אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מקורונה לחירות: אברהם טל בראיון חג מיוחד לסרוגים

לאחר שישב כמעט שנה בבית, הזמר והיוצר אברהם טל חוזר לבמות עם כוחות מחודשים ומספר בראיון חגיגי לסרוגים על החיבור המיוחד והחזק שיש לו לחג הפסח, התקופה שעברה עליו ולמה דווקא הקורונה היתה כל מה שהוא צריך? 

"הקורונה היתה תקופה מדהימה בחיי"|ראיון חג
  (צילום: משה נחומוביץ)

כמו כל האמנים בארץ ובעולם, גם אברהם טל ישב בשנה האחרונה בבית וחיכה לחזור שוב לבמות ולקהל. בעוד שיש מי שיצאו להפגין ברחובות או התייאשו מהמצב המתסכל שהוליד נגיף הקורונה, אברהם בחר דווקא לצאת מחוזק לעולם מהתקופה והוא ממש לא מתנצל על זה.

"הקורונה היתה תקופה מדהימה בחיי, שלא הייתי מחליף בעד כלום", מספר טל בראיון לסרוגים ומסביר "אני עומד יותר מ-20 שנה על הבמה ופתאום קיבלתי שנת שבתון, זה לא משהו שהייתי לוקח לעצמי מבחירה ופתאום כשהחיים כפו עלי את זה ועל כולם – זה אחרת.

זה לא כמו שאתה טס להודו לשנה ובמקביל אתה רואה באינסטגרם את כל החברים שלך ממשיכים להופיע ואתה אוכל את הלב. פה כולם ביחד עצרו את הכול, אז זה היה כיף מאוד בחלק הזה".

בכל זאת עבור מי שרגיל להיות ערב ערב על במות, לעצור הכול בפתאומיות זה בטוח יכול להיות גם מאוד קשה

"בטח שהיו גם רגעים מאוד קשים של תסכול, שאתה לא עושה את מה שאתה אמור לעשות בגלגול חיים הזה. המצב הזה שאתה לא יכול לעשות את מה שאתה אוהב, הוא מאוד קשה.

היה גם המון חוסר וודאות לגבי מתי חוזרים שוב לשגרה וזה יצר תסכול מאוד גדול, אבל בגדול אני מברך על התקופה הזו. היה לי מאוד כיף – נחתי, יצרתי המון, לא מעט שירים הפכו ללהיטים והנה עכשיו חוזרים לבמות".

צילום: רגב גל

בתזמון משמח במיוחד, רגע לפני פסח, חג החירות – עולם התרבות נפתח מחדש. "משמח, ומרגש לחזור לבמות ולפגוש שוב את הקהל", מספר טל "קצת בהלם האמת, לוקח זמן עוד להבין מה קורה…אתה מרגיש שכולם עוד מורידים חלודה.

מרגיש שכולם התרגלו למין "סתלבט" כזה, להילוך נמוך של החיים – שנ"צים, לישון מוקדם. היה לנו קורונה וגם חורף וכולם נכנסו להילוך שקט. עכשיו אני מרגיש שלאט לאט מחלצים עצמות. מרגישים את זה בשמחה, ההופעות קורות ויש סולדאאוטים תוך 10 דקות. זה פשוט לא יאומן, אנחנו מפרסמים הופעה והכרטיסים נחטפים, אנשים התגעגעו".

היה איזה שהוא פחד שאולי זה כבר לא יחזור להיות ככה? כל ההתלהבות מהופעות?

"היתה לי תמיד הרגשה ותקווה שהכול יחזור והכול יפתח, אומנם לא במכה אחת. אבל ידעתי שהכול יחזור למקומו, גם אם זה עניין של הרבה זמן. אני מרגיש שלקח לנו איזה הופעה-שתיים להוריד את החלודה, אבל ההתלהבות והגעגוע פיצו על כל הטעויות שהיו לי או לנגנים"

תגעגע להופעות זום או להופעות הקטנות של הקורונה?

"יכול להיות. מאוד נהנתי מההופעות הקטנות האלו של הקורונה והן עדין קורות – יש איזה שהוא קסם בהופעות האלו. יש לי הרגשה שהכול ימשיך להתקיים גם וגם, אני רואה את היומן שלי עכשיו, גם הופעות קטנות וגם גדולות. זומים אני מתאר לעצמי שיהיה מעט מאוד. אני מקווה שלא יעלמו ההופעות הקטנות, כי יש בהן משהו מאוד אינטימי ומיוחד, שהוא מאוד נעים".

 

יצא ממך הרבה אופטימיות דווקא בקורונה, השיר 'שבוע טוב' הפך לגמרי ללהיט של התקופה. איך אתה מסביר את זה?

"אני במקום טוב עכשיו בחיים שלי ברמה האישית. אני בתקופה שנעים לי עם עצמי, אז יצאו גם שירים שמחים".

"מחוזקים לעולם" שהוצאת לפני כמעט עשור, הצליח להפוך גם הוא להמנון מחזק בתקופת הקורונה – הפתיע אותך?

"השיר 'מחוזקים לעולם' הוא בכללי המנון, כל פעם שאנחנו צריכים איזה חיזוק – אז השיר הזה צף לו מחדש. זה השיר הכי מושמע בעשור האחרון, זה מטורף בעיניי. יש שירים שנשארים איתנו והוא אחד מהם. אנחנו הרבה פעמים מגיעים כעם לסיטואציות שאנחנו צריכים לחזק ולהתחזק".

" לפני הקורונה, היתה לי פחות שמירה על עצמי..עכשיו אני הרבה יותר מתעקש על השקט והבריאות שלי" (צילום: משה נחומוביץ)

מרגיש שהקורונה עשתה אצלך איזה שינוי?

"האמת שכן. אני הרבה יותר מתעקש על השקט שלי, על הפרטיות, על הבריאות הנפשית שלי. לא להיכנס לסטרס שאין בו צורך. לפני הקורונה, היתה לי פחות שמירה על עצמי, כמה אתה עובד והאם אתה נותן לעצמך זמן לנוח.

היתה מין תחרות מטורפת כזו, והשגיות שאין לה תכלית וזה מיצא את עצמו. זה משהו גלובלי, פתאום אנשים הבינו שהם לא צריכים לרוץ כל כך מהר אחרי הקריירה שלהם, כי יש דברים אחרים שהם גם חשובים. כמו המשפחה, הזמן לעצמי, לעבוד במה שאני אוהב. מצד שני גם קצת מבאס לראות אנשים שניצלו את כל החל"תים והמענקים, וניסו לסחוט את המערכת. צריך לקחת את זה בטוב, לשמור על הסביבה ועל עצמנו".

"פסח הוא גם זמן לחשבון נפש בשבילי"

"אני מרגיש שיש משמעות חזקה לפסח הזה", מספר אברהם "הוא תמיד מגיע בתחילת האביב והשנה הצטרפו לזה בחירות ונגמרו גם כל ההגבלות של הקורונה והמון המון דברים ביחד שמתמקדים אל עבר התחלה חדשה ופסח הוא באמת התחלת השנה העברית לפי היהדות, ממש ההתחלה.

תמיד יש התרגשות לקראת ההתחדשות שיש בחג הזה, ובשבילי פסח הוא גם זמן לחשבון נפש, איך אני רוצה שהשנה הקרובה שלי תראה".

אברהם טל נולד וגדל בבית מסורתי, הוריו מוריס וריין שהגיעו ממרוקו ואלג'יר ועלו ממרסיי שבצרפת לישראל יחד עם המון חיבור ליהדות ולאהבת הארץ – ועד היום החגים והמסורת הם דבר קרוב לליבו של אברהם.

"אני מייחס חשיבות מאוד גדולה לכל החגים, אני מרגיש שכל חג לא סתם שם כי יש תאריך. יש חשיבות גדולה לכל חג, אם זה חג החירות שמגיע בפסח, אם זה כיפור וראש השנה. אני בכל חג מרגיש מאוד חזק את המשמעות הפנימית והעמוקה שלו ותמיד אני מתייחס לזה. אני מרגיש את האנרגיה הפנימית מתחלפת כשהשמש שוקעת ומתחיל יום חדש לפי התאריך העברי. אני מרגיש שהיהדות ולוח השנה העברי מסוכרנים לעולם הרבה יותר מלוח שנה לועזי. הרי כל ט"ו יש ירח מלא, ולא סתם מספרים מתחלפים. אני אוהב את הסכרון הזה של היהדות עם העולם וזה משפיע עליי וחיי לפיהם".

צילום: רגב גל

איפה אתה עושה ליל הסדר השנה?

"כל שנה אני עושה את ליל הסדר עם המשפחה, אני לא אוהב לטוס ולא להיות פה בערבי חג. גם השנה אני אחגוג עם המשפחה"

יש לך זכרונות ילדות מפסח?

"תמיד בכל ליל הסדר הייתי מחכה לשלב של "בבהילו יצאנו ממצרים" עם הקערה על הראש. כילד מאוד אהבתי מצה עם חמאה וריבת משמשים שסבתא היתה מכינה לי טבול בקפה עם חלב שהיא היתה מכינה לי. זה מבחינתי היה ההייליט של החג וגם החרוסת של אמא שלי, שאין דברים כמוהה".

מה תרצה לאחל לעצמך?

"בריאות, שמחה ונחת, הדברים הכי חשובים בחיים"

ולעם ישראל?

"תפסיקו להיות כאלו משוגעים, זה קשה. זה מאוד בכבישים, פעם היה מזג מאוד חם ועממי בעם שלנו, היה שילוב נכון של מזג חם אבל עממיות ולבביות מצד שני, אבל מרגיש לי שהאיזון הזה נשבר, והפכנו לרעים אחד לשני – אם זה ברשתות החברתיות, בכביש וכדאי לנו להתעורר מהר, כי בכל ההיסטוריה שלנו בתנ"ך שהגענו למקומות קיצוניים, אז החיים היו אלינו קיצוניים.

אני מרגיש שמהבחינה הזו אנחנו במקום מאוד מאוד מסוכן, אני אומר לך אמיתי. הרגשה מאוד רעה יש לי שאני מסתובב בחוץ, הפילוג בעם נוראי, האלימות בכביש מזעזעת. מצד אחד אנחנו יכולים להגיד שאנחנו מאשימים את המנהיגים, מצד שני המנהיגים הם פני העם. אין פה ביצה ותרנגולת זה כולם ביחד. כולנו ביחד חייבים לעבור איזה שינוי. אנחנו חייבים להספיק עם זה, בואו נהיה בני אדם".

========================

לוח הופעות:

הופעות בפסח: 26.3 גבעת ברנר | 28.3 היכל התרבות כפר סבא | 29.3 אמפי עומר | 31.3 פארק עפולה | 1.4 ו-2.4 אמפי שוני

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ביבי לא יודע...
בהחלט | 26-03-2021 13:06
ביבי לא יודע להפסיד בכבוד. לוזר יותר גרוע אפילו מטראמפ הדביל
תגובה
מישהו | 29-03-2021 20:33
ששששששששששששש
2
הרבי
נועם | 08-10-2021 8:26
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף