אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ללא הכרעה: תקווה חדשה לא המליצה על אף אחד

למרות לחצים אדירים מימין ומשמאל, תקווה חדשה החליטו שלא להמליץ על אף מועמד: "עשינו מאמצים לממשלה של בנט-לפיד, אך כל אחד מהם המליץ על עצמו ולכן לא נוכל להמליץ עליהם"

ללא הכרעה: תקווה חדשה לא המליצה על אף אחד
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

אחרי שנציגי 7 הסיעות הגדולות בכנסת ה-24 הגיעו הבוקר (שני) לבית הנשיא, סבב ההמלצות נמשך הערב עם 6 הסיעות הנותרות, כשהנציגים הגיעו לפגישות מתוקשרות עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. בתום סדרת הפגישות, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את היום עם 52 ממליצים, אל מול 45 ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ו-7 ליו"ר ימינה נפתלי בנט. 12 ח"כים לא המליצו על אף מועמד, בהם הנציגים הערבים וכן מפלגת תקווה חדשה של גדעון סער.

מפת הממליצים הסופית:

21:00 – סיעת רע"מ, האחרונה בסבב ההמלצות, לא המליצה על אף אחד כמועמד להרכבת הממשלה. "רע"מ קיבלה מנדט חשוב מהציבור הערבי, וגם קיבלה המלצות מהחברה היהודית על הגישה הפוליטית החדשה שהיא מקדמת" אמר היו"ר מנסור עבאס. "המנדט שקיבלנו גם נותן לנו אור ירוק לפעול בזירה הפוליטית בצורה שיש בה קבלה לאחר, אין מדיניות החרמות או פסילות – אבל אני מסופק שבחודשים האחרונים רמת השיח של השנאה וההסתה נגד החברה הערבית פחתה. אנחנו מעוניינים שתקום ממשלה ושנהיה שותפים לתהליך הזה, ולכן נתמוך בכל מועמד שתטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה. אנחנו כהמלצה, אין לנו המלצה".

20:10 – ברשימה המשותפת החליטו שלא להמליץ על אף מועמד. לדבריהם: "בבחירות הקודמות הרמנו את הכפפה, הפעם זה לא המצב. הבחירות הללו הן על השאלה 'כן ביבי' או 'לא ביבי' – אנחנו לא חלק מזה. אנחנו נגד נתניהו גם בגלל המשפט, אבל לא רק – בעיקר ובגלל המדיניות החברתית שלו. לאלו שב'גוש השינוי' לא אכפת מהנושאים הללו, ולכן אנחנו גם לא חלק מהגוש הזה".

19:10 – נציגי תקווה חדשה, זאב אלקין, יפעת שאשא ביטון ויועז הנדל, לא המליצו על אף אחד כמועמד להרכבת הממשלה: "זה לא סוד שיצאנו לבחירות הללו כי חשבנו שצריך שינוי בישראל, ושסער הוא האדם הנכון לעשות את זה. אבל ראינו את תוצאות הבחירות ואמרנו שאגו לא יעמוד בדרכנו. האופציות כעת זה או ממשלת ימין עם נציג למחנה הלאומי שלא נתניהו, או ממשלה שמבוססת על רוטציה ופריטטיות בין בנט ולפיד. כבר יום אחרי הבחירות עשינו מאמצים רבים כדי שהצדדים יגיעו להבנות, אבל הם לא שמעו לאזהרות שלנו וניהלו מגעים רק מצאת השבת. במצב כזה אי אפשר להמליץ על אף אחד".

(צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

בדבריה שאשא ביטון ביקשה מהנשיא לזמן את לפיד ובנט לנסות למצות את האפשרות של הקמת ממשלת אחדות. "עשינו מאמצים לממשלה פריטטית של בנט-לפיד. כל אחד מהם המליץ על עצמו ולכן לא נוכל להמליץ על אף אחד מהם" הסבירה.

(צילום: בנצי רובין\סרוגים)

עם זאת, ריבלין דחה את בקשתה ואמר כי מדובר בהתערבות אישית בהליך הטלת המנדט: "לא יהיה דבר כזה. אפשר להמליץ על מועמד, ואפשר לא, אבל מהדברים שנאמרו על שולחן זה אני לא רואה איך מקימים ממשלה – והעם משווע לממשלה שתוכל לפתור את הבעיות העומדות על הפרק שלה". למרות זאת, הנשיא אמר כי "אם יבואו אלי בנט ולפיד ויבקשו ממני שהם רוצים שאמתין כדי להתדבר ואולי הם ישנו את עמדתם, זו תהיה שאלה גדולה".

18:30 – נציגי מרצ, ניצן הורוביץ, עיסאווי פריג', וג'ידא רינאוי זועבי, המליצו לנשיא על יאיר לפיד כמועמד לראשות הממשלה. "אנחנו הודענו כבר במהלך מערכת הבחירות שנמליץ על יאיר לפיד, ומרצ היא מפלגה שעושה אחרי הבחירות את מה שהיא אומרת לפני הבחירות" אמר הורוביץ. "אנחנו כבר דיברנו איתו ועם אחרים, אנחנו חושבים שיש לו סיכוי להרכיב ממשלה, בצירוף של מפלגות מהשמאל, המרכז והימין".

צילום: יונתן זינדל\פלאש 90

בדבריו פריג' נשא נאום נוקב על היחס לחברה הערבית: "אם לא הערבים הייתה כאן כבר קואליציה. אני פונה אל בנט ומשיט לו יד, ערב הבחירות הוא אמר שהגיע הזמן לבנות גשרים, אני שואל אתכם – האם הגשרים האלו יכולים לקבל אותי? את ילדיי? בואו נקרא לילד בשמו. אנחנו לא צריכים להוכיח נאמנות 72 שנה, להתחנן אנא קבלו אותנו, אנא קבלו אותנו".

18:15 – לאחר ההחלפה בין הפגישות של הרשימה המשותפת ומרצ, יו"ר תע"ל אחמד טיבי הודיע כי אם גדעון סער יתמוך בלפיד, אז גם הוא ימליץ על יו"ר יש עתיד – ובכך יכריע את המירוץ למנדט. במקרה כזה נתניהו יהיה עם 52 מנדטים, ולפיד עם 53.

17:20 – נציגי מפלגת הציונות הדתית, איתמר בן גביר, מיכל וולדיגר ושמחה רוטמן, הגיעו לבית הנשיא והמליצו על בנימין נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה. "אנחנו חושבים שהסיכויים הגדולים ביותר הם של ראש הממשלה נתניהו, ואנחנו כמובן ממליצים עליו" אמרה וולדיגר. "אנחנו אופטימים וסבורים שיש ביכולתו להרכיב ממשלה".

(צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

"העם בחר ימין, לא היה כתוב בפתק 'בנימין נתניהו' או 'לא בנימין נתניהו', אלא היו אידאולוגיות. 65 מנדטים, לפי החישוב שלנו, הצביעו לימין והערכים שלו" הוסיף בן גביר. "אני יודע שיש כאלה שאומרים לא ביבי, אבל נזכיר שבבחירות הקודמות גם היה אדם כזה – ובסוף הוא כן ישב עם ביבי. עם ישראל לא רוצה בחירות חמישיות, נמאס לכולנו. אבל אם נתניהו יוכל להקים ממשלה, תקום כאן ממשלת ימין מלא".

17:15 – בחדשות 12 דווח כי מרצ החליפה את שעת הפגישה שלה עם הרשימה המשותפת, זאת כדי שהם יגיעו לנשיא רק אחרי סער ולא לפניו. בכך הרשימה המשותפת תוכל לראות על מי סער ימליץ – והאם ההמלצות שלהם יתנו ללפיד רוב או לא.

16:30 – סיעת ישראל ביתנו פתחה את החלק השני של סבב הפגישות, כאשר היו"ר אביגדור ליברמן המליץ על יאיר לפיד – כפי שאמר שיעשה לפני הבחירות. "אצלנו מילה זו מילה – כל מה שאמרנו לפני הבחירות תקף אחרי" אמר. "הצהרנו חד משמעית שנמליץ על יו"ר המפלגה שתביא את מרב המנדטים מגוש השינוי. לכן ההמלצה שלנו היא ללא ספק על יאיר לפיד, למרות שאם נראה שיש מועמד שיש לו יותר סיכויים, לא נפסול אף אחד ונתמוך בכל אחד כדי שלא להגיע לבחירות חמישיות".

(צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

"אני מלווה את שיחות הקואליציה מאז 1996 אבל היום מתקיימות שיחות גועליציה ולא קואליציה" הוסיף ליברמן. "הגענו למצב של דמוקרטיה הפוכה. מפלגות עם מעט מנדטים מכתיבות את סדר היום. תם עידן שלשתי המפלגות הגדולות יש למעלה מ61 מנדטים".

לוח הזמנים של הפגישות:

19:00 הגעת סיעת תקווה חדשה

19:30 הגעת סיעת הרשימה המשותפת

20:15 הגעת סיעת רע"מ

מוקדם יותר היום הגיעו לבית הנשיא נציגי 7 הסיעות הראשונות: הליכוד, יש עתיד, ש"ס, כחול לבן, ימינה, יהדות התורה והעבודה. שני הנתונים החסרים שהתגלו במהלך היום היו עם ההמלצות של סיעות ימינה וכחול לבן. חברי הכנסת איילת שקד ומתן כהנא הגיעו בשם סיעת ימינה והודיעו כי הם ממליצים על יו"ר המפלגה שלהם, ח"כ בנט, זאת למרות שהסיכוי שהוא יקבל נמוך מאוד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הנוכל המושחת מרחביה צמא לדם ביבי
ריבלין שר''י | 05-04-2021 16:53
כל שנותיו הוא זומם רב הרובי הזה. איש אכזר [מסכנה אשתו כל השנים]. ריבלין היה היום כמו חיה טורפת. ממש רקד על דם ביבי. רובי האדם הכי שנוא במדינה. יאסר עראפת היה ימח שמו היה יותר בן אדם מרובי האכזר. טוב שלא היה בשואה בגרמניה.......................
ימח שמה של אילת שקד וזכרה
שקד לרפורמים | 05-04-2021 20:42
ימח שמה של השופטת פלדמן המרשעת
ימח שמה של השופטת פלדמן המרשעת
ימח שמה של השופטת פל | 05-04-2021 20:39
ימח שמה של השופטת פלדמן המרשעת גם ריבלין
2
ביידן: מיסטר רובי הוא הנוכל של מזה''ת
טפו עליך רובי | 05-04-2021 16:56
ראיתם היום פרצוף חזירי בלשכת הנסיא. מסובב מתחמן מכל כיוון. פלא שאף חבר מהליכוד לא הכניס לריבלין איזה זפטה בפרצוף
3
נשיא שנוי במחלוקת...
יובל ג | 05-04-2021 18:18
נשיא שנוי במחלוקת
4
ריבלין אמר שלטון...
יהודי | 05-04-2021 18:43
ריבלין אמר שלטון כנופיית החוק