אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מגיע להן משואה: שירה איסקוב ועדי גוזי - הן גיבורות

הגיע העת שהחברה תראה בנשים אשר הסירו מעליהן את מחסום הבושה, ואת רעשי הרקע של ״הלא נעים" ותעניק להן את ההכרה שהן ראויות לה. להתגבר על הבושה ולספר את סיפורה בפומבי, בפנים חשופות וחבולות, זו גבורה ישראלית

מגיע לה משואה: שירה איסקוב - גיבורה ישראלית
  צילומסך, שבוע האופנה

בימים האחרונים מתפתח דיון ציבורי נוקב בשאלה האם שירה איסקוב ושכנתה עדי גוזי ראויות להדליק משואה בערב יום העצמאות.

בקרב המקטרגים על החלטת ועדת הבחירה היו מי שטענו ששירה, כאישה מוכה שיצאה מ״ארון הבושה״, ושכנתה עדי, שהגנה עליה בגופה ובמיתרי קולה והזעיקה בתושיה עזרה ומנעה רצח של אישה נוספת, אינן ראויות למחווה היוקרתית.  כאילו ישנם קריטריונים שועדת הפרס "המציאה" על מנת ששירה ועדי יתכבדו בהדלקת המשואה, עד כדי כך שהיה מי שכינה את ההחלטה של בחירתן כ"פופוליסטית".

עוד באותו נושא

שירה איסקוב תדליק משואה עם השכנה שהצילה אותה


18

לטעמי, ההתגברות על הבושה מצידה של שירה ולספר את סיפורה בפומבי, בפנים חשופות וחבולות, וההתגייסות של עדי להציל את חייה, הם מעשים מהם נכתבים נרטיבים על גבורה ישראלית. הגיע העת שהחברה תראה בנשים אשר הסירו מעליהן את מחסום הבושה, ואת רעשי הרקע של ״הלא נעים" ותעניק להן את ההכרה שהן ראויות לה.

בעלה לשעבר של שירה איסקוב איננו עשב שוטה, אלא צמח האלימות שמושקה מדי יום ע״י השתקה והחבאה של אלו המפחדות לצאת החוצה. עדי גוזי, שכנתה של איסקוב,  היא בעיניי ישראל היפה אשר נלחמת על דמותה כחברה. סולידריות וערבות הדדית נמדדת לא רק בעיתות שמחה והרמת מורל. לשמוע את האלימות שקורית אצל השכנים מהמרפסת, או מאחורי דלת נעולה, ולעשות מעשה –  זו הגשמת ערכים.

משיאי המשואות היום בכנסת (צילום: בנצי רובין/ סרוגים)

עבור אומץ והגשמה מגיעה לנשים הללו להשיא משואה ביום העצמאות, ושכל עם ישראל מכל קצות הארץ על כל מגזריו השונים, יעמוד ויריע להן כי אין ראויות מהן לקבל מאיתנו את הצל״ש האזרחי הזה.

כששירה ועדי יאמרו "לתפארת מדינת ישראל" הן יעמדו זקופות קומה בשמן של כל אלה הנושאות כאב הנוראי וסיפורי אימה. מאחורי צלקות הגוף של שירה יש צלקות בלב, שנשים רבות – רבות מדי – נושאות אותן גם בהן בשתיקה וכאב.

כשתסתכלו על שירה תראו אישה שסבלה אלימות נוראית ושרדה את התופת, שאזרה עוז ושמה לה למשימת חיים להעניק אומץ ותקווה לנשים רבות. לצידה של שירה תעמוד עדי, הלב שהרגיש ושמע, ובחרה להתערב  ולהציל חיים בכך שהיתה שם, ולא התעלמה.

אני מתפללת שהמעמד המשמעותי של הדלקת המשואה יעניק כוח ותקווה לכל אותן הכלואות עדין מאחורי דלתות סגורות – ולנו הנמצאים והמצאות מעברן השני. אולי המשואה הזו תהיה  הסימן להתחלת הורדת הגרף המדמם של נשים אשר שילמו בחייהן, כי לא היה מי שישמיע או ישמע את קולן.

 

צילית יעקבסון היא יו"ר עמותת בת מלך, הפועלת למען נשים דתיות וחרדיות הסובלות מהתעללות מצד בעליהן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
מבלי להמעיט בחשיבות העניין
מהרהר בכתב | 12-04-2021 13:21
ברור לי שהכותבת מכירה את המציאות המבישה של אלימות במשפחה יותר ממני בוודאי, ובפרט את החשיבות של אי ההשתקה של מקרים כאלו. איני בא להמעיט בכהוא זה מההשראה שנתנה שירה להרבה נשים אחרות, זה חשוב ומשמעותי לאין ערוך בחברה שיש בה אלימות ככ גואה לצערי. אך צר לי כל כך שההשראה עליה מדובר אינה על רקע דבר חיובי שתרמה לחברה, אלא על מניעת דבר שלילי שלצערנו חלקים בחברה שלנו נגועים בו. (כמובן מלי להמעיט בערכו.) מי שמונע אלימות עי פעולתו ומעשיו אכן ראיו לשבחים רבים, אך בסהכ הוא גרם לחברה שלא תדרדר יותר מהמקום בו היא נמצאת אך לא חשף בה איכויות שלא ראינו אותם קודם, ובכך לכאורה הוא לא קידם אותה למקום טוב יותר. צר לי שכך הם פני החברה שלנו
זו לגמרי המעטה בחשיבות העניין...
אורן | 12-04-2021 15:58
עצם זה שהנושא מדובר ולא מושתק כמו באלפי משפחות אחרות - זה הישג כביר. שאשה יוצאת החוצה ומספרת את סיפורה בפנים חבולות ולא מתביישת, היא הופכת להיות סמל גם לנשים רבות אחרות שחוששות וגם למקבלי ההחלטות שהנה קורים דברים שיש לתת עליהם את הדעת, משלב החינוך וההסברה ועד לשלב הטיפול והאכיפה
נכון ביותר
שי | 12-04-2021 14:08
מה יש להוסיף
2
הבושה היא של מנכלית בת מלך
גרוש | 12-04-2021 14:40
הגיע הזמן שפרצופך האמיתי יתגלה איך את מעודדת נשים להרס משפחה ומבלי לשמוע את הצד של הבעל איך עוד שלכם מעודדת להגיע לבית המשפט לבקש צווי הרחקה מבלי לשמוע קודם את הבעל ומבלי לברר אני כבעל שנפגע מכן לא אסלח לכם אתם נותנים יד להסתה כנגד אלפי גברים במדינת ישראל
לי אין שום בושה
גרוש | 12-04-2021 17:03
לכל המתחסדים והמרחמים על שירה אדרבה בו נברר מה קרה באמת בבית יש גבול להיות צדיק על חשבון גברים במדינת ישראל נפכו הכל לאלימות וכל ויכוח הוא כבר אלימות מילולית כל אי הסכמה הוא אלימות כלכלית נמאס מהצביעות הזו והכותרות של ארגוני הנשים
הפמיניזם הדתי...
ביל | 12-04-2021 16:24
הפמיניזם הדתי איבד כיוון, ויש שעושות מזה כסף, הרבה כסף...
הבושה היא שלך
רונית | 12-04-2021 15:59
קל מאד להסתתר מאחורי מקלדת ולתופף דברי בלע כנגד אשה אמיצה שממסגרת תופעה שלצערנו יש מי שמנסים לטאטא אותה מתחת לשטיח
3
כתיבה מוטית ונגועה
ארץ | 12-04-2021 16:05
צילית קצת מתבלבלת בין העלאת מודעות לבין תרומה מיוחדת למדינה. מסתבר כי רוב המגיבים והכותבים דווקא מינים אינטואטיבית את הקריטריונים הלא-כתובים על פיהם התיישרו רוב ככל מדליקי המשואה עד כה. מבין שיש לך אג'נדה לקדם, זכותך. אך מוטב שתעשי זאת באלגנטיות, תוך הצגת טיעונים הקשורים לדמות משיאי המשואות, שהוא נושא הנידון, ולא לגוף פועלך (החשוב ללא ספק) בקרב נשים נפגעות אלימות. טיפ קטן, ככל שתנסי להטיף- את פוגעת בסיכויי ההצלחה לקדם את המודעות הככ נדרשת למניעת אלימות נגד נשים. יודעת איפה נפלת? במשפט הנורא, המכליל והסקסיסטי: בעלה לשעבר של שירה איסקוב איננו עשב שוטה, אלא צמח האלימות שמושקה מדי יום ע״י השתקה והחבאה של אלו המפחדות לצאת החוצה. לא צילית! אביעד האלים הוא אכן עשב שוטה. וכמותו עשבים שוטים רבים שיש לשרשם. הכתבת כלל החברה במעשיהם של שוליים- אינה הדרך. זו הוצאת דיבה וטקטיקה זולה ולא יעילה. מאמין שהתכווונת לטוב ומקווה שאת מונעת מהכוונות הנכונות. לצערי כתבת כתיבה שאינה עניינית והוספת פגיעה במקום להוסיף טוב.
ההסצה היא שלך
וואלה? | 12-04-2021 16:18
אתה מדרב על הטפה של צילית? אתה זה שמטיף לה, מקטין אותה, ומתנשא עליה. זו אלימות לשמה
4
המשואה היא לתפארת...
לאה | 12-04-2021 17:07
המשואה היא לתפארת מדינת ישראל , למען החברה הישראלית, ובעד התיקון של החברה, בחירתן של שירה ועדי האמיצות מציבה לנו מראה, ומקדמת את השינוי הנדרש בחברה אלימה גזענית ושוביניסטית. לפעמים זרקור אחד, אימרה אחת , ביטוי אמיץ, מעשה אמיץ, מביאים לשינוי עמוק, אין ראויות מהן להאיר ולהעיר את ישראל.
5
אכן כן. שירה...
אירית נגר | 12-04-2021 17:24
אכן כן. שירה הכי ראויה מבחינתי להשיא משואה היא גיבורה אמיתית ולמרות מה שהיא עברה..התופת.. הדקירות..המכות עם המערוך..האיומים ברצח ומוות ושבירת השיניים היא עדיין נלחמה לחיות למען בנה. היא אמיצה וגיבורה שלרגע לא ויתרה על הזכות לחיות ולהיות אמא לבנה. ועדי שכנתה גיבורה אף היא שהגיבה בעוז ובאומץ לעמוד מול בעלה האלים של שירה ולהגן עליה ולהזעיק עזרה ובכך הצילה את חייה. שתיהן הכי ראויות להשיא משיאה ובהחלט לתפארת מדינת ישראל....
6
שתי הנשים הללו...
רינת שחר | 12-04-2021 17:59
שתי הנשים הללו גיבורות...האחת שבגבורה עומדת ומראה לחברה הישראלית עם מה היא התמודדה כתוצאה משתיקה לאלימות והשניה שללא היסוס נכנסה לשלולית של דם להציל את שכתה הגוססת.שתיהן צריכות להדליק את הצשואה כדי לגרש את החושך של האלימות בחברה הישראלית!
7
צילית או צללית ?
אביחי | 12-04-2021 18:17
דבריה חסרי כל טעם מלבד פופוליזים וטירוף פמיניסטי קיצוני. תבדקי מה הקריטריונים עד היום ותראי שהמועמדת שלך אינה שייכת בכלל לקטגוריה המתאימה. כל זאת בלי להתייחס למקרה הפרטי עצמו שהוא מקרה פרטי הראוי לתהודה ציבורית אך בשום אופן לא להדחלקת משואה
8
אני מסכים עם...
רן | 12-04-2021 18:28
אני מסכים עם הגרוש
מדוע? ...
תות | 13-04-2021 5:30
מדוע?
9
תיכה ואהבה כן, פרס לא
לירן | 12-04-2021 19:24
הן ניצלו מבעלים אלימם , מה הן עשו כדי לקבל את הפרס? כלום. זה כמו שיתנו מחר למישהו שהשתקם מתאונה עם נהג פרוע, מה הוא עשה גם כלום. ולכן לא מגיע פרס. הפרס רק למשהו שעשה אדם לטובת המדינה והחברה.
10
אם כל הכבוד...
שושי | 13-04-2021 0:48
אם כל הכבוד ויש כבוד... אבל יש אנשים שחרפו נפשם למען המדינה עשו ככ הרבה נהיו נחים ולא נתנו להם להדליק משואה
מסכים
ראובן | 20-04-2021 10:51
בפועל היא לא עשתה דבר שיצדיק השאת משואה.היא לא חידשה,לא המציאה,לא שום דבר מהסוג הזה.מדובר באישה ידועת סבל וקרבן ואני לא מזלזל אבל יש אלפים באותו מצב.
11
הטקס לא מרגש...
דן | 13-04-2021 3:05
הטקס לא מרגש ולא מעניין מזמן
הפסקתי מזמן לצפות.
ראובן | 20-04-2021 10:49
לא מזיז לי
כשחמוצים ......
אין לי ארץ אחרת | 14-04-2021 12:23
כשחמוצים ... קשה להזדהות ולהתרגש. צר לי עלך
12
מגיע לשירה להדליק משואה
הילה כהן | 13-04-2021 10:29
לשירה איסקוב הגיבורה מכל הבחינות: פיזית, נפשית, וחברתית, מגיע מאד להדליק משואה ביום העצמאות. אישה גיבורה באופן נדיר ומיוחד כל-כך. שרדה נסיון מצמרר לרצוח אותה, היא משתקמת ומדברת באופן גלוי ונוקב על מה שאירע לה, ומשתפת נשים נשואות בתובנות שקיבלה. מה יותר מזה נחשב לגבורה? היא גיבורה ואשה משובחת. ומגיע לה יותר מכולם להשיא משואה. וגם לעדי גוזי, שגילתה אומץ וכח בלתי רגילים והצילה אותה ממוות, בהחלט מגיע להדליק משואה. כל יפי הנפש שמתבטאים נגד ההחלטה לתת לה להדליק משואה, נשמעים מוזר.