אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב נחום נריה: אנחנו לא עוזרים מספיק לחוזרים בתשובה, "לא פתחנו את הלב"

לקראת ערב עיון בנושא התשובה ויחס הציבור הדתי אל בעלי התשובה אומר ראש ישיבת תורה בציון, הרב נחום נריה כי "בעלי תשובה מגיעים לבתי הכנסת בימים נוראים, אבל הם לא מכירים את כל המנהגים ואנחנו מספקים להם כיפה וטלית, אבל לא מלווים אותם בתפילה והם מרגישים אבודים". הבעיה מחריפה בפער התורני מול הילדים שלהם

הרב נחום נריה: אנחנו לא עוזרים מספיק לחוזרים בתשובה, "לא פתחנו את הלב"
  לא עוזרים מספיק לחוזרים בתשובה. הרב נריה (יח"צ)

האם "ידינו לאחים שלוחה?", על שאלה זאת ושאלות נוספות ידונו בוגרי ופעילי תנועת התשובה העכשווית, במסגרת ערב עיון על תשובה ובעלי תשובה, ביום חמישי הקרוב, ח' תשרי בישיבת "תורה בציון" בירושלים.

בשנה שעברה הוקדש ערב העיון לתופעתה הדתל"שים, ואילו הפעם עולה דווקא הנושא ההפוך של בעלי התשובה, וזאת בעקבות שורה של "תלונות" שהגיעו לרבנים ופעילים בנושא.

על הכנס מספר ראש ישיבת תורה בציון, הרב נחום נריה כי בעלי התשובה בציבור הדתי נתקלים בחומה של קשיים, שבציבור הדתי אפילו לא מודעים אליהם.

"אנו פותחים שער לדופקים בתשובה אבל עדיין לא פתחנו את הלב. לא מספיק לפתוח את הדלת ולברך ברוכים הבאים וגמרנו. לעיתים, צריך לתת צ'פחה מחבקת גם עלייה לתורה, ולפתוח את הבית לליווי הציבור חייב להבין שבעלי התשובה האלה ממתינים להארת פנים מכל הציבור".

על מה בדיוק עיקר התלונות של החוזרים בתשובה?

"לא תלונות ממש, תחושה מתמשכת של שנים. כשם שגר המתגייר אי אפשר לזרוק אותו היישר למים, הוא לא מספיק מודע למה שצריך לדעת כדי לנהל חיים יהודיים כפרט וכציבור, כך גם בעל תשובה ללא הדרכה מלאה ומעשית במישור הקהילתי, בבתי הכנסת ובביתו".

במה זה מתבטא?

בספר "תינוק שנשבה" שכתב אמנון אריאלי, מתאר המחבר מציאות מביכה על כך שבעלי התשובה לא מכירים מנהגים, וכשהם מגיעים לבתי הכנסת בימים נוראים, מספקים להם כיפה וטלית, אבל לא מלווים אותם בתפילה. "לא מראים להם את מיקום הפיוטים בסידור או הדרכה הלכתית יומיומית בכל השנה. יש להם בעיות ייחודיות, ילדים שגדלו חילונים הוריהם עשו סוויצ' והם עצמם לא עומדים בקצב השינוי שבביתם. ההורים צריכים ללמוד על סובלנות כלפי הילדים". כיום קיימות קהילות ותלמודי תורה של בעלי-תשובה, ירחונים, ואנחנו לא מכירים אותם ואת השאלות הצפות בביטאוניהם.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

הרב נריה מגלה כי בימים אלה פועמת ותוססת תנועת תשובה דתית, שממשיכה את תנועת התשובה החרדית שהורגשה בעשור הקודם. "נוצר מצב שאחינו בעלי תשובה מתקרבים, שולחים את ילדיהם למוסדות חינוך תורניים, אבל הם עצמם בפער שילדיהם כבר יודעים, למשל לקרוא רש"י. תפקידנו לסייע לצמצם את הפערים ולספק לבעלי התשובה את הכלים להתמודד עם הצרכים הרוחניים שלהם, אנחנו לא עושים מספיק. מספיק שבעל התשובה עושה טעות קלה מחוסר ידיעה ומרגיש אבוד, הוא נאבד בסבך ומנסה להיאחז בסבך".

נושא ה"סבך" של בעלי התשובה, יידון בערב העיון, הרב נתן גרינברג, ראש ישיבת בת עין, יקיים שאלות ותשובות על הלכה, חינוך והנהגה בקשר שבין בעל התשובה עם משפחתו, אשתו, בניו והוריו.

בפאנל מיוחד בהשתתפות רבנים ופעילים המכירים היטב את הנשוא ואת המושאים, ידונו הנוכחים בשאלה "האם יד אחים שלוחה?". הרב עופר גיסין "רבם של האומנים", המלווה אומנים ויוצרים רבים שהתקרבו וחזרו בתשובה, ישראל זעירא מנכ"ל ראש יהודי, ואביחי בוארון מנכ"ל מעייני הישועה – יקיימו דיון על הקשר בין הציבור לבעלי התשובה. בהמשך, תחת הכותרת "אייכה?", יציג חגי ישראלי את סיפור חזרתו בתשובה, את נקודת המבט וניסיונו האישי. את הערב יחתום בהתעוררות ושירה אהרון רזאל.

"מטרתנו", מסביר הרב נריה "לעורר אותנו לחשיבה מעמיקה יותר להתמודדות עם הבעיות המוצבות לפתחנו כציבור תורני. לפני שנה עסקנו בנושא הדתל"שים, השנה נדון על קבלת בעלי תשובה וקליטתם בציבור הדתי הלאומי והחרדי, התורני".

"עלינו להתייחס יותר, לקבל ולהקשיב יותר, לוודא שגם תלמידי החכמים וגם הציבור הרחב יחזק את הקשר עם ציבור בעלי ובעלות התשובה ולשאת עמם בעול", אומר הרב נחום נריה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
ומי פותח את הלב לדתיים לייט???
| 10-09-2013 20:57
2
איך תפתחו להם את הלב אם הרבה ד"ל חוזרים בתשובה
מלאכי,מאורות,אופקים' | 10-09-2013 21:40
זאת אומרת אתם צריכים חזרה בתשובה.
3
מפעלי מסיון החזרה בתשובה זרעו רקבון בחברה החרדית לנצח !
הניחו ליהודים כדרכם | 10-09-2013 21:48
4
תסידות בלזה אמנון יצחק וראובן אלבז יצרו את הבעיה החרדית
מי הוא חרדי ??? | 10-09-2013 21:52
כמה מים אפשר למהול ביין וישאר יין ???
5
4- הבעיה שלך מתחילה בכך שאתה חושב שהחרדיות זה תנועה
וזה ממש לא תנועה | 11-09-2013 13:01
כמו הציונות הדתית.