אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"ץ: סגירת השמים לאזרחי ישראל אינה חוקתית

בג"צ קבע היום כי לא ניתן יהיה להאריך את תקנות הכניסה והיציאה לישראל עבור מי שאינם מחוסנים או מחלימים. "יש לאזן בין הנזק העלול להיגרם עקב חדירתו של זן בלתי ידוע של הנגיף ובין הפגיעה בזכויות יסוד של אזרחי המדינה ותושביה"

בג"ץ: סגירת השמים לאזרחי ישראל אינה חוקתית
  נוסעים בנתב"ג אילוסטרציה (צילום: משה שי/ פלאש 90)

‏בג״ץ קבע היום (רביעי) כי תקנות הגבלת התעופה הקובעת מכסה של 3,000 נוסעים נכנסים ביום ותקנות היציאה והכניסה הדורשת אישור ועדת חריגים טרם יציאה מישראל עבור מי שאינם מחוסנים או מחלימים – אינן חוקתיות. לא ניתן יהיה להאריך את תוקפן של הגבלות אלה במתכונתן הנוכחית לאחר פקיעתן ביום 20.3.2021.

עוד באותו נושא

אושר סופית: פיקוח אלקטרוני לחוזרים מחו"ל

בית המשפט, מפי הנשיאה חיות, עמד על כך שההגבלות מהוות פגיעה בליבת הזכות החוקתית לכניסה לישראל וליציאה ממנה ובזכויות נוספות המצויות בליבת מרקם החיים הדמוקרטיים. בית המשפט ציין עוד כי פרק הזמן הממושך והרצוף שבו חלות ההגבלות אשר הוטלו מבלי שניתנה שהות מספקת לאזרחים להתארגנות ומבלי שהובהר המועד שבו יוסרו במלואן; והסמיכות ליום הבחירות, מעצימים את הפגיעה בזכויות אזרח.

עוד נאמר כי איום נגיף הקורונה על זניו השונים אינו צפוי להיעלם מחיינו בטווח הזמן הנראה לעין, וזאת חרף הצלחתו של מבצע החיסונים. משכך, יש לאזן בין הנזק העלול להיגרם עקב חדירתו של זן בלתי ידוע של הנגיף ובין הפגיעה בזכויות יסוד של אזרחי המדינה ותושביה. איזון זה צריך לאפשר שגרת חיים לצד הנגיף, תוך ניהול נכון של הסיכונים הכרוכים בכך המביא בחשבון, בין היתר, את הסיכון המופחת הנשקף לאוכלוסיית המחוסנים והמחלימים, תוך מתן משקל מתאים להיות היוצא או הנכנס אזרח ישראל שהוא תושב המדינה ומרכז חייו בה

ביום ראשון האחרון, אישרה הממשלה את תיקוני תקנות התעופה,  לפיהם תבוטל המגבלה בתקנות על היעדים מהם ואליהם ניתן להפעיל טיסות ציבוריות, כך שניתן יהיה להפעיל טיסה לישראל מכל יעד. מפעיל השדה יוגבל בהקצאת סלוטים לטיסות נוחתות בהתאם למכסה של 3,000, ובהתאם לכללי ריחוק חברתי וחובת ביצוע בדיקות בשדה התעופה.

צוין באותה החלטה כי סמכות שר הבריאות לבטל טיסה ספציפית שמסכנת את בריאות הציבור תישמר. בנוסף, החזרת האפשרות של טיסה ייעודית לפעול כטיסת מטען בכיוון שבו אינה מטיסה נוסעים. והשינויים יכנסו לתוקף החל מיום שלישי, ה-16.3.21.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לפי איזה חוק...
אליהו1 | 17-03-2021 15:02
לפי איזה חוק בדיוק???? יש פיקוח נפש לאומי, התרסקויות כלכליות, פגיעה בבטחון המדינה. מה לא חוקתי פה. מתי הולכים לזרוק את השופטים הטפשים לכל הרוחות עם קנסות על מעילה בתפקידם וגרימת נזק למדינת ישראל בכל המישורים. לשלוח אותם הבייתה בלי פיצויים, בלי פנסיה ותלומי נזק למדינה
2
יושב ראש הכנסת...
יוסף | 17-03-2021 18:23
יושב ראש הכנסת צריך לקבוע לפי המלצת ממונה הקורונה ושים בצד את הפסיקה של בגץ