אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: למה קרבן פסח הוא דווקא כבש?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת צו ולחג הפסח מדוע היה צריך לזרז את הכוהנים בהקרבת קרבן התמיד, ולמה קרבן פסח הוא דווקא כבש

פנימיות בקטנה: למה קרבן פסח הוא דווקא כבש?
  דוד כהן/פלאש 90

בפרשת השבוע כתוב "וידבר ה' אל משה לאמר זאת תורת העולה…". מסביר רש"י שאין צו אלא זרוז. רש"י מביא את רבי שמעון שאומר וביותר צריך הכתוב לזרז במקום שיש חסרון כיס, ובקרבן עולה יש לכהן חסרון כיס כי כולו נשרף במזבח והכהנים לא אוכלים ממנו. מאחר ואין לכהנים שום רווח מקרבן העולה, היה חשש שהכהנים  יתעצלו בעבודה נאמר להם בלשון צו כדי לזרזם בעבודה זו.

גם יציאת מצרים היתה במהירות, בזריזות ובחפזון "כי בחפזון יצאתם ממצרים".

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: למה ה' קורא לנו?


3

בשער הכוונות כותב שפרעה הוא מלשון עורף, והעורף נמצא מאחורי הגרון. כל שפע שמגיע לגוף יורד מהראש, מהמוח. פרעה היה במיצר שבגרון, ינק את השפע ולא נתן לשפע להגיע למקומו.רק אור גדול (לא רגיל) שבא במהירות יכול היה לסנור את פרעה והמצרים ולהורידם מן המיצרים של הגרון והעורף,דבר שהביא את השפע המלא לעם ישראל. אור גדול זה מופיע בכל שנה בליל הסדר.

הבני יששכר כותב שמצרים היא ממלכת הכפירה וכמו שאמר פרעה "מי ה' אשר אשמע בקולו". במצרים לא הבינו שה' מנהיג את העולם, וחשבו שרק הטבע שולט בעולם ועולם כמנהגו נוהג ומעצמו מתנהל. לכן המצרים העמידו את הטלה שהוא בכור וראש למזלות כעבודה זרה שלהם, ובכך הם כמי שאומרים שהנהגת העולם בידי הטבע והמזל היא.

לכן כשהגיע זמן הגאולה שידד הקב"ה מערכות שמים וארץ באותות ובמופתים והראה השגחתו שהיא למעלה מן הטבע, ועל ידי יציאת מצרים נאמין שה' מושל בעולם ולא המזלות והטבע.

בני ישראל נצטוו לקחת את הטלה לקרבן פסח ולזרוק את דמו על המזבח, להורות שהכל תחת השפעתו ויכולתו של ה'.

המדרש כותב על "ויסב אלוקים" מכאן אמרו חכמים אפילו עני בישראל לא יאכל עד שיסב. מסביר הפנים יפות שבכל ליל פסח מתגלה האור הגדול שהיה במצרים, והאור מקשר אותנו למידת הבטחון שהיה לבני ישראל במצרים ללכת אחרי ה' אל ארץ לא זרועה.

זה עניין ההסבה שאפילו עני שבישראל יתחזק בבטחונו בה' ויהיה שמח בדרך הסיבה שהיא דרך החרות והרוחה מבלי חוסר כלל, כמו שהיה הבטחון חזק כשיצאו ממצרים לארץ לא זרוע.

כשאנחנו הולכים בזריזות ושמחה לערוך את ליל הסדר אנחנו משרישים בתודעתינו שאין טבע והקב"ה שולט בכל העולם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
קורבן פסח קורבן העתיד
משה אהרון | 26-03-2021 17:44
קורבן פסח הוא האיפכא של קורבן העולה .הוא הוא קורבן העתיד שקורבנות העתיד יהיו אך למאכל אדם ולא למאכולת אש .לכן קורבן פסח מכבש לרמז על כיבוש היצר. תחילה לקורבן אש ואחר כך למאכל בשר. משה ביקש לרמז על כך בשניים .בביטוי שה משל משה חסר מ. והשני לפגום בייעוד העתידי של העולה, בכך שהאות מ במילה מוקדה [שבפרשת השבוע] זעירא. לעתיד .כשיתבטלו הקורבנות נודדת האות מ מהמילה מוקדה להשלים השה לכלל משה.שגם הוא יתבטל מהעולם לכלל משה כאמור .זוהיא מורשתו של משה ולכן עניין זעיר האותיות בא לידי ביטוי גם בקריאה ויקרא אל משה שהקריאה סוייגה באות א הזעירא. חג שמח וכשר משה אהרון
2
איזה עוקם, ואיזה הבאי ודבר שטות.
משה זוכמיר | 26-03-2021 18:32
יהודים שחטו והעלו לקורבן כבש, כי נמר היה מעלה אותם לקורבן במקום זה. בוחרים לשחוט את מי שהוא חלש ואינו מסוגל להתנגד, וזה הכל. כבשים,עזים, תרנגולות, יונים, ופרות/פרים שאין בהם די אומץ ושכל להתנגד לשחיטה. בבית המקדש השלישי שיקום, אני ממליץ לתת לכהנים להקריב קרוקודיל בכל יום, למען יידעו מה השם יתברך חשב על המהלך הזה של קורבנות, וכמה הוא אוהב את ההרג, שפך הדם, ועשן המוות המיתמר. כמה נעים להגיד ״קורבן״ ולהקריב את חייו של מישהו אחר. ועוד להרגיש שהקרבת משהו... נביאי ישראל סלדו מהקורבנות, ועוד יותר - מעם ישראל ההולך וגס, ובטוח שלעשות-על-האש בירושלים, תוך שאתה נותן חלק לכהנים (או לשריפה) בא במקום מוסר ואכפתיות חברתית. כל הלכות הקורבנות בע״ה כשיבוא משיח - יבוטלו מניה וביה.
3
הרבי
נועם | 26-03-2021 19:28
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
4
דברי תורה מרעננים...
חיים ורדי | 29-03-2021 0:40
דברי תורה מרעננים
5
רק הערה- מן הכבשים ומן העיזים תיקחו
ירושלים | 30-03-2021 21:13
לא נורא...אין משיבין על הדרשן