אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם הרמב"ם היה חשוך ומסוכן לנאורות?

היחס למודרנה בתפיסתה של תורה הינו יחס מורכב, ויש להבחין בין ההתייחסות למהות ולתוכן, לבין ההתייחסות לחלקים החיצוניים. פוסקי ההלכה רואים בה אתגר חיובי מאוד

האם הרמב"ם היה חשוך ומסוכן לנאורות?

מאז תוצאות הבחירות האחרונות, בהן הציבור בישראל אמר את דברו ובחר את נציגיו שיקדמו את הערכים החשובים לו, חדשים לבקרים קמים אבירי המוסר ויפה הנפש מבית ומחוץ החרדים לשלטון הנאור בישראל ועולבים ברבנים ובנציגי ציבור אלו ואחרים.

אלו באים בטענה מוזרה כי הרבנים מתווים דרך לציבור שלם הקורא תגר על המודרנה והקדמה, ומקדמים תפיסות חשוכות ואנטי דמוקרטיות המסכנות את שלמות החברה בישראל, ועוד טענות מגוונות בשפה אינטלקטואלית רדודה.

למעשה הם יוצאים נגד עולם שלם של בתי מדרש, מכינות קדם צבאיות, מדרשו ומאות מוסדות חינוך ועשרות אלפי תלמידים הפזורים ומשולבים בחברה הישראלית, בחינוך, צבא, תעשייה, כלכלה מחקר ועוד. על אף הרדידות שבדבריהם, אבקש להעמיד דברים על דיוקם, בהיותם מבטאים הד שחוזר ונשנה מכיוונים שונים.

לטענתם, נאמנות להלכה המסורה והמקובלת ושמירה על ערכי חיים הנגזרים ממסורת יהודית בת אלפי שנים בלי להתבלבל מהשאון המערבי בעשורים האחרונים, הינו חשוך ומסוכן.

כאשר הרמב"ם ביקש לבטא את נצחיות התורה בכל חליפות הזמנים והרלוונטיות שלה בכל עידן באשר הוא, כתב; "וזאת התורה לא תהא מוחלפת".

הרמב"ם שכתב את 'מורה נבוכים', הפילוסוף הגדול שאין שני לו מכל גדולי תלמידי החכמים לאורך הדורות, הידוע ברוחב הדעת הבלתי רגיל שלו, היה בראש ובראשונה תלמיד חכם שמרן שכתב את הקנון ההלכתי הממצא והשלם ביותר, הכולל את ההלכות כולן מאז מתן תורה, החל מהגדרת מהות האמונה, דרך הלכות שבת, מועדים, גיטין, טהרה, נזיקין וכו', ועד הלכות מלחמות וימות המשיח, והוא 'הנשר הגדול' הרופא והפילוסוף המפורסם, הוציא מהגדר כל מי שפקפק אף באמיתת מצוה אחת.

אז תחליטו אתם. האם גם הרמב"ם היה חשוך ומסוכן לנאורות!?

היחס למודרנה בתפיסתה של תורה הינו יחס מורכב, ויש להבחין בין ההתייחסות למהות ולתוכן, לבין ההתייחסות לחלקים החיצוניים. ביחס לקדמה ולכלים פרי פיתוחה של המודרנה אין ספק שזו הביאה ברכה ונוחות גדולה לאנושות בכללה, החל מהמהפכה התעשייתית ועד החיסון לקורונה.

ספרי ההלכה גדושים דיונים העוסקים בשילוב שכלולי החיים המודרניים שיתאימו עם עקרונות ההלכה המסורה בסיני, פוסקי ההלכה רואים בהם אתגר חיובי ביותר וכחלק מהתקדמות המציאות וגאולת האנושות.

כמשל, אחד התחומים המפותחים ביותר בעולם המחקר הרפואי מתמקד בסוגיית הפוריות, שבראשיתו אתגר מאוד את פוסקי ההלכה בשל ההשלכות ההלכתיות מרחיקות הלכת שלו. אך כיום, לאחר שנושא זה נלמד כראוי ובאחריות ע"י גדולי הרבנים ותלמידיהם, כולם ללא יוצא מן הכלל רואים בו ברכה עצומה – לא רק לעשרות אלפי זוגות שבזכותם זכו לפרי בטן, כי אם ובעיקר לחוסנה של החברה כולה, ויחד עם זאת במקביל נכתבו ונכתבים בירורים וחקרי תשובות הלכתיות רבות המבררות ומכוונות תחום זה שיעלה בקנה אחד עם עקרונות ההלכה המקובלת.

מאידך, התרבות הפוסטמודרנית הנאורה עם הלכי הרוח 'המתקדמים' במסריה ההרסניים, דרדרה את החברה המודרנית והמרדנית לכדי אחוזי ילודה שליליים. "התאבדות שקטה" כפי שקורה באירופה ולא רק שם.

פרי המחקר של המודרנה רצוף השנים והעמל הופך להיות לא רלוונטי בעידן שהמשפחה נתפסת כנטל מיותר שיש לצמצמו ולהכחידו בצורתו הנורמלית, אז מי נלחם במודרנה הרבנים או שלוחי הרסן מבית המדרש של הרלטיביזם?!

מאידך ביחס למהות של המודרנה, שלומי אמוני ישראל שואבים את תוכן חייהם וערכי היסוד שלהם מהערכים האבסולוטיים שנתנו מסיני, אמנם תפיסות וערכי יסוד אלו פשטו צורה ולבשו צורה בהתאם לדור ולשפתו עד ימינו בסגנונן העכשווי, אך המהות אחת היא ולא חל בה מתום.

בנקודה זאת אין שום הבדל בין כל בתי המדרש באשר הם, המחלוקות הינן על הדרך על ההסברה ואף בפרשנות לסוגיות מהותיות במרחבי התורה, אך על נצחיותה של התורה מצוותיה וערכיה אין חולק! ומי שיטען אחרת הריהו שומט את אחיזתו בכרם ישראל.

כמו כן, בכל דור עמדו בפרץ גדולי תלמידי החכמים שראייתם הייתה מעבר לכאן ועכשיו שניפו עבורנו את המוץ והתריעו מהשפעות זרות של התרבויות השונות שחלחלו בדלת האחורית לתוככי העולם היהודי, וב"ה שקיימים גם בתוכנו תלמידי חכמים להם אחריות ציבורית רוחב דעת ועין בוחנת שאינם נופלים בקסמי אשליית הנאורות החדשה.

בעשרות השנים האחרונה הפוסט מודרנה יצרה ביצה טובענית שטשטשה את השכל הישר ואת נורמליות החיים ויצרה מבוכה שזלגה אף לקרב הציבור הדתי. בחסד ה' עלינו קיימים בקרבנו תלמידי חכמים שלא הולכים שבי אחר קסמי הפוסט מודרנה ובעינם החודרת וביושר שכלם מזהים את זרעי ההרס הסמויים והגלויים. כיאה לרבנים עם אחריות ציבוריות, הם עומדים ללא חת ומשמיעים את קולה הצלול את תפיסתה של תורה גם כאשר התכנים אינם ערבים לאוזנה של המיליה מקבוצת המיעוט השלטת בתרבות ובתקשורת.

צר לי שחופש הביטוי והנאורות הליברלית נגמרת כאשר מגיעים לעולמות דתיים ותרבותיים יציבים ובלתי ניתנים לערעור, מסתבר שנחרצותם של רבנים אלו מערערת את הניהיליזם הפוסטמודרני וחושפת את האבסורד והזמניות שלו.

לא לחינם יש הרואים ברבנים אלו סכנה ל'נאורות', כאשר ה'נאורות' משמעה הרס הערכים הקיימים ויישור קו עם הדקונסטרוקציה, קרי, אין אמת וכל אחד בכל רגע נתון בוחר ומגדיר את האמת שלו בהתאם לתחושותיו שיתחלפו אחרי כמה רגעים, ובשפה אחרת – 'הנאורות החדשה' עסוקה רק בפרט ומפוררת את הקולקטיב לכדי נרקיסיסטיות חולנית.

לעומת זאת תפיסתה של תורה חותרת ליציבות ערכית וקידום הערכים החברתיים לא במקום רווחת הפרט כי אם כאחריות ודאגה כנה לחברה ולאנושות כולה וממילא גם דורשת יותר מאמץ ומסירות, בעולם בו הפרט הוא מרכז העולם הרי שערכיה של תורה זרים ומנוכרים למי שאינו מורגל לשפתה ותוכנה.

בימים אלו אחר הפסח שעבר עלינו לטובה, בהם אנו מתחדשים בבשורת החירות בגאולת ישראל ממצרים, חירות שהולכת ומשתכללת בנו בכל שנה ושנה , חירות שמשמעה לחיות בצורה הטבעית הבריאה לנו כאומה וכפרטים בתוכה, עלינו לזכור כי חירות של אמת מושגת ע"י נאמנות שלמה לדבר ה' 'אין לך בן אלא מי שעוסק בתורה'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
פחדן, לא אמרת כלום. לתלות הומואים?
בן אלף גבירים | 11-04-2021 10:13
להעלות על המוקד מכשפות פמינאציות? תהיה קונקרטי בבקשה. אל תבזבז לי זמן בחפירות במוח כמו איזה סמאלן.
תודה על תיקון בורותי, אני מוכן לסקילה במקום
בן אלף גבירים | 11-04-2021 16:35
אבל 40 שנה לפחות אנחנו כבר מזהירים את ההומואים, אז מתי מתחילים המעשים?
אל תפגין בורות
אורי | 11-04-2021 16:12
אין העלאה על המוקד ביהדות בכלל... ולגופו של ענין, אם אדם עובר על מצוות התורה במזיד ובהתראה עי עדים שמזהירים אותו לפני הפעולה שלא יעשה זאת (זה תנאי מקדים לעונש מוות ביהדות) והוא בכל זאת עושה זאת מגיע לו דין מוות. וזה לא שונה מכל גזר דין מוות שקיים בכל תרבות (ודווקא בתנאים מחמירים יותר כי צריך התראה עי עדים). זה שלטעמך לא מגיע לו עונש מוות, זה נתון לשיקול המחוקק, כמו שלטעמי לא צריך לשים בכלא מי שהעלים מס כל זמן שהוא לא גנב אותו מאף אחד אלא הרויח אותו ביושר. להזכירך, עוד לפני 40 שנה גם הנאורים תיעבו להטבים, בעוד 20 שנה יהיה מותר לשכב אם אחותך וזה יהיה נאור?
2
לדבר על היחס...
גבי | 11-04-2021 10:24
לדבר על היחס של הרמבם למודרנה זה כל כך אנכרוניסטי שזה מביך מאוד את הכותב ואת האתר שפרסם את דבריו. אין ספק שלא כולם זכו לרוחב הדעת של הנשר הגדול.
3
קיימים שני הסברים...
הגיון בריא | 11-04-2021 10:45
קיימים שני הסברים לגבי כתיבתם של חמשת חומשי תורה. האחד מסביר שנביא כתב מפי הבורא. והאחר מסביר כתיבה רב שכבתית שמקורה הראשוני בצורך להצדיק את כיבוש הארץ מהכנענים. מה סביר יותר?
4
לנהוג לפי התורה הכתובה והמסורה
יאיר | 11-04-2021 11:26
זו הדרך אין אחרת. וכל הבוחרים בתועבה וקוראים לזה מודרנה ונאורות - זו נאורות מלשון ארורות .יים הסדום ועמורה ובעממי כנען ומצרים. מי שזה מו - מותם ויפה שעה אחת קודם
5
הסבר מקיף נכון...
חיים אלגרבי | 11-04-2021 11:58
הסבר מקיף נכון ומדוייק, אך הכותב עצמו ושכמותו נופלים שדודים לאור התנהגותם אשר אינה עומדת ביסוד מצוות התורה האומר..ואהאבת לרעך כמוך וכן האימרה המפורסת דין מטה דינה מושגים הרחוקים מאוד אף אעיז ואומר שאינם קיימים כלל בלקסיקון של אלו השוללים את המודרנה ואף אוסיף ואומר הפוסל במומם של אחרים פוסל
6
ואהבת לרעך כמוך
אביחי | 11-04-2021 12:32
למספר 5 ואהבת לרעך כמוך מתייחס לרעך במצוות. ודוד המלך אומר הלוא משנאיך ה' אשנא....תכלית שנאה שנאתים לאויבים היו לי. אבל אולי דוד המלך כבר לא בקונצנזוס
, על...
יפתח | 16-04-2021 13:21
, על בסיס מה הסייג, זה חמור מאוד לצמצם לקיום מצוות.
7
כותרת נוראית. זה...
י | 11-04-2021 14:25
כותרת נוראית. זה אתר דתי?
8
דברי טעם!
שפוי | 11-04-2021 22:35
תודה כב' הרב
9
מטופש, העולם לא...
שלומי אב | 12-04-2021 1:02
מטופש, העולם לא זקוק למשפחות מרובות ילדים וטיפולי פוריות הן למשפחות חשוכות ילדים ולא כאלו שיש להם כבר חמישה או שישה, בתורה מצווה האדם לפרות ולרבות ולמלא את הארץ כיום אנו במצב שהארץ מלאה אנו לא צריכים יותר אנחנו לא במירוץ נגד השעון ועדיף משפחה קטנה ואיכותית שיכולה לכלכל את בניה ברווח מאשר משפחה של תשעה ילדים בלי כסף לצרכים בסיסיים
10
חרפה שזו הכותרת!!!! איך...
רועי | 12-04-2021 8:42
חרפה שזו הכותרת!!!! איך בכלל מעלים על דעתכם לכתוב שאלה שכזו!?
11
לגבי הרמבם לא ברור
הרב שמואל | 12-04-2021 15:42
לגביך ....ברור אתה חשוך
חשוך מי...
אורי | 13-04-2021 8:23
חשוך מי אולי אתה. מחפשים כותרת על הרמבם גם מישהו אמר שהת אסלם די עם הנבובות אולי יש רבנים אשכנזים שהתנצרו אותי ואולי טיפשות מהלכת
12
במשך 3000 שנים
שיהיה בריא הרב | 12-04-2021 23:01
מימיו של דויד המלך אדושם שמר על עםישראל והריבוי היה מ-5 מליון ל15 מליון ב-1950. אדושם לא אוהב עמישראל גדול מדי, וכשהגיע ל 20 מליון בשנת 1940 שלח את המוציא לפועל שלו שרצח 6 מליונים. אדושם בשנים האחרונות חשף לנו את הרפואה שהביאה חיים ארוכים, ביטול תמותת תינוקות, ומנגד אותה רפואה שנתן לנו אדושם הרפואה הזו נותנת לנו אמצעים לפיקוח על הילודה. אבל בחלק הזה החרדים לא מאמינים. אותה רפואה שנשלחה ע'י בורא עולם - מקבלים רק את חציה.