שווא לציבור כאילו הוא עשה הכל כדי להקים ממשלת ימין, אך בפועל הוא מכשיר את הלבבות להקים ממשלה עם לפיד ולמנוע בחירות חמישיות.

בתוך כך, סמוטריץ' ואנשיו טוענים כי ברגע שיהיו 59 מנדטים אשר מחיוביים ללכת רק לממשלת ימין, ולמעשה רעיון ממשלת בנט לפיד יקרוס, ממילא לשמאל לא יהיה 61 מנדטים להקים ממשלה וסער או חלק מאנשיו יצטרפו לנתניהו ולא יידרש להיתמך במנסור עבאס.

ההנחה בציונות הדתית מתבססת על כך שסער אינו יכול להרשות לעצמו אפשרות של בחירות חמישיות. במצב כזה, תקווה חדשה עלולה שלא לעבור את אחוז החסימה וגם אם סער יפעל להתחבר עם גנץ או בנט – המפלגה צפויה לנחול כישלון בבחירות. עוד נאמר, לסער יש ערבויות רבות שהוא חייב להחזיר בעבור הקמפיין האחרון, במערכת בחירות נוספת התקציב תקווה חדשה צפוי לקטון משמעותית.

צילום: תומר ניורברג \ פלאש 90

הכשלת ממשלת בנט לפיד

לצד הניסיונות ללחוץ על אנשי תקווה חדשה להיכנס לממשלת נתניהו, סמוטריץ' נערך כבר בימי המנדט לאפשרות כי לבסוף תקום ממשל תבנט לפיד. כפי שכבר פורסם, סמוטריץ' כרת ברית עם ש"ס במטרה שגם במחיר של אופוזיציה לא יכנסו לממשלה של בנט ולפיד.

סמוטריץ' חושב כי במידה וישלול לבנט את האפשרות ללחוץ על החרדים להיכנס לממשלה עם לפיד בכדי לאזן את הצד הימני – יו"ר ימינה יבין כי הוא לא יוכל לשבת לבד בממשלה עם רוב סיעות השמאל במיעוט ימני, ומתוך כך יתחייב לנתניהו. הברית בין סמוטריץ' לש"ס נועדה גם בכדי להבטיח כי במידה וממשלה כזו תקום – חייה יהיו קצרים ואף מפלגה מגוש נתניהו לא תיכנס לחזק אותה.

בד בבד, סמוטריץ' באופוזיציה יגיש הצעות חוק רבות אשר יביכו את בנט וסער ויגרמו לקרעים בקואליציה. כפי שעשה כמעט כל שבוע במהלך הכנסת ה-23, רק שאז הוא עשה את זה גם מטעמו של בנט נגד נתניהו. מלדבד זאת,  סמוטריץ' יבנה את עצמו כמנהיג הציונות הדתית היחיד וינצל את העובדה כי ימינה חברו ללפיד ולממשלה עם השמאל בכדי להסביר כמה הם לא ציונות דתית.

צילום: שריה דיאמנט

 הרווח הפוליטי בבחירות חמישיות

על רקע האיומים של הליכוד כי במידה והיו בחירות חמישיות הם "יכנסו במפלגת הציונות הדתית", במפלגה של סמוטריץ' דווקא יכולים לגזור רווח פוליטי מההתעקשות לא להישען על רע"ם. במידה ועם ישראל יידרש שוב לצאת אל הקלפי, במהלך כל הקמפיין סמוטריץ' ידגיש לציבור הימני כי הוא היחיד אשר עמד בלחץ ולא הסכים להכשיר את מנסור עבאס.

יו"ר הציונות הדתית יציג את הליכוד ככאלה אשר לא באמת מייצגים את הימין והיו מוכנים לשתף פעולה עם תומכי טרור. את בנט יצבע בצבעי שמאל לאחר שהאחרון ניהל מגעים עם יאיר לפיד.

יש לציין, סמוטריץ' ראה כיצד האחדות בינו לבין בן גביר ונעם נשאה פרי ועל כן הוא לא פועל להתפצל כפי שהיה שנכתב במסגרת ההסכם של "בלוק טכני". סמוטריץ' יודע כי אם יש עוד בחירות הוא רוצה לשמור על האחדות ושיתוף הפעולה שהוכיח כבר את עצמו.

על רקע דברים אלה, סמוטריץ' גם מקפיד לפעול למען החרדים אפילו יותר מנציגיהם, זאת כדי להמשיך ולהוות אלטרנטיבה בעיקר לצעירים ולחב"ד אל מול יהדות התורה.

צריך להבין, שכל פוליטיקאי אחר שהיה במקומו של סמוטריץ', היה מבקש הרים וגבעות תמורת הכשרת עבאס והקמת ממשלת נתניהו. אך סמוטריץ' בהתעקשותו מוכיח כי לא תפקידים ולא ג'ובים מעסיקים אותו אלא אידיאולוגיה.

ביקורת ציבורית

לסיום, יש רבים מהציבור הימני בכלל ומהציונות הדתית בפרט אשר כועסים על יו"ר הציונות הדתית. לטענתם, שיתוף פעולה עם רע"ם הוא הרע במיעוטו וסמוטריץ' יגרום לכך שתקום פה ממשלת שמאל. לדבריהם, הטענה של יו"ר הציונות הדתית כי הישענות על רע"ם תכשיר את המעשה לעוד שנים רבות כבר אינה לגיטימית מאחר ומנסור עבאס כבר הוכשר על ידי נתניהו והחרדים. עוד הם אומרים, סמוטריץ' כבר עסוק בקמפיין בחירות אישי ולא עושה הכל בכדי למנוע מישראל בחירות חמישיות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
יש הרבה משותף...
מוזר מאד | 16-04-2021 8:34
יש הרבה משותף לרעם ולציונות הדתית - נגד להטבים, נגד שיווין לנשים, בעד השתמטות מצהל תוך כדי דוגמא אישית של השתמטות
לך תחקור...
7777 | 17-04-2021 23:24
לך תחקור קצת את הנושא ותחזור עם עובדות ולא עם חרטות!! (רמז: בתקשורת הכל חרטות ומכניסים לך שטויות למוח!!!)
2
מי קיבלו מיליוני...
דואג למגזר על חשבון השאר!!! | 16-04-2021 8:36
מי קיבלו מיליוני שקלים בערב יום הזיכרון? לא הלומי קרב לצערנו בישיבה דחופה שנערכה בבוקר יום שלישי, נפגשו חברי הכנסת גפני וסמוטריץ' עם שר האוצר כץ כדי לאשר העברת מיליונים לישיבות
3
תמשיכו לנפח אותו...
רון | 16-04-2021 8:48
תמשיכו לנפח אותו בסוף הוא יעשה טובה שיכנס לממשלת ימין
4
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
מאיר -עברי אנכי | 16-04-2021 9:22
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
5
רעם הוכשרה ?...
יוסי | 16-04-2021 9:30
רעם הוכשרה ? איפה תעודת הכשרות ?
6
בנט הוא המנהיג...
פיני | 16-04-2021 9:32
בנט הוא המנהיג הבלעדי של הימין הוא גמיש אבל עקרוני משהו שרק למנהיגים יש נקווה שתהיה ממשלת ימין
מצחיק. בנט....
יגור | 16-04-2021 11:35
מצחיק. בנט. הוא. המנהיג של בנט בנט הוא לא ימין הוא בנט
7
אוי לנו אם...
שלום | 16-04-2021 10:14
אוי לנו אם אלה השיקולים ! רבב של שטויות ודימיונות. דבר בטוח בבחירות הבאות לא אצביע בציונות הדתית אם סמוטריץ יעמוד בראש המחנה. ועוד אינו שומע לרבנים ? במה יש לבחור במפלגה אם הם לא שומעים את דעת תורה ורבנים? בעוד בשיקוליו המוטעים הוא עלול לאפשר הקמת ממשלת לפעדשתפגע לא רק בהתיישבות תוך חודשיים אלא גם בכל מוסדות התורה וחוקים נגד הדת. לבנות עלבחירות חמישיות הוא דבר הדבילי ביותר כי סיכויים רבים שגם אם סמוטריץ יקבל יותר קולות שהליכוד כן יפסיד הרבה קולות בעקבות משפטו של נתניהו וחעובדהשלא הצליח להקים ממשלה ובכך המחנה הימין שוביהיה לא רוב ואפילו לא 59 כמו היום. ואם סמוטריץ בונה על הפקעת המנדט מנתניהו כי לא יצליח להקים ממשלה והמנדט יעבור לכנסת ולבנות על תרחיש זה הרי במקרה זה חובהשיהיו 61 חברי כנסת שיחתמו למתן המנדט לנתניהו ואז במקרה זה יש צורך בתמיכה אקטיבית של רעם להקמת ממשלה ולא ניתן אז להקים ממשלת מיעוט של 59 שאז רען חא חייבת להיות אקטיבית בהצבעה ובכך בתרחעש של העברת המנדט לנתניהו דרך הכנסת יביא אכן לחלול ה' כי אז רעם יחתום בעד העברת המנדט לנתניהו מה שלא נצרך כרגע. סמוטריץ משחק עם האש ומטרותיו ברורות. הוא יבקש יומיים לפני תום המנדט של נתניהו מכלול תפקידים בכדי שיסכים לתמיכת רעם. הוא רוצה למכשה לסחוט את נתניהו ואת כל מחנה הימין . אנשים לא משתנים.ראינו מה הוא עשה עם הבית היהודי שהוא בגד בה ברגע האחרון וזה מה שינסה לעשות ברגע האחרון לנתניהו לאחר שבזכות נתניהו בלבד הציונות הדתית עברה את אחטז החסימה. אבל לכפויי טטבה טבוגדים יודעים חטפל....נתניהו יסכים לכל דרישותיו של סמוטריץ יקים את הממשלה ובכך יתפטר מגנץ כראש מנשלה חלופי. לאחר כחודש הוא יפטר את סמוטריץ וילך לבחירות חמישיות ויפיל את סמוטריץ . כל המחנה הימין כולל החרדים יפעלו להפיל לגמרי את סמוטריץ....שוחק ישחק אלרון. מציע לסמוטריץ להתעשת ולהפסיק את כפוי הטטבה שלו כלםי נתניהו ובמיוחד כנגד המצביעים שלו !!
הוא מתייעץ...
€€אני | 17-04-2021 23:21
הוא מתייעץ עם רבנים!! בסופו של דבר זה החלטה שלו!!!
כמו שאתה...
אמ | 16-04-2021 13:16
כמו שאתה שואל רופאים ברפואה ואפילו אתה קורא לאינסטלטור בשביל סתימה ולא לרבנים גם בפוליטיקה רבנים לא מתערבים זה לא קשור לתורה ולהלכה ולגמרא רק הפוליטיקאים משתמשים ברבנים לצרכיהם האישיים הרי הרב לא נמצא ולא יודע והוא ניזון רק ממה שהפוליטיקאי אומר לו נמצא שהפוליטיקאי קובע למסקנה רב יתעסק התורה ופוליטיקאי יתעסק בפוליטיקה אנחנו בוחרים פוליטיקאים לא רבנים
8
כל המחנה הימין...
שירה | 16-04-2021 10:28
כל המחנה הימין חייב להכריז שאם בגלל סמוטריץ נתגלגל לבחירות החמישיות, אף אחת מהמפלגות יסכימו לשבת בממשלה עם סמוטריץ. כל המחנה הימין חייב לפעול לחיסול הפוליטי של סמוטריץ שכתוב בכתבה שאינו שומע לרבנים ושפועל בפועל לא בשביל המחנה הלאומי אלא להעצמת הציונות הדתית. אין ספק שבמקרה זה הציונות הדתית לא תעבור את אחוז החסימה ונתפטר ממפחגה כפוי טובה שהצבענו לה בגלל קריאתו של נתניהו לחזק אותם. הם לא מייצגים אותי עוד !!!!!!
עם כל...
חלאס עם ההחרמות האלא!!! | 17-04-2021 23:20
עם כל החרמות הילדותיות האלא אנחנו מוצאים את עצמנו בבחירות רביעיות כבר!!! אולי מספיק!!
כל מה...
רק שמחה | 16-04-2021 13:01
כל מה שכתבת - להפך. אם יש שלנו סיבות להצביע לו שוב - אלו הסיבות. הוא מייצג אותנו נאמנה. מאוכזבי המפד''ל וימינה יודעים עכשיו למי להצביע - רק ציונות דתית. וכל ממשלת ימין שתקום הם יחזקו.
9
אין עלייך סמוטריץ'...
אסף | 16-04-2021 11:07
אין עלייך סמוטריץ' , כל מילה בסלע העם איתך ואני מצביע שס בגלל הרבנים
הרבנים הכשירו...
___אשריכם!!! | 17-04-2021 23:19
הרבנים הכשירו גם את סמוטריץ!!
10
במצב דברים זה...
צפוני | 16-04-2021 12:09
במצב דברים זה אין ברירה אלא בחירות חמישיות ולהתפלל שהפעם סמוטריץ וחבריו לא יעברו את אחוז החסימה. אני מעולם לא מתפלל והפעם אני מוכן להתפלל אפילו לאלוהים שניפטר מהירה הזאת המחנה הציוני שבינו לבין ציונות אין כלום.
כל הכבוד!!! תפילה...
אני | 17-04-2021 23:18
כל הכבוד!!! תפילה תמיד עוזרת!!! חבל שאתה מתפלל לרע ולא לטוב... מה אתה רוצה להכניס את הערבים לכנסת ולקבל אוסלו 2 עם אוטובוסים מתפוצצים??
אז מה...
קרבי עמי | 17-04-2021 11:08
אז מה אתה עושה טובה ל. ה שאתה מתפלל התפילה ל. ה צריכה להיות אמיתית ולא על פוליטיקה. ולא על שטויות שלא יעבר את אחוז החסימה פשוט מגוחך על מה אנשים רוצים להתפלל צריך להתפלל על אחדות על בריאות
שמאלני מצוי!...
אליקו | 16-04-2021 12:25
שמאלני מצוי!
11
אל דאגה חמודים....
סמולן בוגד מלא חרא בתחת. | 16-04-2021 12:53
אל דאגה חמודים. נתניהו יצליח להקים ממשלה עם בנט כשרעם וסמוטריץ' -משיח השקר החדש -יתמכו מבחוץ. או כל קומבינה אחרת עם סערון החמודון בתור מצחצח הנעליים של המשיח. הכל יהיה נהדר!!!.בית המקדש ירד מהשמיים כולו זהב. ירד על כיפת הזהב האיחסית ויפצפץ אותה לרסיסים.
12
התגובה שלך רק...
אבי | 16-04-2021 16:43
התגובה שלך רק מראה לנו איזה הזוים אתם נחכה כולנו שבית המיקדש ירד מהשמים ובנתים זוזו ותנו לרוב שרוצה תרופה לסרטן חיסון לקורונה המצאות חדשנות והיטיק שאנחנו נוריד מהשמים להוביל את המדינה לעתיד טובף
13
בצלאל סמוטריץ' הוא...
אבינועם | 17-04-2021 6:22
בצלאל סמוטריץ' הוא המלך!!!
14
אין פולטיקאי ישר...
רונן | 17-04-2021 6:26
אין פולטיקאי ישר יותר מבצלאל סמוטריץ'.
15
בצלאל סמוטריץ' לראשות...
אורנה | 17-04-2021 6:27
בצלאל סמוטריץ' לראשות הממשלה של העם היהודי.
אני בטוחה...
___ | 17-04-2021 23:16
אני בטוחה שביב כל כך שה תמים שהוא עשה למען סמוטריץ את הקמפיין ולא כדי להרויח ראשות ממשלה!!
נראה אותו...
שירה | 17-04-2021 15:31
נראה אותו עובר את אחוז החסימה בבחירות חמישיות, הליכוד לא יציל אתכם כאשר יגרשו אתכם מבתיכם ןיהרסו את חייכם, תמיד הייתם צרה צרורה להזכירך אובלו באה בגללכם, זוכרת את הרב לוינגר שמכר את עם ישראל בכלל ואת היהודים בפרט