אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנשיאה חיות: סיוע לנשים – יעד חשוב בעשייה השיפוטית

לכבוד יום האישה הבינלאומי, הנשיאה אסתר חיות העומדת בראש בית המשפט העליון והרשות השופטת פרסמה איגרת מיוחדת בה אמרה כי אחד מייעדי העשייה השיפוטית הוא לסייע לנשים הזקוקות לכך

הנשיאה חיות: סיוע לנשים - יעד חשוב בעשייה השיפוטית
  אורן בן חקון/פול

הנשיאה אסתר חיות העומדת בראש בית המשפט העליון והרשות השופטת פרסמה היום (שני) איגרת מיוחדת לכבוד יום האישה הבינלאומי, בסופה אמרה כי אחד מייעדי העשייה השיפוטית הוא לסייע לנשים הזקוקות לכך.

בתחילת האיגרת, בחרה הנשיאה להביא סיפורים שלא זכו לכותרות, "אך שינו מציאות חיים של נשים אמיצות שהחליטו לא להשלים עם עוולות ולהיאבק". הנשיאה כתבה כי אותן נשים פנו אל בתי הדין לעבודה לקבלת סעד "ובכך סללו לא רק את דרכן שלהן למציאות חדשה וצודקת יותר, אלא גם אתדרכן של נשים רבות אחרות שחוו מציאות חיים דומה".

עוד באותו נושא

משרד המשפטים פועל להחזרת עובדים מחל"ת

הסיפור הראשון שהביאה הנשיאה חיות: "שמחה היא גננת שעבדה שנים רבות ברשת הגנים של אגודת ישראל. היא וחברותיה הגננות, רובן בשנות החמישים לחייהן, חלקן מפרנסות יחידות ואימהות למשפחות ברוכות ילדים, פוטרו מעבודתן".

"הפיטורין נבעו מכך שהעסקתן כגננות ותיקות הייתה יקרה יותר למעסיקים. שמחה וחברותיה בחרו להיאבק. הן הקימו אגודת גננות חרדיות ועתרו לבית הדין לעבודה אשר קיבל את עמדתן וקבע כי פיטוריהן נגועים באפליה מטעמי גיל וכי יש להחזירן לעבודה בתנאי שכר השווים לעובדי הוראה המועסקים בחינוך הממלכתי".

סיפור נוסף שהביאה הנשיאה: "סלמי, אישה בדואית תושבת רהט, התגרשה מבעלה. במשך 22 שנים היא לא הייתה מודעת לזכויותיה הסוציאליות, ולא עמדה עליהן. בפני בית הדין לעבודה תיארה סלמי כיצד יסמין, בתה שבגרה, הייתה לה לפה והניעה אותה לעמוד על זכויותיה. בעקבות ההליך שנקטה סלמי הורה בית הדין למוסד לביטוח לאומי לבחון את הדברים ולשלם לה בהתאם את המגיע לה".

עוד כתבה הנשיאה: "נעמי, אם צעירה, לא השלימה עם שאלות מסוימות שנשאלה בראיון קבלה לעבודה, ובית הדין פסק לה פיצוי לאחר שהוכח כי המעסיק שאל שאלות אלה על רקע הנחתו כי כאישה וכאם צעירה המנהלת אורח חיים דתי, היא לא תוכל לעמוד בדרישות המשרה". סיפור נוסף היה על "פלונית, שעל פרטיה הוטל חסיון, קמה ועזבה את בעלה האלים".

"בשל כך נדחתה בקשה לקצבת שארים שהגישה לאחר מותו. היא עתרה לבית הדין לעבודה והובילה לקביעה עקרונית ופורצת דרך לפיה אין לשלול את הזכות לקצבה מאישה שעזבה את הבית בשל התנהגות אלימה של בן זוגה. בכך ביטא בית הדין לעבודה מדיניות שיפוטית המבקשת לעודד נשים שסובלות מאלימות בביתן שלא להשלים עם מצבן, ולהקנות להן לשם כך רשת ביטחון ותמיכה כלכלית".

"שמחה, יסמין, סלמי, נעמי וכמוהן נשים נחושות ואמיצות נוספות ה"חוברות אישה אל אחותה", קמו ועשו מעשה ובכך תרמו את תרומתן להעצמה נשית ולחיזוק יריעות משכננו המשותף".

הנשיאה הוסיפה: "ימי הקורונה מאתגרים את שוק העבודה הכללי – ואולי בפרט את זה הנשי. ימים אלה אף מועדים, לצערנו, לתופעות של אלימות במשפחה, ומגבירים את הצורך להזכיר לעצמנו כי אחד היעדים החשובים של העשייה השיפוטית הוא לסייע לנשים אלה ואחרות, להגן על זכויותיהן, ולהבטיח כי דלתות בתי המשפט יהיו פתוחות עבורן ועבור החברה הישראלית כולה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
המפלצת שחושבת שהיא מלכת בריטניה פותחת את הפה!
גימי-יהודי מיהודה | 08-03-2021 12:03
והיא בסך הכל גויה ששמה חיות ובורא העולם מסתיר פניו ממנה כי אין לה נשמה רק נפש בהמית!
היא שואלת: למה אין ''יום המכשפות''?
ארגון המכשפות | 08-03-2021 18:08
היא לבושת שחורים, טסה עם מטאטא ללשכה שלה. דיבוריה של מכשפה, פסקיה של מכשפה, וכל חברותיה השופטים הם מכשפות