אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"ביקשתי שיצבטו אותי, אבל זה שוב קורה"

יש להקים וללא דיחוי צוותי משבר שימנעו או לפחות יצמצמו למינימום את הממשק של אנשים עם מוגבלות עם גורמי המשטרה. מצבו של המתמודד, שלא מוחזק כהלכה, מתדרדר מהר והמשבר מגיע

"ביקשתי שיצבטו אותי, אבל זה שוב קורה"

ביקשתי שיצבטו אותי, שאדע שזה באמת קרה שוב ואני לא מדמיינת. שוב מתמודד נפש, שוב העדר מענים בקהילה וסירוב המתמודד לקבל טיפול, שוב משפחה שאין לה לאן ו/או למי לפנות, ובצר לה היא מתקשרת למשטרה.

עוצמת את עיני ורואה שוב הטרגדיה של יהודה ביאגדה ז"ל, של שיראל חבורה ז"ל, של מוסטפה יונס ז"ל, צעירים עם מוגבלות נפשית שנהרגו בשנתיים האחרונות בהיתקלות עם כוחות האכיפה והביטחון או את זו של איאד אל חלק ז"ל צעיר עם אוטיזם, שנהרג גם הוא בהתקלות דומה.

עוד באותו נושא

האם אלוהים מכיר את הדרך למחלקה הסגורה בגהה?


11

קיוויתי שאני מדמיינת והסיפור לא חוזר על עצמו, אך לצערי, זה אמיתי. זה שוב קרה. אחד לאחד. הפעם מדובר ב-מוניר ענבתאווי ז"ל, מתמודד בן 33 מחיפה.

הפנייה של אמו למשטרה, לא היתה על מנת שיעצרו את בנה החולה, לא על מנת שישב מאחורי סורג ובריח, לא בשל היותו עבריין (אני לא מכירה אותו, אבל יכולה להניח שהוא אינו כזה), אלא בשל היותו חולה, כדי שיטפלו בו ובמחלתו, שישקיטו את סערת נפשו, יתנו מרגוע לנפשו.

אירוע הירי בחיפה (צילום: דוברות המשטרה)

כשמערכת בריאות הנפש אינה מספקת (מספיק) מענים בקהילה למתמודדי נפש, כשהמתמודדים הללו משתחררים מבתי החולים (שגם שם המצב בכי רע, צפיפות נוראה, מעט מידי אנשי מקצוע והעדר מחלקות ייעודיות כדוגמת תחלואה כפולה) לתוך ריק גדול, ללא מסגרת, ללא מעטפת, ללא ליווי ו/או מענה, המעמסה כולה לנופלת על המשפחה, שאינה מסוגלת, ברוב המקרים, להתמודד עם הדבר.

נוכח שוטרים עם מדים החרדה רק גוברת

מצבו של המתמודד, שלא מוחזק כהלכה, מתדרדר מהר והמשבר מגיע. כשאין מענים, גם לא במצבי משבר, הלהבות מתחזקות, ההורים אינם יכולים לפנות לפסיכיאטר המחוזי, שהרי אין בידם כל חוות דעת רפואית (המתמודד מסרב לכל טיפול שהוא) ובצר להם הם פונים למשטרה.

לנוכח השוטרים, עם מדים, החרדה אצל המתמודד רק הולכת וגדלה, השוטרים אינם מיומנים למקרים כאלה ונטולי הכשרה, והתוצאה – המשבר מסלים והטרגדיה בדרך.

לאחר מותו של איאד, ביוני 2020, יזם נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, ועדה בינמשרדית ובה ישבו גם אנשי מקצוע ונציגי קהילות וארגונים מובילים בתחום בריאות הנפש והמוגבלויות, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, שדנה בהתמודדות כוחות האכיפה והביטחון מול אנשים עם מוגבלות ומתמודדי נפש.

הועדה ישבה על המכונה, וביום 16.2.21 הוגשו מסקנותיה לכב' הנשיא. אמו של שיראל ז"ל ואף אני, כיו"ר אמונת"כ – ארגון משפחות נפגעי תחלואה כפולה, העדנו בפני חברי הועדה.

כמה התפללתי שמסקנות הועדה וביניהן – הקמת צוותי משבר, הכשרות חובה ומתן כלים לשוטרים ויתר כוחות הביטחון, ייושמו במהרה וימנעו את האסון הבא. לצערי, זה לא קרה. האסון הקדים להגיע ועוד צעיר מתמודד הלך לעולמו.

שוטרים שיעברו הכשרה מיוחדת

אין לחכות יותר, יש להקים וללא דיחוי צוותי משבר שימנעו או לפחות יצמצמו למינימום את הממשק של אנשים עם מוגבלות עם גורמי המשטרה (שאינה גוף טיפול למוגבלותו של אדם).

צוותים מקצועיים שיתנו שירות ביתי, ינמיכו את הלהבות ויובילו לטיפול. צוותי משבר משני סוגים: האחד, למקרים שבהם המשטרה היא הכתובת העיקרית והקריאה נעשית על רקע ביצוע עבירה פלילית לכאורה – מקרים אשר בעיקרם מוגדרים כ"מצבי חירום".

צוותים אלו יהיו מאוישים על ידי שוטרים ייעודיים שיעברו הכשרות מתאימות ואנשי מקצוע מוסמכים מתחום הטיפול, המתופעלים דרך המוקד המשטרתי ותחת אחריות המשטרה.

עוד באותו נושא

השר אמיר אוחנה מגבה את השוטר היורה מחיפה


7

והשני, יוצא מנקודת הנחה שהמפגש עם המשטרה נגרם בשל חוסר במערכי טיפול או תמיכה נפשיים, אך ההתנהגות אינה מציבה סכנה ממשית. מצבים שבו האדם עם המוגבלות או קרוביו קוראים לעזרה לנוכח התנהגות חריגה, וסירוב המתמודד לשתף פעולה בטיפול.

המענה לקריאות אלה צריך להיות לא-שיטורי.  הצוות יורכב מאנשי טיפול ויציע מענה מסייע שאינו מערב גורמי אכיפה ומטרתו-  מניעת  התדרדרות האירוע למצב שבו נדרשת התערבות משטרתית. שילוב השוטר בצוות יעשה רק שיש הכרח. צוותים אלה יתווכו וילוו את המקרה לטיפול בקהילה.

בנוסף וללא עלויות גבוהות מידי יש ליצור ולחייב הכשרות חובה ומתן כלים לגורמי האכיפה וכוחות הביטחון בבואם לטפל בתקריות בהם מעורב אדם עם מוגבלות.

הקמת צוותים כאלה לא יפתרו לגמרי את המורכבות, את האתגרים בהתמודדות עם אנשים המסרבים, עקב מחלתם, לקבל טיפול. יש צורך גם במיגור הסטיגמה והדעות הקדומות (המובילות לסטיגמה עצמית ולבריחה מטיפול), יש הכרח בהקמת רצף טיפולי שיקומי שכ"כ חסר כיום במערכת בריאות הנפש ובמשימות נוספות בתחום, אבל זו התחלה.

חובה מוטלת עלינו, על החברה ככלל ועל רשויות השלטון, בפרט, להגן על חייהם, גופם וכבודם של כל איש ואישה, ובוודאי על החלשים ביותר שבה. זאת גם אם הדבר כרוך במאמץ, הכשרה ומשאבים. בראייה ארוכת טווח תצא החברה כולה נשכרת מכך. אני לוקחת על עצמי, כנבחרת ציבור, להוביל את מסקנות הועדה ליישום ובמקביל לקדם את הרצף הטיפולי שיקומי ואת תחום בריאות הנפש בכלל. זו היא חובתי.

 

מיכל וולדיגר נבחרה כמספר 2 ברשימת הציונות הדתית לכנסת ובקרוב תושבע כחברת כנסת

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
" הועדה ישבה על המכונה"????
הרב פיינשמעקער | 30-03-2021 17:44
לא אומרים ישבה על המדוכה?
2
תגיעי בעז"ה לכנסת ותצרחי למען פגועי הנפש
רונית לוי | 30-03-2021 19:29
מי יודע אם לא לעת כזאת הגעת למלכות - השתמשתי בקולך למען מי שאין לו קול. תודה לך!!!
3
מתי סוף סוף...
שולמית אלעד | 30-03-2021 20:04
מתי סוף סוף יפעל מדא נפשי אותו ניתן להזעיק בעת משבר? סיפורים קשים ומזעזעים מצביעים על כך שלשוטרים אין את היכולת והתובנות כיצד מטפלים בפגועי נפש.
4
מיכל, אני...
ענת דוד | 30-03-2021 20:15
מיכל, אני מרגישה שאת מדברת מפי. משקפת בדיוק את מה שאני חשה, כאחות למתמודד נפש, שלא פעם אנו נמצאים במצוקה דומה. וזו היתה תגובתי לידיעה הנוראית אמש: הכתובת על הקיר, זועקת: דחוף להקים מדא נפשי, דחוף להוציא לפועל צוות להתערבות במצב משבר! שוב מקרה דומה למקרים דומים ששמענו עליהם....ביאדגה זל, חוברה זל. אין לי מילים. הכאב רב. כאחות למתמודד נפש שנקלע לא אחת למצבי משבר- וגם אנו נאלצים לעתים להזעיק עזרה רפואית או משטרתית- אין לי מילים. הכאב רב. וכמו שנאמר: אל תדון את חברך, עד שתגיע למקומו. לכן אין לי מה לומר לגבי השוטר/שוטרים. איני יודעת איך אני הייתי נוהגת במצבם. וכנראה גם הייתי נוהגת כמו האמא, ובלית ברירה קוראת למשטרה לעזרה. אחרי עוד הידרדרות של בנה. מצב מאולץ לאור זה שאין מענה למצבי משבר והידרדרות. הלוואי ובישראל במהרה יקום מד״א נפשי, שאליו אפשר יהיה לפנות כבר בראשית ההידרדרות והמשבר, ובמקרה הצורך, הם יפעילו את המשטרה, עם מתן רקע והכוונה
5
זו לא עבודת...
מ.ו | 30-03-2021 22:08
זו לא עבודת שוטרים אחד שמשתולל עם סכין מה רוצים משוטר .אולי במקרה כזה צריך להגיע עם כלב משטרה או עם גז פלפל ושוקר עי יחידה של אחים ממרפאת חולי הנפש שוטר רוצה לחזור חי הביתה לא משנה מי הורג אותו מחבל או חולה נפש ממש טימטום של אנשים.
6
אכן מדויקת מיכל...
קרובים | 30-03-2021 22:10
אכן מדויקת מיכל בבקשה ליישם ומהר
7
מיכל, בטוחה אני...
רחל פקר | 30-03-2021 22:31
מיכל, בטוחה אני שתעשי הכל למען יישום החלטות הוועדה בתחום בריאות הנפש והקמת צוותי טיפול במשבר. כל יום שעובר ללא הקמת מד״א נפשי גובה קורבן נוסף. לא נשקוט עד אשר יבינו כולם ששוטר ללא הכשרה מיוחדת כיצד לסייע למשפחה שמזעיקה אותו לעשות למען המתמודד ולא ליטול את חייו- גם השוטר חסר אונים בהיותו חסר ידע!!!!! פעל כמצופה- אומרים במשטרה. זה המצופה??????!!!!!! אנא, במקום להתגושש אלו באלו נבחרי ציבור - מי יישב עם מי- ומשחקים ממש כמו ילדים בגן- תתלכדו סביב מטרות צו השעה, ועשו הכל ראשית למען אוכלוסית אנשים מוחלשים שזכותם לחיות!!!!!! מיכל- הצליחי !!!!!!
כן... פעל...
צירעה | 31-03-2021 9:24
כן... פעל כמצופה... כשמישהו עם סכין תוקף על מנת להשתמש בסכין (לא כדי למרוח חמאה על פרוסת לחם) אז השוטר לא צריך לחשוב איך לרצות יפי נפש אלא איך להישאר בחיים... זה שמשתמשים במכבסת מילים לתאר את מצבו של המופרע לא עושה אותו למתמודד... כל רוצח יכול להיחשב כמתמודד שהרי בן אדם לא מתמודד, לא רץ אחרי שוטר כדי לרצוח אותו, לא דוקר את שכנו כי חסם לו את החנייה, גם לא רוצח נערה כי לא נשבתה בקסמיו ובטח לא רוצח את נכדתו כי לא באה טוב ליחסיו עם אשת בנו... המתמודד המסכן הזה היה יכול לפגוש אותך או כותבת הטור בדיוק בזמן שהתקשה לקלף את המסטיק מעטיפתו ומוחו הקודח היה מאשים אתכן ואז הייתן שואלות... היכן השוטר הטוב עם האקדח שישמור עלינו...
8
עצוב שלפעמים פגועי...
נתנאל | 30-03-2021 23:00
עצוב שלפעמים פגועי נפש מדרדרים קשה על אובדן בגלל יחס נוראי מאנשים ומאנשי חוק שלא יודעים איך להתנהג עם קבוצות אלו.
9
מה כל זה...
נעמה | 31-03-2021 0:27
מה כל זה שהמשפחות מתקשות להתמודד שייך לאכיפה.ילדים עם מוגבלויות לא צריכה להיות עליהם אכיפה בכלל,ואם כן אז צוותים מיוחדים צריכים עם הבנה לגשת אליהם.ההתמטדדות של המשפחות אומנם קשה,אבל הם צריכים לדעת שילדיהם יכולים ללכת בביטחה ברחובות.אבל הרי היום איש אינו יכול ללכת בטוח ברחובות מסיבה זו או אחרת.המשפחות מלוות בדרך כלל את ילדיהם לבתי חולים עוזרים להם להתמודד עם מצבים קשים,אבל לא תמיד הם מספיקות.זו המשטרה והרשויות שצריכים לנהוג בהם בדרך מיוחדת.הם לא רוצחים ,הם לא אלימים הם בעיקר מבולבלים.והם לא עושים בכוונה,אדם בריא עושה בכוונה ומשתחרר במהרה,אפילו לא הורגים אותו. לחברה יש הרבה תיקונים לעשות עם עצמה.וההורים לא יכולים להיות בטוחים גם אם יש להם ילדים לא מיוחדים.
10
שתרעד האדמה בקדומים....
נהג מונית | 31-03-2021 3:54
שתרעד האדמה בקדומים.
שהאדמה תפער...
מישהו | 31-03-2021 4:39
שהאדמה תפער את פיה ותהלע אותך עם ה'מונית' שלך
11
הלואי ותצליחי בעזרת...
דוד | 31-03-2021 5:04
הלואי ותצליחי בעזרת השם קורע לב
12
כל הזמן שומעים...
סשא | 31-03-2021 5:17
כל הזמן שומעים על מצוקתם של פגועי הנפש המסכנים. כל הנשמות הטובות נזעקות לרחם עליו אבל אף אחד מאלה לא מזיז לו סיבלם של בני המשפחה. יש פגועי נפש שהופכים את חייהם של בני המשפחה לסיוט שלא ניגמר. האמא שהתקשרה למשטרה מן הסתם סבלה ממנו סבל רב והפנייה למשטרה באה מן הסתם לאחר שהגיעו מים עד נפש. הרחמים צריכים מופנים לבני המשפחה הסובלים ומצפים שהמשטרה תחולל ניסים. וגם על השוטרים המסכנים את שלומם ולפעמים גם חייהם בהענות לקריאות לטפל בפגועי נפש אלימים כדאי להרעיף קצת רחמים ואמפטיה
13
למה לא השתמשו...
עמרם | 31-03-2021 8:24
למה לא השתמשו בטייזר חשמלי במקום אקדח או בכדורי גומי?
14
אם החרדה גוברת...
שימי | 31-03-2021 9:28
אם החרדה גוברת אז למה הוא תוקף שוטר עם סכין, במקום לברוח.החרדה היא של השוטר שנאלץ להגן על עצמו .אם השוטרים לא היו מגיעים ייתכן שהיה הורג בני משפחה שהיו בסביבתו.
15
מעניין מאוד! המשטרה גיבורה...
המשטרה גיבורה על מתמודדי נפש | 31-03-2021 9:30
מעניין מאוד! המשטרה גיבורה על מתמודדי נפש ועל כל הפושעים כולל הערבים שגונבים אונסים המשטרה מ תנהגת באוזלת יד לא מסוגלת להתמודד מול העבריינים שממררים את חיינו. בושה. בושה. בושה.
16
יישר כח. האמת חוצה...
מ.ו | 31-03-2021 9:54
יישר כח. האמת חוצה מגזרים ודתות.
17
שימוש המילה זל...
משהב | 31-03-2021 11:03
שימוש המילה זל היא עבור יהודי וכך נאמר בחזל. מי שכתב כך הוא אדיוטי חסר השכלה.
לא...
ציון | 06-04-2021 0:54
לא יאמן עד לאן הגזענות שלכם יכולה להגיע. לא יאמן כמה שנאה אתם מפיצים.
אשתי עבדה...
שמ | 31-03-2021 12:32
אשתי עבדה שנים עם מתמודדי נפש.מכיר מקרוב מאוד יוםיומית את הבעיה.אבל לא מסכים לחלוטין להאשים שוטרים שמאויימים על ידי מתמודדי נפש בסכינים וכלי משחית אחרים.כל הגיבורים/ות שמגנים אוטומטית שוטרים עושים עוולה.עבדתי 20 שנים בחברת אבטחה.רק מי שהיה שם יודע מה פירוש המושג סכנת חיים כשמאבטח נתון לו ואין מי שיעצור את המתפרע/ת החולים ולא כי הם רעים.אבל חובה להפסיק להשליך על השוטרים את כל כשלי האנושות.יש מתמודדי נפש שרצחו את אימם או את אביהם בבית פנימה.השוטרים אשמים?די כבר עם הירידה לחיי המשטרה בעניין זה.שוטר או מאבטח שנמצא בסכנת נפשות חייב לבצע מעצר חשוד בנוהל פתיחה באש מוכר ידוע ומתורגל מזה שנים.אבל הנוהל הזה לא יכול לכסות כל אירוע שכזה.
18
אוי לנו המשפחות...
טין טן | 31-03-2021 15:53
אוי לנו המשפחות ....ולשכנים שלנו