אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רק בישראל: השיאים, ההמצאות והיחודיות

רק בישראל: בארצנו הקטנטונת בת ה-73 שנים הצלחנו להביא הישגים לא קטנים והתברכנו בתופעות ובדברים ייחודיים רק לנו, אז הנה רשימה חלקית של הישגים ישראליים בהם ניתן להתגאות ביום העצמאות

לא רק חיסונים ובחירות - שיאים ישראליים יחודיים
  (צילום: נעם בדין)

בישראל הקטנה שלנו על 73 שנותיה הגיעה להישגים לא מועטים בתחומים רבים, שיאים המצאות וגם סתם דברים יחודיים לנו כאן בישראל. קבלו אותם:

1. השיא המוכר והבולט ביותר של ישראל הוא כמובן ים המלח. המקום הנמוך ביותר בכדור הארץ. בימים כתיקונם הוא גם אבן שואבת לתיירות עולמית, שם תיירים נצפים מרוחים בבוץ בגלל סגולותיו הרפואיות בשל המינראלים המצטברים בו.

2. והנה שיא שנשבר לאחרונה. בכל ההיסטוריה המתועדת, היה רק מקרה אחד בעולם שבו נערכו 4 מערכות בחירות בשנתיים: גרמניה, שערכה בחירות לרייכסטאג ביולי ובנובמבר 1932, ואז שוב במרץ ובנובמבר 1933. עם זאת, מכיוון שרק הנאצים הורשו להתמודד בבחירות הרביעיות, ישראל תהיה הראשונה לקיים ארבע מערכות בחירות דמוקרטיות בשנתיים.

המקום הנמוך בעולם (צילום: נעם בדין)

3. יחד עם זאת ישראל מובילה בעולם בחיסוני קורונה לנפש. הישג נוסף שהדהים את העולם והוביל אותנו לשיא, אף שבימים האחרונים עקפו אותנו לאחרונה איי סיישל ובוטן, אך מספר התושבים שם זעום (כמה אלפים) לעומת 9 מיליון תושבים בישראל.

טכנולוגיה

4. בישראל פותח הוויז, מערכת הניווט שיש היום לכל נהג. הוויז פותח בישראל החל משנת 2006 ובשנת 2013 נרכש על ידי גוגל בסכום של  966 מיליון דולר. הגאונות של וויז שזו מערכת הבנויה על קהילת משתמשים, והיא מתעדכנת על ידי המיקומים של הרכבים עצמם ודיווחי הנהגים. ההצלחה וויז גנזה מיזמי מפות מסובכים יותר ועתירי משאבים שפותחו בכל העולם.

5. דיסק און קי- או החסן נייד, כפי שקבעה האקדמיה ללשון עברית, הוא עוד סיפור הצלחה כחלק מהחדשנות וההמצאה ישראלית. בשנת 1999 הוא כבר הוצא לשוק עם יכולת איחסון של בין 8 ל 36 מגהבייט. היום יש כמובן יכולת קיבול גבוהה הרבה יותר.

6. מערכת מובילאיי – פיתוח ישראלי, ירושלמי. בעלת השבב החכם המתריע מפני התנגשות הרכב בעצמים לצידו ומפחיתה בכך את תאונות הדרכים. מערכת המובילאיי גם משמשת כחלק מפיתוח הרכב האוטונומי שיוכלו לנהוג בו ללא נהג. במרץ 2017 נמכרה מובילאיי לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר.

(צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

7. טפטפות – המוטיבציה הציונית להתיישבות בכל חלקי הארץ, מהנגב ועד לצפון, דרשה התמודדות עם טכנולוגיית השקיה. זה לא רק החיסכון במים בארץ ציה, אלא בעיקר ביזור ההשקיה שמחלקת היטב את כמות המים בין השתילים. לטכנולוגיה הזו יצא שם עולמי בפיתוח ישראלי בעל גאווה.

8. דוד השמש. דוד השמש אשר מנצל את היכולת הסולארית כדי חמם את המים במקלחת בימים שמשיים, הוא פיתוח ישראלי אשר נכנס למשק הישראלי החל משנות ה-50 ומשם נפוץ במדינות שונות בעולם.

ביטחון

9. טנק מרכבה סימן 4, נחשב לאחד הטנקים הטובים בעולם. הוא עומד בשורה אחת עם עוד 3 טנקים מתקדמים בעולם: הלאופרד 2A7 הגרמני, הצ'אלנג'ר 2 הבריטי והאברהמס M1A2 האמריקאי.

10. דחפור ה-D9 של הנדסה קרבית, הינו הדחפור המשוריין בעולם. הדחפור מבוסס על הדחפור האזרחי של חברת קטרפילר ועליו התקינו מיגון מאסיבי הנועד גם לתנועה כמו גם כפות עבודה מיוחדות, ואפילו קנה למקלע מסוג מאג. ובכלל הוא נחשב לאחד הכלים המשוריינים בעולם. הדי ניין, המכונה דובי בצה"ל, נכנס לשימוש בשנות ה-80 ברצועת הביטחון ומאז שודרג מספר פעמים.

(צילום: אלברט צדיקוב /פלאש 90)

11. חץ – מערכת ליירוט טילים בליסטיים.  ישראל בשיתוף פעולה אמריקאי פיתחה את המערכת מהמתקדמות בעולם להגנה מפני טילים בליסטיים.

12. כיפת ברזל – מערכת לירוט רקטות. היא פיתוח ישראלי בסיוע כלכלי אמריקאי. היא נכנסה לשימוש מבצעי ב-2011 ומאז עברה שדרוגים רבים. למערכת ישנה גם גירסה לשימוש על ספינות סער. ישראל יצאה את כיפת ברזל למספר מדינות בהם ארה"ב, בריטניה, דרום קוריאה, הודו, קנדה, פינדלנד, צכיה והונגריה.

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

מזון

13. מסחטת מיצי הדר. המיץ תפוזים שאנו נהנים לסחוט במסחטה הוא פיתוח ישראלי, או אפילו פיתוח ציוני טרום ישראלי. מסחטת ההדרים העברית הראשונה הומצאה על ידי יצחק זקסנברג בשנת 1928.

14. במבה. החטיף הפופולארי שפותח בידי חברת אוסם בשנת 1964, העשוי מבוטנים ומתירס. החטיף משווק כיום גם בסין בגרסה מלוחה יותר, וכלל חטיפי הבוטנים והתירס מכונים במבה על שם הבמבה המקורית. על פי המחקרים, בישראל שיעור הרגישות לבוטנים נמוך, עקב העובדה שמגיל צעיר התינוקות נחשפים לבוטנים בגלל אכילת במבה.

יצור במבה במפעל (צילום: משה שי/ פלאש 90)

15. פתיתים – (או אורז בן גוריון), המאכל שהומצא בתקופת הצנע. כשלא היה מספיק אורז לכולם, ראש הממשלה הראשון הורה לייצר תחליף המיוצר מחיטה ומאז באלפי מעונות, פעוטונים, מטבחים ביתיים וצבאיים בישראל – אוכלים פתיתים בצורות שונות. בעולם הם מכונים "קוסקוס ישראלי", ומשולבים לעיתים דווקא בארוחות גורמה.

שיאי גינס

היו לא מעט וישנם שיאי גינס ישראליים, חלקם ביזריים, נביא כמה מעניינים:

16. שחקן הכדורגל הפעיל בליגה מקצועית המבוגר בעולם הוא ישראלי. יצחק חייק כמעט בן 74, משחק כשוערה של מכבי עירוני אור יהודה בליגה ג'. השנה הוא הוכתר על ידי גינס, כשחקן הכדורגל המבוגר בעולם. לגינס יש קריטריונים נוקשים כגון כמות הדקות שהשחקן משחק בכל משחק מקצועי, וחייק עמד בכולם. (הגיל הרשמי בו נרשם השנה היה 73, 11 חודשים ו23 ימים).

17. בשנת 1998 שברה ציפי שביט את שיא גינס בתוכניתו של דודו טופז למהירות שירה וביצעה שיר ב-58 שניות.

18. הזוכה הסרוג, שנכנס לספר השיאים של גינס, חבר קיבוץ עין צורים – יונה כץ, עם השפם הארוך ביותר. על פי מהדורת 1997.

יונה כץ והשפם (צילומסך יוטיוב)

טבע

בשל המיקום הגיאוגרפי של ארץ ישראל בין אפריקה לאסיה, על השבר הסורי האפריקאי, בישראל יש צמחים ובעלי חיים אנדימיים השייכים רק לה ואין למצוא אותם בשום מקום אחר.

19. אירוסים – בישראל יש לפחות כ-150 צמחים אנדימיים. אך הבולטים שבהם הם שמונת מיני האירוסים. אירוס ירוחם, אירוס חרמון, אירוס שחום, אירוס ארגמן, אירוס הנגב, אירוע גלבוע, אירוס הדור. אותם ניתן למצוא, רק בישראל.

הצבי ישראל (צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90)

20. ארץ הצבי. צבי ארץ ישראלי הוא תת מין של הצבי המצוי, והוא נמצא אך ורק בישראל מנסיבות טרגיות (צייד והכחדות במדינות שכנות). מין נוסף שמצוי רק בישראל הוא צבי שיטים, תת מין המצוי באזור יטבתה.

21. צפרדע עגולשון – עגולשון שחור גחון, הוא דו חיים, שחי רק בשמורת החולה. בעקבות ייבוש הביצה היו בטוחים שהוא נכחד בשנות החמישים יחד עם עוד מיני בעלי חיים שנכחדו כתוצאה מהייבוש, אך בשנת 2011 פקח בשמורה מצא נקבת עגול לשון שזוהתה כך גם בבדיקות המדעיות, לאחריה נמצאו עוד פריטים בשמורה.

 

 

 

 

 

 

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
אתמול ערב יום...
גרינשטיין | 14-04-2021 20:12
אתמול ערב יום הזכרון הגענו לטקס בכיכר ספרא בירושלים ומי מקבל את פנינו בכניסה קבוצה של כ - 10 ערבים שאותם שכרה העיריייה כדי שיבדקו ויפקחו בכניסה. התחלחלנו. הסתובבנו וחזרנו הביתה. איפה טיפה של רגישות מצד עיריית ירושליים. מה הצעד הבא לתת לערבים שינהלו גם את הטקס עצמו? בושה וחרפה.
בתקופת הקורונה, הערבים הללו עבדו מהבית, ובדקו
ז'וז'ו | 15-04-2021 7:50
משם את הנכנסים לעיריה... סתאאאם, אבל אם הדבר היה אפשרי, עירית ירושלים הייתה עושה כך.