אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה שלרב אמנון בזק מותר לרב דרוקמן אסור?

לרב אמנון בזק מותר להביע את דעתו במי לבחור. אבל לרב דרוקמן אסור. כשהרב אמנון בזק מסביר לתלמידיו למה לא להצביע לבית היהודי וכן להצביע לימינה – זה בסדר, אבל כשאחרים עושים זאת – זה מוזיל את ערך ת"ח בעיני התלמידים

מה שלרב אמנון בזק מותר לרב דרוקמן אסור?
  (צילום: אבי דישי/ פלאש90)

הרב אמנון בזק יצא נגד מסע הישיבות של הרב דרוקמן, והבעת התמיכה במפלגת "הציונות הדתית". שלש טענות טען הרב בזק נגד מהלך זה, שאני אנסה להסביר מדוע הוא טועה. אולם מעבר לכך, הרושם העולה מדבריו הוא, הקושי של הרב בזק מול תמיכתו של הרב דרוקמן באנשים, שהרב אמנון בזק לא מסכים עם דעותיהם.

טענה ראשונה – רבנים לא צריכים לומר למה להצביע, אלא לתת לתלמידים לבחור לבד. בנוסף, על ישיבה להביא  מגוון דעות כדי שתלמידים יבחרו בעצמם.

צילום: דוברות הציונות הדתית

זוהי טענה לא נכונה. אף רב לא פסק הלכה שכך צריך להצביע, וכל תלמיד יודע שבסופו של דבר הוא יבחר רק במי שהוא ירצה. בנוסף, ישיבה אינה האו"ם. אין שום הגיון שישיבה תביא את כל נציגי המפלגות. יש לכל ישיבה קו רוחני ואידיאולוגי. ישיבה היא מקום שמחנך לדברים מוגדרים, לתפיסת עולם מסוימת, לדרכה של תורה.

השאיפה הטבעית היא לחפש מפלגה או מפלגות שתומכות ברמה כזו או אחרת, בקו הרוחני של הישיבה. בנוסף, המדיה הציבורית מלאה בתכנים של רוב המפלגות הקיימות, ואילו דרכה של הציונות הדתית אינה באה לידי ביטוי כמעט בכלל בתקשורת. לכן אדרבא כדי ליצור איזון הוגן, ראוי להביא רבנים או פוליטיקאים שיפגישו את התלמידים עם דעות שונות ממה שהם שומעים רק בתקשורת.

עוד באותו נושא

המסע של הרב דרוקמן – שינוי בעייתי בדרכה של הציונות הדתית


36

בנוסף, הרב אמנון בזק מזלזל באינטליגנציה של הבחורים הלומדים בישיבות אלו, וסובר, שהם לא יודעים לדון עניינית בדברים, שאין להם מחשבה משלהם, ולכן, ברגע שיגיע רב ויאמר להם מה נכון – מיד כולם יתיישרו לפי דעתו. אני רוצה להרגיע את הרב אמנון בזק, ולהודיע לו שהחבר'ה הללו רציניים, חושבים, עמוקים, ויודעים לחשוב לבד. גם ללא העזרה שלו.

טענה שניה –  לא מכבודם של רבנים להתעסק בפוליטיקה, הם צריכים להתעסק בתורה ערכים ועקרונות.

בניגוד לזלזול של הרב אמנון בזק בפוליטיקה, שהיא מקום של "יצרים ואגו", פוליטיקה היא קודם כל המקום שבו מקשרים את עולם הרוח והרעיונות – אל עולם המעשה. מלאכה זו קשה עד מאוד, והירידה מעולם הרוח למעשה, לפעמים כרוכה בבעיות, אולם זו לא מהותה של הפוליטיקה.

עוד באותו נושא

הנתונים נחשפים: מה ההשפעה של מסע הישיבות?


29

בוודאי שרבנים חייבים לדבר פוליטיקה. אותם רבנים ואנשי רוח שמלמדים תורה ואמונה, הם אלו שצריכים למתוח את הקווים מעולם האידיאי לעולם המעשה, ולהצביע על העקרונות והערכים החשובים. זה נכון, שאת "מקצוע הפוליטיקה" – כלומר כיצד בפועל פועלים בשדה הממשלתי, את זה צריכים לעשות אנשי המקצוע שהם החכי"ם ועוזריהם. אבל בחירות – עוסקות בעולם "הערכים של הפוליטיקה".

כל מפלגה היא בעלת מצע אידיאולוגי, בעלת תפיסת עולם – וההצבעה לכנסת ולמפלגות היא הצבעה על תפיסת עולם. איך יתכן לעלות על הדעת בכלל, שבשאלה של תפיסת עולם, ערכים, ואמונה – שרבנים לא יביעו את דעתם? למשל, מי שמאמין בדרכו של הרב קוק, ורוצה לראות אותה מתממשת בחיינו עד כמה שניתן, האם הוא לא צריך לדעת שרק מפלגת "הציונות הדתית" הולכת בדרכו של הרב קוק? אז ללמד הרב קוק מותר, אבל לומר מי מיישם את תפיסת עולמו – אסור? אין בכך שום הגיון.

עוד באותו נושא

צפו: סיכום מסע הציונות הדתית בישיבות הגבוהות


5

אבל נדמה לי שיש כאן גם מעט צביעות. בתאריך כב' אדר תשע"ה התפרסם ב"סרוגים" שהרב יעקב מדן השתתף בקמפיין רשמי של הבית היהודי וקרא להצביע לנפתלי בנט ולבית היהודי. ובה' אדר תשעט התפרסם ב"סרוגים" שהיה כנס באלון שבות, עם הרב יעקב מדן ואיילת שקד.

הרב מדן אמר "עדיף להצביע לבית היהודי אבל אפשר גם לימין החדש… אך בשום פנים אין להצביע למפלגות אחרות". כלומר הרב מדן אמר במפורש למי להצביע. לא ראינו שהרב אמנון בזק כתב לו בפומבי שזה יוזיל את מעמדו כרב, ושזה לא ראוי לתמוך במפלגה ועוד להשתתף בקמפיין שלה.

אבל מה שמעניין הוא שבתאריך טז' אדר תשע"ט התפרסמה ב"סרוגים" דעתו של לא אחר מאשר הרב אמנון בזק בעצמו, שהביע דעתו בתחום הבזוי שנקרא פוליטיקה. בכתבה מובא שהרב אמנון בזק אמר שהוא מתנגד לאיחוד של הבית היהודי עם מפלגת עצמה יהודית. ולכן הוא אומר שהוא יבחר לימינה של נפתלי בנט. ומדוע? שימו לב להסבר:

"ברור לי לחלוטין שלא אוכל עוד להצביע לבית היהודי. עוד לפני הכנסת אנשי כהנא הרשימה לא ממש נתנה ייצוג הולם למגוון הדעות בציונות הדתית. אולם כעת, יחד עם רבים בציבור, לא אוכל להעלות בדעתי להכניס בקולי אנשים בעלי עמדות קיצוניות, תומכי הרצח שביצע ברוך גולדשטיין, המתבטאים בסגנון אלים וכוחני כלפי מתנגדיהם".

במילים אחרות, לרב אמנון בזק מותר להביע את דעתו במי לבחור. אבל לרב דרוקמן אסור. כשהרב אמנון בזק מסביר לתלמידיו למה לא להצביע לבית היהודי וכן להצביע לימינה – זה בסדר, אבל כשאחרים עושים זאת – זה מוזיל את ערך ת"ח בעיני התלמידים. זה נכון שהרב מדן והרב בזק לא עשו זאת בישיבה, אבל זה לא משנה לדעתי, אני מעריך שרוב קוראי הפוסטים של הרב אמנון בזק הם תלמידיו, או אנשים הרואים בו רב. לכן המיקום הגאוגרפי הוא לא העניין.

אבל אולי כאן טמון גם ההסבר, למה הרב אמנון בזק כועס על הרב דרוקמן. הרב אמנון בזק אמנם לא קורא בפומבי להצביע לימינה ולנפתלי בנט, אבל ברור שהוא מתנגד למהלך של סמוטריץ' שחבר למפלגת עצמה יהודית (אני מעריך שגם החיבור עם מפלגת "נעם" קשה לו). אני מעריך שלדעתו מדובר בקבוצות קטנות בציונות הדתית. אולם ברגע שהרב דרוקמן נכנס לתמונה – זה כבר משהו אחר. המהלך של הרב דרוקמן נותן "לגיטימציה" לאותן דעות קיצוניות של עצמה יהודית ונעם. כי הרב דרוקמן נתפס כרב הכי 'מיינסטרימי' בציונות הדתית.

בכל מקרה, אני חושב, שאם אכן הרב דרוקמן הוא דמות תורנית חשובה, כדבריו של הרב בזק, אדרבא, יתכבד הרב אמנון בזק, ויפנה לרב דרוקמן ישירות. יוכיח אותו על חוסר היושר, על המהלך הלא חינוכי כלפי התלמידים, ועל כך שהוא עובר על החוק. יותר מכובד לשלוח את הטענות ישירות לרב דרוקמן מאשר לדבר בגנותו בפומבי. אולי דווקא הדברים הללו של הרב אמנון בזק, בסגנון ובתוכן, מוזילים את ערכם של ת"ח בעיני תלמידיהם.

הטענה השלישית –  זו פעילות זו לא חוקית ולא ישרה.

גם כאן יש טענה לא לעניין. אין שום איסור בשום מוסד לימודי להזמין אנשי רוח ודעה בכל תחום. בעולם הישיבות והמכינות הדתיות, ובמקבילה שלו – המכינות הקדם צבאיות החילוניות – מקובל מאז ומעולם להזמין אנשי רוח ודעה מתחומים שונים, כולל פוליטיקאים.

אדרבא, פוליטיקאים רבים פוקדים מקומות אלו, כדי להביע את דעתם. זהו דבר גלוי וידוע ואין בכך שום דבר הנוגד חוק. גם הצבא עצמו כידוע מזמין מרצים שונים, כולל מתחום פוליטיקה – להרצות בפני חיילים ומפקדים. זה לא נקרא "פעילות פוליטית", זה חלק מחינוך.

=======

הרב איתן קופמן חבר בארגון 'רבני דרך אמונה'. למד מספר שנים בישיבת אור עציון וזכה ללמוד תורה מהרב דרוקמן שליט"א

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
יישר כח! דבר...
יהודי | 14-03-2021 17:48
יישר כח! דבר דבור על אופניו!
2
מותר לכולם. מה...
מותר בהחלט | 14-03-2021 18:19
מותר לכולם. מה שמותר לפוליטקאי עבר כושל כמו דרוקמן, מותר גם לאמנון בזק. אין שום חוק שאוסר על אדם להיות דביל מושלם
לא ברור...
סגנון שמעיד על הכותב | 15-03-2021 20:27
לא ברור לי למה אתר כמו סרוגים מפרסם תגובה מזלזלת כלפי רבנים ושמשתמשת בכינוי פוגע.
אהבתי
מאן דהוא | 14-03-2021 18:32
אהבתי
3
יישר כח. כל...
יוסי | 14-03-2021 18:19
יישר כח. כל כך נכון. כמה צביעות לגושניקים שראש ישיבתם היה פוליטיקאי במימד עם אהוד ברק ופרס...המבוגרים שב ינינו עוד זוכרים...
4
יפה מאוד. רהוט ומנומק, וגם נכון
אבנט | 14-03-2021 18:26
יישר כח. אכן, הרב אמנון שגה בדבריו וברעיוניו
5
ישר כוח אמנון...
(אמנון) ותמר | 14-03-2021 18:30
ישר כוח אמנון עשה מעצמו צחוק
6
לו יצוייר
יהודה | 14-03-2021 18:34
תארו לכם את הרב קוק זצל או את הרב מפונוביז' עוברים מישיבה לישיבה ועושים תעלומה למפלגה כל שהיא ... צריך לשפשף את העיניים קודם... אבל ירידת הדורות מאפשרת לכל מאן דהוא לעשות זאת בשם התורה
7
אמנון בזק כופר בתושבע"פ לפי מה שכתב ב"שבתון":
דתי לאומי | 14-03-2021 18:57
הוא כתב שהוא מסכים עם הרפורמים על הכל מבחינת שינוי ההלכה! וההבדל היחיד בינו לבינם הוא שהוא חושב שבשביל לשנות את ההלכה כמו שהרפורמים רוצים צריך סנהדרין, והם אומרים שלא, אבל אם היה סנהדרין אז הוא היה משנה את ההלכה למה שאומרים הרפורמים. איך אפשר להשוות אדם כזה לאחד מגדולי הדור של הציונות הדתית?
8
לא. מופע סטאנדאפ...
שלוימלה | 14-03-2021 19:12
לא. מופע סטאנדאפ על זום עדיף.. יש אנשים שמתעסקים באידיאות ויש אנשים שמתעסקים בלהצחיק ולמצוא חן בעיני ההמון.
9
חזק וברוך!! ...
אברך | 14-03-2021 19:22
חזק וברוך!!
10
תודה
הלל | 14-03-2021 19:48
שמחתי לראות שאמנון בזק מודה עכשיו שאיננו רב כי הרי הוא מדבר על פוליטיקה כל הזמן! גם טוב לדעת שבגוש עוברים על החוק. הרב ליטינשטיין ועמיטל בזמנם גם כן הזמינו פולטיקאים רק מהשמאל כמו רבין ופרס!
11
יישר כח
יצחק | 14-03-2021 19:51
דברים נכוחים. עדיף היה שהרב בזק יביע עמדה לגופו של עניין ויעורר דיון מהותי ולא פורמליסטי
12
נראה שהכותב מתמם. 1....
יואב | 14-03-2021 20:14
נראה שהכותב מתמם. 1. הטענה אינה נגד רבנים בעלי דעה פוליטית, לכל אדם יש זכות להביע דעה. אלא על רבנים שמתנהגים כאדמורים בחצר שמורים לחסידיהם כיצד להצביע. 2. הפרת החוק היא בהפעלת חיילי הסדר בשירות מטה המפלגה. לא בדברי הרב.
13
תגובה מנומקת ומצוינת! יישר כוח.
שיר | 14-03-2021 20:20
צודק בהחלט
14
הרב קופמן צודק
שוקי | 14-03-2021 20:24
וגם יודע להתבטא ברהיטות, בכבוד, באסרטיביות, ובהבהרת נקודות התורפה החמורות שבדברי הרב בזק.
15
יפה מאוד
צבי | 14-03-2021 20:55
תגובה יפה
16
מבוא לדמגוגיה - זה מה שיש כאן
המורה להיסטוריה | 15-03-2021 8:39
זה מאד פשוט - למיטב ידיעתי, אסור לישיבות הסדר על פי חוק להזמין פוליטיקאים בזמן מסעי בחירות או לשלוח תלמידים לפעילות פוליטית. עצוב הדבר שהרבה מאד רבנים וישיבות הסדר לא מקפידים על כך. שנית - הטיעונים ברשימה הזו ממש מביכים. השוואות לא רלוונטיות בין תורת הקוק לבין תמיכה במפלגות? מה הקשר? אולי בירה נשר. זה שמפלגה מתיימרת לייצג את תורת הקוק, לא אומר שזה מה שהיא עושה, ולא אומר שמותר לעבור על החוק כי המוסד, שמקבל כסף מהמדינה דרך אגב, לא אמור לעשות פעילות פוליטית. נקודה. עוד טיעון מביך הוא מה שמותר ל X אסור ל Y. להבנתי, X לא דיבר בזכות מפלגה כזו או אחרת במהלך פעילות בישיבת הסדר. ולכן ההשוואה מגוחכת ולא רלוונטית. עצוב מאד לגלות שלמעשה גם רמת הטיעונים של אנשים שכל פעילותם בחיים היא התפלפלות כל כך נמוכה. אולי זה קשור לעובדה שבמקום להתעסק במה שהמדינה משלמת להם להתעסק בו - דיני בעילת קטינות, דיני שחיטה ושאר דברים ממש חשובים - הם עסוקים בפעילות פוליטית?
17
אמנון בזק רק...
אמת | 15-03-2021 8:42
אמנון בזק רק מבקר רבנים אחרים כי אין לו מה לומר בתחום הלכתי. איש תנכי עם גובה עניים שמצדד עם השמאלנים ועם הרפורמים. הגיע הזמן לסגור ישיבת הר עציון שרק מחללת שם שמים.
18
דברים נכוחים ומשכנעים....
פם | 15-03-2021 9:03
דברים נכוחים ומשכנעים. מסכים 100%.
19
חבל להתייחס לטענות של הרב אמנון בזק
אלי | 15-03-2021 9:38
חבל להתייחס לטענות של הרב אמנון בזק. לצערי כל הטענות שלו הם טענות שלא שוות לתגובה.
20
כתוב מעולה ...
אליה | 15-03-2021 11:30
כתוב מעולה
21
מי שחושב שהכרת...
דני | 16-03-2021 16:45
מי שחושב שהכרת הטוב זה ערך חשוב יצביע לביבי שהביא לנו חיסונים. מי שחושב שבגלל שהוא דתי מגיע לו יותר ושהמדינה תסבסד יותר שעות ויותר כסף לילדים שלו שיצביע סמוטריץ מי שחושב שביבי עשה נזק יותר מתועלת שיצביע לבנט אני כמובן מצביע לביבי. הכרת הטוב כבר אמרתי
22
אין כמוך אדון...
יצחק | 30-07-2021 10:44
אין כמוך אדון סמוטריץ אתה המנהיג העליון במדינה ויום יבוא ואתה תשלוט .והרב דרוקמן הוא אחד הרבנים הד גדולים במדינה שהעמיד תלמידים רבים תהיו בריאים ואנחנו אתכם בכל אשר תחליטו שבת שלום לצדיק רבנו הרב
23
אני לא מבין...
יצחק | 30-07-2021 10:48
אני לא מבין איך כולם מתחנפים לערבים מכל קצוות הקשת .כולם היו שמחים לראות פינוי יהודים. וסבל ליהודים...אבל אים יחליטו על פינוי ערבים פתאום כולם כולם כולל השופטים בבגץ עומדים על הרגליים .בושה למדינה שאלא מנהיגיה
24
הרב דרוקמן הוא...
יצחק1 | 30-07-2021 10:52
הרב דרוקמן הוא הרב של הציונות הדתית .נקודה וכל השאר צריכים ללכת בדרכו.